Termostaty do grzejnika

Wygodne termostaty dogniazdkowe regulujące pracę grzejników zasilanych prądem. Zwiększają komfort cieplny i umożliwiają oszczędne wykorzystanie energii elektrycznej.

Za zimno? Za ciepło? Każdy człowiek inaczej reaguje na daną temperaturę, a inna jej wartość jest dla niego optymalna. Regulacja grzejnika jest więc kluczowa, żeby zapewnić sobie właściwy komfort cieplny. Umożliwia to termostat. Czym konkretnie jest i jak działa?

Jak działają termostaty grzejnikowe?

Przez wiele lat najpopularniejsze były termostaty analogowe do grzejników zasilanych wodą, w których konieczne było ręczne ustawianie parametrów. Składają się one z dwóch zasadniczych elementów – zaworu grzejnikowego oraz głowicy, która jest odpowiedzialna za jego zamykanie i otwieranie, a więc tym samym za natężenie strumienia wody wpływającego do grzejnika. Z reguły stosuje się oznaczenia liczbowe na głowicy (im wyższa cyfra, tym większy przepływ wody i temperatura). Najczęściej każda cyfra wyznacza pewien przedział temperaturowy. Często też można na głowicy znaleźć symbol śnieżynki, który oznacza wartość minimalną (około 5°C).

Droższą, ale bardziej komfortową opcją jest termostat elektroniczny zaopatrzony w przyciski oraz wyświetlacz cyfrowy wskazujący ustawioną temperaturę, częściej spotykany przy grzejnikach elektrycznych. Wyróżnia go precyzja (ustawianie nawet o części stopnia).

Istotną częścią tego systemu regulacji jest czujnik temperatury, który dokonuje jej pomiaru w pomieszczeniu. Ten odczyt przekazywany jest do termostatu, który na tej podstawie ocenia, czy wartość zmierzona jest zgodna z tą zaprogramowaną. Może się jednak zdarzyć, że pomiar nie będzie zgodny z prawdą. W sytuacji, gdy czujnik zostanie np. zastawiony meblami, będzie wskazywał wyższą temperaturę, co wpłynie na niepoprawne działanie samego termostatu. Warto więc pozostawić otwartą przestrzeń dookoła czujnika.

W mieszkaniu czy w domu – grzejnik z termostatem to wciąż popularny element aranżacji. Jednak na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka rodzajów termostatów. Podział na urządzenia analogowe, czy elektroniczne nie wyczerpuje tematu, a przy wyborze warto też kierować się innymi parametrami.

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na sposób działania czujnika temperatury. Najpowszechniej stosowane (również ze względu na cenę) są zintegrowane termostaty mechaniczne, w których wszystkie elementy znajdują się w jednym urządzeniu, a sam termostat montuje się na wpływie do grzejnika. Innym rodzajem są modele z czujnikiem, który znajduje się w dowolnym miejscu i działa zdalnie. Dobrą praktyką jest umieszczanie go w najchłodniejszym punkcie w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie sprawdza się np. przy grzejnikach zainstalowanych wyżej, gdzie ręczna regulacja byłaby utrudniona.

Decydujący bywa też kształt zaworu. Oprócz zaworów prostych dostępne są również osiowe, narożnikowe, czy kątowe przydatne do grzejników o niestandardowych kształtach lub lokalizacji. Inną ciekawą opcją są termostaty cyfrowe do gniazdka przeznaczone do grzejników elektrycznych. Przykładem może być termostat gniazdkowy TS-05 marki Heat Decor. Ten model posiada dokładny czujnik temperatury i współpracuje z urządzeniami bezpośrednio zasilanymi z gniazdka, w tym różnego typu grzejnikami (elektryczny, konwektorowy, olejowy, na podczerwień), a także panelem grzewczym czy promiennikiem.

Aby w pełni wykorzystywać możliwości termostatu oraz grzejnika, warto zastosować się do kilku podstawowych reguł. Otwierając okno, żeby przewietrzyć pomieszczenie, należy zmniejszyć wskazania termostatu. Czujnik odbiera bowiem chwilowy spadek temperatury, którą będzie starał się zniwelować poprzez zwiększenie mocy grzewczej. Efektem tego będzie nadmierny wzrost temperatury już po zamknięciu okna. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, możesz też ustawić termostat na niższe wartości przy planowanej kilkugodzinnej nieobecności w domu. Bardziej zaawansowane termostaty posiadają funkcję wykrywania otwarcia okna i same automatycznie wyłączają ogrzewanie w takiej sytuacji.

Trzeba też pamiętać, że efekt działania termostatu widoczny jest po jakimś czasie. Ustawienie maksymalnej temperatury w sytuacji, gdy w pomieszczeniu jest chłodniej, nie spowoduje jego szybszego nagrzania. Jednak później optymalna temperatura zostanie przekroczona, a wewnątrz stanie się zbyt gorąco, co będzie wymagało kolejnej korekty.

Ważne, żeby korzystać z grzejnika i regulującego go termostatu w zależności od swoich potrzeb odnośnie komfortu cieplnego. Szczególnie łatwo to kontrolować wykorzystując termostaty elektroniczne. W sklepie internetowym Heat Decor znajdziesz wysokiej klasy termostaty do grzejnika. Sprawdź naszą ofertę!

0