Baza wiedzy, Folia grzewcza

Folia grzewcza Heat Decor pod panelami

Ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi na podczerwień bezpośrednio pod panelami podłogowymi to aktualnie najpopularniejszy stosowany elektryczny system grzewczy w budownictwie mieszkaniowym.  Duża popularność tego systemu grzewczego wynika z niewygórowanych kosztów eksploatacji folii grzewczych oraz małych nakładów inwestycyjnych w stosunku do innych systemów grzewczych.

Okładziny podłogowe z paneli laminowanych to najczęściej wybierany materiał wykończeniowy stosowany w salonie, kuchni, sypialni, pokoju czy biurze. Charakteryzuje go niska cena zakupu bardzo szeroka paleta kolorów oraz bardzo prosty montaż. Panele laminowane to również świetna okładzina pod ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi. Panele podłogowe używane do ogrzewania podłogowe foliami grzewczymi montowane są w systemie pływającym na tak zwany zamek. Montaż paneli podłogowych w układzie pływającym umożliwia bardzo precyzyjną instalacje folii grzewczej praktycznie na całej powierzchni pomieszczenia tworząc ogrzewanie płaszczyznowe. Takie pokrycie folii grzewczej umożliwia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu oraz prace ogrzewania na niskich temperaturach co przekłada się na komfort użytkowania i stabilną temperaturę podłogi.

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ

Ogrzewanie podłogowe foliami grzejnymi Heat Decor zaliczane jest do systemów grzewczych na podczerwień dzięki unikalnej grafitowej konstrukcji folii grzewczej. Emitowane ciepło z folii grzejnej ogrzewa podłogę, ściany, sufit, przedmioty oraz osoby znajdujące się pomieszczeniu. Ogrzane przedmioty podczerwienią oddają swoje ciepło do powietrza.  Taka forma ogrzewania korzystnie wpływa na wewnętrzny klimat w pomieszczeniu oraz redukuje odczucie suchego powietrza i konwekcji.

Bezpośrednie umiejscowienie folii grzewczej pod panelami podłogowymi w ogrzewaniu podłogowym powoduje, iż ciepło wprowadzane jest do pomieszczania w sposób bezpośredni skracając czas nagrzewania pomieszczenia oraz nagrzewania się podłogi.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE DO DOMU I MIESZKANIA

Ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi może być stosowane jako podstawowe źródło do ogrzania pomieszczeń jak i również dodatkowe ogrzewanie dające komfort ciepłej podłogi. Cały system grzewczy jest bardzo prosty w montażu i może być stosowany na każdym etapie remontu czy w nowo projektowanych budynkach.

Podłogowy system grzewczy jest bezobsługowy, ponieważ sterowany jest za pomocą elektronicznych termostatów pokojowych. Folie grzewcze objęte są wieloletnią gwarancją co zapewnia bezawaryjną eksploatację systemu grzewczego na długie lata.

FOLIA GRZEWCZA DO BIURA I MIEJSCA PRACY

Folię grzewczą pod panelami z powodzeniem wykorzystać można w pomieszczeniach biurowych. Producenci paneli podłogowych oferują panele podłogowe o wysokich parametrach wytrzymałości na ścieranie AC5 i większe. Bez problemu możemy wydzielić w naszym biurze odpowiednie strefy grzewcze za pomocą elektronicznych termostatów i zaprogramować system grzewczy na optymalną prace biurową.  Nakłady finansowe na instalacje ogrzewania podłogowego foliami grzewczymi są niewielkie a stajemy się również niezależni od naszego dostawcy ciepła regulując ciepłem zgodnie z naszym zapotrzebowaniem.

POKRYCIE POMIESZCZENIA FOLIĄ GRZEWCZĄ POD PANELAMI

Folię grzewcza pod panelami podłogowymi instalujemy na pełnej powierzchni pomieszczenia za wyjątkiem powierzchni zabudowy stałej takiej jak szafy w zabudowie, komody inne meble lub urządzenia, które przylegają bezpośrednio do posadzki i nie są posadowione na nóżkach umożliwiających swobodne ujście ciepła.

Zbyt wysoka temperatura podłogi powoduje dyskomfort w użytkowaniu.

Temperatura podłogi w ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać temperatur:

– 28 0C w pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia, pokoje, korytarz.

– 34 0C w pomieszczeniach sanitarnych jak łazienka i WC.

