Grzejnik konwektorowy czy na podczerwień? Porównanie

Grzejnik konwektorowy czy na podczerwień – oba te urządzenia grzewcze są zasilane prądem i wystarczy je włączyć do kontaktu. Ta prostota je łączy, ale co różni? Poszukując oszczędnego a zarazem wydajnego i łatwego w użyciu grzejnika musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jak działa grzejnik konwektorowy? Czym różni się od grzejnika na podczerwień? Czy grzejnik konwektorowy jest energooszczędny? Sprawdźmy!

Grzejniki służą nam do ogrzewania pojedynczych pomieszczeń, ale również mogą posłużyć jako główne źródło ciepła w naszym domu czy mieszkaniu. Idealny grzejnik, to taki, który szybko nagrzeje pomieszczenie i jest tani w eksploatacji. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto rozeznać się w temacie, aby nasz wybór był w pełni świadomy. Jakie są podstawowe różnice między grzejnikiem konwektorowym, a na podczerwień:

  • Grzejnik konwektorowy – lub konwekcyjny ogrzewa powietrze dookoła
  • Grzejnik na podczerwień nie ogrzewa powietrza tylko cząsteczki wody, które się w nim znajdują
  • Tańszy w eksploatacji będzie grzejnik na podczerwień, ponieważ nie ogrzewa powietrza, które nie gromadzi się pod sufitem jak w grzejniku konwekcyjnym

Jak działa grzejnik konwektorowy?

Zasada działania grzejnika konwektorowego nazywanego też konwekcyjnym jest dość prosta. Urządzenie pobiera zimne, cięższe powietrze od dołu, które potem przechodzi przez grzałkę elektryczną, która je ogrzewa. Ciepłe powietrze jest lżejsze, więc naturalnie wydostaje się z grzejnika poprzez górny otwór. Grzejnik jest wyposażony w wymiennik ciepła, który zbudowany jest z miedzianych rurek, na które nałożona jest płytka miedziana lub aluminiowa. Niektóre grzejniki konwekcyjne wyposażone są dodatkowo w wentylator, który wymusza ruch powietrza. Ma to zapewnić ciepło w niedogrzanych miejscach pomieszczeń.

Skoro wiemy z grubsza jak działa grzejnik konwekcyjny, to warto w tym momencie wspomnieć o jego wadach i zaletach:

Zalety grzejnika konwektorowego:

  • Tani w zakupie
  • Szybko się nagrzewa
  • Prosty w obsłudze
  • Grzejniki wyposażone w wentylator mogą także ochłodzić powietrze w cieplejsze dni

Wady grzejnika konwektorowego:

  • Drogi w eksploatacji – zazwyczaj grzejniki konwekcyjne zużywają nawet 2 kWh energii elektrycznej
  • Szybko traci ciepło po wyłączeniu
  • Powoduje ruch powietrza, kurzu i roztoczy, co jest uciążliwe szczególnie dla alergików
  • Ograniczona żywotność
  • Może palić kurz, co powoduje przykry zapach

Jak widać, grzejnik konwektorowy jest urządzeniem prostym, ale najwyżej średnio opłacalnym. Fakt, że jest tani w zakupie może być pozorną zaletą, ale jeśli policzymy sobie, ile będzie nas kosztowało ogrzanie pomieszczenia za jego pomocą, to szybko okaże się, że jego niska cena nie jest atutem. Zużycie prądu na poziomie 2 kWh będzie dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Ile prądu zużywa grzejnik konwektorowy?

Najbardziej popularne modele grzejników konwekcyjnych mają moc 2 000 W, co oznacza, że przez 60 minut zużywają 2 kWh prądu. Przyjmując, że średnia cena prądu obecnie wynosi 0,77 zł/kWh możemy łatwo obliczyć, że w ciągu godziny grzejnik konwektorowy zużyje niecałe 1,60 zł. Wydaje się to niedużo, ale trzeba wziąć jeszcze pod uwagę sprawność grzejnika konwekcyjnego. Grzejnik wdmuchujący powietrze musi działać co najmniej przez kilka godzin dziennie, żeby zapewnić stałą temperaturę w pomieszczeniu. To co wielu producentów oznacza jako zaletę, czyli wentylator, staje się w istocie przekleństwem użytkownika. Dlaczego?

Jak wiemy, z grzejnika wylatuje ciepłe powietrze. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe powietrze jest lżejsze i po prostu unosi się. To ciepłe powietrze nie przestaje się unosić po opuszczeniu grzejnika i unosi się wyżej. Ostatecznie wędruje ono pod sam sufit. W tym momencie możemy odpowiedzieć sobie na pytanie – po co mi ciepłe powietrze pod sufitem?

Po ogrzaniu pewnej “partii” powietrza grzejnik nie może zostać wyłączony, ponieważ musi nadal ogrzewać powietrze, żeby zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Mając to na uwadze, trzeba sobie uświadomić, że aby grzejnik konwektorowy nagrzał pomieszczenie musi pracować nieustannie, albo przynajmniej przez kilka godzin. No to przyjmijmy, że dziennie nasz grzejnik pracuje przez 5 godzin. Daje to 155 godzin miesięcznie i będzie nas to kosztowało 120 złotych. Nadal nie jest to dużo?

To teraz pomyślmy, że w naszym pomieszczeniu musimy spać i w nocy również konieczna jest praca grzejnika. Możemy przyjąć, że jest to kolejne 5 godzin – zakładamy, że w nocy ustawiamy niższą temperaturę, ale w celach porównawczych przyjmujemy, że grzejnik pracuje z mniejszą mocą, ale przez dłuższy czas.

Jak widać praca grzejnika dzień i noc przez cały miesiąc będzie nas kosztowała w przybliżeniu 240 złotych. Jeśli do tego doliczymy czas trwania okresu grzewczego, który wynosi (przy optymistycznym założeniu) 3 miesiące, to robi nam się już niezła sumka – 720 złotych – i jest to kwota za jedno, niewielkie pomieszczenie.

Czy warto kupić grzejnik na podczerwień

Grzejnik na podczerwień swoją nazwę zawdzięcza innej niż konwekcyjna metodzie ogrzewania. Całość energii elektrycznej zamieniana jest w fale podczerwieni o częstotliwości zbliżonej do tych w świetle słonecznym, które ogrzewają bezpośrednio przedmioty w swoim zasięgu. Odczucie ciepła przy grzejniku podczerwieni jest natychmiastowe i równomierne.

Dlaczego podczerwień ma być lepsza niż ogrzewanie powietrza, które następnie ogrzeje nas? Z trzech powodów:

  • oddychamy zdrowszym, czystszym powietrzem,
  • odczucie ciepła jest bardziej naturalne i komfortowe,
  • więcej ciepła kumuluje się w pomieszczeniu, mniej z niego ucieka.

Grzejnik na podczerwień to takie „małe Słońce”, które ogrzewa nas i wszystko dookoła. Wykorzystanie podczerwieni do ogrzewania jest więc najbardziej naturalnym sposobem na ciepło, który towarzyszy gatunkowi ludzkiemu od samego początku jego istnienia.

Grzejniki na podczerwień są dostępne w trzech podstawowych wersjach:

  • 400 W – do ogrzewania pomieszczenia po powierzchni do 8 m2
  • 700 W – do ogrzewania pomieszczenia po powierzchni do 14 m2
  • 1000 W – do ogrzewania pomieszczenia po powierzchni do 20 m2

Mowa tu o pomieszczeniach w domach o dobrej termoizolacji i wskaźniku EUco równym lub mniejszym 40 kWh/m2.

Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień?

Grzejnik na podczerwień o największej mocy ma 1000 W, czyli dwa razy mniej niż grzejnik konwekcyjny. Grzejnik na podczerwień zużyje przez godzinę 1 kWh pracując stale, co kosztuje w przybliżeniu 0,77 zł (dane na listopad 2022 roku).

Trzeba jednak dodać, że grzejnik na podczerwień nagrzeje pomieszczenie w krótszym czasie niż jego konwektorowy odpowiednik, ponieważ jak już wiemy nie ogrzewa on powietrza – ciepło zostaje w ścianach, przedmiotach i nas samych, następnie przechodząc do powietrza.

Co nam to daje? A no to, że mniej ciepła ucieka wraz z rozgrzanym powietrzem a grzejnik na podczerwień nie musi cały czas pracować, żeby utrzymać temperaturę pomieszczenia. Przy domu ocieplonym zgodnie ze standardami WT2021 ogrzewanie pokoju o powierzchni 20 m2 będzie kosztowało 82 złote na miesiąc.

Ile dokładnie kosztuje nas ogrzewanie grzejnikiem na podczerwień pisaliśmy w tekście Lepszy niż farelka – ile prądu zużywa grzejnik podczerwieni?

Jaki grzejnik na podczerwień czy konwektorowy?

Jeśli przy wyborze grzejnika weźmiemy pod uwagę wyłącznie koszty użytkowania, to grzejnik na podczerwień będzie lepszym wyborem. Nawet, jeśli założyć, że oba grzejniki pracują przez ten sam czas, to grzejnik na podczerwień będzie o połowę tańszy. Nie można jednak zapomnieć, że grzejnik konwektorowy będzie musiał pracować dłużej, żeby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu. Grzejnik na podczerwień nie potrzebuje pracować przez kilka godzin, żeby osiągnąć ten sam efekt.

Możemy również wziąć pod uwagę szybkość nagrzewania. Jest to niewątpliwa zaleta grzejników konwekcyjnych. Jednak grzejniki na podczerwień wcale nie pozostają za nimi w tyle, ponieważ uczucie ciepła po włączeniu grzejnika podczerwieni następuje niemalże natychmiast.

W grzejniku na podczerwień ważną kwestią jest jego umiejscowienie. Jest bowiem kilka nadrzędnych zasad, które pomogą nam na bardziej efektywne użytkowanie urządzenia. Temat ten poruszaliśmy w tekście Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady

Grzejnik konwektorowy czy na podczerwień – podsumowanie

Grzejnik konwektorowy jest urządzeniem, które doraźnie pomoże nam nagrzać pomieszczenie. Trzeba się jednak zastanowić czy faktycznie wolimy doraźną pomoc, która wygeneruje nam później dość wysokie koszty czy wolimy wybrać bardziej oszczędne rozwiązanie. Nie ulega wątpliwości, że grzejnik na podczerwień jest rozwiązaniem droższym w zakupie, ale jeśli zaczniemy liczyć koszty eksploatacji, to szybko okaże się, że w ostatecznym rozrachunku grzejnik na podczerwień jest bardziej opłacalny.

Pełna oferta grzejników na podczerwień Heat Decor jest dostępna w naszym sklepie internetowym.