Baza wiedzy, Folia grzewcza, Schematy montażu

Schemat montażu folii grzewczej Heat Decor w systemie pod panele i deskę

Ogrzewanie podłogowe w systemie bezpośrednim

Montaż folii grzewczej pod panelami podłogowymi i deską warstwową to najprostsza metoda elektrycznego ogrzewania podłogowego. Folia grzewcza układana jest bezpośrednio pod podłogą pływającą na macie izolacyjnej Heat Decor lub na stosowanym pod panelami winylowymi SPC i deską podkładzie HD-XPS300.

Ciepło z folii grzewczej emitowane jest na dużej płaszczyźnie wprost do pomieszczenia poprzez długie promieniowanie podczerwone. System grzewczy możemy zamontować na każdym etapie inwestycji czy remontu mieszkania. Sterowanie temperaturą pokojową oraz temperaturą podłogi odbywa się poprzez elektroniczny termostat pokojowy.

Ogrzewanie podłogowe folią grzewczą pod deską lub panelami może być stosowane jako podstawowe ogrzewanie pomieszczenia oraz jako dodatkowe dające komfort ciepłej podłogi.

Zalety systemu bezpośredniego

 • Możliwość wykonania systemu na każdym etapie inwestycji
 • Łatwy i szybki montaż
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Niskie koszty inwestycji w porównaniu z innymi instalacjami
  ogrzewania
 • Niewielka grubość warstw systemu: maks. 1,6 cm
 • Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu
 • Możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie
  i w różnych temperaturach
 • Komfort ciepłej podłogi
 • Brak emisji CO2

Powierzchnia folii grzewczej w samodzielnym systemie grzewczym i użytkowanie

Aby bezpośredni system grzewczy oparty na foliach grzewczych pracował jako jedyne samodzielne źródło ciepła w danym pomieszczeniu należy rozłożyć go na około 80% powierzchni podłogi. Co ważne, wszystkie na stałe umieszczone nad systemem przedmioty (łóżka, szafy itp.) muszą stać na nóżkach o wysokości minimum 3 cm.

Nie wolno kłaść na podłodze z włączonym systemem materacy wodnych, syntetycznych, piankowych czy innych materiałów o właściwościach termoizolacyjnych, gdyż grozi to ich przegrzaniem i uszkodzeniem. Tego rodzaju przedmioty zawsze powinny być umieszczane na stelażu na nóżkach o wysokości minimum 3 cm.

Zasada działania folii grzewczej

Folia grzewcza to grzejnik elektryczny z grafitową grzałką, która pod wpływem oporu elektrycznego wytwarza ciepło w postaci długiego promieniowania podczerwonego

Wytworzone ciepło z folii grzewczej w postaci podczerwieni ogrzewa przedmioty będące w jej kontakcie lub w zasięgu promieniowania

W ogrzewaniu podłogowym pomieszczeń folia grzewcza nagrzewa podłogę, ściany, sufit wraz z innymi przedmiotami będącymi w jej otoczeniu, które w procesie nagrzewania oddają swoje ciepło do powietrza.

 

Moc folii grzewczej pod panele

Dłuższy czas nagrzewania się folii, nie oznacza jej mniejszej wydajności. Wszystkie folie w systemie bezpośrednim o różnych mocach nagrzewają się docelowo do tej samej temperatury: 28°C i wedle zaleceń producentów podłóg jest to temperatura graniczna. Dłuższy czas nagrzewania się folii o mocy 80 W/m2 pozwala na równomierny wzrost temperatury w pomieszczeniu.

Dobór mocy folii grzewczej jest podyktowany stopniem termoizolacyjności danego pomieszczenia i rekomendowane jest stosowanie najmniejszej efektywnej w danym pomieszczeniu mocy.

Rodzaje podłogi dostosowanej do elektrycznego ogrzewania podłogowego

 

Panele laminowane – rekomendowana folia grzewcza: HD-G

Ich powierzchnia – którą stanowi specjalnie laminowany papier – jest tłoczona. W celu zabezpieczenia wierzchu paneli, zostały one pokryte specjalnymi substancjami żywicznymi nadającymi kolor i połysk chroniącymi przed rozwojem mikroorganizmów. Spód paneli laminowanych wykończony melaminą chroni przed wpływem wilgoci, a ich rdzeń wykonany jest z płyty wiórowej, MDF lub HDF. Tego typu wykończenie posadzki imitować może nie tylko drewno, ale również inne materiały, takich jak glazury, powierzchnie kamienne czy nawet wykonane z metalu. Panele laminowane mają też dużą wadę – jest nią słabe wygłuszanie dźwięków poruszających się po ich powierzchni ludzi i domowych zwierząt.

 

Panele winylowe SPC – rekomendowana folia grzewcza: HD-PRO

Ponieważ struktura paneli winylowych jest niewrażliwa na wilgoć, mogą być one zastosowane w takich pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka, a nawet we wnętrzach stale zawilgoconych, typu sauny, salony SPA czy obrzeża basenów. Wodoodporność idzie w parze z przewodnictwem cieplnym, dzięki któremu stopy w bezpośrednim kontakcie z panelami winylowymi nie czują chłodu. W pomieszczeniach wilgotnych konieczny jest jednak montaż folii grzewczej HD-EPL w systemie pod wylewkę. Podłogi pokryte materiałem winylowym nie elektryzują się, a co za tym idzie – nie przyciągają kurzu, który w połączeniu z wilgocią szybko spowodowałby trwałe, trudne do usunięcia zabrudzenia.

 

 

Deska warstwowa – rekomendowana folia grzewcza: HD-PRO

Drewniane podłogi są zdrowsze i zdecydowanie trwalsze od sztucznych imitacji. W przeciwieństwie do paneli są przyjemnie ciepłe w dotyku, nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu ani roztoczy, przez co są idealnym rozwiązaniem dla alergików.
Doskonale tłumią hałas, a dzięki zdolności absorbowania wilgoci regulują mikroklimat pomieszczenia.
Można je poddać cyklinowaniu i pomalować lakierem w dowolnej barwie, czym materiał ten te górują nad pozostałymi.

 

 

 

Schemat ułożenia folii grzewczej Heat Decor pod panelem podłogowym laminowanym

 1. Wykończenie podłogi: panele
 2. Folia paroizolacyjna
 3. Folia grzewcza Heat Decor
 4. Mata izolacyjna Heat Decor
 5. Folia paroizolacyjna
 6. Wylewka z betonu i płyty OSB

 

Grubość ogrzewania podłogowego w systemie folia grzewcza pod panelem

1. Wykończenie podłogi panele
2. Folia paraizolacyjna 0,2 mm
3. Folia grzewcza Heat Decor 0,338 mm
4. Mata izolacyjna Heat Decor 5 mm
5. Folia paroizolacyjna 0,2 mm
6. Wylewka z betonu i płyty OSB

Grubość systemu: 5,78 mm -> 0,57 cm

 

Podłączenie folii grzewczej

 1. Folia grzewcza Heat Decor
 2. Termostat
 3. Zasilanie
 4. Czujnik temperatury
 5. Przewód zasilający folię grzewczą niebieski (N)
 6. Przewód zasilający folię grzewczą brązowy (L)

 

Jak podłączyć folię grzewczą i przewody – zobacz!

 1. Jano pisze:

  Fajny materiał ale brakuje w nim istotnego elementu tj jak wymiarować powierzchnie grzejną folii oraz jej moc dla pomieszczenia o powierzchni całkowitej (X) i o powierzchni czynnej /wolnej podłogi (Y) dla zapewnienia komfortu cieplnego na poziomie np. 20-23 stopnie C .

  1. Heat Decor pisze:

   Przyjmuje się, że dla większości pomieszczeń 80% pokrycia systemem grzewczym Heat Decor całej podłogi pozwala na używanie go jako samodzielnego systemu grzewczego z możliwością utrzymywania stałej temperatury optymalnej dla danego pomieszczenia. Więcej o temperaturach piszemy tutaj: https://heatdecor.com/optymalna-temperatura-w-domu/ Pozdrawiamy!

