Folia grzewcza pod wylewkę i płytki oraz dowolne podłogi

Ogrzewanie podłogowe, w którym zastosowanie znajduje folia grzewcza pod wylewkę, jest instalowane głównie w nowo projektowanych budynkach mieszkalnych, biurowych, halach przemysłowych lub obiektach przeznaczonych do kapitalnego remontu. Ogrzewanie podłogowe pod wylewkę dedykowane jest do pracy jako podstawowy system grzewczy do ogrzewania pomieszczeń. Folia grzewcza pod wylewkę to najtrwalsze jej zastosowanie.

Zobacz jak prosty i szybki jest montaż folii grzewczej pod wylewkę wraz z wylaniem jastrychu anhydrytowego:

Montaż został przeprowadzony w nowym domu energooszczędnym przez ekipę firmową Heat Decor. Zastosowana dedykowaną do montażu pod wylewką folię grzewczą HD-EPL.

Folia grzewcza w nowym domu i mieszkaniu

Ogrzewanie podłogowe w nowym domu i mieszkaniu w systemie z folią grzewczą pod wylewką instalowane jest zwykle w każdym pomieszczeniu począwszy od salonu, kuchni, pokoi, korytarzy i oczywiście łazienek. Folie grzewcze w połączeniu z wylewką anhydrytową lub cementową tworzą system grzejnika akumulacyjnego. W procesie nagrzewania się wylewki ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całej płaszczyźnie posadzki dając efekt jednolitej płyty grzewczej. Skumulowane ciepło oddawane jest do pomieszczenia bezwładnie w długim czasie.  Folia grzewcza utrzymuje stabilną temperaturę posadzki dając komfort użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe folią grzewczą pod wylewką, w odróżnieniu od typowych wodnych podłogowych systemów grzewczych, charakteryzuje się tym, iż zmiana temperatury w pomieszczeniu oraz temperatury posadzki odbywa się w krótszym czasie, gdyż folia grzewcza posiada dużą płaszczyznę grzewczą oraz nie mam żadnych strat na przesyle energii w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.

ZOBACZ JAK DZIAŁA FOLIA GRZEWCZA

Folia grzewcza umieszczona jest bezpośrednio pod wlewką co powoduje, iż kontrola temperatury pomieszczenia oraz temperatura samej podłogi jest bardzo precyzyjna. Stabilna temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu w układzie płaszczyznowego ogrzewania folią grzewczą utrzymywana jest przez elektroniczny termostat mierzący temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz temperaturę podłogi tworząc kompletny bezobsługowy system grzewczy.

Folia grzewcza w nowym domu i mieszkaniu stanowi jednocześnie komfortowy i oszczędny na start sposób na ciepłą podłogę.

Folia grzewcza pod wylewką i rodzaje podłóg

Ogrzewanie podłogowe folią grzewczą pod wylewką daje równomierne ciepło akumulujące się w podłodze oraz szeroki wachlarz możliwości instalacji różnego rodzaju okładzin podłogowych.

Dzięki stabilnemu podłożu możemy stosować podłogowe materiały wykończeniowe w formie klejonej do wylewki lub w formie pływającej. W systemie grzewczym pod wylewką możemy stosować płytki ceramiczne, okładziny kamienne, drewno klejone, podłogi warstwowe pływające, panele laminowane, panele winylowe, wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, posadzki żywiczne i inne materiały przystosowane do ogrzewania podłogowego.

Możliwość zastosowania szerokiej gamy podłogowych materiałów wykończeniowych daje wiele możliwości aranżacji wnętrz oraz umożliwia dokonywanie większej ilości zmian projektowych na etapie realizacji inwestycji, które często podyktowane są zmieniającymi się cenami materiałów lub gustami użytkowników.

Dedykowana folia grzewcza pod wylewkę HD-EPL charakteryzuje się wzmocnioną strukturą i większą grubością, co daje większy komfort podczas instalacji i pewność, że przebiegnie bezbłędnie. W efekcie otrzymujemy bezserwisowy system grzewczy na długie dekady a sama folia grzewcza HD-EPL objęta jest gwarancją 25 lat.

Instalacja folii grzewczej pod wylewkę

Folię grzewcza pod wylewkę instalujemy na pełnej powierzchni pomieszczenia za wyjątkiem miejsc przeznaczonych pod zabudowę stałą taką jak meble kuchenne, szafy w zabudowie z podłożem drewnianym i inne meble lub urządzenia, które przylegają bezpośrednio do posadzki i nie są posadowione na nóżkach umożlwiających swobodne ujście ciepła.

Optymalne pokrycie pomieszczenia folią grzewczą jako podstawowego systemu grzewczego pod wylewką to ok. 70% całej płaszczyzny. Takie pokrycie folii grzewczej umożliwia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu oraz na wylewce. Równomierne pokrycie folią grzewczą powierzchni pomieszczenia powoduje, iż ogrzewanie podłogowe pracuje na niskich temperaturach.

Większość producentów okładzin podłogowych drewnianych, podłóg laminowanych i winylowych w kartach technicznych produktu zastrzega, iż maksymalna temperatura pracy podłogi drewnianej to ok. 28°C. Zmniejszenie pokrycia ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu będzie wpływać na zwiększenie temperatury roboczej na podłodze, co skutkować może przekroczeniem maksymalnych parametrów użytkowych okładziny podłogowej, jak i również obniżeniem komfortu użytkowania podłogi z uwagi na zbyt wysoka temperaturę podłogi. W przypadku płytek ceramicznych, gresowych czy kamiennych wytrzymałość tych materiałów na temperatury jest znacznie większa niż drewnianych lub laminowanych.

Folia grzewcza pod wylewkę - temperatura

Pamiętać jednak należy, iż zbyt wysoka temperatura również niekorzystnie wpływa na prace samej wylewki powodując większe skurczanie i rozkurczanie materiału.

Zbyt wysoka temperatura podłogi przede wszystkim powoduje dyskomfort w użytkowaniu.

Temperatura podłogi w ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać temperatur:

 • +28°C w pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia, pokoje, korytarz.
 • +34°C w pomieszczeniach sanitarnych, jak łazienka i WC.

Folia grzewcza pod wylewkę - powierzchnia

Mniejsze niż 70% pokrycie folii grzewczej dopuszczalne jest w obiektach o bardzo dobrej izolacji termicznej, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. W takich pomieszczeniach zalecane są również folie grzewcze pod wylewkę o niskich mocach, na ogół 80 W/m2.

Sugerujemy jednak układanie folii grzewczej na całej powierzchni pomieszczenia nawet w budynkach o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło, ponieważ równa płaszczyzna grzewcza jest bardziej komfortowa w użytkowaniu. Chodzenie po równomiernie ciepłej podłodze jest bardziej przyjemne i komfortowe. W przypadku nierównomiernego pokrycia folią grzewczą powstać mogą miejsca, w których podczas chodzenia będziemy odczuwać dyskomfort wynikający z różnic temperatur podłogi. Ponadto równomierne pokrycie folii grzewczej w ogrzewaniu podłogowym powoduje, iż podłoga rozgrzewa się równomiernie, a to wpływa na jednolitą pracę okładziny podłogowej zwiększając jej żywotność.

Jaka wylewka do ogrzewania podłogowego folią grzewczą?

Ważnym elementem ogrzewania podłogowego jest wybór odpowiedniej wylewki, która będzie pełnić funkcję przewodnika ciepła zapewniając prawidłową i ciągłą współpracę z folią grzewczą oraz funkcję konstrukcyjną o odpowiedniej wytrzymałości.

W budownictwie mieszkaniowym najbardziej popularnymi wylewkami stosowanymi do ogrzewania podłogowego są wylewki anhydrytowe i wylewki cementowe.

Z uwagi na bardzo dobre parametry przewodzenia ciepła wylewki anhydrytowe mają większe zastosowanie w ogrzewaniu podłogowym niż wylewki cementowe.

Wylewka anhydrytowa występuje jako masa płynna samopoziomującą, która nie wymaga dylatowania nawet przy bardzo dużych powierzchniach. Zaletą wylewki anhydrytowej w stosunku do wylewki cementowej są lepsze paramenty przewodzenia ciepła oraz właściwości samopoziomujące, co ułatwia i przyspiesza dalsze prace wykończeniowe. Proces wykonania wylewki anhydrytowej jest krótszy od wylewki cementowej, a sama wylewką jest wykonana dokładniej.

Wylewka cementowa rekomendowana jest w pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienka czy pralnia, ze względu na swą większą trwałość w warunkach regularnego zawilgocenia.

Ogrzewanie hal magazynowych i produkcyjnych

Możemy zaprojektować i wykonać podłogowy system grzewczy w halach magazynowych i produkcyjnych dzięki bardzo dużej czynnej powierzchni folii grzewczej oraz szerokiej gamie jej mocy. Konstrukcja folii grzewczej umożliwia wykonanie ogrzewania podłogowej na bazie wylewek przemysłowych lub tradycyjnych bez ryzyka zalania lub rozszczelnienia systemu grzewczego spowodowanego zbyt dużym obciążeniem elementu grzewczego przez wylewkę.

W stosunku do kabli grzewczych, które grzeją małym przekrojem oraz wyższą temperaturą, folie grzewcze są niskotemperaturowe i grzeją równomiernie całą płaszczyznę wylewki. Duża płaszczyzna grzewcza folii przyspiesza proces rozgrzewania wylewki oraz powoduje, iż wylewka posiada w swoim przekroju równomierny rozkład temperatury.

Wylewki przemysłowe oraz tradycyjne wylewki cementowe posiadają dużą pojemność cieplną, co powoduje, iż folie grzewcze pod wylewka pracują w systemie akumulacyjnym. Akumulacyjny system grzewczy foliami grzewczymi daje możliwość wykorzystania tańszego zasilania energią elektryczną w II taryfie obniżając koszty eksploatacyjne. Wyprodukowana i zmagazynowana energia w wylewce podczas nocnej pracy systemu grzewczego w tańszej II taryfie prądu oddawana jest później w ciągu dnia.

Folia grzewcza pod wylewkę nie wymaga serwisowania w odróżnieniu od tradycyjnych wodnych systemów ogrzewania.  Folie grzewcze objęte są wieloletnią gwarancją sięgającą nawet 30 lat. Zapewniają bezawaryjną eksploatację systemu grzewczego przez długie dekady.

Ogrzewanie foliami grzewczymi pod wylewką cechuje najdłuższa przewidywana żywotność ze względu na najwyższy stopień zabezpieczenia folii grzewczej w tym systemie przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Jak zamontować folię grzewczą pod wylewkę?

Podstawowy system ogrzewania podłogowego foliami grzewczymi pod wylewką składa się z folii grzewczej, styropianu podłogowego, folii paroizolacyjnej, złączek do folii grzewczej, taśmy samowulkanizującej, przewodów elektrycznych, siatki ze stali nierdzewnej Heat Decor, wylewki anhydrytowej lub cementowej i termostatu do sterowania ogrzewaniem.

Instalacja folii grzewczej pod wylewkę
w pomieszczeniach suchych

Sposób montażu folii grzewczej pod wylewką w pomieszczeniu suchym wraz z podstawowymi materiałami do instalacji prezentuje schemat warstwowy. Każde z użytych materiałów pełni swoją funkcję w całym systemie ogrzewania.

Pomieszczenia suche to z reguły:

 • salon
 • sypialnia
 • pokój dziecięcy
 • korytarz
 • garderoba

Schemat montażu - pomieszczenie suche

 1. Płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne (a także panele podłogowe lub deska warstwowa)

Okładzina podłogowa pełniąca funkcję użytkową oraz dekoracyjną o odpowiednich parametrach antypoślizgowych i wytrzymałości na ścieranie.

 1. Klej elastyczny - w opcji pod płytki

Materiał do klejenia okładzin podłogowych ceramicznych, gresowych lub kamiennych spełniający funkcje wiążące, wytrzymałościowe i elastyczne. Rodzaj kleju elastycznego dobierany jest stosowanie do wykonywanej okładziny podłogowej. Do ogrzewania podłogowego stosowane są kleje w klasie C2S1.

 1. Warstwa gruntująca - w opcji pod płytki

Warstwa gruntująca to powlekana emulsją gruntująca powierzchnia służąca do wyrównania chłonności wylewki oraz zwiększenia przyczepności klejonych do wylewki okładzin podłogowych.

 1. Wylewka anhydrytowa lub cementowa

Materiał podkładowy mający za zadanie wyrównać podłoże przed ułożeniem okładziny podłogowej. Grubość wylewki dostosowana jest do projektowanych obciążeń oraz rodzaju i grubości izolacji, na której wykonywana jest wylewka. Zalecana minimalna grubość wylewki w budownictwie mieszkaniowym to 5 cm. Sposób wykonywania dylatacji wylewki oraz jej sezonowania powinien być zgodny z zaleceniem producenta wylewki.

 1. Fartuch kołnierza dylatacyjnego

Niezbędny do prawidłowego zastosowania i przyszłej pracy wylewki, zapobiega naprężeniom, które mogłyby z czasem doprowadzić do uszkodzeń użytego materiału, pozwala w naturalny sposób pracować podłodze i budynkowi. Grubości dylatacji oraz zastosowanie profili dylatacyjnych stosuj zgodnie z zaleceniami producenta wylewek.

 1. Przewód ochrony (PE)

Niezbędny do w pełni bezpiecznego działania całego systemu, łączy się z siatką ze stali nierdzewnej (8).

 1. Folia paroizolacyjna grubość min. 0,5 mm

Folia paroizolacyjna LDPE o grubości 0,5 mm jest podstawową powłoką zabezpieczającą cały system ogrzewania podłogowego przed wpływem wilgoci i wody. Folia paroizolacyjna musi stanowić jednolitą powierzchnię na całej posadzce. Folia paroizolacyjna musi być wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz charakteryzować się bardzo dobrą barierowością wody, ponieważ na warstwę tej folii paroizolacyjnej wylewana jest wylewka anhydrytowa lub cementowa.

 1. Siatka ze stali nierdzewnej Heat Decor

Siatka ze stali nierdzewnej Heat Decor o grubości 0,12 mm pełni funkcje uziemienia instalacji elektrycznej folią grzewczą. Siatka nierdzewna uziemiana jest przewodem elektrycznym wpiętym do siatki za pomocą konektora instalacyjnego. Zalecamy wykonanie uziemienia instalacji ogrzewania podłogowego folią grzewczą z uwagi na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania całego systemu grzewczego. Uziemiona instalacja ogrzewania podłogowego musi posiadać w swoim obwodzie wyłącznik różnicowoprądowy gwarantując bezpieczeństwo użytkowana instalacji ogrzewania.

 1. Folia paroizolacyjna grubość 0,3 mm

Folia paroizolacyjna LDPE o grubości 0,3 mm pełni funkcje ochronną folii grzewczej przed mechanicznymi uszkodzeniami folii grzewczej wynikającymi z procesu tarcia podczas skurczania i rozkurczania się siatki ze stali nierdzewnej Heat Decor.

 1. Folia grzewcza Heat Decor

Folia grzewcza na podczerwień Heat Decor to główny nośnik ciepła w ogrzewaniu podłogowym. Pod wylewkę rekomendowana jest wzmocniona folia grzewcza HD-EPL. Folię grzewczą podłączamy do przewodów elektrycznych za pomocą konektorów instalacyjnych a następnie podłączamy do termostatu pokojowego wyposażonego w wbudowany czujnik temperatury powietrza i zewnętrzny czujnik temperatury podłogi. Folia grzewcza musi być uziemiona oraz posiadać w swoim obwodzie wyłącznik różnicowoprądowy gwarantując bezpieczeństwo użytkowana instalacji ogrzewania.

 1. Folia paroizolacyjna grubość 0,3 mm

Folia paroizolacyjna o grubości 0,3 mm pełni funkcje ochrony systemu grzewczego przed wpływem wilgoci. Równomierna płaszczyzna paroizolacyjna ochrania folie grzewczą przed możliwym procesem zawilgocenia powstającego z podciągu kapilarnego na wskutek nieprawidłowo wykonanej izolacji fundamentu, ścian lub wylewki jak i również wyniku zdarzeń losowych jak zalanie wodą.

 1. Kołnierz dylatacyjny piankowy

Niezbędny do prawidłowego zastosowania i przyszłej pracy wylewki, zapobiega naprężeniom, które mogłyby z czasem doprowadzić do uszkodzeń użytego materiału, pozwala w naturalny sposób pracować podłodze i budynkowi. Grubości dylatacji oraz zastosowanie profili dylatacyjnych stosuj zgodnie z zaleceniami producenta wylewek.

 1. Termoizolacja z styropianu podłogowego

Styropian podłogowy pełni funkcję izolacji termicznej i powinien posiadać odpowiednią twardość dostosowaną do projektowanej wylewki i późniejszych okładzin podłogowych. Termoizolacja ze styropianu podłogowego jest bardzo istotnym elementem działania całego systemu grzewczego. Jakość termoizolacji bezpośrednio wpływa na dobór mocy instalacji grzewczej oraz późniejsze koszty eksploatacyjne. Dobór rodzaju styropianu, grubości oraz jego wytrzymałości na ściskanie wykonuje projektant branży budowlanej.

 1. Wylewka betonowa

Wylewka betonowa, strop żelbetowy lub płyta fundamentowa to elementy konstrukcji nośnej budynku z wykonaną hydroizolacją stanowiące podstawę do wykonania podłogowego systemu grzewczego. Odpowiednim podłożem do wykonania podłogowego systemu grzewczego może być również konstrukcja drewniana lub konstrukcja z płyt OSB i MFP spełniające normy nośności i konstrukcji budowlanych.

 

Instalacja folii grzewczej pod wylewkę
w pomieszczeniach wilgotnych

Schemat warstwowy przedstawia prawidłową instalację folii grzewczej pod wylewką w pomieszczeniu wilgotnym.

Wszystkie wskazane materiały są niezbędne do bezpiecznego działania ogrzewania podłogowego przez wiele dekad i zalecane jest stosowanie wyłącznie sprawdzonych materiałów o wysokiej jakości.

Pomieszczenia wilgotne to:

 • łazienka
 • pralnia
 • toaleta
 • kuchnia
 • pomieszczenie z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną
 • garaż

 

Schemat montażu - pomieszczenie wilgotne

 1. Wykończenie podłogi odporne na regularne zawilgocenie

Na ogół płytki gresowe, kamienne lub ceramiczne odpowiedne do pomieszczenia, dowolnych rozmiarów.

 1. Elastyczny klej do płytek

W ogrzewaniu podłogowym zalecane jest stosowanie klejów w klasie C2S1.

 1. Guma w płynie

Hydroizolacja zabezpieczająca podłoże i ściany do wysokości minimum 5 cm przed przenikaniem wody.

 1. Taśma hydroizolacyjna

Dodatkowe zabezpieczenie przed przenikaniem wody miejsc narażonych na pęknięcia w wyniku pracy ścian i podłóg.

