Ogrzewanie podłogowe w starym domu. Jakie koszty?

Czy można mieć ogrzewanie podłogowe w starym domu? Jakie koszty generuje? Wybór ogrzewania do starego domu jest większym wyzwaniem niż w przypadku nowego budynku. W tym przypadku musisz się nieźle nagłowić, żeby po wymianie źródła ciepła i systemu jego rozprowadzania było Wam naprawdę komfortowo. Jeśli decydujesz się na pozbycie się kaloryferów, to bardzo dobrze, ponieważ jest to przestarzała technologia nieodpowiednia do nowoczesnych niskotemperaturowych systemów grzewczych. Wybierasz zatem ogrzewanie płaszczyznowe, ale która podłogówka jest najlepsza? Wodna czy ogrzewanie podczerwienią? Czy ogrzewanie podłogowe da odpowiedni komfort cieplny? Co zrobić, żeby ogrzewanie starego domu było opłacalne?

Decydując się na wymianę całego systemu grzewczego w starym domu stajemy przed arcyważnym wyborem. Musicie bowiem wybrać źródło ciepła i system, który go rozprowadzi. Stare i sędziwe kaloryfery odpadają, ponieważ na ich miejsce wkraczają technologie, które są mniej energochłonne, a zapewniają przy tym ten sam — jeśli nie lepszy — komfort cieplny. Jak podejść do wyboru ogrzewania dla starego domu?

  • Wodna podłogówka wymaga poprowadzenia rur i wiąże się z dość dużą ingerencją.
  • Ogrzewanie podczerwienią ma tę przewagę, że nie wymaga dodatkowych instalacji.
  • Ogrzewanie podłogowe inaczej nazywane jest powierzchniowym i daje ten sam komfort cieplny co zwykłe kaloryfery, ale przy niższym zużyciu energii.
  • Jeśli chcesz płacić niższe rachunki za ogrzewanie, to pierwszym krokiem będzie przeprowadzenie audytu energetycznego.

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe w starym domu?

Wszystkie prace związane z tak daleko idącymi zmianami powinny zacząć się od finansowania. Musicie być pewni, że inwestycje, które zamierzacie przeprowadzić, będą zabezpieczone. Jeśli nie posiadacie odpowiednich funduszy, to warto zainteresować się licznymi programami dofinansowania do wymiany starych pieców i kotłów, termomodernizacji czy nawet audytu energetycznego. Warta uwagi jest również ulga termomodernizacyjna.

Następnym krokiem powinno być określenie prac, które trzeba przeprowadzić, żeby zapewnić odpowiedni komfort cieplny domownikom. Dlatego zalecamy sięgnąć po specjalistę i przeprowadzić wspomniany wyżej audyt energetyczny. Pomoże on w określeniu miejsc w domu, z których ucieka najwięcej ciepła. Otworzy to drogę do kolejnego kroku, jakim jest termomodernizacja.

Bez niej ogrzewanie podłogowe będzie inwestycją mało opłacalną ekonomicznie. Co z tego, że zainwestujecie w nowoczesny i oszczędny system grzewczy skoro ciepło i tak będzie uciekało na zewnątrz? Z tego powodu termomodernizacja jest tak kluczowym elementem wymiany źródła ciepła.

Ostatnim krokiem jest wybranie systemu grzewczego. Opcji jest dość sporo i wiele zależy od indywidualnych czynników. Jednak omówimy tutaj te, które są najłatwiej dostępne. Zakładamy bowiem, że lepiej jest pozbyć się starych wysłużonych już kaloryferów i wymienić je na ogrzewanie niskotemperaturowe.

Podłogówka w starym domu

Dlaczego tak wzbraniamy się przed ogrzewaniem kaloryferami? Z prostej przyczyny, która nazywa się ekonomia. Kaloryfery są ogrzewaniem wysokotemperaturowym i ciecz, która jest do nich dostarczana musi mieć temperaturę 75°C do 90°C. Dla wodnej podłogówki jest to maksymalnie 55°C. Różnica 20°C to sporo dla naszego źródła ciepła. W drugim przypadku wydamy mniej pieniędzy na ogrzanie wody.

A może nie demontować kaloryferów i zdecydować się na pompę ciepła? W tekście „Czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami?” pokazujemy, dlaczego jest to kiepski pomysł.

Wybór pada więc na ogrzewanie podłogowe, ponieważ jest to rozwiązanie tańsze. W tym przypadku również pojawia się dylemat: które ogrzewanie podłogowe wybrać? Wodną podłogówkę czy ogrzewanie foliami grzewczymi na podczerwień? Omówmy pokrótce oba systemy.

Wodna podłogówka w domu do remontu

Tradycyjna podłogówka wodna to nic innego jak system rurek, które montowane są pod podłogą. W rurkach znajduje się czynnik grzewczy, które podgrzewany jest przez kocioł lub pompę ciepła. Montaż tego systemu wymaga jednak profesjonalnej ekipy oraz wiąże się z pewną ingerencją. Może być bowiem wymagane poprowadzenie systemu rur z kotłowni do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Jeśli w domu znajdowały się kaloryfery, to jeszcze „pół biedy”, ale jeśli był ogrzewany zwykłymi piecami — co też się zdarza, to sytuacja się komplikuje.

Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga również późniejszych kontroli szczelności i jest nieodzownym elementem tego typu systemów. Są to dodatkowe koszty eksploatacji, od których nigdy się już nie uwolnicie. Jeśli przestaniecie je przeprowadzać, to narazicie się na awarię systemu, co będzie wiązało się nawet z zalaniem pomieszczeń. Nie musimy chyba wspominać, że zalanie pomieszczeń generuje kolejne koszty, prawda?

Elektryczna podłogówka z foliami grzewczymi

Pod bokiem pomp ciepła i wodnej podłogówki wyrosła konkurencja w postaci folii grzewczych. Jest to również ogrzewanie powierzchniowe i niskotemperaturowe, ale jego zasada działania jest zupełnie inna – to ogrzewanie elektryczne w stu procentach. Działa jednak zupełnie inaczej niż znane dotąd kable grzejne, maty grzewcze czy inne rozwiązania charakteryzujące się wysokimi temperaturami pracy urządzeń grzewczych. Jest źródłem fal dalekiej podczerwieni.

Jak działa ogrzewanie foliami grzewczymi? Przeczytacie o tym w tekście „Ogrzewanie na podczerwień – fakty i mity”.

Niekwestionowaną zaletą ogrzewania podczerwienią jest cena i łatwość montażu. Dokładne różnice między foliami grzewczymi a pompami ciepła podawaliśmy w tekście „Jakie ogrzewanie – pompa ciepła czy folia grzewcza? Porównanie”. Folie na podczerwień mają prostą konstrukcję, a ich montaż nie koniecznie wymaga specjalistycznej ekipy. Osoba, która zajmuje się szeroko rozumianym majsterkowaniem może bez problemu samodzielnie wykonać montaż całego systemu grzewczego. Tylko do podłączenia systemu wymagany jest elektryk.

Kolejna zaleta to szybkie i równomierne nagrzewanie pomieszczeń, a jednocześnie ekonomiczna praca. Dzieje się tak dlatego, że folie grzewcze są obecnie urządzeniem o największej powierzchni grzewczej spośród wszystkich dostępnych. Pokrywają zwykle 70% podłogi lub więcej. Wystarczy, że rozgrzeją się do 22 stopni Celsjusza, by osiągnąć podobną temperaturę w pomieszczaniu. Mniej ciepła rozprasza się i ucieka.

Montaż ogrzewania podłogowego w starym domu z użyciem folii grzewczych

Inną cechą tego systemu jest jego elastyczność. Nie wymaga bowiem remontu całego domu. Wymianę ogrzewania na folie na podczerwień można zacząć od jednego pokoju i po kolei dokładać później kolejne. W wodnej podłogówce nie jest to możliwe, ponieważ wymaga poprowadzenia systemu rur, co jest sporym wyzwaniem.

Wodna podłogówka czy folie grzewcze?

Przy porównaniu obu systemów grzewczych trzeba wziąć pod uwagę problemy, które mogą się pojawić zarówno przy montażu, jak i użytkowaniu. Wodne ogrzewanie podłogowe jest systemem bardziej wymagającym niż ogrzewanie podczerwienią z uwagi na jego wyższy stopień skomplikowania.

Problemy z wodnymi podłogówkami w większości przypadków biorą się z niedbałego montażu. Może to skutkować zbyt wysoką temperaturą podłogi. Do takich sytuacji dochodzi, kiedy ogrzewanie podłogowe jest montowane bez projektu. Trzeba bowiem wiedzieć, że rozstaw rur powinien być dokładnie obliczony zgodnie z parametrami wody w instalacji, grubości wylewki oraz rodzaju podłogi. Brak doświadczenia, niedbałość lub brak wiedzy może doprowadzić do uszkodzenia podłogi, przegrzania pomieszczeń, a co za tym idzie obrzęku nóg.

W ogrzewaniu foliami na podczerwień problem przegrzania można wyeliminować przez ustawienie temperatury podłogi na termostacie. Każdy termostat Heat Decor posiada wbudowaną maksymalną temperaturę podłogi, co zabezpiecza ją przed przegrzaniem się.

Innym problemem, który może się pojawić w wodnej podłogówce jest pękanie podłogi. Może być to spowodowane między innymi niestarannym wyrównaniem podłoża. Dlatego właścicielom starych domów zaleca się ogrzewanie foliami na podczerwień, ponieważ te nie generują tak wielu problemów. Co prawda, każde ogrzewanie podłogowe musi mieć projekt — nawet podczerwienią, ale sama instalacja jest prostsza i jest obarczona mniejszym ryzykiem niepowodzenia z powodu niedokładności ekipy instalacyjnej.

Ogrzewanie podłogowe w starym domu - podsumowanie

Zainstalowanie ogrzewania podłogowego w starym domu jest sporym wyzwaniem. Jednak trzeba pamiętać, że liczy się ostateczny efekt. Wodna podłogówka ma swoje zalety, ale wykorzystanie jej w starym domu wymaga jego „wybebeszenia”, na co wielu właścicieli zwyczajnie nie stać. Tańszym rozwiązaniem będzie postawienie na ogrzewanie podczerwienią.

Trzeba przy tym pamiętać, że każdy system grzewczy nie będzie działał prawidłowo, jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej izolacji termicznej. Prace termoizolacyjne nie należą co prawda do najtańszych, ale przy odrobinie dobrej woli można się postarać o dofinansowanie z dość licznych w naszym kraju programów takich jak „Czyste Powietrze”. Pieniądze pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na wykonanie ocieplenia budynku, audyt energetyczny oraz na wymianę ogrzewania.

Na temat finansowania termomodernizacji pisaliśmy w tekście „Termomodernizacja budynku – dofinansowanie Czyste Powietrze”.

Warto wiedzieć, że wszystkie prace związane z termomodernizacją budynku objęte są ulgą termomodernizacyjną. Na czym polega i co dokładnie można obliczyć? Dowiecie się tego z tekstu „Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady”.