Panel grzewczy – jakie zużycie prądu? Ile kosztuje?

Widmo rosnących rachunków za prąd z pewnością spędza sen z powiek wielu ludziom, zwłaszcza w sezonie zimowym w domu ogrzewanym starym ogrzewaniem elektrycznym. Do standardowego rachunku trzeba bowiem doliczyć koszty niezbędnego nam przecież ciepła. Czy w obecnych czasach ogrzewanie elektryczne może się opłacać? Ile prądu zużywa panel grzewczy na podczerwień? Bierzemy pod lupę wydatki związane z nowym ogrzewaniem elektrycznym!

Jak grzeje panel grzewczy?

Panel grzewczy ogrzewa szeroką przestrzeń naprzeciw niego za pomocą fal podczerwonych. Nie potrzebuje wiatraczka jak elektryczny piec akumulacyjny czy farelka. Nie musi być instalowany pod oknem, by zapobiegać jego zawilgoceniu. To niezwykle efektywna forma ogrzewania, ponieważ produkowane ciepło jest absorbowane przez obiekty będące w zasięgu panelu – ściany, różnego rodzaju przedmioty, czy ludzi.

Więcej o możliwościach montażu przeczytasz w artykule „Panele grzewcze – gdzie zamontować? Przykłady”.

Fale podczerwieni sprawiają, że odczucie ciepła pojawia się szybko, a jednocześnie ciepło w pomieszczeniu utrzymuje się dłużej, bo wnika w przedmioty, ściany, sufit, mniej go ucieka z pokoju wraz z powietrzem.

Dodatkowo panel grzewczy nie ma tych wad, z którymi mamy do czynienia w przypadku klasycznych grzejników, m.in.:

  • Nie wywołuje ruchu ciepłego powietrza do góry, który w przypadku klasycznych kaloryferów i grzejników unosi kurz i sprawia, że ciepło gromadzi się pod sufitem, a przy podłodze jest zimno.
  • Nie osiada na jego powierzchni grzejnej kurz, a co za tym idzie nie przypala się, nie uwalnia do powietrza drażniących cząsteczek, które są szkodliwe nie tylko dla alergików wywołując drapanie w gardle.

Sam schemat działania w przypadku paneli grzewczych jest zatem niezwykle interesujący i wydaje się konkurencyjny dla innych form ogrzewania. Czy tak samo jest w przypadku kosztów?

Ile prądu zużywa panel grzewczy?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, ile prądu zużywa panel grzewczy, należy opowiedzieć o jego mocy. Panel występuje w wielu odmianach, dopasowanych do pomieszczeń różnej wielkości. Przykładowo:

  • 400 W – urządzenie o tej mocy ogrzeje przestrzeń do 8 metrów kwadratowych
  • 700 W – urządzenie ogrzeje przestrzeń do 14 m2
  • 1000 W – urządzenie ogrzeje przestrzeń do 20 m2

Do większych przestrzeni należy dopasować odpowiednią ilość paneli grzewczych. Można wówczas połączyć je za pomocą jednego zewnętrznego termoregulatora.

Panel grzewczy – zużycie prądu

Dla uproszczenia rachunków skupimy się na zużyciu prądu przez panel grzewczy o mocy 1000 W, najchętniej wybierany też z racji tego, że… bardziej ufamy temu, co mocniejsze, choć stoi to często w sprzeczności z potrzebą oszczędzania. Warto pamiętać, że przy mniejszych panelach grzewczych, zużycie prądu będzie odpowiednio niższe, a zbyt duży do pomieszczenia panel wyposażony w termostat będzie się po prostu częściej włączał i wyłączał, sumarycznie pracując krócej.

Załóżmy zatem, że ogrzewane pomieszczenie ma powierzchnię 20 metrów kwadratowych. Ile prądu zużyje panel na podczerwień?

  • W domach budowanych zgodnie ze standardem energooszczędności WT2017 będzie to ok. 112 kilowatogodzin miesięcznie.
  • W domach, które zbudowano zgodnie ze standardem energooszczędności WT2021 panel grzewczy zużyje ok. 67 kilowatogodziny miesięcznie.

Przyjmując zatem, że jedna kilowatogodzina kosztuje obecnie średnio ok. 1 zł, miesięczne ogrzewanie dużego pomieszczenia będzie kosztowało odpowiednio 112 i 67 złote, w zależności od klasy energetycznej budynku.

Czy ogrzewanie elektryczne może być tańsze niż ogrzewanie węglem?

Pytanie o to, które ogrzewanie jest najtańsze, zadają sobie wszyscy, którzy chcą ograniczyć koszty związane z ogrzaniem domu. Cóż, ogrzewanie na podczerwień wypada w tym zestawieniu bardzo obiecująco. Choć na razie to klasyczny węgiel wydaje się wciąż najtańszy, to jednak wzięcie pod uwagę kilku ważnych czynników może całkowicie zmienić postać rzeczy:

  • Dostęp do paliw kopalnych staje się ograniczony, przez co ich ceny mogą systematycznie rosnąć, ma na to wpływ również sytuacja gospodarczo-polityczna na świecie.
  • W domu jednorodzinnym można produkować prąd samodzielnie z pomocą paneli fotowoltaicznych i dzięki temu bardzo znacząco obniżyć koszty ogrzewania.
  • Ogrzewanie na podczerwień jest zwyczajnie zdrowsze. Zarówno dla środowiska, w którym żyjemy, jak i dla mieszkańców domu z dużo mniejszą ilością fruwającego kurzu.
  • Panele grzewcze nie wymagają domowej rewolucji i remontu od podstaw. Ich montaż może być wyjątkowo szybki.
  • Więc także w sytuacji, gdy mamy stary system grzewczy oparty na węglu, warto myśląc o jego wymianie wziąć pod uwagę panele grzewcze.

Ile kosztuje panel grzewczy?

Panel grzewczy jest droższym rozwiązaniem niż elektryczne grzejniki konwektorowe. Więcej o ich różnicach między nimi napisaliśmy w artykule „Panel grzewczy czy ogrzewanie konwekcyjne?”. Jednocześnie zużywa mniej energii niż konkurencyjne rozwiązania typu grzejnikowego i daje większą swobodę montażu oraz wyższy komfort cieplny. Cena panelu grzewczego, zależnie od producenta i i wielkości, mieści się między 700 a 1700 złotych. Na cenę ma też wpływ rodzaj obudowy – metalowa, ceramiczna lub szklana. Nieco droższe są panele z wbudowanym termostatem.

Aktualne ceny paneli grzewczych sprawdzisz w naszym sklepie online. Sprawdź również, czy któryś z paneli obejmuje obecnie promocja.