Elektryczna podłogówka z folią grzewczą – działanie i cechy

Ogrzewanie elektryczne, dawniej kojarzone z niskim komfortem i wysokimi kosztami, dziś jest na zupełnie innym poziomie technologicznym. Jedną z najbardziej nowoczesnych i wydajnych opcji są folie grzewcze będące źródłem dalekiej podczerwieni. Elektryczna podłogówka z folią grzewczą to dobre rozwiązanie zarówno pod wylewkę w nowym domu, jak i bezpośrednio pod podłogę pływającą (panele lub deskę warstwową) w domu po termomodernizacji. Jak działa i jakie ma cechy? Sprawdźmy.

System podłogowy z folią grzewczą podnosi komfort mieszkańców na zupełnie nowy poziom. Przyjrzyjmy się tym cechom:

  • Dom staje się równomiernie ciepły, a źródeł ogrzewania nie widać.
  • Nic nie wibruje i nie buczy.
  • System włącza się bezgłośnie i natychmiast.
  • Nikomu już nie zmarzną stopy.
  • Serwisowanie ogrzewania to czynność, o której możemy na zawsze zapomnieć.
  • System działa bez żadnej ingerencji i nie wymaga wymiany żadnych elementów.
  • Nie ma w nim nic, co mogłoby się zużyć.

Tak wygląda komfort cieplny na miarę XXI wieku. Ale czy to nie jest aby za drogie?

Koszt elektrycznej podłogówki – zakup materiałów

Koszt inwestycji w podłogówkę dla domu lub mieszkania możemy oszacować poprzez kalkulator folii grzewczej. Przykładowo dla powierzchni użytkowej 100 m2 koszt zakupu materiałów wyniesie nieco ponad 16 000 zł netto dla systemu Heat Decor pod wylewkę i tylko około 10 000 zł netto dla systemu Heat Decor pod podłogi pływające w przypadku wykończenia z paneli laminowanych (grudzień 2023). Oznacza to, że zapłacimy nawet czterokrotnie mniej, niż za wodną podłogówkę z pompą ciepła dla takiej powierzchni. Zaoszczędzoną kwotę możemy przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną lub aranżację pomieszczeń.

Warto przy tym zaznaczyć, że gdy rozważamy montaż bezpośrednio pod panele winylowe SPC, laminowane lub deskę warstwową, to w przypadku wiodących producentów okładzin podłogowych utrzymamy gwarancję na podłogę wybierając folie grzewcze Heat Decor.

Podłogówka razem z usługą montażu jest tańsza o VAT

Jeśli zdecydujemy się na zakup materiałów razem z usługą montażu, VAT wyniesie zamiast 23% tylko 8%, o ile nasz dom ma powierzchnię mniejszą niż 300 m2.

Elektryczna podłogówka – koszt użytkowania

Czy rachunki za prąd wyczyszczą nam portfel, gdy zdecydujemy się na komfortowe ogrzewanie folią grzewczą? Czy to luksus dla nielicznych? W pewnym sensie niestety tak. W Polsce wciąż około 60% domów jednorodzinnych nie ma ocieplenia, a przy dużych stratach ciepła ogrzewanie prądem nawet z potężną instalacją fotowoltaiczną zmniejszającą rachunki wyjdzie nas drogo.

Dobra wiadomość jest taka, że nowe domy zgodne ze standardem WT 2021 oraz domy po termomodernizacji mają tak niskie zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania, że w ich przypadku rachunek za ogrzewanie prądem – nawet po podwyżkach – nie będzie szczególnie odczuwalny. Granicę między nowoczesnym ogrzewaniem a tradycyjnymi systemami czy kosztownymi półśrodkami w rodzaju pomp ciepła wyznacza zatem… termoizolacja.

Zasada działania elektrycznej podłogówki

Ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem folii grzewczych to w praktyce elektryczna podłogówka, ale dużo bardziej efektywna i komfortowa niż ta oparta na kablach grzejnych. Folie grzewcze to grzejniki elektryczne o największej spotykanej w ogrzewnictwie powierzchni. Dzięki temu temperatura ich pracy jest niewiele wyższa od temperatury pożądanej w pomieszczeniu. To jest sedno ich efektywności!

Kabel grzejny w macie grzewczej, by ogrzać pomieszczenie, musi się rozgrzać do temperatury około 80 stopni Celsjusza. A tymczasem folia grzewcza rozgrzewa się do 22-24 stopni Celsjusza. Wydatek energetyczny związany z podnoszeniem temperatury w obu przypadkach jest zdecydowanie różny, na korzyść folii grzewczej. Mata grzewcza nadal pozostaje świetnym wyborem w montażu bezpośrednio pod płytki, nie nadaje się natomiast do montażu bezpośrednio pod panele. W montażu pod wylewkę sprawdza się lepiej folia grzewcza.

Rolę grzałki w folii grzewczej pełni specjalna mieszkanka węglowa, wzbogacona o grafit. Jest ona umieszczona między płatami wysoce trwałej czystej folii PET. Kiedy następuje przepływ prądu, w wyniku oporu elektrycznego energia elektryczna w 100% zamienia się w fale elektromagnetyczne w postaci długiej podczerwieni. To one w zetknięciu z ciałami stałymi stają się źródłem ciepła na ich powierzchni.

Ciepło bez ruchów konwekcyjnych i “ucieczki” ciepłego powietrza

W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł ciepła, folie grzewcze nie rozprowadzają ciepła konwekcyjnie przez rozgrzane powietrze, lecz bezpośrednio do ciał stałych w ich zasięgu. Ogrzewają ludzi oraz przedmioty w pomieszczeniu, co jest zdrowsze i bardziej wydajne, a powietrze ogrzewa się wtórnie. Przy tego typu ogrzewaniu nie występuje efekt gromadzenia się ciepłego powietrza przy suficie. Nie unosi się też kurz, co docenią osoby cierpiące z powodu alergii.

Elektryczna podłogówka i… sufitówka oraz ścianówka!

Folie grzewcze można instalować pod podłogami, a także w ścianach oraz sufitach. Występują w różnych długościach oraz mocach, ale nie moc pełni tu najważniejszą rolę w kontekście generowania ciepła, a powierzchnia grzewcza. Im większa, tym lepiej. Przyjmuje się, że system grzewczy z folią grzewczą powinien zajmować co najmniej 70% powierzchni, np. podłogi czy ściany.

Ograniczeniem dla montażu folii grzewczych jest zabudowa stała, która znajdując się bezpośrednio nad elementem grzejnym musi posiadać nóżki o wysokości minimum 3 cm. Taki odstęp jest już wystarczający, by zachować w danym miejscu odpowiednią temperaturę podłogi.

Producenci podłóg w większości określają maksymalną temperaturę paneli podłogowych na poziomie 28°C, a optymalna temperatura folii grzewczych, która zapewni właściwy komfort, to zaledwie 22-24°C. Sprawia to, że możliwości instalacji takiego systemu są w zasadzie nieograniczone.

Zobacz jak prosty jest montaż podłogówki w systemie Heat Decor bezpośrednio pod podłogę pływającą:

Rodzaje folii grzewczych do podłogówki

Folie grzewcze różnią się przede wszystkim pod względem szerokości, mocy i zastosowań. Występują w mocach 60, 80, 140, 220 W/m2, a ta dobierana jest w zależności od potrzeb klienta oraz przede wszystkim termoizolacji budynku.

Dzięki trzem różnym szerokościom – 25, 50 i 100 cm – możliwe jest stworzenie systemu dla pomieszczeń o najbardziej skomplikowanych kształtach. Inwestor ma też możliwość wyboru folii grzewczej dopasowanej do typu podłogi w swoim domu.

Folie grzewcze mają różną grubość i sztywność, dopasowaną do miejsca montażu. Najcieńszą folię grzewczą (ok. 0,3 mm) stosuje się pod stosunkowo sztywne panele laminowane, a najgrubszą (ok. 0,5 mm) pod bardziej uginające się panele winylowe czy pod deskę warstwową.

Pod jaką podłogą można instalować folię grzewczą?

Zaledwie 0,5 mm ma najgrubsza i jednocześnie najbardziej zaawansowana folia grzewcza w ofercie Heat Decor – HD-PRO. Dodając do tego warstwy izolacji, cały system pod podłogą, w ścianie czy suficie będzie miał grubość mniejszą niż 1 centymetr. W porównaniu do tradycyjnych grzejników, kotłów czy pomp ciepła, jest to znacząca różnica biorąc pod uwagę miejsce potrzebne na instalację grzewczą. Nie jest wymagane osobne pomieszczenie na urządzenia grzewcze.

