Blog, Zastosowanie podczerwieni

Bezserwisowe i ekologiczne ogrzewanie szkoły

Ekologiczne ogrzewanie szkoły podczerwienią podłogowe elektryczne

Jednym z tych budynków, w których dobór systemu ogrzewania ma ogromne znaczenie, jest bez wątpienia budynek szkolny. Prawidłowa temperatura i jakość powietrza w pomieszczeniach, w których uczniowie spędzają znaczną część dnia w roku szkolnym, ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia i lepszej koncentracji na przyswajanej wiedzy. Oprócz wentylacji oraz termoizolacji podstawowy wpływ na te warunki ma ogrzewanie. Najlepiej, by współgrało z wychowaniem w duchu ekologii, czyniąc sam budynek szkolny wzorem. Zatem jak mądrze wybrać ekologiczne ogrzewanie szkoły, by stworzyć w niej doskonałe warunki do nauki i nie płacić za jego serwisowanie?

Ogrzewanie szkoły – od czego zacząć?

Jedną z kluczowych kwestii, która ma wpływ na zatrzymanie ciepła w budynkach, jest ich prawidłowa izolacja. O tej z kolei nie może być mowy, jeśli brak spełniającego obecne normy ocieplenia szkoły. By to zapewnić, warto poprawić termiczną izolację elewacji oraz zadbać o szczelność okien i drzwi. Solidne prace ociepleniowe w szkole pozytywnie wpłyną na zatrzymanie ciepłego powietrza wewnątrz i tym samym przyczynią się do znacznej redukcji kosztów związanych ogrzewaniem.

Rodzaje ogrzewania – które wybrać?

Pierwszy rzut oka w kierunku rynku ogrzewnictwa może dać nam odczuć, że padamy aktualnie ofiarami klęski urodzaju. Możliwych opcji do wyboru jest naprawdę mnóstwo i niekiedy bardzo trudno zdecydować się na jedno rozwiązanie.

Wiele szkół czy uczelni decyduje się na zastosowanie ogrzewania strefowego za pomocą dedykowanych temu nagrzewnic powietrznych. Do plusów tego rozwiązania zaliczyć można na pewno łatwość zastosowania. Umieszczamy je w żądanym miejscu, podłączamy do prądu i włączamy przycisk startowy – to wszystko.

Jednak minusów takich dmuchaw również nie brakuje. Po pierwsze, są one ciężkie i wymagają znacznej ilości miejsca (nie tylko w miejscu ich pracy, co też przechowywania). Po drugie, by optymalnie nagrzać dane miejsce, często potrzeba dużej mocy urządzenia. Z kolei duża moc generuje wysokie koszty użytkowania, co nie wróży dobrze budżetowi placówki szkolnej, który i tak na ogół jest oględnie mówiąc niewysoki.

Zatem może ogrzewanie tradycyjne za pomocą grzejników? Jest to bez wątpienia wybór prosty i łatwy w zastosowaniu w praktyce, jednak nadal mało ekonomiczny. Dodatkowo stosując do nich jako źródło ciepła kocioł na węgiel (wciąż „modny” w naszym kraju), narażamy siebie i otoczenie na wdychanie trujących efektów spalania. Także nowocześniejsze kotły na pellet nie przysporzą szkole miana „zielonej” placówki emitując dwutlenek węgla. W samych pomieszczeniach zaś tradycyjne ogrzewanie konwektorowe oparte na kaloryferach wzbija w powietrze cząsteczki kurzu, co mocno daje się we znaki alergikom.

Kiedy opłaca się ogrzewanie elektryczne?

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne podczerwienią – to ekonomia i ekologia w jednym pakiecie, gdy już ocieplenie szkoły mamy za sobą. Więcej o jego kosztach w porównaniu z pompami ciepła i kondensacyjnymi piecami gazowymi napisaliśmy w artykule „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?”. Dlaczego te właśnie opcje są warte uwagi?

