Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?

Każda instalacja grzewcza wymaga urządzenia sterującego temperaturą. Rolę tę odgrywa najczęściej termostat na grzejnik lub do ogrzewania podłogowego. Czym jest regulator temperatury? Jakie zaawansowane funkcje spełnia i jak go trafnie dobrać do swojego systemu ogrzewania? Jeśli zadajesz sobie takie pytania i stoisz przed koniecznością wyboru pokojowego sterownika teraz lub wkrótce, ten tekst pomoże Ci kupić właściwy produkt.

Czym jest termostat pokojowy?

Poszczególne modele mogą bardzo różnić się od siebie wyglądem i właściwościami. Mimo to każdy termostat do podłogówki lub na grzejnik jest urządzeniem służącym przede wszystkim do utrzymywania zadanej temperatury w pomieszczeniach. Ma fundamentalny wpływ na komfort mieszkańców i koszty ogrzewania.

Taki kontroler instalacji grzewczej porównuje aktualnie panującą temperaturę z wartością ustawioną przez użytkownika. Jak działa termostat? Jeśli temperatura rzeczywista jest niższa od wskazanej, wówczas regulator automatycznie uruchamia urządzenia grzewcze. Wyłącza je, gdy w pomieszczeniu zrobi się wystarczająco ciepło.

W przypadku termostatów regulujących pracę ogrzewania elektrycznego nawet nie zauważysz, kiedy włączają ogrzewanie. W przypadku ogrzewania gazem słychać załączenie się pieca, w przypadku innych systemów grzewczych słychać np. włączenie nawiewu. Termostat w połączeniu z matą lub folią grzewczą pracuje całkowicie bezgłośnie. Ustawiasz pożądaną temperaturę i możesz zapomnieć o jego istnieniu.

Jak działa termostat?

Termostaty posiadają kilka trybów pracy: 

  • In (room) – temperatura jest kontrolowana przez wbudowany czujnik wewnętrzny, który sprawdza temperaturę powietrza w pomieszczeniu. W tym trybie wyłączony jest czujnik podłogowy. Jest to metoda stosowana przy każdym rodzaju ogrzewania elektrycznego oprócz podłogowego.
  • OU (floor) – temperaturę podłogi kontroluje czujnik zewnętrzny NTC. Pokojowy czujnik powietrza jest wyłączony. Ten tryb stosuje się przy ogrzewaniu podłogowym umożliwia bowiem dokładne sterowanie temperaturą podłogi.
  • AI – do kontroli w pomieszczeniu wykorzystywany jest wbudowany czujnik temperatury powietrza. Czujnik podłogowy mierzy natomiast temperaturę podłogi. Tryb stosuje się w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

Termostat automatycznie dopasowuje temperaturę pomieszczenia do oczekiwanej. Programowalny termostat dopasuje inne temperatury do różnych przedziałów czasu. 

Termostat łączący się z internetem umożliwia zdalne sterowanie temperaturą i daje dostęp do dodatkowych funkcji w aplikacji na smartfon, wśród których najbardziej interesujące są statystyki. Termostat mierzący zużycie energii przez system grzewczy pozwala na bardziej precyzyjne zaplanowanie oszczędności. 

Termostat do podłogówki i grzejników – najpopularniejsze rodzaje

Przeciętny sklep elektryczny online udostępnia szeroką gamę dostępnych na rynku termostatów pokojowych i łazienkowych. Dzięki temu wybór odpowiedniego urządzenia jest stosunkowo łatwy. Czy masz dom z ogrzewaniem podłogowym, czy ciepło zapewniają Ci kaloryfery — wystarczy, że wiesz, czego szukasz. Najprostsza klasyfikacja dzieli termostaty zgodnie ze sposobem ich zasilania. Wyróżniamy dwie grupy: mechaniczne niewymagające zasilania oraz elektroniczne.

Termostat pokojowy mechaniczny

Manualne termostaty to proste urządzenia pełniące funkcję włączania i wyłączania systemu grzewczego za pośrednictwem czujnika bimetalicznego. Działanie takiego termostatu jest mechaniczne i ogranicza się do prostych funkcji grzewczych mających na celu tylko zmianę temperatury w pomieszczeniu. Plus: nie potrzebują prądu. W zależności od potrzeb są one również wyposażone w czujnik podłogowy do podłogówki. Tego typu urządzenia, choć tanie i łatwe w obsłudze, mają kilka wad. Przede wszystkim nie można ich programować jak termostat pokojowy elektroniczny lub sterowanie grzejnikiem, bo pozbawione są regulacji histerezy.