 1. Ściana
Ściany odpowiednio do swojego rodzaju zabezpieczone przed zawilgoceniem.

 1. Wylewka cementowa

Wylewka o grubości minimum 5 cm, wyrównująca podłoże i pełniąca rolę warstwy akumulującej ciepło w systemie grzewczym.

 1. Fartuch kołnierza dylatacyjnego

Jego grubość i zastosowane profile dylatacyjne powinny być zgodne z zaleceniami producenta wylewki. Rola fartucha kołnierza dylatacyjnego to zapobieganie niebezpiecznym dla wylewki naprężeniom wynikającym z jej pracy i pracy budynku.

 1. Przewód ochrony (PE)

Podłączony do siatki ze stali nierdzewnej (10) stanowi dodatkową i wymaganą w pomieszczeniu wilgotnym ochronę systemu grzewczego.

 1. Folia paroizolacyjna 0,5 mm

Folia paroizolacyjna kategorycznie musi tworzyć jednolitą powierzchnię, by spełniać swą rolę zabezpieczenia przed przenikaniem wilgoci, i jej ułożenie powinno być wobec wykonane z najwyższą starannością. Jej jakość powinna zapewniać odpowiednią barierowość dla wody.

 1. Siatka ze nierdzewnej stali

W obwodzie tworzonym przez siatkę oraz przewód ochrony (PE) musi znajdować się również wyłącznik różnicowoprądowy, by bezpieczeństwo użytkowana systemu grzewczego było w pełni zagwarantowane.

 1. Folia paroizolacyjna grubość 0,3 mm

Kolejna warstwa folii paroizolacyjnej LDPE oprócz ochrony przed przenikaniem wody stanowi ochronę mechaniczną między siatką a folią grzewczą, niwelując tarcie.

 1. Folia grzewcza pod wylewkę

Folia grzewcza jest za pomocą konektorów instalacyjnych podłączana do przewodów elektrycznych, które łączą się z termostatem wyposażonym w wbudowany czujnik temperatury powietrza i zewnętrzny czujnik temperatury podłogi. Termostat instalujemy na zewnątrz pomieszczenia wilgotnego, a czujnik powietrza wewnątrz pomieszczenia w ścianie, natomiast czujnik temperatury podłogi pod folią grzewczą prowadzony w peszlu. Wzmocniona folia grzewcza HD-EPL jest rekomendowana do systemu pod wylewkę.

 1. Folia paroizolacyjna 0,3 mm

Trzecia warstwa folii paroizolacyjnej LDPE stanowi ochronę mechaniczną między styropianem a folią grzewczą, niwelując tarcie. Jest również dodatkowym zabezpieczeniem przed podciągiem kapilarnym od strony podłogi.

 1. Kołnierz dylatacyjny piankowy

Dzięki jego zastosowaniu naturalna praca elementów konstrukcyjnych budynku oraz wylewki nie stanowi zagrożenia dla samej wylewki, zapobiegając pęknięciom.

 1. Styropian podłogowy

Twardość zastosowanego styropianu podłogowego powinna być dostosowana do rodzaju i grubości wylewki oraz późniejszych okładzin podłogowych. Jest niezbędnym elementem całego systemu grzewczego. Dzięki niemu ciepło kierowane jest ku podłodze i nie ucieka w dół, co ma wpływ na przyszłą efektywność ogrzewania.

 1. Płyta OSB / wylewka betonowa

Elementy konstrukcji nośnej budynku odpowiednie do instalacji na nich ogrzewania podłogowego.

 

Szczegółowy opis montażu folii grzewczej pod wylewkę znajduje się w instrukcjach do pobrania.

Jaki jest koszt folii grzewczej pod wylewkę?

 

Aby sprawdzić dokładny koszt instalacji i użytkowania ogrzewania folią grzewczą dla nowego domu lub mieszkania wyślij zapytanie o wycenę.

Dowiedz się więcej o foliach grzewczych