Baza wiedzy, Blog, Folia grzewcza, Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień — wady i zalety

Ogrzewanie na podczerwień wady i zalety folia grzewcza pod lustrem

Chcesz porzucić dotychczasowe rozwiązanie grzewcze stosowane w Twoim domu? Szukasz rozwiązań, które będą mniej uciążliwe dla Ciebie i środowiska niż piec opalany węglem? Podczerwień może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zanim jednak złożysz zamówienie na nowe grzejniki czy podłogowy system grzewczy, poznaj bliżej ogrzewanie na podczerwień, wady i zalety, a także koszty.

Choć wydaje się innowacyjne, ogrzewanie podczerwienią jest rozpowszechnione w wielu miejscach. Spotkasz je na przykład w saunach oraz w gabinetach medycznych, gdzie wykorzystuje się korzystny wpływ tego rodzaju promieniowania na zdrowie. Ciepłem pochodzącym ze specjalnych kołnierzy lub lamp ogrzewa się obolałe mięśnie i stawy, przyspieszając ich regenerację. Światło słoneczne również składa się z krótkich oraz długich fal tego typu.

Więcej na temat zdrowotnych zalet ogrzewania podczerwienią można znaleźć w tekście pt. „Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie“.

W nowoczesnych hotelach często spotykanym rozwiązaniem jest ogrzewanie podczerwienią umieszczone za lustrem w łazience. Pełni wtedy dwojaką funkcję – ogrzewa pomieszczenie i zapobiega osiadaniu na lustrze pary. Dzięki temu lustro jest zawsze funkcjonalne i dłużej pozostaje czyste.

Ogrzewanie na podczerwień — dlaczego warto je wybrać?

W obliczu troski o środowisko, zarówno tej płynącej z Twojego serca, jak i zmieniających się przepisów prawnych, być może właśnie stoisz przed wyborem nowej formy zapewniania komfortu cieplnego w budynku. Czy takim bardziej ekologicznym rozwiązaniem może być ogrzewanie na podczerwień? Opinie specjalistów są jednoznaczne: podłączony do prądu grzejnik emitujący promieniowanie podczerwone ogranicza emisję szkodliwych substancji do środowiska — w porównaniu do kotłów węglowych.

Do zamontowania ogrzewania podczerwienią nie potrzebujesz kotłowni ani komina, specjalnych podłączeń czy dużej przestrzeni. Wystarczy wolny kawałek miejsca na ścianie, na której możesz umieścić panel grzewczy, lub dosłownie kilka milimetrów miejsca pod podłogą.

Brak dodatkowych kosztów w ogrzewaniu na podczerwień opisaliśmy w tekście pt. „Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania“.

Jakie są zalety grzejników na podczerwień?

Estetycznie wykonane grzejniki zarówno szklane, jak i metalowe, mogą zostać ozdobą Twojego domu. Ponadto grzejniki na podczerwień mają mnóstwo zalet m.in.:

 • Są łatwe w montażu i demontażu. Mocuje się je na stalowych profilach, przykręcanych bezpośrednio do ściany za pomocą kołków rozporowych.
 • Mogą stanowić element dekoracyjny. Grzejniki występują w szerokiej palecie barw i strukturze naturalnych kamieni oraz w jednolitych kolorach bieli i czerni.
 • Ogrzewają równomiernie całe pomieszczenie poprzez podnoszenie temperatury ścian i przedmiotów. Tradycyjny grzejnik działa na zasadzie konwekcji, ocieplając powietrze, które w wyniku ruchu przesuwa się w górę — w efekcie pod sufitem temperatura jest wyższa niż przy podłodze.
 • Ograniczają szkodliwy wpływ rozpylanego wraz z powietrzem kurzu, jaki podnosi się w wyniku działania standardowego konwekcyjnego ogrzewania — to sprawia, że są chętnie wybierane przez alergików,
 • Posiadają wbudowany termostat z funkcją oszczędzania energii. Ponadto za pomocą termostatu w grzejniku możemy regulować sobie komfortową temperaturę w pokoju oraz temperaturę samego grzejnika.
 • Niski koszt inwestycji w stosunku do tradycyjnych instalacji grzewczych.
 • bezpieczne w użytkowaniu, posiadają zabezpieczenia przed dziećmi oraz możliwość regulacji temperatury samego grzejnika chroniąc przed przypadkowym poparzeniem.
 • Za pomocą programowania zdecydujesz, kiedy włączać i wyłączać panel grzewczy.

Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie na przykładzie porównania grzejnika na podczerwień z klasycznym kaloryferemKoszt użytkowania grzejnika na podczerwień

Charakterystyczny dla grzejnika na podczerwień sposób rozprowadzanie ciepła jest źródłem nawet 30% oszczędności w zużyciu prądu względem tradycyjnych rozwiązań:

 • Grzejnik na podczerwień po włączeniu ogrzewa bezpośrednio falami podczerwieni ciała stałe (sufit, ściany, przedmioty, ludzi), które następnie oddają ciepło do powietrza. Ciepło odczuwane jest natychmiast z odległości.
 • Natomiast tradycyjny grzejnik intensywnie ogrzewa powietrze, które następnie poprzez wymuszoną mechanicznie lub naturalną konwekcję krąży po pomieszczeniu i oddaje ciepło do ciał stałych. Ciepło po włączeniu odczuwane jest tylko przy grzejniku.
 • Przy tradycyjnym grzejniku mamy gorące powietrze pod sufitem i chłodne ściany (poza ścianą przy grzejniku).
 • Grzejnik na podczerwień rozprowadza ciepło równomiernie i sprawia, że więcej go kumuluje się w ścianach i przedmiotach, a mniej ucieka wraz z rozgrzanym powietrzem.

Dlatego grzejnik na podczerwień zużyje średnio 30% mniej energii elektrycznej niż tradycyjny elektryczny grzejnik.

Przykłady zużycia prądu przez grzejnik na podczerwień znajdują się w artykule: „Grzejnik na podczerwień – zużycie prądu, miesięczne koszty“. Grzejniki o różnej mocy do różnej wielkości pomieszczeń znajdziesz w naszym sklepie.

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego na podczerwień?

Zainstalowanie podłogówki wymaga nieco więcej pracy niż dołożenie w pomieszczeniu grzejników, ale w przypadku folii grzewczej jest to najszybszy sposób na uzyskanie komfortu ciepłej podłogi. Oto jej zalety:

 • Nawet w całym domu można ułożyć ogrzewanie podłogowe, przetestować i uruchomić w 1-2 dni! Żadnej innej podłogówki nie ułożysz tak szybko
 • Podłogi są równomiernie ciepłe. W żadnym miejscu temperatura nie przekracza tej zalecanej przez producentów podłóg.
 • System jest odporny na przejściowe zalanie wodą, które zdarza się w mieszkaniach, i pozwoli szybciej i dokładnie osuszyć podłogę w takiej sytuacji.
 • W każdym pomieszczeniu może być zaprogramowana inna temperatura i cykl ogrzewania.
 • System jest dyskretny, całkowicie bezgłośny i pokochają go osoby ceniące sobie całkowitą cisze podczas wypoczynku.
 • Dzieci mogą się bawić na boso na podłodze bez obaw o przeziębienie.
 • 80% pokrycia powierzchni podłogi wystarczy, by system na podczerwień był jedynym źródłem ogrzewania.

Przekonaj się, jak sprawny jest montaż folii grzewczej na przykładzie instalacji ogrzewania pod wylewkę w nowym domu energooszczędnym:

Folia grzewcxa pod wylewkę nahydrytową montaż film

Równie prosty jest montaż folii grzewczej bezpośrednio pod podłogę pływającą, szczególnie rekomendowany na małych powierzchniach, gdzie liczy się każdy centymetr:

Folia Grzewcza pod panele HD-PRO w domku modułowym film

Jaka jest jedna z najważniejszych zalet ogrzewania na podczerwień? Koszt! To zrozumiałe, że kwestie ekonomiczne są dla Ciebie istotne. Ciepło to jeden z najważniejszych aspektów, jakie wpływają na dobrostan człowieka. Nie może ono jednak kosztować zbyt wiele, gdyż szybko doprowadzi to do nieprzyjemnego wyboru: oszczędzać pieniądze czy żyć w komforcie. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak nie stawać przed takimi dylematami.

Ogrzewanie na podczerwień — wady

Czy Twój dom jest prawidłowo ocieplony? Na to pytanie powinieneś znać odpowiedź, zanim zamówisz panele na podczerwień. Jeśli przez ściany czy dach ucieka zbyt wiele ciepła, tego rodzaju ogrzewanie przestaje się opłacać. Jego koszt uzależniony jest też od cen prądu, na które już nie mamy wpływu chyba, że posiadamy własną instalacje fotowoltaiczna, która produkuje prąd. Za pomocą paneli na podczerwień nie ogrzejesz też wody. Jeśli nie korzystasz z jej miejskiego źródła, pomyśl o dodatkowym rozwiązaniu, które pomoże ją zagrzać.

Ogrzewanie podczerwienią – koszty

Jak przedstawia się koszt instalacji i użytkowania systemu grzewczego z foliami grzewczymi opartego na zjawisku podczerwieni w porównaniu z pompą ciepła i kondensacyjnym piecem gazowym pokazaliśmy w artykule  Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?“. Polecamy!

ZOBACZ, JAK DZIAŁA OGRZEWANIE FOLIĄ GRZEWCZĄ:

Jak działa folia grzewcza i jak ogrzać dom ekologiczny z fotowoltaiką

Podsumowanie

Wiesz już, jakie wady i zalety ma ogrzewanie na podczerwień. Jeśli uważasz, że to oferta dla Ciebie, skorzystaj z innych porad specjalistów. Wtedy nowoczesne systemy grzewcze nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic.

Szacunkowy koszt inwestycji w ogrzewanie podłogowe podczerwienią możesz sprawdzić już teraz: przejdź do kalkulatora.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *