Blog

Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?

Blog elektroniczny termostat Heat Decor

Każda instalacja grzewcza wymaga urządzenia sterującego temperaturą. Rolę tę odgrywa najczęściej termostat na grzejnik lub do ogrzewania podłogowego. Czym jest regulator temperatury? Jakie zaawansowane funkcje spełnia i jak go trafnie dobrać do swojego systemu ogrzewania? Jeśli zadajesz sobie takie pytania i stoisz przed koniecznością wyboru pokojowego sterownika teraz lub wkrótce, ten tekst pomoże Ci kupić właściwy produkt.

Czym jest termostat pokojowy?

Poszczególne modele mogą bardzo różnić się od siebie wyglądem i właściwościami. Mimo to każdy termostat do podłogówki lub na grzejnik jest urządzeniem służącym przede wszystkim do utrzymywania zadanej temperatury w pomieszczeniach. Ma fundamentalny wpływ na komfort mieszkańców i koszty ogrzewania.

Taki kontroler instalacji grzewczej porównuje aktualnie panującą temperaturę z wartością ustawioną przez użytkownika. Jeśli temperatura rzeczywista jest niższa od wskazanej, wówczas regulator automatycznie uruchamia urządzenia grzewcze. Wyłącza je, gdy w pomieszczeniu zrobi się wystarczająco ciepło.

W przypadku termostatów regulujących pracę ogrzewania elektrycznego nawet nie zauważysz, kiedy włączają ogrzewanie. W przypadku ogrzewania gazem słychać załączenie się pieca, w przypadku innych systemów grzewczych słychać np. włączenie nawiewu. Termostat w połączeniu z matą lub folią grzewczą pracuje całkowicie bezgłośnie. Ustawiasz pożądaną temperaturę i możesz zapomnieć o jego istnieniu.

Termostaty na grzejniki i do podłogówki – najpopularniejsze rodzaje

Przeciętny sklep elektryczny online udostępnia szeroką gamę dostępnych na rynku termostatów pokojowych i łazienkowych. Dzięki temu wybór odpowiedniego urządzenia jest stosunkowo łatwy. Czy masz dom z ogrzewaniem podłogowym, czy ciepło zapewniają Ci kaloryfery — wystarczy, że wiesz, czego szukasz. Najprostsza klasyfikacja dzieli termostaty zgodnie ze sposobem ich zasilania. Wyróżniamy dwie grupy: mechaniczne niewymagające zasilania oraz elektroniczne.

Termostat pokojowy mechaniczny

Manualne termostaty to proste urządzenia pełniące funkcję włączania i wyłączania systemu grzewczego za pośrednictwem czujnika bimetalicznego. Działanie takiego termostatu jest mechaniczne i ogranicza się do prostych funkcji grzewczych mających na celu tylko zmianę temperatury w pomieszczeniu. Plus: nie potrzebują prądu. W zależności od potrzeb są one również wyposażone w czujnik podłogowy do podłogówki. Tego typu urządzenia, choć tanie i łatwe w obsłudze, mają kilka wad. Przede wszystkim nie można ich programować jak termostat pokojowy elektroniczny lub sterowanie grzejnikiem, bo pozbawione są regulacji histerezy.

Histereza jest parametrem decydującym o komforcie termicznym w domu i kosztach ogrzewania, zapobiegając zbyt częstemu włączaniu się systemu grzewczego. Regulujący ją termostat dopasowuje optymalnie czas grzania, kierując się nie tylko aktualną temperaturą, ale też temperaturą występującą wcześniej i zadaną.

Termostat na grzejnik zasilany elektrycznie

Elektryczne termostaty to urządzenia o bardziej rozbudowanych możliwościach i regulujące histerezę. Wiele z nich jest programowalnych, co oznacza, że w zależności od pory dnia, zapotrzebowania czy innych uwarunkowań, można ustawić na nich różne zakresy temperatur w dłuższym okresie. Do wyboru są obecnie sterowniki bezprzewodowe, w tym sterowane przez WiFi, oraz zasilane prądem z sieci elektrycznej. Dzielą się również na: termostat dotykowy, do łazienki, manualny oraz do gniazdka.

