Zestaw do montażu maty grzewczej pod płytki – co zawiera?

Instalowanie mat grzewczych jako głównej lub dodatkowej formy ogrzewania staje się coraz bardziej popularne. Zawsze, gdy kładziemy płytki, mamy okazję, by w prosty sposób zapewnić sobie ciepłą podłogę. Takie nowoczesne ogrzewanie elektryczne – w porównaniu z tradycyjną podłogówką zasilaną gorącą wodą z kotła CO – jawi się jako wygodniejsze i prostsze w obsłudze. Co zawiera zestaw do montażu maty grzewczej pod płytki? Czy montaż takiej maty jest trudny?

Czym jest mata grzewcza?

Mata grzewcza jest rodzajem ogrzewania elektrycznego, które instaluje się bezpośrednio pod płytkami ceramicznymi, gresowymi lub kamiennymi. Budowa maty grzewczej to kilka specjalnie połączonych elementów, dzięki którym montaż przebiega sprawnie a ogrzewanie działa prawidłowo i efektywnie. W przypadku maty grzewczej produkcji Heat Decor składają się na nie:

  • Żyła grzejna, która wykonana jest w konstrukcji splotu wielodrutowego.
  • Izolacja żyły grzejnej, która wykonana jest z teflonu (pierwsza warstwa).
  • Ocynowane druty miedziane, które stanowią ekran zabezpieczający.
  • Izolacja zewnętrzna przewodu, również wykonana z teflonu (druga warstwa).
  • Samoprzylepna siatka, która jest wykonana z włókna szklanego. Na niej osadzony jest w regularnych odstępach przewód grzewczy.

Dwie warstwy izolacji z teflonu sprawiają, że kabel grzejny jest odporny na punktowe przegrzania. Nawet, jeśli podczas pokrywania maty grzewczej klejem elastycznym pozostanie gdzieś przy kablu bąbel powietrza, kabel grzejny wytrzyma zwiększoną w tym miejscu temperaturę. W ten sposób unika się kłopotliwej naprawy czy wymiany ogrzewania pod płytkami. Dodatkowo wzmacnia konstrukcję przewodu grzejnego jego wielodrutowy splot, zapewniający mu również odpowiednią elastyczność ułatwiająca montaż.

Maty grzewcze wyróżnia sposób ogrzewania. Emitują one fale podczerwieni, która przenoszą ciepło do ciał stałych takich jak płytki. Natomiast płytki na podłodze działają jak piec kaflowy – również rozprowadzają ciepło za pośrednictwem fal podczerwonych. Obiekty znajdujące się w zasięgu fali absorbują to ciepło, a następnie oddają je do otoczenia. Zdecydowanie różni się to od zwykłej formy ogrzewania, w ramach której ciepło rozprowadzane jest poprzez rozgrzane powietrze. To dzięki temu ogrzewanie matami grzewczymi jest bardziej wydajne i dynamiczne. Odczucie ciepła pojawia się szybko, a mniej ciepła z pomieszczenia ucieka wraz z rozgrzanym powietrzem.

Mata grzewcza czy kabel grzejny?

Zanim popularność zdobyły maty, znane były od wielu dekad kable grzejne cechujące się słabszą izolacją i kłopotliwe w układaniu. Mata grzejna to przede wszystkim większa wygoda dla instalatora. A to ma wpływ na sprawność i bezbłędność montażu. Siatka maty grzejnej jest samoprzylepna i pozwala z łatwością rozmieścić ją na podłożu, przygotowując do pokrycia klejem elastycznym lub wylewką cienkowarstwową. Powierzchnia maty jest fabrycznie dostosowana do planowanej powierzchni grzejnej. Nic nie trzeba przycinać ani lutować!

Instalator wybrałby matę grzewczą. Dla użytkownika natomiast to rozwiązanie oznacza bardziej pewny system grzewczy, który może działać nawet dłużej niż pół wieku. Słowem: to ogrzewanie nie generuje dodatkowych kosztów w przyszłości. Opinie o matach grzewczych poznasz w artykule: „Mata grzewcza – koszty i opinie”.

Gdzie montuje się maty grzewcze?

Montaż takiej maty wymaga użycia elastycznego kleju lub masy samopoziomującej – materiały te muszą być przystosowane do pracy z ogrzewaniem. Z kolei maty grzewcze zaprojektowane są tak, by służyły bez zarzutu użyte pod płytkami: kamiennymi, ceramicznymi i gresem. Spójrzmy, w jaki sposób krok po kroku buduje się system ogrzewania z użyciem maty grzewczej:

1 Płytki (ceramiczne, kamiennie lub gres); 2 Elastyczny klej do glazury; 3 Czujnik temperatury podłogi umiejscowiony w rurce ochronnej; 4 Mata grzewcza Heat Decor; 5 Izolacja cieplna podłogi, która jest opcjonalna; 6 Elastyczny klej do glazury opcjonalnie wraz z izolacją; 7 Szlichta / jastrych / wylewka.

Jak wygląda zestaw montażowy z matą grzewczą?

Co dobrać do maty grzewczej może być początkowo zagadką, jednak rozwiązanie jest proste i szybkie, zwłaszcza gdy sięgniemy po zestaw do montażu maty grzewczej pod płytki. Co zawiera?

  • Mata grzewcza o wybranej powierzchni (od 1 m2 do 12 m2)
  • Termostat
  • Rurka ochronna czujnika temperatury
  • Rurka ochronna przewodów zasilających
  • Uniwersalna puszka instalacyjna

Montaż maty ułatwiają m.in. te jej cechy, że mata jest samoprzylepna, a przewody, które osadzone są na siatce, są elastyczne i sprężyste. Mają ograniczoną pamięć odkształceń, dzięki czemu nie generują problemów przy rozkładaniu na podłodze.

Narzędzia do montażu maty grzewczej będą służyć do wykonania otworu pod puszkę instalacyjną w ścianie i kanału instalacyjnego na peszel w ścianie i posadzce – wiertarka lub otwornica oraz majzel i młotek wystarczą. Ponadto przyda się zwykły nożyk montażowy do przycięcia peszla oraz rozcięcia siatki maty grzewczej. Oraz zestaw narzędzi do przygotowania i nakładania kleju elastycznego – koniecznie z plastikową pacą, by nie uszkodzić kabli grzejnych. A także śrubokręty – do montażu termostatu.

Dowiedz się więcej o montażu – pobierz instrukcję instalacji maty grzewczej.

O termostacie słów kilka – gdzie go zamontować i jak z niego korzystać?

Termostat stanowi jeden z tych elementów ogrzewania podłogowego, które dają największą wygodę i poczucie posiadania prawdziwie nowoczesnego ogrzewania w domu. Termostat może kontrolować temperaturę podłogi i powietrza, ale wcale nie musi znajdować się w kontrolowanym pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że chcąc kontrolować temperaturę w łazience, wcale nie musimy montować termostatu w tym pomieszczeniu. Ba! Zdecydowanie zalecane jest instalowanie go na zewnątrz, by chronić go przed wpływem wilgoci.

Poziom zaawansowania nowoczesnego regulatora temperatury pozwala na trafienie dokładnie w punkt własnego komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Możemy kontrolować też jego pracę zdalnie, jeśli zdecydujemy się na model łączący się bezpośrednio z routerem Wi-Fi lub z bramką ZigBee. Zrobimy to za pomocą aplikacji opierających swoje działanie na sztucznej inteligencji, m.in. Amazon Alexa, czy Google Assistance, zawiadujących pracą aplikacji Tuya Smart lub Smart Life.

Funkcja zdalnego sterowania daje możliwość zarządzania temperaturą powietrza w domu za pomocą smartfona. Możemy robić to z dowolnego miejsca na świecie. Mamy dostęp do takich informacji, jak temperatura powietrza i podłogi, blokada dziecięca, czujnik otwartego okna czy zużycie energii elektrycznej.

Wygodny i prosty montaż, a następnie wygodna i nowoczesna forma ogrzewania. Mata grzewcza przystaje do obecnych czasów!

Na koniec: sprawdź aktualne ceny termostatów oraz sprawdź aktualne ceny mat grzewczych.