Mniejsze pokrycie folii grzewczej dopuszczalne jest w obiektach o bardzo dobrej izolacji termicznej, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie a zastosowane folie grzewcze są w niskich mocach jak 60W/m2. Sugerujemy jednak układanie folii grzewczej na pełnej powierzchni pomieszczenia nawet w budynkach o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło, ponieważ równa płaszczyzna grzewcza jest bardziej komfortowa w użytkowaniu.

Chodzenie po równomiernie ciepłej podłodze jest bardziej przyjemne i komfortowe. W przypadku nierównomiernego pokrycia folią grzewczą powstać mogą miejsca w których podczas chodzenia będziemy odczuwać dyskomfort wynikający z różnic temperatur podłogi. Ponadto równomierne pokrycie folii grzewczej w ogrzewaniu podłogowym powoduje, iż podłoga rozgrzewa się płaszczyznowo co wpływa na jednolitą pracę okładziny podłogowej zwiększając jej żywotność.

KOMFORT CIEPŁEJ PODŁOGI

Bardzo często folie grzewcze wykorzystywane są w ogrzewaniu podłogowym pod panelami podłogowymi jako ogrzewanie pomocnicze lub dające komfort ciepłej podłogi. W tym przypadku folię grzewczą często stosujemy w ciągach komunikacyjnych takich jak korytarze, przedsionki, wiatrołapy i inne miejsca w których zależy nam na dogrzaniu pomieszczenia lub otrzymania efektu ciepłej podłogi.

Efekt ciepłej podłogi pożądany jest zwłaszcza w pokojach dziecięcych, gdzie nasze najmniejsze pociechy spędzają czas bawiąc się na podłodze. Zastosowanie folii grzewczej pod panelami podłogowymi w pokojach dziecięcych z pewnością umilą zabawę naszym dzieciom a rodzice nie będą się martwić, że ich dziecko przeziębi się lub zmarznie.

Optymalne pokrycie pomieszczenia folią grzewczą jako podstawowego systemu grzewczego to ok. 80%. całej płaszczyzny. Takie pokrycie folii grzewczej umożliwia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu oraz prace ogrzewania na niskich temperaturach.

Większość producentów paneli podłogowych w kartach technicznych produktu zastrzega, iż maksymalna temperatura pracy panelu podłogowego to ok. 28 0C. Zmniejszenie pokrycia ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu będzie wpływa na zwiększenie temperatury roboczej na podłodze co skutkować przekroczeniem maksymalnych parametrów użytkowych paneli jak i również obniżeniu komfortu użytkowania podłogi z uwagi na zbyt wysoka temperaturę podłogi.

JAK ZAMONTOWAĆ FOLIE GRZEWCZĄ POD PANELE

Podstawowy system ogrzewania podłogowego foliami grzewczymi pod panelami składa się z folii grzewczej, maty izolacyjnej, folii paroizolacyjnej, złączek do folii grzewczej, taśmy samowulkanizującej, przewodów elektrycznych oraz termostatu do sterowania ogrzewaniem.

Rozróżniamy dwa typy instalacji folii grzewczej pod panelami podłogowymi.

 1. Instalację folii grzewczej w pomieszczeniach suchych.
 2. Instalację folii grzewczej w pomieszczeniach wilgotnych.

Na pomieszczenia suche składać się będą takie pomieszczenia jak salon, sypialnia, pomieszczenia biurowe, korytarze oraz inne pomieszczenia, gdzie nie występuje wilgoć. Instalacja folii grzewczej w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności to głównie łazienki, toalety, kuchnie i inne pomieszczenia, gdzie może występować wilgoć.

   Instalacja folii grzewczej pod panelami podłogowymi – pomieszczenia suche.

Sposób montażu folii grzewczej pod panelami podłogowymi w pomieszczeniu suchym wraz z podstawowymi materiałami do instalacji prezentuje schemat warstwowy.

Każde z użytych materiałów pełni swoją funkcję w całym systemie ogrzewania.

 

 1. Wykończenie podłogi panele.

Wierzchnia okładzina podłogi pełniąca funkcje dekoracyjną i użytkową spełniające odpowiednie normy wytrzymałości na ścieranie. W systemie grzewczym głównie stosowane są panele laminowane oraz drewniane deski warstwowe montowane w formie pływającej na tak zwany zamek.

 1. Folia paroizolacyjna.

Folia paroizolacyjna LDPE o grubości 0,2 mm pełni funkcje ochronną folii grzewczej przed mechanicznymi uszkodzeniami wynikającymi z procesu tarcia podczas skurczania i rozkurczania paneli podłogowych. Folia paroizolacyjna pełni również funkcję ochroną systemu grzewczego przed zdarzeniami losowymi takimi jak zalanie wodą lub innymi substancjami w formie płynnej.

 1. Folia grzewcza Heat Decor.

Folia grzewcza na podczerwień Heat Decor to główny nośnik ciepła w ogrzewaniu podłogowym.  Folie grzewczą podłączamy do przewodów elektrycznych za pomocą konektorów instalacyjnych a następnie podłączamy do termostatu pokojowego wyposażonego w wbudowany czujnik temperatury powietrza i zewnętrzny czujnik temperatury podłogi. Folia grzewcza instalowana bezpośrednio pod panelami podłogowymi w pomieszczeniach suchych nie wymaga uziemienia.

 1. Mata izolacyjna Heat Decor.

Mata izolacyjna pełni funkcje termoizolacji, gdyż folia grzewcza emituje ciepło w dwóch kierunkach. Ponadto mata izolacyjna wyrównuje nierówności podłoża oraz pełni funkcję izolacji akustycznej. Mata izolacyjna Heat Decor spełnia również bardzo ważna role podłoża pod folie grzewczą, w którym chowamy elementy złączne folii grzewczej takie jak konektory instalacyjne z taśmą samowulkanizującą. W macie izolacyjnej wykonujemy również nacięcia, w których prowadzimy przewody elektryczne zasilające folię grzewczą.

 1. Folia paroizolacyjna.

Folia paroizolacyjna o grubości 0,2 mm pełni funkcje ochrony systemu grzewczego oraz paneli podłogowych przed wpływ wilgoci. Równomierna płaszczyzna paroizolacyjna ochrania folie grzewczą oraz panele podłogowe przed możliwym procesem zawilgocenia powstającego z podciągu kapilarnego na wskutek nieprawidłowo wykonanej izolacji fundamentu, ścian lub wylewki jak i również wyniku zdarzeń lasowych jak zalanie wodą.

 1. Podłoga (wylewka z betonu, płyty OSB/MFP)

Podłoga to element konstrukcyjny nośny, na którym układane są wszystkie warstwy instalacji ogrzewania. Podłogę może stanowić podłoże betonowe, konstrukcja drewniana lub konstrukcja z płyt OSB lub MFP spełniająca normy nośności i konstrukcji budowlanych.

ZALETY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO FOLIAMI GRZEWCZYMI POD PANELAMI:

 • Niskie koszty eksploatacji.
 • Niskie koszty inwestycji w porównaniu z innymi instalacjami ogrzewania.
 • Bezawaryjność systemu grzewczego.
 • Bezpieczeństwo użytkowania
 • Szybki i prosty montaż folii grzewczej pod panelami podłogowymi.
 • Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu.
 • Ogrzewanie płaszczyznowe działające na niskich temperaturach.
 • Szybki efekt grzewczy i niskie straty energii.
 • Przyjemnie ciepła podłoga.
 • Ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia.
 • Możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie i w różnych temperaturach.
 • Precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu oraz temperatury podłogi.
 • Brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów.
 • Brak zagrożenia wybuchem lub zaczadzeniem.
 • System grzewczy po ustawieniu temperatury w pomieszczeniu jest bezobsługowy.
 • Brak ingerencji w posadzkę. Nie ma potrzeby skuwania posadzki, gdyż folie grzewczą pod panelami możemy instalować na istniejącej posadzce.
 • Folię grzewczą pod panelami można stosować jako podstawowe źródło ciepła lub dodatkowe ogrzewanie.
 • Możliwość integrowania folii grzewczej z systemami solarnymi PV i wiatrowymi produkującymi prąd, oraz bilansowanie kosztów eksploatacji.
 • Możliwość instalacji ogrzewania folii grzewczej na każdym etapie remontu lub w nowo projektowanych budynkach.
 • Oszczędność miejsca wynikająca z braku potrzeby wy separowania osobnego pomieszczenia na kotłownie.
 • Brak odstających grzejników na ścianach.
 • Brak konieczności budowy komina.
 • Brak konieczności wykonywania dodatkowych prac ziemnych i budowlanych związanych z przyłączem gazu.
 • Ogrzewanie na podczerwień korzystnie wpływa na układ odpornościowy.
 • Ogrzewanie na podczerwień redukuje konwekcję co pozytywnie działa na osoby z problemami alergicznymi.
 • System grzewczy redukuje odczucie suchego powietrza i pozytywnie wpływa na klimat w pomieszczeniu.
 • Możliwość zdalnego sterowania temperaturą.
 • Brak emisji CO2