Maty grzejne – pod jakie podłogi można stosować?

Maty grzejne to nowoczesny system ogrzewania podłogowego, który w efektywny sposób zamienia energię elektryczną w przyjemne i zdrowe dla człowieka ciepło. W odróżnieniu od pieców, kotłów czy pomp ich konstrukcja nie zawiera elementów mechanicznych i jest zaprojektowana z myślą o jak najdłuższym użytkowaniu, liczonym w dziesięcioleciach. Raz zainstalowana mata grzejna nie musi być wymieniana praktycznie tak długo,. jak nie wymienimy znajdujących się nad nią warstwy wykończenia. Dodatkowym argumentem, który przemawia za stosowaniem tego rodzaju mat, jest ich inteligentne sterowanie. Warto wiedzieć, pod jakim rodzajem podłóg można takie maty montować.

Czym jest mata grzejna?

Mata grzejna to dopracowana konstrukcja, na którą składa się kilka precyzyjnie i trwale połączonych ze sobą elementów. Każdy z nich pełni w niej  bardzo ważną funkcję. Możemy tu wyróżnić takie elementy jak:

  • żyła grzejna w konstrukcji splotu wielodrutowego - to w niej energia elektryczna zamienia się w ciepło, a dzięki wielodrutowości proces ten przebiega zarazem dynamicznie i równomiernie na przekroju kabla, minimalizując związane z nim naprężenia;
  • izolacja wewnętrzna żyły grzejnej, która wykonana jest z FEP, czyli teflonu - w matach grzejnych klasy premium stosuje się wyłącznie izolację teflonową, która chroni żyłę grzejną przed destrukcyjnym wpływem powietrza nawet w temperaturach sięgających 200 stopni Celsjusza (tak wysokie temperatury mogą występować wyłącznie punktowo, w miejscach, gdzie np. nierówno nałożono klej do płytek i powstały bąble powietrza);
  • zabezpieczający żyłę grzejną ekran, wykonany z ocynowanych drutów miedzianych - zapobiega powstaniu zakłóceń elektrycznych wokół urządzenia;
  • izolacja zewnętrzna przewodu grzewczego, również wykonana z teflonu - ma to samo zadanie, co izolacja wewnętrzna;
  • samoprzylepna siatka, wykonana z włókna szklanego, na której osadzony jest przewód grzewczy - ułatwia montaż i dzięki fabrycznemu ułożeniu kabla zapewnia właściwe odstępy między kablami grzejnymi, które nie przekraczają 4 cm.

Konstrukcja maty nie jest przypadkowa i jest ściśle związana z tym, w jaki sposób montuje się matę grzejną oraz z tym, jak działa system ogrzewania, w którym mata jest urządzeniem grzewczym.

Pod jakimi podłogami można stosować maty grzejne?

Mata grzejna jest przeznaczona do stosowania bezpośrednio pod płytkami ceramicznymi, gresowymi, a także kamiennymi. Jej montaż nie wymaga stosowania specjalnych klasycznych wylewek o grubości kilku centymetrów. Wystarczy elastyczny klej do płytek lub cienkowarstwowa wylewka samopoziomująca. Konstrukcja maty znacząco ułatwia montaż, ponieważ mata jest samoprzylepna, a znajdujące się na niej przewody są elastyczne i sprężyste. To sprawia, że nie mają zbyt dużej pamięci odkształceń i łatwo je ułożyć na konkretnej przestrzeni.

Gotowa do montażu mata grzejna jest zasilana z jednej strony, a to znacząco ułatwia planowanie instalacji elektrycznej w pomieszczeniu. Jej powierzchnia jest fabrycznie dostawana do pomieszczenia i nie należy jej przycinać, dzięki czemu zachowuje pełną trwałość. Występuje w odmianach od 1 m2 do nawet 12 m2. Rolkę maty grzejnej z łatwością zamówimy online i dostarczy ją kurier.

Fakt, że maty grzejne montuje się pod płytkami sprawia, że najczęstsze miejsce ich instalacji to łazienka, a także kuchnia. Za ich użyciem przemawia bajecznie prosty montaż, bezawaryjność i możliwość korzystania z wygodnego, nowoczesnego ogrzewania przez cały okres użytkowania konkretnej nieruchomości.

Jak w praktyce ogrzewają pomieszczenie maty grzejne?

Sama informacja o tym, że maty grzejne działają za pomocą energii elektrycznej, nie jest wystarczająca. Niezwykle istotne jest również to, jaki rodzaj ciepła emitują.

System z matą grzejną pracuje w temperaturze do 80 stopni Celsjusza i jest kontrolowany przez podłogowy czujnik temperatury. Temperaturę podłogi domownicy dopasowują za pomocą termostatu. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie programowalnych termostatów, które mogą automatycznie włączać i wyłączać system o zadanej godzinie. Uruchamiają go na przykład tuż przed poranną pobudką, dzięki czemu w łazience wita nas ciepła podłoga, a system nie grzeje wtedy, gdy nas w łazience na pewno nie ma.

Maty znajdują się bezpośrednio pod płytkami i to im przekażą ciepło, z pomocą którego potem zostanie ogrzane pomieszczenie. Płytki oddadzą zmagazynowane ciepło w postaci fali podczerwieni. Znacząco różni się to od klasycznego ogrzewania, ponieważ ogrzewanie na podczerwień w większym stopniu ogrzewa obiekty kumulujące ciepło niż powietrze. Ciepło wchłaniają meble, ściany, a także ludzie. Następnie to ciepło oddają do powietrza. Dzięki temu ogrzewanie jest niezwykle efektywne. Jego działanie jest odczuwalne bardzo szybko, a ciepło utrzymuje się dłużej skumulowane w elementach konstrukcyjnych pomieszczenia.

Podłogowe ogrzewanie podczerwienią – czy to dobre rozwiązanie?

Wiemy już, że maty grzejne emitują ciepło w postaci długich fal podczerwieni. Warto krótko pochylić się nad tym zagadnieniem i sprawdzić, czy jest to rozwiązanie skuteczne i bezpieczne.

Ogrzewanie podczerwienią działa dokładnie na tym poziomie, na którym powinno. Ciepło absorbują poszczególne obiekty. W przypadku klasycznego ogrzewania najpierw ucieka ono ku górze, a dopiero w następnej kolejności wraca na pożądany poziom. Ogrzewanie podłogowe podczerwienią wyklucza takie zagrożenia, jak wywoływanie ruchu kurzu i wszelkich roztoczy. Te negatywne zjawiska mają miejsce w przypadku ogrzewania klasycznego opartego na konwekcji. Dzięki ogrzewaniu na podczerwień oddychamy w domu zdrowszym powietrzem.

Więcej o wpływie podczerwieni na zdrowie przeczytasz w artykule: „Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie”.

Ogrzewanie elektryczne zyskuje na popularności dzięki komfortowi użytkowania i przewidywanej większej stabilności cen prądu niż węgla, pelletu czy gazu. Osoby, które zainwestowały w instalację fotowoltaiczną, chętnie wybierają ten typ ogrzewania. Mata grzejna może stanowić dodatkowe źródło ciepła lub główne. W nowych domach, gdzie możemy jeszcze zainstalować ogrzewanie pod wylewkę, doskonałym rozwiązaniem stała się bardziej efektywna folia grzewcza.