W zależności od zastosowanego wykończenia podłogi, jak już wspomniano stosuje się różne rodzaje folii grzewczych. Folie grzewcze są przeznaczone do instalacji pod:

  • panelami podłogowymi
  • płytkami, gresem, kamieniem
  • deską drewnianą
  • panelami winylowymi
  • wykładziną przemysłową
  • cementową wylewką
  • wylewką anhydrytową
  • przemysłową wylewką
  • w ścianie, pod suchą zabudową
  • pod lustrem (zapobiegając osadzaniu się pary na powierzchni)

Poza zastosowaniem folii grzewczych jako tradycyjnego systemu grzewczego w budynkach mieszkalnych, sprawdzają się one także w innych, nietypowych warunkach: ogrzewanie stanowisk pracy, ogrzewanie zbiorników, do podgrzewania blatów, urządzeń technicznych czy szaf. Ich parametry są także odpowiednie do terrariów, szklarni czy namiotów do hodowli roślin.

Osobno warto wspomnieć o specjalnej folii grzewczej HD-GDC o szerokości 25 cm i napięciu 24 V. Przeznaczona jest np. do ogrzewania kamperów, łodzi czy innych pojazdów, gdzie tradycyjne rozwiązania grzewcze nie są możliwe do instalacji lub będą zajmować dużo przestrzeni, której w wymienionych miejscach jest bardzo mało.

Elektryczna podłogówka z matą grzewczą

Elektryczną podłogówką instalowaną w remontowanych łazienkach są najczęściej maty grzewcze. Pożądanym wykończeniem podłogi w takim miejscu są płytki, a jednocześnie mamy już wylewkę, więc mata grzewcza jest optymalnym warunkiem. Przy czym warto pamiętać, że mata macie nierówna.

Mata grzewcza to cienki, elektryczny przewód grzewczy osadzony na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego. Można umieszczać matę grzewczą bezpośrednio na istniejącej już wylewce, a na nią kleić płytki. Ciepło wytwarzane jest w wyniku powstałego oporu elektrycznego na wielosplotowych drutach wolframowo-niklowych przewodu grzewczego. Wytworzona energia przenoszona jest na płaszczyznę podłogi ogrzewając pomieszczenie.

Mata grzewcza jest zatopiona w kleju elastycznym lub w wylewce cienkowarstwowej. Dzięki jej konstrukcji oraz zastosowaniu wysokiej klasy izolacji zewnętrznej wykonanej z FEP (teflonu), wytrzymują punktowe przegrzanie sięgające nawet 200°C. Tańsze odpowiedniki mat grzewczych bez izolacji FEP i wielosplotowego kabla grzejnego w przypadku punktowego przegrzania mają skłonność do ulegania awariom.

Mata grzewcza w klasie premium, podobnie jak folia grzewcza, jest rozwiązaniem bezserwisowym na wiele dziesiątków lat.

Korzyści z elektrycznego ogrzewania z folią grzewczą

Poza komfortem cieplnym, ogrzewanie podczerwienią cechuje się szeregiem innych korzyści. Przede wszystkim, cały system schowany pod podłogą, w ścianie lub suficie, daje większe możliwości aranżacji pomieszczeń, w porównaniu do rozwiązań wykorzystujących grzejniki, kotły czy pompy ciepła. Nie generuje on również hałasu, a obsługa odbywa się za pomocą termostatów ściennych lub aplikacji na smartfon (w zależności od typu termostatu). Jest to ogrzewanie, w którym z największą precyzją można kontrolować zużycie energii. Najnowsze termostaty umożliwiają śledzenie zużycia energii na bieżąco, a w przyszłości jej zużycie będzie automatycznie optymalizowane przez aplikacje, dostosowując się również do zapowiadanych dynamicznych cen prądu zmieniających się w ciągu dnia.

Wpływ podczerwieni na zdrowie jest dobrze udokumentowany naukowo. Badania dowodzą, że długa podczerwień stymuluje krążenie krwi czy poprawia regenerację mięśni po wysiłku fizycznym lub urazach. Nawet długa ekspozycja na długie fale podczerwieni wykorzystywane w ogrzewaniu jest korzystna dla zdrowia i nie zakłóca pracy urządzeń elektrycznych.

Zobacz, jak przebiega montaż elektrycznej podłogówki z folią grzewczą HD-EPL pod wylewkę:

Jaki będzie koszt elektrycznej podłogówki w domu, który planujesz wybudować lub wyremontować? Sprawdź w kalkulatorze ogrzewania.