Jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie elektryczne? Sposoby

Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej coraz chętniej sprawdzamy nowe sposoby jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie elektryczne dodatkowo nas do tego motywuje. Co ciekawe, takich oszczędności jest więcej w systemie grzewczym na podczerwień. Co zrobić, żeby rachunek za energię elektryczną był niższy? Jakie sposoby może zastosować szczególnie użytkownik ogrzewania na podczerwień? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Sposoby na to jak zmniejszyć rachunki za prąd są różne i każdy z nich może dać realne oszczędności, które się sumują. Zapomnijmy jednak o tak ekstremalnych posunięciach, jak całkowite wyłączenie ogrzewania elektrycznego w części pomieszczeń. Zaszkodzi to nam i budynkowi. Podejdźmy do tematu z głową!

Trzy fundamentalne sposoby na obniżenie rachunków za prąd to:

  • Wyłączanie urządzeń elektrycznych, z których nie korzystamy w danej chwili (dotyczy to urządzeń, które pobierają dużo prądu – jak żelazko czy kuchenka elektryczna – a nie np. wyjmowania ładowarki z gniazdka, która praktycznie nie pobiera prądu i wyjmować ją należy raczej ze względów bezpieczeństwa).
  • Zastąpienie starych urządzeń nowymi, które są bardziej energooszczędne (np. grzejnik na podczerwień czy oświetlenie LED).
  • Wybieranie trybu energooszczędnego w lodówce (mniejsze chłodzenie), pralce (mniejsza temperatura, krótsze programy) czy zmywarce (bez suszenia), bo każde z tych urządzeń może zużywać dużo mniej prądu przy odpowiednich ustawieniach.

Cztery podstawowe sposoby na obniżenie rachunków za elektryczne ogrzewanie to: 

  • Uszczelnienie okien i drzwi, docieplenie ścian i dachu.
  • Zmiana taryfy energetycznej na bardziej korzystną lub dwustrefową.
  • Obniżenie maksymalnej temperatury urządzenia grzewczego.
  • Zaopatrzenie się w programowalny termostat.

Dwa mniej znane sposoby na to jak obniżyć rachunki za prąd i elektryczne ogrzewanie to:

  • Dopasowanie wilgotności powietrza do temperatury w pomieszczeniach.
  • Zapobieganie wychłodzeniu budynku poprzez… stale włączone ogrzewanie.

Jak te działania wyglądają w praktyce? Sprawdźmy.

Rachunki za prąd, a termomodernizacja

Podstawowym sposobem na obniżenie rachunków za energię elektryczną jest zainwestowanie w termomodernizację domu. Jest to rozwiązanie najprostsze, które przyniesie wieloletnie korzyści, wymaga jednak wydania na wstępie określonej sumy pieniędzy. I część z tych pieniędzy może trafić z powrotem do naszej kieszeni już pod koniec roku! Jak?

Odpowiedź brzmi: ulga termomodernizacyjna – o której pisaliśmy w tekście pt. „Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady”. Jest to jednak rozwiązanie, o którym trzeba pomyśleć odpowiednio wcześniej.

Najlepsza taryfa do elektrycznego ogrzewania na podczerwień

Kwestia wyboru odpowiedniej taryfy może znacząco pomóc w tym jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie elektryczne na podczerwień, gdy mamy system pod wylewką. W przypadku takiego akumulacyjnego ogrzewania taryfa dwustrefowa ma duży sens.

Taryfa dwustrefowa a ogrzewanie elektryczne

Dystrybutorzy energii elektrycznej w Polsce mają w swojej ofercie taryfy dwustrefowe, G12. W ich przypadku prąd poza szczytem energetycznym może być tańszy nawet o ok. 20 proc. Jednocześnie w szczycie jest o wiele droższy.

W taryfie dwustrefowej mniej zapłacimy za prąd w godzinach: 

  • 22:00 – 6:00
  • 13:00 – 15:00

Poza podanymi wyżej godzinami ogrzewanie elektryczne na podczerwień może być wyłączone lub dogrzewać dom do niższej temperatury.

