Szukając nietypowych sposobów na zapewnienie ciepła w budynku, dość szybko trafi się na urządzenia wykorzystujące promieniowanie podczerwone. Czy to wciąż niezbyt znane, ale z roku na rok coraz bardziej popularne rozwiązanie jest warte poważnego zainteresowania? Przekonaj się sam!
Ogrzewanie na podczerwień – jak działa?
W życiu codziennym przyzwyczailiśmy się do wykorzystania konwekcyjnych systemów grzejnych. Ich działanie polega na podgrzewaniu znajdującego się w danym pomieszczeniu powietrza, które z kolei przekazuje ciepło dalej. Rozwiązanie tego typu ma wiele zalet, choć nie jest też pozbawione wad. Największe z nich to z pewnością stosunkowo duże straty ciepła oraz wywoływany ruch ogrzanego powietrza do góry. Sprawia to, że przy podłodze temperatura jest wyraźnie niższa, a całość pokoju nagrzewa się nierównomiernie. Sposobem na ograniczenie tych negatywnych skutków jest zastosowanie podczerwieni. Co warte podkreślenia, systemy tego rodzaju można zaliczyć do ogrzewania elektrycznego, gdyż wykorzystują one prąd.
Podczas działania, urządzenia takie emitują promieniowanie o bardzo dokładnie dobranych parametrach. To z kolei swobodnie rozchodzi się we wszystkich kierunkach i równomiernie nagrzewa wszystkie przedmioty, a nie powietrze. Z punktu widzenia użytkownika jest to bardzo korzystne, gdyż ciepło odczujemy już w chwili włączenia, a nie dopiero po pewnym czasie. Co więcej, różnice temperatur w tym przypadku są minimalne, dzięki czemu nie musimy się martwić sytuacją, w której jednocześnie jest nam gorąco w głowę i zimno w stopy. Warto też dodać, że korzystanie z omawianego rozwiązania jest też ekologiczne, gdyż nie wymaga spalania w gospodarstwie domowym żadnych paliw – jak węgiel, drewno, gaz czy olej.
Czy wykorzystanie podczerwieni do grzania domu ma wpływ na zdrowie?
Czy jednak aby na pewno ogrzewanie na podczerwień to same zalety? Często w internecie można bowiem spotkać opinie, że jest ono niebezpieczne i szkodliwe – gdyż podgrzewa wodę w komórkach organizmu i może prowadzić do poparzeń i innych problemów ze zdrowiem. Dlatego też trzeba podkreślić, że prawidłowo używane promienniki podczerwieni nie stwarzają żadnego zagrożenia dla człowieka. Strach przed nimi wynika co najwyżej z faktu, że do celów przemysłowych czy medycznych używa się często urządzeń korzystających z fal podczerwonych bliskich i średnich – które faktycznie w sytuacji zbyt długiej ekspozycji mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie.
Dlatego też urządzenia z nich korzystające są odpowiednio oznaczone i powinny być używane tylko do określonych zastosowań. Z kolei domowe ogrzewanie elektryczne na podczerwień wykorzystuje z reguły pasma dalekie i jest w pełni bezpieczne z racji niewielkiej energii i przenikliwości. Dodatkowo w pewnym stopniu jest ono nawet korzystne – szczególnie dla osób uczulonych na kurz. Co więcej, fakt równomiernego nagrzewania pozwala unikać przegrzania domu i wytwarzania dużych różnic temperatur, które z kolei czasem mogą być przyczyną przeziębień.
Jakie są typy ogrzewania wykorzystującego promieniowanie podczerwone?
Plusy ogrzewania na podczerwień są więc bardzo przekonujące. Nie powinno dziwić, że producenci wprowadzają na rynek coraz więcej rozwiązań tego typu. Należą do nich:
- panele ścienne,
- promienniki stojące i wiszące,
- ogrzewanie podłogowe – maty i folie grzewcze.
Wszystkie propozycje działają na podobnej zasadzie i oferują też zbliżoną efektywność. Czy jednak można powiedzieć, że podczerwień to tanie ogrzewanie domu? Z pewnością tak, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami na prąd. Omawiane systemy wyposażane są bowiem w dokładne termostaty pokojowe, a i sam sposób grzania pozwala na uzyskanie sporych oszczędności. Wynikają one z możliwości zastosowania grzania tylko wybranych obszarów oraz wspomnianego już braku ruchu powietrza – co z kolei sprawia, że realnie odczuwane temperatury są o około 2 stopnie wyższe, niż w przypadku klasycznego ogrzewania.
Decydując się na zastosowanie podłogówki na podczerwień czy też promienników w tej technologii dobrze jest poszukać sprawdzonego i doświadczonego dostawcy tego typu rozwiązań. Nie da się bowiem ukryć, że te urządzenia są dość nowe, w związku z czym niektóre firmy mają je w ofercie, jednak nie do końca wiedzą, jak najlepiej je wykorzystać. Z kolei przedsiębiorstwo produkcyjne Heat Decor zajmuje się systemami na podczerwień od lat. Sprawdź sam, jakie rozwiązania i możliwości możemy Ci zaproponować!