Klęska urodzaju, o której wspominaliśmy wcześniej, przyniosła wraz ze sobą możliwość wyboru opcji przyjaznych zarówno ludziom, jak i środowisku. Inwestując w rozwiązania ekologiczne, możemy być pewni, że to dobra inwestycja na długie lata. Dlaczego? Już dziś funkcjonują finansowe zachęty dla ogrzewania ekologicznego, i możemy być pewni, że będą obecne w przyszłości. Wśród tych opcji popularność zyskuje ogrzewanie elektryczne w swojej nowej odsłonie: ogrzewanie podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią to może być najprostsze w montażu ogrzewanie szkoły dodatkowe lub podstawowe w postaci promienników podczerwieni. Świetnie odnajdą się one w miejscach, gdzie zależy nam na stopniowym ogrzaniu pomieszczenia w konkretnym czasie. Nowoczesny design grzejników sprawia dodatkowo, że dodają otoczeniu walorów estetycznych.

Bezserwisowe ogrzewanie szkoły

Nieco większych, lecz wciąż najniższych w swojej klasie nakładów inwestycyjnych wymaga system podłogowy, ścienny lub sufitowy oparty o folie grzewcze. Jeśli mielibyśmy pokusić się o wyszczególnienie podstawowych zalet tego rozwiązania, to byłoby to:

  • prostota i szybkość montażu – wprawnym fachowcom rozłożenie instalacji nie zajmie dłużej niż kilka godzin w jednym pomieszczeniu,
  • niskie koszty samej instalacji, jak i eksploatacji – zakładając uprzednią poprawę termoizolacji budynku,
  • zero kosztów serwisowania przez kolejne dekady – to jednorazowy wydatek na sam system grzewczy bez obaw o nieprzewidziane koszty w przyszłości,
  • jako że solidne podłoże w budynku szkolnym czy uczelnianym ma duże znaczenie (czyli np. gres lub płytki kamienne), to plusem będzie tu też możliwość założenia podłogówki pod wylewką,
  • prozdrowotny wymiar ogrzewania podczerwienią, które nie unosi kurzu i roztoczy – jest przyjazne osobom z alergiami oddechowymi,
  • przy zastosowaniu termostatów mamy możliwość pełnej kontroli całego systemu i tym samym kosztów jego użytkowania,
  • zjawisko akumulacji ciepła, które zachodzi przy zastosowaniu tej formy ogrzewania, dodatkowo zmniejsza koszty ogrzewania szkoły, ponieważ można skorzystać tu z II taryfy poboru prądu.

Jak widać, zalet tego rozwiązania jest dużo, a i tak nie wymieniliśmy wszystkich. Jednak osoba twardo stąpająca po ziemi i przy tym bez emocji analizująca wszystkie koszty powie, że opcja w teorii jest oszczędna, ale w praktyce działa na prąd, którego ceny bywają mocno zróżnicowane. Czy jest na to rada?

Fotowoltaika w szkole receptą na wysokie rachunki za prąd

Dla zmartwionych kosztami poboru prądu na rzecz ogrzania budynku, z pomocą przychodzi fotowoltaika. Dodatkowym atutem jest tutaj metraż budynków szkolnych, który ułatwia montaż instalacji paneli słonecznych na ich dachach. W razie potrzeby istnieje także możliwość instalacji naziemnej, gdy szkoła ma obok odpowiedni teren.

Panele fotowoltaiczne to swoiste perpetuum mobile, które wytworzy potrzebną energię do ogrzania budynku, i są już na tyle rozwiniętą technologią, że najlepsze z nich będą nam służyć dekady. Oszczędności, które tą drogą będą wygenerowane można z powodzeniem przeznaczyć na inne, ważne cele związane z działalnością placówki.

Ciepła szkoła – to przyjazna szkoła

Na pytanie, czy warto inwestować w nowoczesny system ogrzewnictwa w budynkach oświatowych, jest tylko jedna odpowiedź – oczywiście, że tak. Kształcenie dzieci i młodzieży to kwintesencja społeczeństwa. Jeśli odbywa się ono w komfortowych i przyjaznych warunkach, to szansa na powodzenie całego procesu edukacji znacznie wzrasta. Wszak dzieci są przyszłością świata, jak mawiał nasz polski klasyk.

Na koniec – w celach edukacyjnych – polecamy filmową relację z produkcji folii grzewczej Heat Decor, będącej podstawą systemów grzewczych na podczerwień.

Produkcja folii grzewczej fabryka Heat Decor produkcja folii na podczerwień wizyta w fabryce

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *