Ultracienkie maty grzewcze elektryczne w łazience

Maty grzewcze elektryczne zmieniają poranki na lepsze i mamy na to dowody. Pomyślmy…

Jak zacząć dzień aktywnie? Jest na to mnóstwo sposobów! Na rozbudzenie układu nerwowego świetnie działa brak kawy w dzbanku (bo znów zapomnieliśmy uzupełnić zapasy). Efekt ten znakomicie możemy podbić nadepnięciem na czyhający na nasze nagie stopy klocek Lego (który, jak wszyscy dobrze wiemy, nocą sam wychodzi z pudełka, by zaatakować o świcie). Gdyby jednak zestaw ten jeszcze nie zadziałał dostatecznie mocno, to zachęcamy do uzupełnienia go o poranny prysznic, zwieńczony postawieniem mokrych stóp na zimnej podłodze. Efekt zmrożenia odczuwalny będzie nawet we włosach na głowie. Pobudzenie natychmiastowe, gwarantowane!

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem odbywania intensywnego zabiegu krioterapii tuż po otwarciu oczu, to zalecamy łagodniejsze formy dobudzania się. I o ile w tym przypadku na brak kawy i mordercze klocki wiele zaradzić nie możemy, to na zimną podłogę w łazience już zdecydowanie tak. Co proponujemy? Ogrzewanie podłogowe za pomocą ultracienkich, elektrycznych mat grzewczych.

Ogrzewanie podłogowe – pochodzenie

Tak jak wybór ogrzewania na podczerwień jest formą powrotu do korzeni, o czym już pisaliśmy w artykule „Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne: wszystko, co musisz wiedzieć”, tak i podchodzenie ogrzewania podłogowego także ma długą tradycję. Tak! Ciepła podłoga była ceniona… już tysiące lat temu. Początki tzw. podłogówki w pomieszczeniach kąpielowych sięgają czasów starożytnego Rzymu i Grecji, gdzie ich mieszkańcy za pomocą podpodłogowych kanałów zapewniali sobie ciepło dla stóp.

System ten nazwano hypocaustum, co w wolnym tłumaczeniu z greckiego oznacza „rozpalenie ognia pod spodem”. Polegał on na ogrzewaniu ówczesnych domostw i łaźni za pomocą gorącego powietrza, które zapewniał piec umieszczony pod posadzką. Pierwsze ogrzewanie tego typu pojawiło się w Polsce już w średniowieczu i było stosowane do ogrzania klasztorów oraz zamków (m.in. na zamku krzyżackim w Malborku).

Ogrzewanie podłogowe wodne, jeszcze do niedawna najbardziej popularne,  jest coraz częściej zastępowane przez nowocześniejsze rozwiązania. Wpływ na to ma kilka czynników. Przede wszystkim jego wykonanie wymaga poważnej ingerencji w strukturę podłogi. Należy skuć posadzkę, zamontować system rur i położyć nową wylewkę, względnie podnieść podłogę o parę centymetrów w montażu suchym. Potrzebny jest także system ogrzewania wody w instalacji i jej doprowadzenie do pomieszczenia. O ile w przypadku nowo powstającego domu czy mieszkania można to wszystko zaplanować przed jego oddaniem do użytku, o tyle w już istniejącym budynku niezbędny okazuje się poważny remont.

Dziś ciepłą podłogę uzyskamy w sposób dużo mniej kłopotliwy konstrukcyjnie i obsługowo. Wystarczy nam ultracienka mata grzewcza, którą umieszczamy w podłodze łazienki. Jej kompletny montaż zamknie się w ciągu jednego dnia. Programowalny termostat zapewni ciepło dokładnie w tych porach dnia, które nam odpowiadają. My z kolei nie przyczyniamy się do zanieczyszczania środowiska, bo maty zamieniając energię elektryczną w ciepło są zeroemisyjne. W ogrzewnictwie zmieniamy przyszłość na zieloną!

Ale… jak w zasadzie jak działają maty elektryczne? W jaki sposób dzieje się ta magia ciepła pod naszymi stopami?

Jak działa mata grzewcza?

Elektryczna mata grzewcza to innowacyjne i przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie stosowane w celu ogrzewania łazienek (a także innych pomieszczeń, w których na podłodze położone są płytki). Jest to proste w działaniu urządzenie, które składa się z przewodu elektrycznego rozmieszczonego na siatce z włókna szklanego.

 

Przewody grzejne mat elektrycznych Heat Decor są izolowane teflonem (FEP) wewnątrz i na zewnątrz, co daje im maksymalną wytrzymałość. Wykonane są w technologii wielosplotowej, która w odróżnieniu od mat opartych o przewody z jednolitym drutem minimalizuje ryzyko utraty ciągłości przepływu prądu w systemie. W efekcie mata grzejna HD gwarantuje długie lata bezawaryjnej pracy.

Znaczący postęp w produkcji ogrzewania podłogowego w wersji elektrycznej sprawił, że z urządzeń, które wymagały dużo miejsca pod podłogą, przeszliśmy do urządzeń ultracienkich. Średnica spłaszczonych przewodów elektrycznych wynosi zaledwie 2-3 mm. Dzięki temu możemy założyć taką instalację także w łazienkach, w których mamy ograniczoną wysokość posadzki. Niewielkie rozmiary przewodów przekładają się także na ilość materiałów potrzebnych do jej montażu tj. wysokoelastycznego kleju czy masy samopoziomującej, i tym samym na ograniczenie kosztów związanych z instalacją maty grzewczej.

Montaż maty grzejnej przeprowadzamy pod płytkami ceramicznymi, kamiennymi lub gresowymi. Mata grzewcza do łazienki jest samoprzylepna co znacznie ułatwia jej zakładanie. Przewody grzejne osadzone na siatce z włókna szklanego charakteryzują się dużą elastycznością i sprężystością oraz ograniczoną pamięcią na odkształcanie.

Dużym plusem jest też jej uniwersalność. Elektryczna mata grzewcza może służyć jako główny lub jedyny system ogrzewania w łazience.

Wspomniana wcześniej magia, która dzieje się, gdy mamy przyjemność stąpać po ciepłej podłodze po wyjściu z kąpieli, to zasługa oporu elektrycznego, który tworzy się na drutach wolframowo niklowych maty i tym samym za pomocą energii cieplnej ogrzewa posadzkę.

Jednak sposób wykonania robi różnicę. Mata niskiej jakości wykonana jest z gorszych materiałów, wzrasta więc prawdopodobieństwo jej uszkodzenia, a to z kolei pociąga za sobą dodatkowe koszty – nie tylko jej wymiany, ale kucia podłogi i przynajmniej częściowej wymiany płytek. Dlatego lepiej postawić na produkty o potwierdzonej renomie i supertrwałęj budowie, takie jak maty grzewcze Heat Decor.

Mata grzewcza Heat Decor jest fabrycznie dostosowana do danej powierzchni i nie ma potrzeby jej przycinania, co zapobiega związanym z tym usterkom. Dostępna jest w rozmiarach od 1 m2 do 12 m2. Jej moc to 150 W/m2. Mata jest zasilana prądem z domowej instalacji elektrycznej o napięciu znamionowym 230 V.

W których pomieszczeniach maty grzewcze elektryczne sprawdzają się najlepiej?

Mata grzewcza do łazienki

Maty grzewcze są niewątpliwie wszechstronne. Sprawdzają się z powodzeniem w ogrzewaniu hal magazynowych, biur, a także obiektów użyteczności publicznej takich jak przedszkola, szkoły, urzędy czy szpitale. Przede wszystkim jednak stosowane są w domach i mieszkaniach.

Nie będzie pewnie dla nikogo zaskoczeniem, jeśli odpowiemy, że maty mają zastosowanie w prawie każdym pomieszczeniu, w którym wykończenie podłogi to płytki ceramiczne, gresowe czy kamienne. Jednak to właśnie w łazienkach maty elektryczne są wyjątkowo przydatne i funkcjonalne. Dlaczego?

Po pierwsze – komfort i zdrowie. Pół żartem, pół serio na początku tego tekstu wspomnieliśmy, że jedną z najgorszych rzeczy w życiu codziennym jest konieczność wychodzenia po ciepłej kąpieli na zimną podłogę. Niczym nadzwyczajnym jest fakt, że na ciepłą podłogę staje się zdecydowanie przyjemniej bosymi stopami. Dodatkowo, będąc po kąpieli, gdy nasze ciało jest rozgrzane, stawanie na zimnym podłożu może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie (zwiększając ryzyko przeziębienia).

Po drugie – bezpieczeństwo zdrowotne dzieci i osób starszych. Nie jest tajemnicą, że małe dzieci czy osoby w jesieni życia są zdecydowanie bardziej podatne na wahania temperatur. Wiele schorzeń osób w podeszłym wieku może się nasilać pod wpływem niskich temperatur (np. reumatyzm).

Po trzecie – zmniejszenie ryzyka wystąpienia wilgoci w łazience. Dzięki ciepłu, które równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie, minimalizujemy możliwość ciągłego zawilgocenia. Tym samym zapobiegamy powstawaniu pleśni czy grzybów tak szkodliwych dla naszego zdrowia.

Gdy już jesteśmy w stu procentach zdecydowani na instalację maty w swojej łazience, to jaka mata grzewcza do łazienki i jak się do tego zabrać?

Maty grzewcze elektryczne – montaż w łazience

Warto pamiętać, że termostat dla własnego bezpieczeństwa i długoletniego komfortu użytkowania montujemy na zewnątrz łazienki.

Optymalnym przekaźnikiem ciepła między matą grzewczą a kafelkami jest wylewka cienkowarstwowa samopoziomująca, gdyż dokładnie wypełnia przestrzenie między kablami grzejnymi. W efekcie kabel całą swoją powierzchnią oddaje równomiernie ciepło i w żadnym punkcie się nie przegrzewa. Kabel otoczony pęcherzykami powietrza (np. w nierównomiernie rozprowadzonym kleju do płytek) przegrzewa się w tych miejscach, a to skraca jego żywotność.

ZOBACZ FILM: MONTAŻ MATY GRZEWCZEJ W ŁAZIENCE

Gdzie rozłożyć matę, by było to nie tylko optymalne, ale i bezpieczne oraz zgodne z wymogami?

Strefy bezpieczeństwa w łazience

Choć sam montaż instalacji grzewczej podłogowej w łazience nie jest skomplikowany, to należy pamiętać o ważnych zasadach, które należy przy tym spełnić. Dlatego też warto pokusić się o współpracę z wykwalifikowanymi fachowcami w tej dziedzinie, którzy zasady bezpieczeństwa oraz prawo budowlane w tym zakresie mają w małym palcu

Przepisy jasno określają, gdzie w pomieszczeniu kąpielowym ogrzewanie podłogowe może być zainstalowane i dzieli je na tzw. strefy bezpieczeństwa:

  • nie instalujemy w STREFIE 0 – oznacza ona bezwzględny zakaz montażu mat oraz termoregulatorów. Mieści się bezpośrednio pod i nad prysznicem, wanną, umywalką itd.
  • także nie instalujemy w STREFIE 1 – oznacza ona zakaz instalacji ogrzewania elektrycznego w zakresie od podłoża do wysokości 2,25 m.
  • instalujemy tylko matę w STREFIE 2 – oznacza możliwość instalacji maty grzewczej bez termoregulatora w odległości 60 cm od brodzików, kabin i wanien.
  • STREFA 3 – oznacza możliwość instalacji maty grzewczej oraz termoregulatora.

Przewody grzejne powinny przebiegać w odległości 8 – 10 cm od siebie. Maty grzewcze elektryczne nie mogą przylegać bezpośrednio do ściany – odległość, która musi być zachowana, to 5 cm.

Podczas instalacji konieczne jest skorzystanie z usług elektryka z odpowiednimi uprawnieniami w celu podłączenia systemu do sieci.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: ZOBACZ W INSTRUKCJI MONTAŻU MATY GRZEWCZEJ

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego pod płytkami

Jak już wspomnieliśmy główne zalety z zastosowania tej formy ogrzewania w pomieszczeniach, w których wykończeniem podłogowym są płytki, to:

  • aspekty prozdrowotne dla jego użytkowników
  • oraz ochrona pomieszczenia przed zawilgoceniem, pleśnią i grzybami (bardzo niebezpiecznymi dla ludzkiego układu oddechowego).

Kolejnymi zaletami, które mogą skutecznie zachęcić do wyboru tego systemu, są:

  • cienkość maty – ma zaledwie kilka milimetrów,
  • łatwość montażu,
  • możliwość zainstalowania maty grzewczej także podczas standardowego remontu łazienki,
  • walory estetyczne takiej instalacji – nie musimy zastanawiać się czy będzie nam pasować do wnętrza, bo pozostaje niewidoczna,
  • przy poprawnym zainstalowaniu pozostaje całkowicie bezpieczna i bezserwisowa w użytkowaniu (w odróżnieniu od np. ogrzewania gazowego),
  • niewielkie koszty związane z samym zakupem jak i montażem,
  • system nagrzewa się szybko,
  • izolacja teflonem to w efekcie spokojna głowa i ciepłe stopy przez długie lata.

Mata grzewcza pozwala na precyzyjną regulację temperatury zarówno pomieszczenia, jak i podłogi. Można także ogrzewać te pomieszczenia, które akurat tego wymagają i w określonym przez użytkownika czasie.

Bezawaryjne ogrzewanie jakim jest mata grzewcza to nie tylko oszczędność na serwisowaniu, ale również konserwacjach i przeglądach, jakich wymagają np. instalacje gazowe. Nie ma też żadnego zagrożenia wybuchem czy zaczadzeniem. To także bardzo ekologiczne, bo bezemisyjne rozwiązanie, które nie wymaga zagospodarowania dodatkowego miejsca na kotłownie i komin ani wykonywania prac ziemnych związanych z przyłączem gazu.

 

Pokrycie matą grzewczą 70% powierzchni płaskiej sprawi, że może działać jako jedyny system grzewczy w pomieszczeniu.

Ultracienka mata grzewcza do łazienki – efektywne i bezpieczne rozwiązanie

Jak widać mata grzewcza do łazienki ma mnóstwo zalet. To przede wszystkim rozwiązanie wysoce efektywne, jeśli wziąć pod uwagę koszty instalacji i późniejszej eksploatacji. Jaka mata grzewcza do łazienki najlepiej się sprawdzi? Postaw na sprawdzone i profesjonalne technologie. Heat Decor to firma, która ma wiele lat praktyki w dostarczaniu klientom najwyższej klasy systemów grzewczych. Izolowana podwójnie teflonem mata grzewcza HD-MAT posiada zwiększoną odporność na różnice temperatur w jej obrębie, co decyduje o jej bezawaryjności. Wolframowo-niklowy wielosplotowy kabel charakteryzuje maksymalna trwałość. 25 lat gwarancji daje nam natomiast pewność, że zakupiony przez nas egzemplarz nie posiada żadnych wad, a nawet gdyby takie się ujawniły – to wymiana odbędzie się na koszt producenta. Heat Decor to partner w ogrzewaniu dziś i w kolejnych latach.