Warto zwrócić uwagę, że dystrybutorzy energii elektrycznej w Polsce mają w ofertach także taryfę G12, która do tańszych godzin szczytu wymienionych wyżej zalicza również weekendy. Jeśli nasz dom ożywa dopiero w godzinach popołudniowych jest to idealna taryfa, która pomoże obniżyć rachunki za energię elektryczną. 

Taryfa dwustrefowa nie sprawdzi się w biurach i gdy często pracujemy na home office, czyli wtedy, gdy w godzinach szczytu pracuje sporo urządzeń pobierających prąd. 

Taryfa jednostrefowa

Taryfa ta nie ma podziału na godziny szczytu energetycznego, więc sprawdzi się w domach, które trzeba ogrzewać regularnie przez cały dzień. Cena prądu w takiej taryfie jest wyższa niż w godzinach poza szczytem w taryfie G12, ale jest stała. Jeśli więc spędzamy w domu większość dnia, to jest to bardziej odpowiednie rozwiązanie. 

Obniżenie temperatury ogrzewania

Idąc prostym tokiem myślenia można dojść do wniosku, że najlepszym sposobem na obniżenie rachunków, jest obniżenie temperatury powietrza. Nie jest to jednak rozwiązanie pożądane, ponieważ znacznie zmniejsza to nasz komfort, a przecież nie o to chodzi.

W ogrzewaniu elektrycznym na podczerwień mamy możliwość obniżenia maksymalnej temperatury folii grzewczej (podłogówka) lub grzejnika na podczerwień. Każdy nowoczesny system grzewczy z folią grzewczą posiada termostat wyposażony w czujnik podłogi, który pozwala na obniżenie temperatury samej folii grzewczej. W efekcie ogrzewanie zużywa mniej prądu, ale nie obniża to temperatury odczuwalnej. Wydłuża się jedynie czas nagrzewania pomieszczenia. Wynika to z tego, że ogrzewanie na podczerwień ogrzewa bezpośrednio nas, inaczej niż systemy ogrzewające powietrze. Jest to zaleta, którą posiada wyłącznie system grzewczy na podczerwień.

Ile zaoszczędzę na obniżeniu temperatury

Czy obniżenie temperatury pomieszczeń przyniesie oszczędności? Tak, i to wcale niemałe. 

Obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniach zaledwie o 1⁰C przyniesie nam oszczędności nawet 6 proc.

Warto więc przed sezonem grzewczym nieco poeksperymentować z termostatem, ponieważ różnica temperatury o 1⁰C nie będzie znacznie odczuwalna, a oszczędności już tak.   

Jak zaprogramować termostat?

Wiele razy na tym blogu pisaliśmy o jednej z kluczowych zalet systemów grzewczych na podczerwień, jaką jest ich prosta konstrukcja, w której „nie ma się co zepsuć”. Z tego powodu nie powinnyśmy się bać eksperymentowania z temperaturą pomieszczenia. Jedno, czego nie zmieniamy, to nie podnosimy temperatury podłogi – nie byłoby to zresztą oszczędne .

Posiadając programowalny termostat, np. HD-T1000/W.Z z modułem ZigBee 3.0 warto pochylić się nad jego funkcjami. To zaawansowane technologicznie urządzenie pozwala także obniżyć rachunki. W jaki sposób? Termostaty te dają możliwość zaprogramowania temperatury nie tylko co do dnia, ale także godziny. Czy to jest trudne? Pokaże to film: Jak ustawić termostat pokojowy.

Jeśli więc znamy codzienną rutynę domowników i wiemy, że budzą się o godzinie 6 i wychodzą o godzinie 8, to w tym czasie możemy nastawić temperaturę wyższą. W trakcie dnia dom stoi pusty, więc temperaturę można obniżyć, żeby nie ogrzewać i tak pustych pomieszczeń. Jeżeli cała rodzina wraca do domu codziennie o godzinie 17, to możemy zaprogramować termostat, żeby o tej godzinie nagrzał dom do żądanej temperatury. 

Po co ogrzewać nieużywane pomieszczenia?

Walcząc o niskie rachunki można także zastanowić się nad ograniczeniem temperatury w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadziej. Obniżenie temperatury o kilka stopni w pokoju, w którym nikt na stałe nie przebywa, także przyniesie znaczne oszczędności.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że w takim pomieszczeniu obniżamy temperaturę, ale nie wyłączamy całkowicie ogrzewania. Przyczyna jest dość prosta – wyłączenie temperatury doprowadzi do wychłodzenia tego pomieszczenia oraz sąsiadujących z nim. Jego ponowne nagrzanie jest bardziej kosztowne niż pozorne oszczędności z całkowitego wyłączenia ogrzewania.

Zadbajmy o wilgotność powietrza

Mało kto wie, że wilgotność powietrza ma niebagatelny wpływ na komfort cieplny jaki odczuwamy w domu. Jest to szczególnie ważne stosując ogrzewanie elektryczne na podczerwień, ponieważ blokuje ono zawilgotnienie pomieszczeń. Obniżenie wilgotności powietrza skutkuje obniżeniem temperatury odczuwalnej.

Dobrym przykładem na ten proces będzie sauna. Temperatura w saunie sięga 90⁰C i więcej. Jak więc to się dzieje, że przebywając w tak ekstremalnie wysokiej temperaturze nic nam się nie dzieje? Dzieje się tak właśnie przez znacznie obniżoną wilgotność powietrza.

Gdyby w saunie wilgotność sięgnęła rzędu 20 – 30 proc., to każdy by się w niej dosłownie ugotował. Dlatego, jeśli chcemy obniżyć rachunki w ogrzewaniu elektrycznym na podczerwień musimy zadbać o odpowiednią wilgotność. Najprostszym sposobem na to jest zakup nawilżacza powietrza, który zapewni w pomieszczeniu właściwą wilgotność. Dla temperatury 20-22⁰C wynosi ona 30-60%. 

Znaczenie wilgotności powietrza w ogrzewaniu na podczerwień omawialiśmy w tekście pt. „Komfort cieplny a wilgotność powietrza – jak ogrzewać oszczędnie?”. 

Doraźnym sposobem na podwyższenie wilgotności powietrza jest wietrzenie pomieszczeń. Wbrew obiegowej opinii nie służy to jednak wymianie powietrza, ale właśnie ma doprowadzić do wzrostu wilgotności powietrza, a tym samym wzrostu temperatury odczuwalnej. 

Kiedy włączyć ogrzewanie?

Jest to pytanie, przed którym stają chyba wszyscy właściciele domów. Im bliżej sezonu grzewczego tym bardziej zastanawiamy się kiedy w końcu włączyć ogrzewanie. Odpowiedź może być co najmniej zaskakująca: im wcześniej włączymy ogrzewanie tym lepiej. Wyjaśnienie może być również ciekawe dla wielu osób, ponieważ wcale nie jest takie oczywiste. Taniej jest wygrzać dom, którego mury trzymają jeszcze ciepło niż wygrzać chłodny dom. Aby to zrozumieć można przeprowadzić eksperyment myślowy.

Wyobraźmy sobie pokój, w którym panuje temperatura 15⁰C i drugi taki sam, który ma temperaturę 10⁰C. Chcemy oba pokoje ogrzewać do przyjemnej i oszczędnej temperatury 20⁰C. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie – na ogrzanie którego pokoju zużyjemy mniej pieniędzy?  Odpowiedzią jest oczywiście ten pierwszy pokój, a dlaczego? Ponieważ pierwszy pokój ogrzewamy o 5⁰C, a drugi o 10⁰C. 

Jak obniżyć rachunki za prąd – podsumowanie

Obniżenie rachunków za energię elektryczną w elektrycznym ogrzewaniu na podczerwień nie jest wyzwaniem, do którego trzeba wzywać fachowca. Wszystkie „sztuczki” można przeprowadzić samodzielnie, co odróżnia ogrzewanie foliami grzewczymi na podczerwień od innych systemów grzewczych. Powyższe rozwiązania dadzą konkretne oszczędności bez potrzeby rezygnowania z komfortu cieplnego.

Szczególnym sposobem na złagodzenie ciężaru rachunków jest dopłata do prądu.

A jaki jest koszt inwestycji w nowoczesne ogrzewanie podczerwienią? Sprawdź już teraz w kalkulatorze.