Pompa ciepła do domu – czy dotrze na czas do każdego?

Dla niejednej osoby marzeniem stała się pompa ciepła do domu, ale czy dotrze na czas do każdego? Boom na pompy ciepła sprawił, że pojawił się problem z ich dostępnością, co dla osób planujących wymianę bądź inwestycję w nowy system ogrzewania stanowi poważny problem. Co zrobić, gdy okaże się, że na pompę ciepła trzeba czekać 3 miesiące, a terminy gonią? Rozwiązaniem tego problemu jest ogrzewanie na podczerwień, którego takie problemy nie dotyczą!

Budowa lub remont domu, to przedsięwzięcie, które wymaga szczegółowego zaplanowania. Poszczególne etapy budowy domu wymagają od nas sztywnego trzymania się harmonogramu, ale co zrobić jeśli zaczyna brakować najważniejszych elementów takich jak ogrzewanie? Jak donosi portal businessinsider, zapotrzebowanie na pompy ciepła jest tak duże, że na rynku pojawił się problem z ich dostępnością, a na  montaż trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Dla osób, które poszukują alternatywnych źródeł ciepła w domu rozwiązaniem wartym uwagi jest ogrzewanie na podczerwień.

Pompa ciepła do domu – dostępność i koszty

Eksperci wskazują, że problem jaki ma na rynku pompa ciepła do domu jednorodzinnego wynika z nadmiernego zainteresowania urządzeniami nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Przyczyniły się do tego podwyżki cen energii. „Problem w tym, że pompy ciepła zapragnęły mieć w tym samym czasie setki tysięcy ludzie w całej Europie. I urządzeń zaczęło brakować” – czytamy w portalu wyborcza.biz. 

Portal Gramwzielone.pl zwraca uwagę, że kolejnym problem na rynku pomp ciepła jest dostępność wykwalifikowanych instalatorów. Innym problemem, na który zwracają uwagę eksperci jest logistyka i łańcuchy dostaw, które zostały przerwane podczas pandemii koronawirusa. Na pompy ciepła wpływają również problemy z dostępnością elektroniki, niezbędnej do ich działania. Choć wielu producentów wznowiło produkcję, to dokończenie jej nie jest możliwe ze względu na brak dostępu do komponentów i półprzewodników. Efekt końcowy jest taki, że producenci nie są w stanie nadążyć za rosnącym zapotrzebowaniem na pompy ciepła, który obejmuje nie tylko Polskę, ale całą Europę.

Alternatywa dla pompy ciepła

Rozwiązaniem, po które coraz chętniej sięgają polscy klienci, są folie grzewcze na podczerwień, które charakteryzuje prostota produkcji a co za tym idzie – bieżąca dostępność i niższa cena. Pompa ciepła jest skomplikowanym urządzeniem, które do działania wymaga dużej ilości części i komponentów. Podłogowe ogrzewanie na podczerwień jest systemem prostszym w budowie i dzięki tej prostocie nie jest objęte ryzykiem braku dostaw.

Podczas planowania budowy, gdzie każdy etap jest równie ważny, jest to kluczowa kwestia. Dlaczego? Każdy dzień zwłoki wywołuje reakcję łańcuchową, która opóźnia całą inwestycję i zwiększa jej koszty. W przypadku, kiedy inwestor chce skorzystać np. z ulgi termomodernizacyjnej przekroczenie określonego czasu inwestycji może zablokować możliwość odpisania wydatków na termomodernizację. 

Więcej szczegółów na temat ulgi termomodernizacyjnej opisaliśmy w tekście: Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady. 

Choć ogrzewanie elektrycznymi panelami grzewczymi nie jest jeszcze tak popularne jak pompa ciepła do domu, to wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem jest widoczny. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że żadne ogrzewanie nie będzie wydajnie działać, jeśli dom nie jest odpowiednio wyizolowany.

Wprowadzenie standardu WT 2021 sprawiło, że nowe domy mogą być ogrzewane foliami grzewczymi w sposób wydajny i oszczędny.

Większość osób zastanawiających się nad wyborem źródła ciepła „jeży się” na samą myśl o ogrzewaniu prądem. Rzeczywistość jednak pokazuje, że przy ogrzewaniu na podczerwień trzymanie się kilku kluczowych zasad może przynieść realne oszczędności i wygodę, której pompy ciepła nie są w stanie zapewnić. 

Porównanie pomp ciepła i folii grzewczych opisaliśmy szczegółowo w tekście: Jakie ogrzewanie – pompa ciepła czy folia grzewcza? Porównanie. 

Ogrzewanie na podczerwień jest rozwiązaniem, które także jest objęte rządowymi formami wsparcia jak ulga termomodernizacyjna czy program „Czyste powietrze”. Ich wysokość w porównaniu do innych systemów grzewczych jest niższa, ale trzeba pamiętać, że folie grzewcze są urządzeniem tańszym w zakupie oraz w eksploatacji. 

Czy faktycznie ogrzewanie podłogowe zasilane prądem może być opłacalne pokazaliśmy w porównaniu obejmujących kilka różnych systemów grzewczych: Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?“.

Instalacja ogrzewania – dostępność specjalistów

Wśród przyczyn kryzysu na rynku pomp ciepła wymienia się także utrudniony dostęp do wykwalifikowanych instalatorów tych urządzeń. Jak zwraca uwagę portal Gramwzielone.pl, firmy, które się w tym specjalizują mają teraz „pełne ręce roboty”. Na montaż pompy trzeba czekać nawet 3 miesiące, choć oczywiście możliwe jest znalezienie szybszej ekipy, ale nie jest to bynajmniej proste. Ogrzewanie na podczerwień jest systemem, który jako jedyny sprzedawany jest również w postaci gotowych zestawów do samodzielnego montażu. Jeśli ktoś traktuje ogrzewanie podczerwienią jako dodatkowy system grzewczy zamontowany tylko w jednym pokoju lub pomieszczeniu, to z powodzeniem może samodzielnie zamontować w nim folie grzewczą nie ingerując w ogrzewanie pozostałych pomieszczeń. Jednym słowem: jest to system nad wyraz elastyczny.  

W tym miejscu należy zaznaczyć, że choć możliwy jest samodzielny montaż folii, to do podłączenia potrzebna jest osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia elektryczne. Bez niej uruchomienie systemu ogrzewania na podczerwień nie jest możliwe. 

Boom, który obecnie przeżywają pompy ciepła nie powinien nikogo dziwić. Wysokie ceny gazu, węgla czy pelletu sprawiają, że zaczęliśmy poszukiwać oszczędności – także na ogrzewaniu. Państwowe zachęty i programy dofinansowania mogą skutecznie pomóc w finansowaniu inwestycji, ale równocześnie mogą przysłonić inne dostępne na rynku rozwiązania. Wybierając system grzewczy trzeba dokładnie przeliczyć ostateczny koszt oraz to za co tak naprawdę płacimy. Wybór między pompami ciepła, a ogrzewaniem na podczerwień nie jest prosty z wielu względów. Folie grzewcze na podczerwień są systemem, w którym płacimy za wygodę oraz spokój, ponieważ jest to urządzenie, które nie wymaga serwisowania ani innych zabiegów. Po 5 latach użytkowania nie okaże się, że trzeba naprawić sprężarkę lub uszczelnić przewody, ponieważ w foliach grzewczych ich tam zwyczajnie nie ma. Folie grzewcze to system, który wyróżnia jego żywotność, która bierze się z charakterystycznej konstrukcji. Sama gwarancja na ogrzewanie, która wynosi od 10 do 30 lat daje obraz żywotności urządzeń.

Czas na podsumowanie

Pompy ciepła do domu to urządzenia, które zaczęły „gryźć swój ogon”, ponieważ zainteresowanie nimi drastycznie wzrosło w ostatnich miesiącach. Zagłębiając się w temat nie trudno dostrzec pewnej analogii z problemami z dostawami nowych samochodów, które występowały na rynku kilka miesięcy temu. W tamtym przypadku powodem był brak dostępu do pół przewodników. W przypadku pomp ciepła powodów jest o wiele więcej, a czy rozwiązanie problemu przyjdzie szybko – trudno powiedzieć. 

Inwestowanie w nowy system grzewczy jest kwestią kluczową, ponieważ urządzenie zostanie z nami na dłużej, a w przypadku folii grzewczych na całe życie. Ogrzewanie na podczerwień jest systemem, który za 5, 10 czy 15 lat nie zacznie nam spędzać snu z powiek, ponieważ nie zajdzie potrzeba kosztownej wymiany zużytych komponentów. Nie zajdzie też potrzeba serwisowania, które przecież regularnie generuje dodatkowe koszty. Trudno jest natomiast przewidzieć jak będą kształtowały się koszty serwisowania i wymiany pomp ciepła za 10 i więcej lat. Z ogrzewaniem na podczerwień przewidywania te są proste, ponieważ jak już wiemy – jest to system praktycznie na całe życie i nie wymaga serwisowania.

Ile kosztuje zamówienie systemu z foliami grzewczymi, który w krótkim czasie trafi na budowę, można oszacować błyskawicznie poprzez Kalkulator kosztów ogrzewania na podczerwień.

Źrodła: Bussinesinsider, Gramwzielone, Wyborcza.biz