Ogrzewanie na podczerwień — wady i zalety

Chcesz zmienić ogrzewanie w domu, mieszkaniu lub lokalu użytkowym? Szukasz nowoczesnych rozwiązań, sprawdzasz zalety i wady ogrzewania na podczerwień, folią grzewczą lub grzejnikami na podczerwień, porównujesz z pompami ciepła, podliczasz koszty. To może być jeden z najważniejszych wyborów wpływających na komfort i zdrowie Twoje, a może też Twojej rodziny czy pracowników przez kolejne dziesięciolecia. Możesz również uniknąć w przyszłości ponownego inwestowania w ogrzewanie.

Ogrzewanie podczerwienią, choć wydaje się innowacyjną nowinką, jest już od wielu lat rozpowszechnione w różnych miejscach. Spotkasz je na przykład w saunach oraz w gabinetach medycznych, gdzie wykorzystuje się korzystny wpływ fal podczerwonych na zdrowie. Ciepłem pochodzącym ze specjalnych kołnierzy lub lamp ogrzewa się obolałe mięśnie i stawy, przyspieszając ich regenerację.

Światło Słońca również składa się z podczerwieni, dzięki której czujemy na twarzy przyjemne ciepło nawet w mroźny dzień, jeśli jest słoneczny. W nowoczesnym ogrzewaniu wykorzystywane są długie fale podczerwone (FIR), przenoszące mniejszą ilość energii na większą odległość. To sprawia, że ogrzewanie jest równomierne, bez obszarów przegrzanych lub wychłodzonych, co zapobiega unoszeniu się kurzu w pomieszczeniach, bo nie powstają silne ruchy konwekcyjne powietrza.

Więcej na temat zdrowotnych zalet ogrzewania podczerwienią można znaleźć w tekście pt. „Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie“.

W hotelach często spotykanym rozwiązaniem jest ogrzewanie podczerwienią umieszczone za lustrem w łazience. Pełni wtedy dwojaką funkcję – ogrzewa pomieszczenie i zapobiega osiadaniu na lustrze pary. Dzięki temu lustro jest zawsze funkcjonalne i dłużej pozostaje czyste. Podobne rozwiązanie znajdziemy w lusterkach samochodów.

Ogrzewanie na podczerwień — dlaczego warto je wybrać?

W obliczu troski o środowisko, zarówno tej płynącej z Twojego serca, jak i ze zmieniających się przepisów prawnych, być może właśnie stoisz przed wyborem nowej formy zapewniania komfortu cieplnego w budynku. Czy takim bardziej ekologicznym rozwiązaniem może być ogrzewanie na podczerwień? Opinie specjalistów są jednoznaczne: podłączony do prądu grzejnik będący źródłem fal podczerwonych ogranicza globalnie emisję szkodliwych substancji do środowiska i zeruje ją w miejscu zamieszkania. Jest preferowanym rozwiązaniem dzisiaj i przez kolejne dziesięciolecia. Co więcej: nie zanieczyszcza otoczenia hałasem czy białym szumem, bo jest całkowicie cichy (0 dB).

Do zamontowania ogrzewania podczerwienią nie potrzebujesz kotłowni ani komina, specjalnych podłączeń czy dużej przestrzeni. Wystarczy wolny kawałek miejsca na ścianie, na której możesz umieścić panel grzewczy, lub dosłownie kilka milimetrów miejsca pod podłogą na folię grzewczą.

Brak dodatkowych kosztów w ogrzewaniu na podczerwień opisaliśmy w tekście pt. „Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania“.

Ogrzewanie na podczerwień — wady

Przyjrzyjmy się ograniczeniom. Czy budynek jest prawidłowo ocieplony? Na to pytanie powinieneś znać odpowiedź, zanim zamówisz panele na podczerwień czy system z folią grzewczą. Jeśli przez ściany czy dach ucieka zbyt wiele ciepła, tego rodzaju ogrzewanie przestaje się opłacać. Pozostaje najpierw zainwestować w termomodernizację. To może być istotna wada ogrzewania na podczerwień – nie zainstalujesz go od razu, gdy konieczne prace ociepleniowe są aktualnie niemożliwe do wykonania lub nie masz na nie czasu.

Koszt elektrycznego ogrzewania podczerwienią uzależniony jest od cen prądu. Sposób na większą niezależność od cen prądu to własna instalacja fotowoltaiczna oraz magazyn energii. Sprawdź opłacalność fotowoltaiki w artykule: „Net biling – jak policzyć opłacalność fotowoltaiki“. Warto przy tym pamiętać, że wady ogrzewania na podczerwień związane z kosztami użytkowania będą malały w przyszłości wraz z rozwojem tańszych źródeł prądu, co jest strategicznym celem dla Polski oraz pozostałych państw UE.

Za pomocą ogrzewania podczerwienią nie podgrzejesz wody użytkowej. O tym jakie mogą być źródła ciepłej wody użytkowej uzupełniające ogrzewanie folią grzewczą lub grzejnikami na podczerwień piszemy tutaj: „Elektryczne ogrzewanie wody i domu – koszty i porównanie rozwiązań“.

Jakie są zalety grzejników na podczerwień?

Estetycznie wykonane grzejniki ceramiczne lub metalowe mogą stać się ozdobą Twojego domu. Są czymś więcej, niż tylko koniecznym źródłem ciepła, pełną rolę elementu aranżacji wnętrza. Grzejniki na podczerwień mają też sporo innych zalet, między innymi:

  • Są łatwe w montażu i demontażu. Mocuje się je na stalowych profilach, przykręcanych bezpośrednio do ściany za pomocą kołków rozporowych.
  • Występują w szerokiej palecie barw i strukturze naturalnych kamieni oraz w jednolitych kolorach bieli i czerni, pasują do różnych pomysłów aranżacyjnych.
  • Ogrzewają równomiernie całe pomieszczenie, więcej ciepła kumuluje się w elementach konstrucyjych i wyposażeniu.
  • Ograniczają szkodliwy wpływ kurzu na układ oddechowy, nie przypalają kurzu.
  • Mogą być precyzyjnie sterowane przez wbudowany lub zewnętrzny termoregulator, najlepsze umożliwiają osobne regulowanie temepratury grzejnika i powietrza.
  • Ich koszt inwestycyjny jest wielokrotnie niższy w stosunku do centralnego ogrzewania z kotłem, nie wymagają serwisowania.
  • Są bezpieczne w użytkowaniu, posiadają zabezpieczenia przed dziećmi.
  • Ceramiczne i metalowe grzjeniki są bardzo trwałe, nie zmieniają koloru.

Koszt użytkowania grzejnika na podczerwień

Charakterystyczny dla grzejnika na podczerwień sposób rozprowadzanie ciepła jest źródłem nawet 30% oszczędności w zużyciu prądu względem tradycyjnych rozwiązań:

  • Grzejnik na podczerwień po włączeniu ogrzewa bezpośrednio falami podczerwieni ciała stałe (sufit, ściany, przedmioty, ludzi), które następnie oddają ciepło do powietrza. Ciepło odczuwane jest natychmiast z odległości.
  • Natomiast grzejnik konwekcyjny, przez którego elemnty grzejne przepływa powietrze, intensywnie je ogrzewa. Tak ogrzane powietrze z drobinkami kurzu następnie krąży po pomieszczeniu w wyniku wymuszonej mechanicznie lub naturalnej konwekcji i oddaje ciepło do ciał stałych. Ciepło po włączeniu odczuwane jest tylko bezpośrednio przy grzejniku.
  • Grzejnik konwekcyjny to więcej gorącego powietrza pod sufitem i bardziej chłodne ściany (poza ścianą przy grzejniku).
  • Grzejnik na podczerwień rozprowadza ciepło równomiernie i sprawia, że więcej go kumuluje się w ścianach i przedmiotach, a mniej ucieka wraz z rozgrzanym powietrzem.

Dlatego grzejnik na podczerwień zużyje średnio 30% mniej energii elektrycznej niż tradycyjny elektryczny grzejnik.

Przykłady zużycia prądu przez grzejnik na podczerwień znajdują się w artykule: „Grzejnik na podczerwień – zużycie prądu, miesięczne koszty“. Grzejniki o różnej mocy do różnej wielkości pomieszczeń znajdziesz w naszym sklepie.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego na podczerwień?

Zainstalowanie podłogówki wymaga nieco więcej pracy niż dołożenie w pomieszczeniu grzejników, ale w przypadku folii grzewczej instalowanej bezpośrednio pod panelami jest to najszybszy sposób na uzyskanie komfortu ciepłej podłogi. Oto jej zalety:

  • Nawet w całym domu można ułożyć ogrzewanie podłogowe, przetestować i uruchomić w 1-2 dni! Żadnej innej podłogówki nie ułożysz tak szybko
  • Podłogi są równomiernie ciepłe, a ulepszona matryca grzewcza w folii grzewczej pozwala na utrzymanie gwarancji na podłogę.
  • System jest odporny na przejściowe zalanie wodą, które zdarza się w mieszkaniach.
  • W każdym pomieszczeniu może być zaprogramowana inna temperatura i cykl ogrzewania.
  • System jest dyskretny, całkowicie bezgłośny i pokochają go osoby ceniące sobie całkowitą ciszę podczas wypoczynku.
  • Dzieci mogą się bawić na boso na podłodze bez obaw o przeziębienie.
  • 70% pokrycia powierzchni podłogi wystarczy, by system na podczerwień był jedynym źródłem ogrzewania.

System z folią grzewczą Heat Decor pod podłogi pływające pozwala na utrzymanie gwarancji na podłogę. Więcej dowiesz się z omówienia tego systemu: Folia grzewcza pod panele.

Zobacz, jak sprawny jest montaż podłogówki z folią grzewczą nawet w bardzo małych pomieszczeniach na przykładzie instalacji w domku modułowym:

Jaka jest jedna z najważniejszych zalet ogrzewania na podczerwień? Całościowy koszt!

To zrozumiałe, że kwestie ekonomiczne są dla Ciebie istotne. Ciepło to jeden z najważniejszych aspektów, jakie wpływają na dobrostan człowieka. Nie może ono jednak kosztować zbyt wiele, gdyż szybko doprowadzi to do nieprzyjemnego wyboru: oszczędzać pieniądze czy żyć w komforcie. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak nie stawać przed takimi dylematami.

Ogrzewanie podczerwienią – koszty

Jak przedstawia się koszt instalacji i użytkowania systemu grzewczego z foliami grzewczymi opartego na zjawisku podczerwieni w porównaniu z pompą ciepła i kondensacyjnym piecem gazowym przedstawiliśmy w artykule  „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?“. Polecamy!

ZOBACZ, JAK DZIAŁA OGRZEWANIE FOLIĄ GRZEWCZĄ: