Blog, Zastosowanie podczerwieni

Jak ogrzać nowoczesną STODOŁĘ?

 

Nowoczesna STODOŁA to doskonała alternatywa dla tradycyjnego domu jednorodzinnego, a jednocześnie wszechstronna i ekonomiczna opcja. Ten niezwykły typ budownictwa mieszkaniowego wymaga specjalnych rozwiązań – również, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej technologii ogrzewania. Tym razem – dla nowego projektu marki Nowoczesna Stodoła – wybór padł na folię grzewczą Heat Decor. Jak wyglądało to przedsięwzięcie i dlaczego akurat to rozwiązanie okazało się najlepsze?

 

Ogrzewanie nowoczesnej stodoły – z jakimi wyzwaniami musieliśmy się zmierzyć?

Plan domu w typie nowoczesnej stodoły tylko z pozoru jest prosty. To zwarta, jednolita bryła z dwuspadzistym dachem, wieloma przeszkleniami, brakiem wykuszy i balkonów. Kształtem rzeczywiście przypomina tradycyjną stodołę, tym bardziej że często rezygnuje się też z niepotrzebnych pomieszczeń i stawia na dużą, otwartą przestrzeń.

Nasz projekt dotyczył domu na planie prostokąta o bokach 6,7 m i 10,98 m z dość nieskomplikowaną organizacją wnętrza. To zaledwie dwa pomieszczenia – niewielka łazienka o powierzchni 2,8 m2 oraz duży, otwarty salon z aneksem kuchennym o wielkości 40 m2.

 

 

Przy tego typu domach bardzo często stawia się na ekologiczne i energooszczędne systemy grzewcze, ale wybór tego odpowiedniego to spore wyzwanie. Jest to spowodowane między innymi bardzo dużą przestronnością wnętrz.

Dochodzi do tego trudna dystrybucja grzejników i wkomponowanie systemu ogrzewania w charakter domu. Tradycyjne grzejniki mogłyby zaburzać estetykę wnętrza i kłóciłyby się z jego rustykalnym wyglądem. Dodatkowo przy tego typu przestrzeni, bardzo ważna jest aranżacja każdej dostępnej powierzchni, a grzejniki mogłyby być tylko marnotrawieniem miejsca.

 

Jak wygląda projekt ogrzewania dla nowoczesnej stodoły?

W takich przypadkach ogrzewanie podłogowe wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Niezbędne było uwzględnienie także ekonomii i energooszczędności wybranego systemu. Zastosowane rozwiązanie musiało być też w pełni autonomiczne, by zapewnić ciepło i komfort całemu domowi. Folia grzewcza Heat Decor z serii Green spełniła wszystkie te warunki.

Jak działa folia grzewcza na podczerwień?

Folia grzewcza to bardzo cienki, elastyczny i zasilany elektrycznie materiał, w którym umieszczona jest grafitowa grzałka. Pod wpływem oporu elektrycznego wytwarza ona energię cieplną w postaci długiego promieniowania podczerwonego. Warto przy tym wiedzieć, że długa fala IR nie emituje światła widzialnego, które mogłoby być szkodliwe dla oczu – jest więc całkowicie bezpieczna.

Innowacyjna jest nie tylko forma ogrzewania, ale i jego sposób. W odróżnieniu od tradycyjnego typu, ogrzewanie na podczerwień nie nagrzewa powietrza, a przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu, dzięki czemu ciepło rozchodzi się równomiernie i czujemy je tuż po włączeniu ogrzewania.

Więcej na temat technologii ogrzewania na podczerwień opisaliśmy w tekście pt. “Ogrzewanie na podczerwień — wady i zalety“.

Jaką technologię wybraliśmy?

Do naszego projektu zastosowaliśmy folie o mocy 80 W/m2 do salonu oraz 140 W/m2 do łazienki. Są to parametry rekomendowane dla ogrzewania podłogowego oraz dla nowo wybudowanych domów.

Folie grzewcze zostały dokładnie dopasowane do wymiarów domu (oprócz zabudowy stałej) za pomocą folii o szerokości 25 cm, 50 cm oraz 100 cm. Dzięki temu uzyskamy maksymalną powierzchnię grzania i możliwie najmniejsze straty ciepła. Będzie to również system w pełni bezpieczny, chroniący przed iskrzeniem, przenikaniem pary wodnej i płynów, pożarem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.Aby umożliwić dowolność aranżacji pomieszczenia, wybraliśmy technologię montażu folii grzewczej pod wylewkę.

 

Ogrzewanie podłogowe, aby spełniało wszystkie standardy bezpieczeństwa i wydajności, zostanie zamontowane w następujący sposób:

 

Dalszy sposób postępowania zależy już od tego, jaki materiał podłogowy wybierzemy. Można użyć niemal dowolnego: paneli winylowych lub laminowanych, drewna czy płytek ceramicznych.

Dlaczego wybór ogrzewania na podczerwień jest optymalny?

Oprócz wspomnianych wcześniej estetyki, konieczności dostosowania rodzaju ogrzewania do dużej przestrzeni i samowystarczalności, ogrzewanie podłogowe na podczerwień ma także wiele innych walorów. Najważniejsze z nich to:

  • naturalność i ekologiczność ogrzewania,
  • niskie koszty wykonania instalacji i eksploatacji,
  • wysoka trwałość,
  • brak emisji spalin,
  • ciepłe, ale niewysuszone powietrze w pomieszczeniu,
  • temperatura odczuwalna wyższa od faktycznej nawet o kilka stopni,
  • bezobsługowe użytkowanie.

Jaki jest koszt ogrzewania w systemie grzewczym na podczerwień? Przeczytacie o tym w tekście pt. “Ogrzewanie na podczerwień – koszty i opinie“.

Jako, że dom zaprojektowany przez markę nowoczesna STODOŁA podkreśla charakter bliskości z naturą, nie bez znaczenia jest też znaczenie prozdrowotne systemu ogrzewania. Podczerwień nie ogrzewa powietrza i nie powoduje jego ruchu (jak tradycyjne systemy konwekcyjne), przez co nie przenosi alergenów. Dodatkowo ceniona jest także za pozytywny wpływ na zdrowie, w tym układ krążenia, układ kostny i układ odpornościowy. Jest więc naturalna i dla środowiska i dla człowieka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *