Jaki termostat do ogrzewania elektrycznego? 

Czy wybór termostatu wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie? Jaki termostat do ogrzewania elektrycznego jest najbardziej odpowiedni? Który termostat sprawdzi się dla osoby starszej? Zadajemy sobie powyższe pytania, ponieważ coraz częściej potrzebujemy ogrzewać precyzyjnie, a więc oszczędnie.

Porównanie termostatów dostępnych w sprzedaży ukazuje, że wybór nie jest oczywisty, a jednocześnie ma ogromne znaczenie ze względu na:

  • wygodę użytkowania ogrzewania,
  • oszczędne ogrzewanie,
  • dostępność przyszłych inteligentnych rozwiązań służących oszczędzaniu na poziomie aplikacji do sterowania ogrzewaniem.

Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz chętniej poszukujemy tanich i sprytnych rozwiązań pozwalających obniżyć koszty ogrzewania przy jednoczesnym zachowaniu komfortu grzewczego. Jak to zrobić?

  • Termostat musi być dobrany do preferencji użytkownika, np. osobie starszej będzie jednak łatwiej używać manualnego termostatu.
  • Termostat programowalny będzie odpowiedni dla osoby, która jest obeznana w nowoczesnej technologii.
  • Zaprogramowanie urządzenia sterującego na ogrzewanie w trybie ekonomicznym w konkretnych godzinach czy dniach wpłynie na obniżenie rachunków.

Jak działa termostat?

Termostat czy też regulator temperatury jest urządzeniem, które steruje naszym elektrycznym ogrzewaniem na podczerwień. Bez niego system grzewczy traci właściwie rację bytu, ponieważ sterowanie ogrzewaniem jest kluczowym elementem w przypadku wszystkich typów ogrzewania. W ogrzewaniu elektrycznym dobór odpowiedniego urządzenia, które nim steruje wpływa nie tylko na wygodę użytkowania, ale także na obniżenie rachunków za prąd. Regulator temperatury jest odpowiedzialny za odpowiednie gospodarowanie mocą grzewczą naszego systemu na podczerwień, stąd jego odpowiedni dobór jest tak ważny.

Termostat w ogrzewaniu elektrycznym pełni również rolę “zaworu bezpieczeństwa”, ponieważ to na nim ustawiamy maksymalną temperaturę podłogi. Jest to ważne, ponieważ producenci podłóg określają dopuszczalną temperaturę jaką podłoga może wytrzymać bez szwanku. Przekroczenie tej granicy może skutkować uszkodzeniem powierzchni podłogi. Termostaty Heat Decor są wyposażone w czujniki temperatury podłogi, które czuwają nad tym, żeby folie grzewcze nie przekraczały ustawionej przez użytkownika wartości.

Skoro już przy foliach grzewczych jesteśmy, to warto zaznaczyć, że wybór termostatu nie jest uzależniony od modelu folii grzewczej, która znajduje się pod naszą podłogą. Nie ma znaczenia czy mamy folię grzewczą HD-G, HD-EPL  czy HD-PRO. Wybór tego urządzenia jest uzależniony od zupełnie czego innego.

Czym różnią się wymienione wyżej rodzaje folii grzewczej? Przeczytacie o tym w artykule „Porównanie folii grzewczych – czym się różnią?” .

Jakie są rodzaje termostatów?

Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na indywidualne preferencje własne oraz innych domowników. Regulator temperatury dla większości osób będzie pewnego rodzaju bramą do ogrzewania, ale dla osób nieobeznanych z technologią będzie stanowił problem. Jeśli ogrzewanie elektryczne jest zainstalowane w domu, w którym mieszkają osoby starsze, to lepiej wybrać prosty, manualny termostat pokojowy. Osoby starsze są przyzwyczajone do starego typu ogrzewania z tradycyjnym kaloryferem, w którym temperaturę ustawiało się na pokrętle. Dlatego osoby takie mogą mieć problem z korzystaniem z nowoczesnego urządzenia z ekranem dotykowym. W takim przypadku lepiej wybrać prosty termostat manualny HD-T01, którym sterowanie jest łatwe i nie wymaga obeznania z nowoczesną technologią.

Warto również zwrócić uwagę na taryfę, z której korzystamy. Jeśli mamy taryfę G12 lub G12w (weekendowa), w której prąd jest tańszy w godzinach wieczornych, to termostat programowalny będzie odpowiednim wyborem. Odpowiednie zaprogramowanie ogrzewania elektrycznego pozwoli na uniknięcie wysokich rachunków za prąd. Ma to kolosalne znaczenie, ponieważ termostaty Heat Decor, na przykład HD-T1000, posiadają już możliwość programowania temperatury w cyklach siedmiodniowych.

Czy termostat zapamiętuje temperatury?

Choć sytuacje braku prądu zdarzają się w Polsce rzadko, to jednak niektórzy użytkownicy lubią być zabezpieczeni przed taką ewentualnością. Osoby zapobiegliwe mogą zaopatrzyć się w regulator temperatury posiadający dodatkowe źródło zasilania, czyli baterię. Jest to ważne, ponieważ w przypadku spadku napięcia, urządzenie „zapamięta” wszystkie ustawienia. I choć może wydawać się to nieco trywialne, to w przypadku ponownego ustawiania temperatury kilku z nich, jest już całkiem wygodnym dodatkiem.

Smart home - termostat w aplikacji

Nowoczesny dom, to dom zautomatyzowany, w którym wiele rzeczy „robi się samo” lub za pomocą aplikacji na smartfona. Jeśli w domu zainstalowane są już elementy smart home takie jak oświetlenie czy rolety, to warto również ogrzewanie wpiąć do tego systemu. Wiele zależy oczywiście od tego jak dany system jest skonstruowany. Jeśli w domu działa już automatyzacja oparta o sieć Wi-Fi, to termostat HD-T1000/W z Wi-fi.

Ile kosztuje ogrzewanie inteligentnego domu? Dowiecie się tego z naszego artykułu „Koszty ogrzewania Smart Home„.

Jeszcze większa automatyzacja ogrzewania?

W świecie domowej automatyzacji, coraz większą popularność zdobywa protokół ZigBee, który jest przeznaczony do sterowania inteligentnym domem. Jeśli zamierzacie zainwestować w tego typu rozwiązanie, to termostat pokojowy HD-T500/W.Z z modułem ZigBee 3.0, to najlepszy wybór. Dzięki niemu sterowanie temperaturą pomieszczeń będzie odbywało się za pomocą dedykowanej aplikacji np. Amazon Alexa, Google Assistance, Tmall Genie, DuerOS a jednocześnie będzie on przesyłał dane od innych urządzeń ZigBee. Dzięki temu nie są potrzebne dodatkowe wzmacniacze sygnału.

Automatyzacja ogrzewania idzie w parze z automatycznym sterowaniem wszystkimi urządzeniami inteligentnymi w domu. O możliwościach termostatów wyposażonych w protokół ZigBee pisaliśmy na naszym blogu, a dokładnie w tekście „Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?

Ile czujników ma termostat

Termostat, który możemy umieścić poza kontrolowanym pomieszczeniem, ma dwa zewnętrzne czujniki. Na przykład termostat taki jak HD-T500 z dodatkowym czujnikiem HD-LSS pozwala na umieszczenie go poza łazienką, co zwiększa jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowników, gdyż nie jest narażony na zbyt dużą wilgoć.

Termostat, który kontroluje ogrzewanie podłogowe, zawsze ma zewnętrzny czujnik temperatury podłogi.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Na wstępie pisaliśmy, że odpowiednie sterowanie systemem grzewczym może pomóc obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ogrzewanie elektryczne wyposażone w programowalny regulator temperatury pozwoli samodzielnie ustalić, kiedy dokładnie system grzewczy ma ogrzewać pomieszczenie do zadanej temperatury. Dzięki temu, gdy nikogo nie ma w domu, system grzewczy ma zadaną niższą temperaturę. Następnie programujemy termostat tak, żeby ogrzewanie dogrzało dom do wyższej temperatury np. na godzinę przed powrotem domowników. W ten sposób nasz regulator steruje ogrzewaniem tak, aby nie ogrzewało pustego domu. 

Jaki termostat do ogrzewania elektrycznego - podsumowanie

Termostat może wydawać się prostym, małym i niepozornym urządzeniem. W rzeczywistości, ta mała skrzyneczka powieszona na ścianie jest centrum sterowania systemem grzewczym. Nowoczesne urządzenie wyposażone w protokół ZigBee wynoszą ogrzewanie na zupełnie inny poziom. Jest to poziom niemalże całkowitej automatyzacji ogrzewania, które nie potrzebuje praktycznie żadnej ingerencji ze strony użytkownika.  Sterowanie odbywa się automatycznie według naszych indywidualnych potrzeb. Dzięki temu ogrzewanie elektryczne jest wygodne i oszczędne.