Histereza jest parametrem decydującym o komforcie termicznym w domu i kosztach ogrzewania, zapobiegając zbyt częstemu włączaniu się systemu grzewczego. Regulujący ją termostat dopasowuje optymalnie czas grzania, kierując się nie tylko aktualną temperaturą, ale też temperaturą występującą wcześniej i zadaną.

Termostat na grzejnik zasilany elektrycznie

Elektryczne termostaty to urządzenia o bardziej rozbudowanych możliwościach i regulujące histerezę. Wiele z nich jest programowalnych, co oznacza, że w zależności od pory dnia, zapotrzebowania czy innych uwarunkowań, można ustawić na nich różne zakresy temperatur w dłuższym okresie. Do wyboru są obecnie sterowniki bezprzewodowe, w tym sterowane przez WiFi, protokół ZigBee, oraz zasilane prądem z sieci elektrycznej. Dzielą się również na: termostat dotykowy, do łazienki, manualny oraz do gniazdka.

 

Jaki termostat pokojowy wybrać?

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie sterownika pokojowego do rodzaju i parametrów posiadanej instalacji grzewczej. W przypadku ogrzewania elektrycznego moc instalacji grzewczej nie powinna przekraczać 70% maksymalnej wartości obciążenia termostatu. Jeśli ją przekracza konieczne jest zastosowanie stycznika lub drugiego termostatu.

Programowalne termostaty WiFi doskonale sprawdzają się zarówno przy tradycyjnych grzejnikach, kaloryferach elektrycznych, jak i przy ogrzewaniu podłogowym, jednak każdy system będzie wymagał optymalnych dla siebie rozwiązań.

Termostaty ZigBee dają możliwość nie tylko bezprzewodowego sterowania i programowania urządzenia. Dzięki ZigBee nasz dom staje się nowoczesnym i przyjaznym dla domowników domem inteligentnym. Protokół ZigBee jest wykorzystywany przez najpopularniejsze aplikacji do smart home:

  • Amazon Alexa
  • Google Assistance
  • Tmall Genie
  • DuerOS

Sprawdź: termostaty ZigBee.

Więcej na temat termostatów z protokołem ZigBee przeczytasz w naszym tekście pt. “Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?

Termostat do ogrzewania podłogowego i kaloryferów

W przypadku domów wyposażonych w ogrzewanie podłogowe najlepiej postawić na bardziej zaawansowane, programowalne sterowniki łączące w sobie rozwiązania typowe dla inteligentnego budownictwa. Ważne, aby posiadały dwa układy pomiaru temperatury: podłogi oraz powietrza w pomieszczeniu. Taki termostat gwarantuje bowiem kompleksową obsługę poziomu ogrzewania i ułatwia dostosowanie go do swoich potrzeb. 

W sklepie Heat Decor oferujemy również sprawdzone i łatwe w obsłudze elektroniczne termostaty do podłogówki dla osób starszych ze sterowaniem manualnym bądź zdalnym.

Termostaty pokojowe do grzejników elektrycznych

Decydując się na grzejniki elektryczne lub matę albo folię grzewczą na podłodze, warto sięgnąć po bezprzewodowe termostaty pokojowe. Urządzenie powinno być wyposażone w wysokiej klasy czujnik temperatury powietrza (opcjonalne także podłogi). Wybierając kontroler z możliwością sterowania przez WiFi, zyskuje się możliwość zarządzania temperaturą w domu przez swój smartfon. Podczas wieczornego oglądania filmów nie trzeba wstawać z sofy, by obniżyć lub podnieść temperaturę zależnie od akcji na ekranie.

Wykorzystanie termostatów z dodatkowym, zewnętrznym czujnikiem temperatury powietrza pozwala na zamontowanie termoregulatora poza pomieszczeń. Co nam to daje? Przede wszystkim wygodę, ponieważ wszystkie termostaty sterujące poszczególnymi pomieszczeniami mogą być zamontowane w jednym miejscu, a nie rozsiane po całym domu. Sterowanie temperaturą nigdy nie było tak wygodne i komfortowe.

Jaki termostat do łazienki?

W każdym budynku znajdują się pomieszczenia, w których konieczne jest utrzymywanie wyższej temperatury. Przykładem jest oczywiście łazienka, w której dodatkowo występuje bardziej wilgotne powietrze. Jaki termostat wybrać w takiej sytuacji? Tutaj alternatywę dla klasycznego termostatu pokojowego stanowią dedykowane kontrolery łazienkowe, pozwalające bezpiecznie sterować zarówno podłogówką, jak i monitorować ciepło powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie montuje się najczęściej w sąsiednim pomieszczeniu (np. w przedpokoju), doprowadzając czujniki do łazienki przez ścianę. Takie rozwiązanie zwiększa jego trwałość.

Nowoczesne termostaty Heat Decor takie jak HD-T1000/S.W.Z z modułem ZigBee 3.0 posiadają dodatkowy czujnikiem powietrza, który umożliwia wygodne sterowanie ogrzewaniem w łazience. Dodatkowy czujnik sprawia, że termostat może być zamontowany poza łazienką dzięki czemu kontrola i sterowanie temperaturą w łazience jest wygodne i bezpieczne.

Montażu termostatu oraz przydatne funkcje

Sposób montażu termostatu ma duże znaczenie. Najczęściej termostaty przystosowane do ogrzewania grzejnikami elektrycznymi lub ogrzewania podłogowego montuje się podtynkowo w puszce na ścianie. Wysokość na której montuje się termostat wynosi zwykle 140 cm. 

 Alternatywą, która nie wymaga montażu, jest termostat do gniazda. Wystarczy podłączyć go do kontaktu, doładować baterię, zaprogramować czasy i temperatury grzania i na koniec podłączyć urządzenie grzewcze. W razie awarii zasilania lub przypadkowego wyjęcia z gniazda termostat posiada pamięć (np. E-EPROM) w której zapisane są ustawienia. 

 Jeśli korzystasz z programowalnego termostatu bezprzewodowego, to zmiany parametrów i ustawień, a także sterowanie możesz przeprowadzić przy użyciu telefonu lub tabletu. Możliwe jest m.in. ustawienie temperatury powietrza i podłogi, blokady przed dziećmi, czujnika otwarcia okna, ochrony przed zamarzaniem, a także histerezy i kalibracji temperatury. 

 Ciekawą funkcją dostępną w niektórych termostatach jest też zdalna komunikacja MESH oraz ZigBee. Te rozwiązania pozwalają na komunikację bezpośrednio między termostatami przez podawanie sygnału dalej. Dzięki temu możliwy jest automatyczny BACKUP ustawień całego systemu, a system może bez problemu zajmować dużą powierzchnię w budynku. 

 Nie trzeba przebywać w domu, aby sterować termostatem. Posiadając termostaty z funkcją MESH, ZigBee lub Wi-Fi, która łączy termostat z Internetem, sterowanie przy użyciu smartfona może odbywać się z dowolnego miejsca na świecie. Jest to bardzo wygodne zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują lub wynajmują zdalnie domy lub apartamenty.

Termostat do grzejników lub podłogówki? Tylko sprawdzony!

Termostat jest jedyną namacalną i widzialną częścią ogrzewania podłogowego. Z jednej strony oznacza to, że łatwo go wymienić, ale z drugiej to on właśnie decyduje o subiektywnym odczuciu sprawności całego systemu. Zawodny i niefunkcjonalny termostat ograniczy możliwości nawet najlepszego ogrzewania. Dlatego warto wybierać wyłącznie sprawdzone termostaty, które zawsze cechuje jedno: płynne działanie bez niespodzianek.

Wybierając sprawdzony termostat, możemy kierować się opinią innych, najlepiej zaufanych osób. Możemy też kierować się wyborem firm, które zajmują się ich instalowaniem w setkach domów. W Heat Decor zajmujemy się kompleksowym montażem ogrzewania podłogowego wraz z termostatem na terenie całej Polski i poza jej granicami. Stosujemy tylko takie termostaty, które są bezbłędne w montażu i użytkowaniu.

Oprócz dużej niezawodności nasze termostaty wyróżniają się ergonomią i prostotą konstrukcji. Pozwalają na sprawne i szybkie podłączanie sterowników temperatury i zintegrowanie z konkretnymi urządzeniami grzewczymi. Do produkcji stosujemy najwyższej jakości materiały, a wszystkie termostaty Heat Decor posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzone przez renomowane, europejskie laboratoria. Każde urządzenie jest też poddawane rygorystycznym testom przed oddaniem do użytku. Niezależnie od tego na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujesz w Heat Decor możesz liczyć na szeroki wybór termostatów wszelkiego rodzaju sterowanych i zasilanych w sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Możesz też zdać się na naszych ekspertów. 

Chcesz wybrać odpowiedni dla siebie termostat, ale nie do końca wiesz, który będzie odpowiedni? Pomoże Ci w tym nasz tekst pt. “Termostaty pokojowe i regulatory temperatury- rodzaje i zasada działania

Awaria termostatu – jak uniknąć

Aby uniknąć konieczności wymiany termostatu np. 31 grudnia, odwiedź nasz sklep internetowy już teraz i zamów markowe termostaty do grzejników w przystępnej cenie. Jeśli nadal masz wątpliwości, który wybrać, napisz do nas – chętnie pomożemy!