Rodzaje termostatów elektrycznych: termostat dotykowy, termostat do łazienki, termostat manualny, termostat do gniazdka

Jaki termostat pokojowy wybrać?

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie dopasowanie sterownika pokojowego do rodzaju i parametrów posiadanej instalacji grzewczej. W przypadku ogrzewania elektrycznego moc instalacji grzewczej nie powinna przekraczać 80% maksymalnej wartości obciążenia termostatu. Jeśli ją przekracza konieczne jest zastosowanie stycznika lub drugiego termostatu.

Programowalne termostaty WiFi doskonale sprawdzają się zarówno przy tradycyjnych grzejnikach, kaloryferach elektrycznych, jak i przy ogrzewaniu podłogowym, jednak każdy system będzie wymagał optymalnych dla siebie rozwiązań.

Termostat do ogrzewania podłogowego i kaloryferów

W przypadku domów wyposażonych w ogrzewanie podłogowe najlepiej postawić na bardziej zaawansowane, programowalne sterowniki łączące w sobie rozwiązania typowe dla inteligentnego budownictwa. Ważne, aby posiadały dwa układy pomiaru temperatury: podłogi oraz powietrza w pomieszczeniu.

W sklepie Heat Decor oferujemy również sprawdzone i łatwe w obsłudze elektroniczne termostaty do podłogówki dla osób starszych ze sterowaniem manualnym bądź zdalnym.

Termostaty pokojowe do grzejników elektrycznych

Decydując się na grzejniki elektryczne lub matę albo folię grzewczą na podłodze, warto sięgnąć po bezprzewodowe termostaty pokojowe. Urządzenie powinno być wyposażone w wysokiej klasy czujnik temperatury powietrza (opcjonalne także podłogi). Wybierając kontroler z możliwością sterowania przez WiFi, zyskuje się możliwość zarządzania temperaturą w domu przez swój smartfon. Podczas wieczornego oglądania filmów nie trzeba wstawać z sofy, by obniżyć lub podnieść temperaturę zależnie od akcji na ekranie.

Jaki termostat do łazienki?

W każdym budynku znajdują się pomieszczenia, w których konieczne jest utrzymywanie wyższej temperatury. Przykładem jest oczywiście łazienka, w której dodatkowo występuje bardziej wilgotne powietrze. Tutaj alternatywę dla klasycznego termostatu pokojowego stanowią dedykowane kontrolery łazienkowe, pozwalające bezpiecznie sterować zarówno podłogówką, jak i monitorować ciepło powietrza w pomieszczeniu. Urządzenie montuje się najczęściej w sąsiednim pomieszczeniu (np. w przedpokoju), doprowadzając czujniki do łazienki przez ścianę. Takie rozwiązanie zwiększa jego trwałość.

Termostat do grzejników lub podłogówki? Tylko sprawdzony!

Termostat jest jedyną namacalną i widzialną częścią ogrzewania podłogowego. Z jednej strony oznacza to, że łatwo go wymienić, ale z drugiej to on właśnie decyduje o subiektywnym odczuciu sprawności całego systemu. Zawodny i niefunkcjonalny termostat ograniczy możliwości nawet najlepszego ogrzewania. Dlatego warto wybierać wyłącznie sprawdzone termostaty, które zawsze cechuje jedno: płynne działanie bez niespodzianek.

Wybierając sprawdzony termostat, możemy kierować się opinią innych, najlepiej zaufanych osób. Możemy też kierować się wyborem firm, które zajmują się ich instalowaniem w setkach domów. W Heat Decor zajmujemy się kompleksowym montażem ogrzewania podłogowego wraz z termostatem na terenie całej Polski i poza jej granicami. Stosujemy tylko takie termostaty, które są bezbłędne w montażu i użytkowaniu.

Awaria termostatu – jak uniknąć

Aby uniknąć konieczności wymiany termostatu np. 31 grudnia, odwiedź nasz sklep internetowy już teraz i zamów markowe termostaty do grzejników w przystępnej cenie. Jeśli nadal masz wątpliwości, który wybrać, napisz do nas – chętnie pomożemy!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *