Ekologiczny dom, Systemy grzewcze

Czy warto wymienić piec gazowy? Tak, na inne źródło ciepła

Czy każdego w Polsce czeka wymiana ogrzewania gazowego, jeśli takowe posiada, na inne źródło ciepła? Czy warto wymienić piec gazowy już teraz? Czy zaczekać, aż się zużyje? Ale jak rozpoznać, kiedy piec gazowy trzeba naprawić, a kiedy lepszym wyborem będzie wymiana źródła ciepła? Te pytania pojawiają się coraz częściej wśród osób, które stosunkowo niedawno wymieniły kopciuchy na ogrzewanie gazowe i tych, które przywykły do niego od lat. Cena gazu na pewno wpłynie na podejmowanie decyzji, ale nie tylko. Ważne są też prognozy dla dostępności gazu i… dla przyszłości samych kotłów gazowych!

Czy warto wymienić piec gazowy? Tak, na inne źródło ciepła, i nie jest to bynajmniej przesadą. Wymiana kotła gazowego to przedsięwzięcie, którego każdy właściciel domu wolałby uniknąć. Niestety, każde urządzenie grzewcze kiedyś będzie wymagać naprawy bądź wymiany. Na usterki i awarie szczególnie narażone są urządzenia o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Piece gazowe nie stanowią tutaj wyjątku.

  • Jednym z podstawowych symptomów awarii pieca gazowego jest częste wyłączanie i włączanie palnika.
  • Piec gazowy najlepiej wymienić na mniej awaryjne i mniej uzależnione od serwisowania źródło ciepła.
  • Wymiana może być ograniczona wymogami UE – planowany jest zakaz montażu nowych kotłów gazowych.

Powtarzające się usterki mogą być dobrym pretekstem do wymiany, ale warto mieć też na uwadze, że skoro ten rodzaj urządzenia grzewczego nie ma przyszłości na terenie Unii Europejskiej, to nie będzie też technologicznie rozwijany.

Kiedy piec gazowy trzeba naprawić?

Każde, nawet najbardziej niezawodne urządzenie w końcu będzie wymagało naprawy. Skąd jednak mamy wiedzieć, że coś jest nie tak i trzeba wezwać fachowca? Jest kilka symptomów, które nam o tym powiedzą:

  • Częste włączanie i wyłączanie palnika – może być spowodowane zbyt dużą wielkością pieca. Duże urządzenie będzie pobierało więcej paliwa, co spowoduje zmniejszenie cykli pracy palnika.
  • Brak ciepłej wody – może być spowodowany zabrudzeniem filtra.
  • Wyłączanie się kotła – spowodowane zapowietrzeniem instalacji lub ustawieniem zbyt niskiej temperatury na piecu.
  • Zakamieniony wymiennik ciepła.

Powodów awarii jest oczywiście więcej, ponieważ urządzenia te są dość skomplikowaną konstrukcją. Niejednokrotnie w momencie awarii okazuje się, że koszt naprawy jest tak wysoki, że będzie taniej kupić nowy kocioł gazowy.

Czy warto wymienić piec gazowy?

Obecnie Polacy chętnie wymieniają piece gazowe na nowe urządzenia, przede wszystkim kondensacyjny kocioł gazowy. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ gaz jest paliwem sprawdzonym, a technologia ta jest ogólnie znana. Trzeba jednak pamiętać, że po węglu, to gaz znajduje się na celowniku unijnych urzędników. Jest więc bardzo prawdopodobne, że dzisiaj instalowane kotły gazowe są jednymi z ostatnich.

Jeśli myślimy więc o przyszłości dłuższej niż koniec miesiąca, to musimy już teraz rozeznać się w alternatywnych technologiach grzewczych. Na szczęście na polskim rynku ich nie brakuje. Jedną z najbardziej popularnych alternatyw stanowi ogrzewanie powierzchniowe w postaci podłogówki. Jest to nowoczesny typ urządzeń grzewczych, które charakteryzują się niskim poborem energii. Dzieje się tak za sprawą ich wielkości. Większe urządzenie potrzebuje mniej energii niż standardowy kaloryfer do ogrzania pokoju. Dzięki temu zużycie jest niższe.

Na temat wodnej podłogówki pisaliśmy w tekście „Ogrzewanie podczerwienią czy wodna podłogówka – porównanie”.

W przypadku posiadania już wodnej podłogówki piec gazowy wymienia się na przykład na pompę ciepła, która dostarcza wodę o niższej temperaturze niż piec gazowy, ale przy ogrzewaniu powierzchniowym nie jest to przeszkodą. Natomiast o tym, na ile odpowiednim źródłem ciepła do kaloryferów jest pompa ciepła, pisaliśmy w artykule: „Czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami”.

Pompy ciepła święcą w Polsce tryumfy – głównie za sprawą licznych dotacji i dofinansowań ze strony państwa. Odpowiadając na pytanie, czy warto wymienić piec gazowy, trzeba wiedzieć jakie są alternatywny oprócz najbardziej popularnych rozwiązań.

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Alternatywą dla kotła gazowego i pompy ciepła jest elektryczne ogrzewanie podczerwienią. Współczesna technologia pozwala na wykorzystanie prądu do celów grzewczych bez narażania się na wysokie koszty eksploatacji – dzięki ogrzewaniu powierzchniowemu i poprzez wykorzystanie długich fal podczerwieni (FIR), ogrzewających bezpośrednio przedmioty, a to zmniejsza utratę ciepła wraz z rozgrzanym powietrzem. Co więcej – ułatwiona jest też instalacja, bo rozwiązanie takie jak folie grzewcze umożliwia montaż:

  • pod wylewkę,
  • jak i bezpośrednio pod panele,
  • a także w ścianach i sufitach.

Gaz wydaje się być stabilnym źródłem ciepła, bo takim był od dekad. Jednak od czasu wojny na Ukrainie, gaz w Europie znajduje się na cenzurowanej pozycji. Źródła w samej Unii Europejskiej i państwach blisko związanych z UE nie wystarczają na zaspokojenie całości potrzeb. Dlatego w ostatnim roku gaz stał się paliwem mało stabilnym i stąd coraz więcej osób myśląc o przyszłości zamienia go na prąd. Dlaczego? Choć co roku słyszymy, że Polska ma problem z prądem i jesteśmy straszeni blackoutem, to póki co nic takiego nie miało miejsca, a produkcja prądu systematycznie rośnie. Zapewnienie obywatelom dostępu do elektryczności to podstawowa funkcja administracji państwowej. Bez niego żaden kraj nie jest w stanie funkcjonować. Jest to najwyższym priorytetem dla każdego kraju.

Musimy pamiętać również o dostępności obu źródeł ciepła. Polska rocznie spala około 20 mld m3 błękitnego paliwa. Gaz kupujemy z zagranicy, ponieważ krajowe źródła gazu nie zapewnią Polsce niezależności. Energię elektryczną jesteśmy w stanie wyprodukować na miejscu i nie musimy jej kupować od sąsiadów. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że Polska ma w planach budowę dwóch elektrowni atomowych, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw prądu dla całego kraju, oraz farm wiatrowych i słonecznych, które obniżą koszt prądu. Wybór ogrzewania elektrycznego ma więc sens.

Na tym tle coraz więcej uwagi przyciągają folie grzewcze, jako ogrzewanie elektryczne o niskim koszcie instalacji, praktycznie bezawaryjne i nie wymagające serwisowania czy wymiany przez kolejne dziesięciolecia. Folie grzewcze na podczerwień są ogrzewaniem powierzchniowym o największej powierzchni grzejnej, dzięki temu działają na niskich temperaturach niewiele większych od temperatury pożądanej w pomieszczeniu.

Jak działa ogrzewanie podczerwienią, ile kosztuje i jakie ma opinie opisane jest w tekście: „Ogrzewanie na podczerwień – koszty i opinie”.

Od kiedy zakaz instalacji kotłów grzewczych?

Osoby, które w dłuższej perspektywie chcą budować dom, mogą poczuć się nieco zbite z tropu. Z jednej strony Polska wprowadziła dopłaty do wymiany starych pieców na nowe – w tym na gazowe. Z drugiej jednak Komisja Europejska chce wprowadzenia zakazu kotłów gazowych od 2027 roku dla nowych budynków. Dla domów modernizowanych zakaz ten miałby obowiązywać od 2030 roku.

Nie można również zapomnieć, że już teraz są duże problemy z nowymi przyłączami. PGNiG od ponad roku nie prowadzi bowiem nowych przyłączeń gazowych. Przyczyną takiej sytuacji jest wyczerpanie się środków na nowe przyłącza. Odbiorcy gazu muszą więc liczyć się z dodatkową przeszkodą. Czy warto wymienić piec gazowy? Okazuje, że nie tylko warto, ale w dłuższej perspektywie będzie to konieczne.

Czy warto wymienić piec gazowy – podsumowanie

W tym momencie gaz jest coraz mniej pewnym źródłem ciepła. Wahania jego ceny, zagrożona dostępność oraz potrzeba ciągłego kupowania z zagranicy sprawiają, że paliwo to powoli będzie odchodzić do lamusa. Nie stanie się to oczywiście z dnia na dzień, ale proces ten już się rozpoczął. Dowodem na to są prace Komisji Europejskiej nad zakazem montowania pieców gazowych. Czy to nam się podoba, czy nie – kotły na gaz będziemy w przyszłości oglądać w muzeach, a nie w naszych domach. Zamiast nich ogrzeją nas nowocześniejsze, trwalsze i bardziej wygodne źródła ciepła.

 

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *