Folie grzewcze pod deskę

Ogrzewanie podłogowe przeznaczone pod deskę trójwarstwową, dwuwarstwową, tzw. barlinecką, w systemie Heat Decor, przygotowane w zestawach gotowych do montażu z folią grzewczą. Do zestawu należy dobrać folię paroizolacyjną oraz płyty izolacyjne.

Drewno jako wykończenie podłogi nie bez powodu cieszy się powodzeniem. Taka okładzina jest wyjątkowo estetyczna i świetnie się komponuje zwłaszcza z urządzonymi w klasycznym stylu nieruchomościami. Deska trójwarstwowa to wytrzymały materiał, który jest przyjemnie ciepły dla stóp. Ze względu na swoją izolacyjność drewno nie jest jednak najlepszym wyborem, jeśli planujemy podłogówkę. Jak więc sprawdza się folia grzewcza pod deskę?

Czy folia grzewcza pod deską to dobry pomysł?

Deska jest materiałem trwałym i dość odpornym na uszkodzenia mechaniczne, jednak nie radzi sobie zbyt dobrze z wysokimi temperaturami. Aby nie zachodził proces rozsychania pod wpływem zmian temperatury i w ostateczności nie dochodziło do uszkodzenia drewna, w pomieszczeniu powinna być utrzymana wilgotność względna na poziomie 45%-60%. Istotne jest także równomierne na całej powierzchni i niezbyt intensywne ogrzewanie takiej okładziny, aby uniknąć nadmiernych naprężeń w strukturze drewna. Dlatego stosując deski nad podłogówką, należy pamiętać o zachowaniu optymalnej temperatury i nie ustawiać ogrzewania powyżej określonej granicy. Przykładowo w ogrzewaniu podłogowym deska barlinecka powinna mieć temperaturę maksymalną 29°C, co nie oznacza, że w jednym miejscu podłoga ma 26°C a w drugim 32°C. Temperatura powinna być stała na całej powierzchni i w żadnym miejscu nie może przekraczać wartości granicznych.

Stosując folię grzewczą wraz z kontrolującym nadmierny wzrost temperatury czujnikiem NTC otrzymujemy ogrzewanie z jednej strony niskotemperaturowe, a z drugiej maksymalnie równomierne, czyli bezpieczne dla drewnianych podłóg. Taki system podłogowego ogrzewania działa efektywnie, nawet jeśli generowana temperatura jest tylko kilka stopni wyższa niż oczekiwana w pomieszczeniu.

Deska trójwarstwowa jest tak skonstruowana, aby dobrze rozprowadzała naprężenia. Zapewnia jej to większą żywotność. Jednak znaczenie ma także dobór odpowiedniego rodzaju drewna. Każde inaczej reaguje na temperatury i posiada różną przenikalność cieplną. Gatunki o lepszej przenikalności pozwalają szybciej ogrzać pomieszczenie, co wiąże się z mniejszymi kosztami eksploatacji.

Popularnym materiałem jest dąb. Deski dębowe są twarde, o dość dużej wytrzymałości na kurczenie. Często jest także stosowana akacja, która wyróżnia się odpornością na wilgoć i rozciąganie. Wielu użytkowników decyduje się też na bardziej egzotyczne odmiany drewna takie, jak merbau, nadające się nawet do łazienek, ponieważ świetnie radzi sobie z nadmiarem wilgoci, czy zmianami temperatury. Inne gatunki to m.in. iroko, czy hevea.

Najlepiej wybrać drewno o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Istotne jest także stosowanie się do zaleceń producenta podłóg drewnianych, który zamieszcza informacje, czy jego asortyment można stosować z ogrzewaniem podłogowym. Jeżeli tak jest, to nie ma przeciwwskazań do zastosowania folii grzewczej pod deskę. Dyskusyjna pozostaje wodna podłogówka w przypadku której rozkład ciepła jest nierównomierny.

Deska warstwowa stanowi wykończenie podłogi, natomiast pozostałe warstwy systemu Heat Decor pod podłogę pływającą są takie same, jak przy innego typu okładzinach. Deski można ułożyć także na systemie pod wylewkę. Aby rozpocząć układanie desek, niezbędne jest wcześniejsze wykonanie wygrzewania posadzki grzewczej. Jeżeli zlecisz to fachowcom, powinni oni sporządzić odpowiedni protokół. W sytuacji, gdy w trakcie wygrzewania wylewki nastąpiła przerwa w działaniu ogrzewania, na kilkanaście dni przed montażem należy ustawić ogrzewanie na 21°C i w tej temperaturze dokonywać instalacji. Warto też dopilnować, żeby w trakcie montażu i użytkowania wilgotność podłogi nie przekraczała dopuszczalnego zakresu. Dużą zaletą ogrzewania Heat Decor jest fakt, że ogrzewanie drewnianej podłogi w systemie bezpośrednim pod podłogi pływające można wykonać w pomieszczeniach, które już mają wylewkę. W systemie ogrzewania podłogowego grubość okładziny (a więc desek) decyduje o współczynniku przenikalności cieplnej. Dlatego warto to uwzględnić i zastosować drewno grubości o dopasowanej do podłogówki.

Wykończenie podłogi drewnem nie stanowi już problemu, gdy planujemy ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi. Dla użytkowników podłóg drewnianych takie połączenie to gwarancja trwałości na wiele lat. Same folie grzejne cechują się wysoką niezawodnością i bezawaryjnością, brak części mechanicznych wyklucza usterki i konieczność serwisowania.

Systemy grzewcze pokrywające przynajmniej 70% całej powierzchni podłogi mogą służyć jako główne ogrzewanie w nieruchomości. Pozwala to stworzyć system ogrzewania niskotemperaturowego oraz zagwarantować poczucie komfortu cieplnego pod stopami i we wnętrzu pomieszczeń. Zestawy Heat Decor z folią grzewczą HD-EPL lub HD-PRO doskonale nadają się do podłogi drewnianej. Kupisz też u nas wszystkie akcesoria montażowe. Sprawdź naszą ofertę!

0