Baza wiedzy, Blog, Folia grzewcza

Ogrzewanie na podczerwień — wady i zalety

Chcesz porzucić dotychczasowe rozwiązanie grzewcze stosowane w Twoim domu? Szukasz rozwiązań, które będą mniej uciążliwe dla Ciebie i środowiska niż piec opalany węglem? Ogrzewanie na podczerwień może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak złożysz zamówienie na nowe grzejniki, poznaj wszelkie argumenty za i przeciw.

Choć wydaje się innowacyjne, ogrzewanie podczerwienią jest rozpowszechnione w wielu miejscach. Spotkasz je na przykład w saunach oraz w gabinetach medycznych, gdzie wykorzystuje się korzystny wpływ tego rodzaju promieniowania na zdrowie. Ciepłem pochodzącym ze specjalnych kołnierzy lub lamp ogrzewa się obolałe mięśnie i stawy, przyspieszając ich regenerację. Światło słoneczne również składa się w części z krótkich oraz długich fal tego typu.

Ogrzewanie na podczerwień — dlaczego warto je wybrać?

W obliczu troski o środowisko, zarówno tej płynącej z Twojego serca, jak i zmieniających się przepisów prawnych, być może właśnie stoisz przed wyborem nowej formy zapewniania komfortu cieplnego w budynku. Czy takim bardziej ekologicznym rozwiązaniem może być ogrzewanie na podczerwień? Opinie specjalistów są jednoznaczne: podłączony do prądu grzejnik emitujący promieniowanie podczerwone ogranicza emisję szkodliwych substancji do środowiska — w porównaniu do kotłów węglowych. Nie potrzebujesz do jego zamontowania kotłowni, specjalnych podłączeń czy dużej przestrzeni. Wystarczy wolny kawałek miejsca na ścianie, na której możesz umieścić panel grzewczy.

Jakie są ich zalety?

Estetycznie wykonane grzejniki zarówno szklane, jak i metalowe, mogą zostać ozdobą Twojego domu. Ponadto grzejniki na podczerwień mają mnóstwo zalet m.in.:

  • są łatwe w montażu i demontażu. Mocuje się je na stalowych profilach, przykręcanych bezpośrednio do ściany za pomocą kołków rozporowych,
  • mogą stanowić element dekoracyjny. Grzejniki występują w szerokiej palecie barw i strukturze naturalnych kamieni oraz w jednolitych kolorach bieli i czerni.
  • ogrzewają równomiernie całe pomieszczenie poprzez podnoszenie temperatury ścian i przedmiotów. Tradycyjny grzejnik działa na zasadzie konwekcji, ocieplając powietrze, które w wyniku ruchu przesuwa się w górę — w efekcie pod sufitem temperatura jest wyższa niż przy podłodze.
  • ograniczają szkodliwy wpływ rozpylanego wraz z powietrzem kurzu, jaki podnosi się w wyniku działania standardowego konwekcyjnego ogrzewania — to sprawia, że są chętnie wybierane przez alergików,
  • posiadają wbudowany termostat z funkcją oszczędzania energii. Ponadto za pomocą termostatu w grzejniku możemy regulować sobie komfortową temperaturę w pokoju oraz temperaturę samego grzejnika.
  • Niski koszt inwestycji w stosunku do tradycyjnych instalacji grzewczych.
  • są bezpieczne w użytkowaniu, posiadają zabezpieczenia przed dziećmi oraz możliwość regulacji temperatury samego grzejnika chroniąc przed przypadkowym poparzeniem.
  • za pomocą programowania zdecydujesz, kiedy włączać i wyłączać panel grzewczy.

Jaka jest jedna z najważniejszych zalet ogrzewania na podczerwień? Koszt! To zrozumiałe, że kwestie ekonomiczne są dla Ciebie istotne. Ciepło to jeden z najważniejszych aspektów, jakie wpływają na dobrostan człowieka. Nie może ono jednak kosztować zbyt wiele, gdyż szybko doprowadzi to do nieprzyjemnego wyboru: oszczędzać pieniądze czy żyć w komforcie. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak nie stawać przed takimi dylematami.

Ogrzewanie na podczerwień — wady

Czy Twój dom jest prawidłowo ocieplony? Na to pytanie powinieneś znać odpowiedź, zanim zamówisz panele na podczerwień. Jeśli przez ściany czy dach ucieka zbyt wiele ciepła, tego rodzaju ogrzewanie przestaje się opłacać. Jego koszt uzależniony jest też od cen prądu, na które już nie mamy wpływu chyba, że posiadamy własną instalacje fotowoltaiczna, która produkuje prąd. Za pomocą paneli na podczerwień nie ogrzejesz też wody. Jeśli nie korzystasz z jej miejskiego źródła, pomyśl o dodatkowym rozwiązaniu, które pomoże ją zagrzać.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie wady i zalety ma ogrzewanie na podczerwień. Jeśli uważasz, że to oferta dla Ciebie, skorzystaj z innych porad specjalistów. Wtedy nowoczesne systemy grzewcze nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *