Mata grzewcza – zasada działania, rodzaje i zastosowania

Nowoczesne elektryczne ogrzewanie podłogowe takie jak mata, folia grzewcza lub panel grzewczy jest wyborem numer jeden w nowym budownictwie i wszędzie tam, gdzie ceniony jest brak emisji CO2 oraz pyłów, oszczędność przestrzeni, całkowicie ciche działanie (0 dB), bezobługowość i bardzo długa żywotność ogrzewania bez konieczności serwisowania. Mata grzewcza – jak działa? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym tekście.

Czym jest mata grzewcza?

Mata grzewcza to ultracienki elektryczny przewód grzewczy osadzony na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego stosowany w tzw. podłogówce, czyli elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

Zasada działania maty grzewczej jest z pozoru prosta – wielosplotowy wolframowy kabel grzejny zamienia prąd elektryczny w ciepło ogrzewające najbliższe otoczenie maty. Doskonałość tkwi w szczegółach. Mata grzewcza jest zatopiona w kleju elastycznym lub w wylewce cienkowarstwowej. Szczególnie klej elastyczny tworzy niejednorodne otoczenie, co oznacza, że kabel grzejny nagrzewa się nierównomiernie. W efekcie spada jego żywotność w wyniku punktowego przegrzania i naprężeń. Jednak można tego uniknąć.

Maty grzejne HD-MAT wyróżnia najwyższa wytrzymałość dzięki ich wielosplotowej konstrukcji oraz zastosowaniu wysokiej klasy izolacji zewnętrznej wykonanej z podwójnej warstwy FEP (teflon). HD-MAT wytrzymuje punktowe przegrzanie sięgające 200°C. Ponadto matę grzewczą produkcji Heat Decor jest łatwiej ułożyć równo na podłożu i przykryć odpowiednią warstwą kleju lub wylewki, gdyż jej kabel grzejny nie ma pamięci kształtu i w efekcie po rozwinięciu przylega ściśle do posadzki.

Jak skonstruowana jest mata grzewcza? Podstawowymi jej elementami są wyżej opisane kable grzejne osadzone na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego w odpowiednich odległościach od siebie. Kabel grzejny składa się z kilku warstw. Jego długość jest fabrycznie dostosowana do pomieszczenia. Maty HD-MAT nie przycinamy, co zapobiega utracie jej trwałości. Podstawę kabla stanowi żyła grzejna w konstrukcji splotu wielodrutowego. Otoczona jest izolacją wykonaną z teflonu. Następnym elementem jest ekran zabezpieczający z ocynowanych drutów miedzianych. Kolejna teflonowa izolacja chroni cały przewód z zewnątrz.

Konstrukcja maty grzewczej HD-MAT ma jeszcze tę cechę, że przewód grzejny jest lekko płaski i bardzo cienki, jego średnica to tylko 2×3 mm, co umożliwia instalację maty grzewczej w miejscach, gdzie mamy ograniczone możliwości wysokości na posadzce. Ultracienka konstrukcja maty grzejnej HD-mat obniża również zużycie kleju lub masy samopoziomującej, co wpływa na obniżenie kosztów instalacji.

Mata grzewcza HD-mat jest samoprzylepna, a to ułatwia montaż systemu grzewczego. Wystarczy przed zakupem dopasować powierzchnię maty grzewczej do pomieszczenia, przeciąć samą siatkę z włókna szklanego podczas montażu, by rozłożyć ją w kilku rzędach, i w krótkim czasie mamy gotowe ogrzewanie.

Mata grzejna przeznaczona jest do ogrzewania bezpośredniego pomieszczeń pod płytkami ceramicznymi, gresowymi i kamiennymi lub w dedykowanych konstrukcjach z materiałów odpowiednich do temperatury pracy maty grzejnej. Jak już wspomnieliśmy na wstępie montaż maty grzejnej wykonywany jest najczęściej w elastycznym kleju lub masie samopoziomującej przystosowanej do ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe matami grzewczymi może być stosowane jako podstawowe źródło do ogrzania pomieszczeń, jak również może stanowić dodatkowe ogrzewanie dające komfort ciepłej podłogi. Cały system grzewczy jest bardzo prosty w montażu i może być stosowany na każdym etapie remontu lub w budynkach w stanie deweloperskim.

Wady maty grzewczej i mity na jej temat

Mata grzewcza wywołuje u niektórych osób obawy o pole elektromagnetyczne. Czy zakłóca pracę urządzeń elektrycznych? Nie. Czy jest bezpieczna dla osób z rozrusznikiem serca? Tak. Oba te fakty potwierdzają odpowiednie badania i certyfikaty przyznane dla HD-MAT produkcji Heat Decor.

Co więc może być realną wadą maty grzewczej?

Przede wszystkim mata niskiej jakości w izolacji z PVC w wypadku awarii narazi nas na koszty związane z koniecznością kucia podłogi. Taką naprawę można wykonać punktowo, usuwając wyłącznie płytkę nad przerwanym kablem, ale to nadal – kłopot i koszt. W dodatku naprawiona mata nie ma już takiej samej sprawności i w miejscu naprawy istnieje większe ryzyko powtórnej awarii.

Sposób na tę wadę? Mata grzewcza izolowana teflonem o wielodrutowym wolframowo-niklowym kablu. Jej zwiększona odporność na różnice temperatury w obrębie maty (naprężenia) i maksymalna temperatura sprawiają, że raz poprawnie położona będzie nam służyć długie dziesięciolecia. W Heat Decor dajemy gwarancję na 25 lat jako producent maty grzewczej HD-MAT.

Zużycie prądu przez matę grzewczą może być jej wadą w budynkach ogrzewanych stale, gdy klasa energetyczna budynku jest niska. Ogólną zasadą w przypadku ogrzewania elektrycznego jest, że ma zastosowanie przede wszystkim w budynkach nowych lub po termomodernizacji. W przypadku budynków starszych przed instalacją maty grzewczej w wielu pomieszczeniach należy wykonać prace ociepleniowe.

Mata grzewcza – jak działa

Jak działa mata grzewcza? Jak już wspominaliśmy na wstępie, głównym nośnikiem ciepła w matach grzewczych Heat Decor jest przewód grzejny wykonany w technologii splotu drutów wolframowo-niklowych. Ciepło wytwarzane jest w wyniku powstałego oporu elektrycznego na drutach wolframowo niklowych przewodu grzejnego. Wytworzona energia przenoszona jest na płaszczyznę podłogi ogrzewając pomieszczenie. Taki sposób działania jest bardzo wydajny pod względem energetycznym, przekształcając dostarczaną energię elektryczną praktycznie w całości w ciepło. Pozwala to również na bardzo precyzyjne regulowanie ogrzewania.

Montaż maty grzewczej pod płytkami

Instalację mat grzewczych przeprowadza się bezpośrednio na wylewce betonowej albo na izolacji termicznej wykonanej z gotowych płyt XPS powlekanych klejem. Matę grzejną można łatwo przyczepić do podłoża dzięki temu, że siatka z włókna szklanego stanowiąca podłoże dla przewodów grzewczych jest samoprzylepna. Siatkę z włókna szklanego można rozciąć, co pozwala na ułożenie maty w dowolnym kierunku. Maty należy kleić z użyciem klejów wiążących, wytrzymałościowych i elastycznych w klasie C2S1.

Do sterowania ogrzewaniem podłogowym służy elektroniczny termostat kontrolujący temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz temperaturę podłogi. Jest to kompletny bezobsługowy system grzewczy. Czujnik temperatury podłogi układa się podczas montażu. Znajduje się on w ochronnym peszlu poprowadzonym w nacięciu posadzki o wysokości równej szerokości peszla. Peszel jest ułożony równolegle do przewodów grzejnych, dokładnie po środku między nimi w montażu w kleju elastycznym, i około 2,5 cm od przewodu grzejnego w montażu w wylewce cienkowarstwowej. Koniec peszla zabezpiecza zaślepka, co chroni peszel przed dostaniem się kleju do środka w pobliże czujnika temperatury podłogi.

Podczas montażu matę grzewczą podłączamy do termostatu. Musi być ona uziemiona oraz posiadać wyłącznik różnicowoprądowy, co wynika z wymogów bezpieczeństwa dla instalacji ogrzewania.

Mata grzewcza – zasady użytkowania

Jak już wspomniano mata grzewcza może pełnić zarówno rolę ogrzewania wspomagającego, jak i podstawowego systemu grzewczego, jeżeli pokrywa około 70% całej płaszczyzny podłogi. W obiektach o bardzo dobrej izolacji termicznej i mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło, to pokrycie może być niższe zapewniając podobny poziom cieplny. Mimo to lepiej ułożyć matę grzewczą na pełnej powierzchni pomieszczenia. Ma to swoje uzasadnienie. Dzięki temu użytkowanie jest bardziej komfortowe, a chodząc po podłodze nie napotykamy miejsc zimniejszych i nie odczuwamy związanego z różnicą temperatur dyskomfortu.

Warto pamiętać jak działa mata grzewcza i jak jej używać. Mat grzewczych nie stosuje się bezpośrednio pod panelami laminowanymi, winylowymi czy deską warstwową. Do tego celu przeznaczone są folie grzewcze. Należy też pamiętać, że temperatura podłogi ogrzewanej matą grzewczą nie powinna przekraczać 28°C w takich pomieszczeniach jak salon, kuchnia, pokoje i korytarz oraz 34°C w pomieszczeniach sanitarnych (łazienka, WC, pralnia, pomieszczenia przybasenowe, itp.).

Rodzaje mat grzewczych Heat Decor

Maty grzewcze Heat Decor są dopasowane fabrycznie do wielkości pomieszczenia. Nie ma potrzeby ich docinania. Jedyne, co różni poszczególne maty, to powierzchnia, a w zestawach – również termostat.

Warto zwrócić uwagę na klasę izolacji zewnętrznej maty grzewczej.

napięcie znamionowe AC: 230 V

izolacja żyły grzejnej FEP (teflon), izolacja zewnętrzna FEP (teflon)

konstrukcja wielodrutowa

150 W/m2

od 1 m2 do 12 m2

Dokładną specyfikację dla każdego rozmiaru maty grzewczej poznasz tutaj. Dostępne rozmiary maty grzewczej znajdziesz w sklepie online.

Zobacz montaż maty grzewczej:

Zastosowanie maty grzewczej

Maty grzewcze dzięki swojej budowie posiadają wiele zastosowań grzewczych. Tak jak inne rodzaje nowoczesnego ogrzewania elektrycznego (folie grzewcze, pompy ciepła, panele grzewcze) mata grzewcza znajduje zastosowanie przede wszystkim w budynkach nowych i po termomodernizacji, szczególnie w budynkach z instalacją fotowoltaiczną. Są jednak wyjątki: słabo ocieplone duże zabytkowe budynki ogrzewane okresowo.

Poznaj możliwości zastosowania maty grzewczej z podziałem na przeznaczenie i system ogrzewania.

Zastosowanie maty grzewczej w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej

  • Ogrzewanie łazienki
  • Ogrzewanie pomieszczenia wilgotnego
  • Ogrzewanie korytarza
  • Ogrzewanie toalety
  • Ogrzewanie przebieralni
  • Ogrzewanie pralni
  • Ogrzewanie suszarni
  • Ogrzewanie zmywalni naczyń
  • Ogrzewanie pomieszczeń przybasenowych
  • Ogrzewanie szpitala
  • Ogrzewanie przedszkola
  • Ogrzewanie punktów usługowych
  • Ogrzewanie sklepu
  • Ogrzewanie hotelu
  • Ogrzewanie agroturystyki
  • Ogrzewanie schroniska dla zwierząt
  • Ogrzewanie pensjonatu
  • Ogrzewanie kościoła

Systemy grzewcze z matą grzewczą

  • Ogrzewanie podłogowe pod płytkami
  • Ogrzewanie podłogowe pod gresem i kamieniem
  • Ogrzewanie stanowisk pracy
  • Platforma grzewcza pod ławki i siedzenia
  • Podest grzewczy w miejscach zabytkowych
  • Ogrzewanie osuszające pomieszczenia wilgotne

Zalety maty grzewczej

  • Ogrzewanie bezpośrednie pod płytkami
  • Bezawaryjność systemu grzewczego
  • Szybki i prosty montaż
  • Bezpieczne użytkowanie
  • Ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia
  • Precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu i podłogi
  • Możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie
  • Przyjemnie ciepła podłoga
  • Brak zagrożenia wybuchem oraz zaczadzeniem
  • Szerokie możliwości stosowania okładzin podłogowych w ogrzewaniu podłogowym
  • Komin odprowadzający spaliny jest zbędny
  • Brak konieczności wykonywania dodatkowych prac ziemnych i budowlanych zawiązanych z przyłączem gazu
  • Pomieszczenie może być wolne od odstających od ścian grzejników
  • System grzewczy redukuje konwekcję co pozytywnie działa na osoby z problemami alergicznymi
  • Brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów
  • Możliwość integrowania mat grzewczych z systemami solarnymi PV i wiatrowymi produkującymi prąd, oraz bilansowanie kosztów eksploatacji
  • Oszczędność miejsca wynikająca z braku potrzeby wy separowania osobno pomieszczenia na kotłownie
  • Możliwość zdalnego sterowania temperaturą
  • Zeroemisyjność: brak emisji CO2

Zastosowanie maty grzewczej w budynkach przemysłowych i gospodarczych

  • Ogrzewanie hali produkcyjnej
  • Ogrzewanie magazynu
  • Ogrzewanie biura
  • Ogrzewanie garażu zamkniętego
  • Ogrzewanie suszarni
  • Ogrzewanie stajni
  • Ogrzewanie chlewni
  • Ogrzewanie kurnika
  • Ogrzewanie królikarni
  • Ogrzewanie obory
  • Ogrzewanie szklarni
  • Ogrzewanie wylęgarni
  • Ogrzewanie stodoły
  • Ogrzewanie spichlerza

Przemysłowe systemy grzewcze

  • Komory grzewcze
  • Kanały grzewcze
  • Tunele grzewcze
  • Suszarnie
  • Podgrzewane stoły kamienne
  • Podgrzewane blaty kamienne

Zalety maty grzewczej w zastosowaniu przemysłowym

  • Cienki element grzewczy
  • Bardzo duża trwałość
  • Elastyczność
  • Możliwość formowania maty grzewczej w określoną powierzchnie grzewczą i wzór.
  • Różna powierzchnia grzałek
  • Bezpieczeństwo użytkowania

Profesjonalne maty grzewcze Heat Decor

Jakość mat grzewczych ma duże znaczenie dla komfortu i wydajności ich użytkowania. Maty grzewcze Heat Decor powstają w oparciu o wieloletnie doświadczenie, najnowszą technologię produkcji oraz najwyższej klasy materiały. Dzięki temu są jednorazową inwestycją na dziesiątki lat.

Zaawansowana linia produkcyjna Heat Decor umożliwiła stworzenie szerokiej oferty mat grzewczych zróżnicowanych pod względem wymiarów, dopasowanych do różnych pomieszczeń, współpracujących bezbłędnie z termostatami Heat Decor oraz innymi systemami sterującymi. Wszystkie produkty przechodzą bardzo dokładne testy i badania oraz posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej o macie grzewczej