 2. Miro pisze:

  Dzień dobry.
  W instrukcjach montażu folii pod panele winylowe obojętnie czy HD-PL czy HD-PRO jest wszędzie napisane, że dotyczy to tylko paneli winylowych bez zintegrowanego podkładu. Dlaczego? Czy cienka warstwa podkładu (czegoś jakby flizelina itp.) w grubszych twardszych panelach (typu 6 mm) w czymś przeszkadza? Nie mówię o kleju.

  1. Heat Decor pisze:

   Dzień dobry, każdy zintegrowany podkład pod panelami winylowymi zaburza działanie czujnika temperatury podłogi. Zmniejsza też efektywność grzewczą systemu. Z uwagi na komfort precyzyjnego sterowania temperaturą podłóg i optymalny koszt użytkowania rekomendujemy do podłogowego ogrzewania na podczerwień wyłącznie panele winylowe SPC bez zintegrowanego podkładu.

 3. Radek pisze:

  Dlaczego, pisząc o zastosowaniu folii grzewczej pod panelami winylowymi, wymieniacie tylko panele SPC? Czyżby były przeciwwskazania w przypadku paneli winylowych LVT?

  1. Heat Decor pisze:

   Panele LVT są elastyczne i mogą się odkształcać, co sprawia, że warunki pracy systemu grzewczego pod nimi nie są tak stabilne, jak w przypadku paneli SPC. Dlatego w przypadku paneli winylowych rekomendujemy instalację folii grzewczych wyłącznie pod panelami typu SPC. Dbamy o to, by wybór folii grzewczych Heat Decor oznaczał ogrzewanie na całe życie i zero serwisowania. Pozdrawiamy!

 4. Bolek pisze:

  Jaką funkcję pełni folia paraizolacyjna pomiędzy panelami a folią grzewczą? Czy stosowanie tej warstwy jest konieczne?

  1. Heat Decor pisze:

   Stosowanie folii paroizolacyjnej między folią grzewczą a panelem jest konieczne. Folia paroizolacyjna nad folią grzewczą i pod podkładem izolacyjnym jest starannie sklejana ze sobą podczas montażu tworząc pakiet zabezpieczający całość przed wilgocią zarówno od spodu, jak i od podłogi. Folia paroizolacyjna zapewnia też odpowiedni poślizg pracującej stale podłodze pływającej. Folia paroizolacyjna musi posiadać odpowiednie parametry. W efekcie system grzewczy Heat Decor staje się ogrzewaniem na całe życie, zapewniając stałą stabilną pracę. Pozdrawiamy!

 5. Pat pisze:

  Czy zastosowanie systemu jest bezpieczne w przypadku podłogi z płyty OSB? Ogrzewanie nie spowoduje reakcji kleju zawartego w płycie?

  1. Heat Decor pisze:

   Tak. System grzewczy Heat Decor jest instalowany na płytach OSB i jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie. Wynika to z dwóch czynników: 1. folię grzewczą od płyty OSB oddziela materiał termoizolacyjny 2. folia grzewcza nie rozgrzewa się do temperatur wyższych niż 20-24 st. C. Ponadto folia paroizolacyjna stanowiąca element systemu stanowi dodatkowe zabezpieczenie płyt OSB przed wilgocią. Płyty OSB ze znajdującym się nad nimi systemem Heat Decor mają korzystniejsze dla nich warunki niż bez niego. Pozdrawiamy!

 6. Adam pisze:

  Czy folia paroizolacyjna jest konieczna zarówno stosując panele laminowane jak i winylowe, czy jest jakaś różnica?
  Czy pod panele winylowe (które są wodo-, pyło- i paroszczelne) też koniecznie trzeba kłaść paroizolacyjną folię oraz pod folię grzewczą jeszcze jedną w systemie pod panelami winylowymi?

  1. Heat Decor pisze:

   Tak, ponieważ folia paroizolacyjna jest nie tylko zabezpieczeniem przed wilgocią ale stanowi też powierzchnię, na której “pracuje” podłoga pływająca. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *