Baza wiedzy

Grzejnik na podczerwień zamiast kaloryfera?

Nadal wykorzystujesz systemy CO i tradycyjne kaloryfery do ogrzewania swojego domu? Nawet przy użyciu nowoczesnych pieców i ekologicznego paliwa koszty utrzymania są wysokie. Co gorsza, to klasyczne rozwiązanie nie jest pozbawione wad, których na pewno nie raz już doświadczyłeś. Myślisz o zmianie? To nie musi wiązać się z kompleksowym remontem i ogromnymi kosztami inwestycji. Możesz zamontować elektryczne grzejniki na podczerwień. Sprawdź już teraz, dlaczego ta alternatywa jest godna polecenia!

Tradycyjne ogrzewanie CO – jakie są jego największe wady?

Systemy centralnego ogrzewania na paliwa stałe od lat są stosowanie w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Dawniej były one wyjątkowo niewydajne. Podniesienie temperatury w budynku do optymalnej wartości wymagało zużycia ogromnej ilości energii.

Współczesna technologia diametralnie odmieniła ten stan rzeczy. Nowoczesne piece CO są bardziej przyjazne środowisku i jednocześnie tańsze w eksploatacji. Zwiększyła się również efektywność energetyczna, ale nie udało się wyeliminować wielu poważnych wad. Do najpoważniejszych z nich należy zaliczyć:

 • awaryjność systemu wynikającą z konieczności prowadzenia rur transportujących gorącą wodę do kaloryferów,
 • uciążliwość obsługi (nawet w zautomatyzowanych systemach w niektrzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu podajnika z paliwem),
 • niekorzystne zjawisko konwekcji swobodnej (w wyniku różnych gęstości powietrza rozgrzanego i zimnego ciepło z kaloryfera początkowo ucieka pod sufit, część energii jest marnowana, a ogrzanie pomieszczenia zajmuje więcej czasu),
 • ryzyko osadzania się kamienia w kaloryferach i nawet całkowitego ich zapchania,
 • zimą nie można dopuścić do wychłodzenia pomieszczeń poniżej 0⁰C (zamarznięta woda w instalacji może rozsadzić kaloryfery).

Niewiele mniej wad mają gazowe systemy CO. Ich obsługa jest łatwiejsza, gdyż nie trzeba pamiętać o podawaniu paliwa.

Jak działa grzejnik na podczerwień?

Zasada działania tej technologii jest zgoła odmienna. W tym przypadku całkowicie eliminuje się konieczność zakupu pieca CO oraz montażu rur do gorącej wody. Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje energię elektryczną.

Ukryte we wnętrzu estetycznej obudowy panele momentalnie nagrzewają się do wysokich temperatur i od razu oddają ciepło. Wbrew pozorom rozwiązanie to jest wyjątkowo oszczędne. Decydując się na nie, obniżysz koszty eksploatacji budynku nawet o 30%. Tego typu grzejniki elektryczne możesz stosować jako wsparcie dla systemu CO lub główne ogrzewanie.

Niepozorne urządzenia doskonale sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych czy kamienicach. Nadają się również do montażu w biurach, halach sklepowych, warsztatach, a nawet ogromnych zakładach przemysłowych.

Elektryczne grzejniki na podczerwień – dlaczego warto?

Już poznałeś wiele zalet tej technologii, ale inwestycja w nią jest opłacalna również z innych powodów. Użytkownicy takich kaloryferów w opiniach na ich temat chwalą sobie także:

 • wyjątkową prostotę montażu (wystarczy przykręcić lekki profil na ścianie, na którym wiesza się panel grzewczy),
 • ogrzewanie bez konwekcji, czyli bez unoszenia kurzu (fale podczerwone IR ogrzewają równomiernie całe pomieszczenie),
 • niezwykłą żywotność (dobrej klasy grzejnik może działać bezawaryjnie nawet przez 30 lat),
 • doskonałą wydajność (urządzenia są dostępne w wielu wersjach, z możliwością dopasowania ich mocy do kubatury pomieszczenia),
 • bezobsługowość (grzejniki są wyposażone w termostaty i automatycznie utrzymują temperaturę zadaną przez użytkownika),
 • oszczędność miejsca (panele grzewcze są bardzo cienkie, a do tego nie trzeba poświęcać przestrzeni na kotłownię lub piec gazowy),
 • lepsze samopoczucie (podczerwień nie wysusza powietrza, co jest typowym skutkiem ubocznym stosowania klasycznych kaloryferów).

Ogrzewanie elektryczne może być tanie i ekologiczne

Zużycie energii przez te urządzenia jest dużo niższe niż przy elektrycznych piecach akumulacyjnych. Co więcej, grzejniki na podczerwień świetnie uzupełniają się z instalacją fotowoltaiczną. Inwestując w taki system, zyskujesz tanie i bardzo przyjazne dla środowiska ogrzewanie. Sprawdź już dziś opinie na temat tych kaloryferów i przekonaj się, że warto w nie zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *