Jaka moc folii grzewczej pod panele laminowane, winylowe lub inną podłogę?

Gdy już zdecydujemy się na podłogowe ogrzewanie podczerwienią, pozostaje pytanie o wybór mocy na m2 systemu. Warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi, bo właściwy dobór mocy wpłynie na nasz przyszły komfort cieplny i bynajmniej nie obowiązuje tu zasada, że więcej znaczy lepiej. Jaka moc folii grzewczej pod panele laminowane? Jaka pod panele winylowe? A pod inną podłogę? Czy rodzaj podłogi ma wpływ na moc folii grzewczej? Mamy standardowo do wyboru moc 60 W/m2, 80 W/m2, 140 W/m2 oraz 220 W/m2. Nie różnią się ceną, ale różnią się przecież działaniem. Którą wybrać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

To oczywiste, że chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat doboru mocy folii na podczerwień do rodzaju podłogi. Chcemy być bowiem pewni, że w domu będzie dostatecznie ciepło, ale podłogi nie będą zbyt ciepłe. Warto poznać te 4 proste zasady dające pojęcie, jaka moc folii grzewczej będzie najlepsza:

  • Rodzaj podłogi nie ma wpływu na moc folii grzewczej.
  • Klasa energetyczna budynku ma wpływ na moc folii grzewczej - nowe domy w standardzie WT2021 są zawsze odpowiednie do instalowania folii grzewczej o mocy 80 W/m2 lub niższej. Wyjątkiem mogą być domy o bardzo wysokich pomieszczeniach.
  • Powierzchnia folii grzewczej w stosunku do powierzchni użytkowej pomieszczenia nie ma wpływu na moc folii grzewczej, o ile wynosi 70% +/- 5%. Jeśli wynosi mniej, może być konieczne zastosowanie wyższej mocy folii grzewczej niż wynikałoby to ze klasy energetycznej budynku.
  • Miejsce montażu ma wpływ na dobór mocy folii grzewczej. W montażu ściennym i sufitowym stosowana jest moc wyższa niż w ogrzewaniu podłogowym.

Jak widzimy, bez względu na to czy nad folią grzewczą będzie się znajdować:

  • panel laminowany,
  • panel winylowy,
  • deska warstwowa,
  • wylewka.

…dobór mocy zależy od stopnia ocieplenia budynku (klasy energetycznej) oraz od powierzchni folii grzewczej wobec całej powierzchni podłogi. O stopniu ocieplenia mówi nam poza Warunkami Technicznymi (Standard WT21) również wskaźnik EUco czy wynik audytu energetycznego.

Jaka powinna być moc folii grzewczej dla różnego typu budynków?

  • Dom pasywny – 60 W/m2
  • Nowy dom – 80 W/m2
  • Dom starszy po termomodernizacji – 80 W/m2 lub 140 W/m2

Powyższe wartości są oczywiście przybliżone, ale są to ogólnie przyjęte założenia. Widać więc jak bardzo od stopnia termomodernizacji uzależniona jest moc folii na podczerwień. Dane pokazują także, że inwestowanie w domy pasywne – choć wciąż jest to drogie – będzie przynosiło długofalowe oszczędności na kosztach ogrzewania i jest świetnym sposobem na ulokowanie pieniędzy, które zwrócą nam się w przyszłości.

Błędna moc folii grzewczej - jakie skutki?

Tak jak już wspomnieliśmy, moc folii grzewczej dobieramy przede wszystkim pod względem izolacji termicznej budynku. Jeśli dom jest dobrze ocieplony, oznacza to, że mała ilość ciepła z niego ucieka – wtedy właściwym wyborem jest folia grzewcza o niższej mocy. Jeśli natomiast dom jest słabo ocieplony, to wówczas duża ilość ciepła z niego ucieka i nasza folia grzewcza musi mieć wyższą moc, by wyższa szybkość nagrzewania rekompensowała szybkość  utraty ciepła. To właśnie odróżnia w praktyce folie grzewcze o różnych mocach: szybkość nagrzewania. W domu o źle dopasowanej mocy:

  • będzie nam za chłodno, gdy moc będzie za mała względem zapotrzebowania,
  • system niepotrzebnie podniesie rachunki za prąd, gdy moc będzie za wysoka.

Pamiętajmy, że decydując się na elektryczne ogrzewanie foliami grzewczymi na podczerwień, zmniejszamy ilość ciepła uciekającego z domu wraz z ciepłym powietrzem, bo system ogrzewa bezpośrednio ciała stałe. Nie oznacza to jednak, że nieszczelna stolarka czy mostki cieplne na ścianach pozostają bez wpływu na działanie systemu.

Na grupach FB budowlanych i związanych z ogrzewnictwem można znaleźć liczne przykłady złego dobrania mocy. Właściciele zakupionych zestawów są niezadowoleni, ponieważ po zakupie ogrzewania podczerwienią okazuje się, że mają w domu zbyt zimno. Za takie skutki odpowiada błędna moc folii grzewczej.

Optymalna moc folii grzewczej

Moc elektrycznego ogrzewania na podczerwień dobieramy do termoizolacji naszego domu oraz kubatury w przypadku pomieszczeń o wysokości ponad 3 metry. Ma ona wpływ na odczuwalny komfort cieplny, ale nie tylko ona. O naszym komforcie decyduje również właściwie zaprogramowany termostat do podłogówki.  Gdy stale będziemy mieli ustawioną wysoką temperaturę, zmniejszy się wilgotność powietrza, a nasze odczucie ciepła spadnie. Gdy dopasujemy temperaturę do naszego cyklu dnia, wilgotność powietrza utrzyma się na wyższym poziomie, a my dodatkowo zaoszczędzimy na rachunkach.

Ciekawi Was o co chodzi z tym komfortem cieplnym? Na ten temat przeczytacie w tekście „Komfort cieplny a wilgotność powietrza – jak ogrzewać oszczędnie?”.

Moc folii grzewczej a szybkość nagrzewania

Jak już wspominaliśmy, moc folii na podczerwień jest ściśle powiązana z szybkością nagrzewania się pomieszczenia. Oczywistym faktem jest, że folia grzewcza o małej mocy, np. 60 W/m2, będzie dłużej nagrzewać pokój niż folia o wyższej mocy, np. 140 W/m2. Zasada ta odnosi się do wszystkich rodzajów folii grzewczej Heat Decor, przeznaczonych pod różne typy podłóg.

Jeśli więc nie zależy nam na szybkim nagrzaniu pomieszczenia do pożądanej temperatury, to możemy zastosować folie o niższej mocy. Jeśli zaś zależy nam, żeby pomieszczenie robiło się ciepłe w krótkim czasie, to musimy zdecydować się na folię o mocy wyższej. Równocześnie musimy się oczywiście liczyć z faktem, że folia grzewcza o wyższej mocy będzie pobierała podczas pracy więcej prądu, ale będzie działać krócej. Nasze rachunki będą nieco wyższe, ale nie podwoją się bynajmniej wraz z podwojeniem mocy folii grzewczej.

O wysokości rachunków za ogrzewanie foliami grzewczymi przeczytasz więcej w artykule: „Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą?”.

Jaka moc folii grzewczej pod panele laminowane?

Jeśli planujemy wymienić stare ogrzewanie na nowoczesny system ogrzewania na podczerwień i zamierzamy położyć na podłodze panele laminowane, to zaleca się wybranie folii grzewczej HD-G. Dostępna jest ona w mocach:

  • 60 W/m2
  • 80 W/m2
  • 140 W/m2
  • 220 W/m2

Folie grzewcze o mocy 60 W/m2 przeznaczone są do ogrzewania podłogowego w domach pasywnych oraz do specjalnych zastosowań, np. do ogrzewania terrariów. Producent folii grzewczej może na specjalne zamówienie wyprodukować folię grzewczą o innej mocy niż wyżej wskazane.

Jaka moc folii grzewczej pod panele winylowe SPC?

Panele winylowe zdobywają coraz większą popularność wśród Polaków. Jest to wytrzymała podłoga, która łączy w sobie trwałość z estetyką i prostym montażem. Wiele osób, które zdecydowały się na posiadanie paneli winylowych, narzeka jednak na chłód tych podłóg. Wynika on z większej pojemności cieplnej niż panele laminowane. Rozwiązaniem jest ogrzewanie foliami na podczerwień, a dokładniej foliami HD-EPL lub HD-PRO. Są to najtrwalsze folie grzewcze w ofercie firmy Heat Decor, a HD-PRO ma największą powierzchnię matrycy grzewczej.

Panele winylowe charakteryzują się dużą elastycznością, więc folia grzewcza oraz zastosowany pod nią podkład muszą cechować się odpowiednią sztywnością, aby zapewnić trwałość systemu na poziomie „zainstaluj i zapomnij”.  Stąd zaleca się stosowanie folii grzewczej HD-EPL lub HD-PRO, które swą sztywność zawdzięczają grubości odpowiednio 0,45 mm i 0,5 mm. Folia grzewcza HD-PRO ma jednocześnie największą powierzchnię samej matrycy grzewczej, co sprawia, że działa jeszcze bardziej efektywnie, i śmielej możemy decydować się na niższe moce.

Kompendium wiedzy na temat folii grzewczych pod różnego rodzaju panelami znajduje się w tekście „Folia grzewcza pod panele”.

Zobacz film pokazujący najważniejsze czynności podczas montażu folii grzewczej pod panele:

Jaka moc ogrzewania na m2 by zachować gwarancję na podłogę?

Badania przeprowadzone przez czołowych producentów okładzin podłogowych wskazują, że najbardziej odpowiednią folią grzewczą, która umożliwia zachowanie pełnej gwarancji na podłogę jest:

  • folia grzewcza o mocy 80 W/m2,
  • folia grzewcza z pełną matrycą grzewczą.

Te warunki spełnia folia grzewcza Heat Decor, która została przebadana między innymi przez takie marki jak Classen, Weninger, Boen czy Arbiton.

Aktualna lista warunków dla utrzymania pełnej gwarancji na podłogę znajduje się w: dokumentacja folii grzewczej.

Moc grzewcza podłogówki ma jak widać szczególne znaczenie wtedy, gdy decydujemy się na podłogi z przedłużonymi gwarancjami. Moc podłogówki na metr o niskich wartościach sprawia, że podłoga pracuje łagodniej, powstają w niej mniejsze napięcia, co zabezpiecza przede wszystkim zamki.

Podstawowa gwarancja na podłogi wynosi 2 lata. Przedłużona, pełna gwarancja może wynosić 10 i więcej lat.

 

Jaka moc folii grzewczej pod płytki?

Należy zacząć od tego, że bezpośrednio pod płytki nie montuje się folii grzewczych. Jeśli zależy nam, żeby pod płytkami znalazła się folia grzewcza, to jest to możliwe, ale wyłącznie w systemie pod wylewkę. W innych przypadkach zamiast folii grzewczej należy użyć maty grzewczej. Jest to również grzejnik oporowy – tak jak folie grzewcze – i znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie jest już posadzka i które są okresowo wilgotne, jak na przykład łazienka, toaleta, pralnia, garaż czy korytarz.

Matę grzewczą montuje się bezpośrednio na wylewce betonowej, płytach OSB/MDF, sklejce lub na izolacji termicznej wykonanej z płyt XPS. Mata grzewcza składa się z kabli o średnicy 2×3 mm umieszczonych na specjalnej siatce z włókna szklanego. Dzięki temu montaż maty grzewczej jest szybki i prosty oraz – podobnie jak w przypadku folii grzewczych – można ją zainstalować samodzielnie.

Moc maty grzewczej to 150 W/m2 i jej zaletą jest również elastyczność. Mata będzie się sprawdzać z płytkami ceramicznymi, gresowymi czy kamieniem. Wówczas mata grzewcza z podłogą tworzą akumulacyjny system grzewczy. Mata najpierw nagrzewa płytki, które potem oddają ciepło w postaci fal podczerwonych.

Jakie są różnice między matą grzewczą a folią? Na ten temat przeczytać w naszym tekście „Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie”.

Moc folii grzewczej - podsumowanie

Wybierając moc na metr kwadratowy systemu grzewczego na podczerwień musimy kierować się przede wszystkim jego izolacyjnością. Na moc folii grzewczej na podczerwień nie ma wpływu rodzaj podłogi, ma natomiast miejsce montażu – sufit i ściany wymagają wyższych mocy. Ktoś może się jednak zastanawiać nad tym, czy folia grzewcza nie uszkodzi podłogi. Odpowiedź brzmi „nie”, ponieważ system grzewczy na podczerwień Heat Decor jest dostosowany do każdego rodzaju podłóg i podstawowa gwarancja na nie obowiązuje zawsze.

Termostat do podłogówki elektrycznej ma opcję ustawienia maksymalnej temperatury podłogi i zawsze instalowany jest z czujnikiem temperatury podłogi. Informację o tej temperaturze można znaleźć u producenta danej podłogi. Na przykład dla paneli laminowanych maksymalna temperatura wynosi na ogół 28°C.

Decydując się na folie grzewcze konieczne jest zwrócenie uwagi na ich moc ze względu na późniejsze koszty użytkowania systemu ogrzewania podczerwienią. Może okazać się, że niepotrzebne jest instalowanie folii grzewczej o mocy 140 W/m2 czy 220 W/m2. Dlatego dobór mocy ogrzewania na podczerwień powinien być dopasowany do standardu ocieplenia, wskaźnika EUco, wyniku audytu energetycznego lub oceny stopnia izolacyjności domu przez specjalistów.