Ogrzewanie promiennikowe — co warto wiedzieć o cieple z podczerwieni?

W dobie zaostrzających się przepisów o ochronie środowiska szukamy alternatyw dla tradycyjnych kotłów opalanych węglem. Nowy system grzewczy musi być nie tylko wygodny i czysty, ale też sprawdzać się pod względem ekonomicznym. Od tego zależy, jak wysokie rachunki będziemy uiszczać co miesiąc. Czy ogrzewanie promiennikowe spełnia te warunki? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie będzie zrozumienie, czym właściwie jest ciepło z podczerwieni. Ciekawy? Zapraszamy do lektury!

Promienniki ciepła — jak działają?

Panele grzewcze na podczerwień są estetycznym i zabierającym niewiele przestrzeni sposobem na ogrzanie budynku. Możesz umieścić je w dowolnym miejscu, ponieważ nie są uzależnione od biegu rur. Wystarczy wolny fragment ściany, a jeśli tej brakuje, to nawet sufitu, by zamontować płaski panel. Małe wymagania techniczne co do montażu wynikają między innymi ze sposobu działania zastosowanej technologii.
Promieniowanie podczerwone jest wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń od dawna. Przede wszystkim stosuje się je w formie żarówek, tzw. Kwoczek, lub folii grzewczej, które dogrzewają niemowlęta w szpitalach, czy nowo narodzone zwierzęta hodowlane. Zastosowanie płaskiego panelu grzewczego pomogło upowszechnić tę metodę grzewczą. Jego zaletą jest bezstratny sposób emisji energii cieplnej w postaci fal podczerwieni.

Nie ogrzewają one powietrza, jak tradycyjne piece czy grzejniki, lecz przedmioty, które napotykają na swojej drodze. Dopiero meble i ściany oddają energię cieplną do powietrza. Wskutek tego temperatura podnosi się równomiernie, nie tworząc różnic na wysokości. Promieniowaniu podczerwonemu poddawane są także osoby przebywające w pokoju, co natychmiastowo poprawia komfort cieplny. Możesz zapomnieć o uczuciu zimnych stóp! Ogrzewane tą metodą wnętrza nabierają przyjemnej temperatury bez tworzenia się zaduchu.

Ogrzewanie promiennikowe — czy rzeczywiście jest tańsze?

Czy warto zainwestować w promienniki ciepła? Wiele mówi się o tym, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Podstawą jest oczywiście sprawna i dobrze wykonana izolacja. Właściwie zabezpieczone ściany budynku ograniczają ucieczkę ciepła, które przekazuje im promiennik. Im więcej energii zwrócą do wewnątrz, tym niższy będzie koszt ogrzewania. Tańszy i łatwiejszy jest też montaż oraz eksploatacja tych systemów w porównaniu z konwencjonalnymi metodami. Możliwość regulowania mocy i czasu działania również przyczynia się do obniżenia opłat. Jeśli jednak Twój dom nie jest właściwie zaizolowany, nie łudź się, że zaoszczędzisz.

Promienniki na podczerwień — wpływ na zdrowie

Promieniowanie może budzić negatywne skojarzenia ze zdrowiem. W rzeczywistości jednak określone długości fal wykazują odmienny wpływ na organizm. Ogrzewanie promiennikowe bazuje na podczerwieni, czyli falach długich, nieszkodliwych dla skóry czy oczu. Ich korzystne oddziaływanie na kondycję i regenerację zostało już dobrze poznane. Tego rodzaju elementy grzewcze znajdziesz w relaksujących napięte mięśnie saunach. Promienniki na podczerwień, poza wspomnianymi systemami grzewczymi dla noworodków, stosuje się również w gabinetach medycznych lub do zabiegów wykonywanych samodzielnie. Nagrzewane nimi części ciała szybciej wracają do zdrowia.

Promienniki podczerwieni są też zalecane dla alergików, ponieważ nie powodują wzniecania cząstek kurzu wraz z konwekcyjnym ruchem powietrza, a także nie przypalają ich wysoką temperaturą. Montując je w swoim domu, nie tylko ograniczasz emisję szkodliwych substancji do środowiska, ale też czynisz najbliższą sobie przestrzeń czystą i komfortową.

Podsumowanie

Jeśli szukasz nowego, ekologicznego i bezpiecznego rozwiązania, które pozwoli zachować w budynku stałą temperaturę, wybierz promienniki ciepła. Są one oparte na prostym, korzystnym dla zdrowia mechanizmie, z pominięciem stwarzających zagrożenie instalacji. W ich użytkowaniu nie wykorzystujesz gazu, węgla czy innych paliw. Jest to system trwały i niemal bezawaryjny. Pamiętaj jednak, że wysokość opłat za ciepło zależy też od izolacji budynku.