Baza wiedzy, Folia grzewcza

Folia grzewcza Heat Decor pod panelami

Ogrzewanie podczerwienią - folia grzewcza pod panelami

Ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi na podczerwień bezpośrednio pod panelami podłogowymi to obecnie najbardziej nowoczesny zeroemisyjny elektryczny system grzewczy stosowany w budownictwie mieszkaniowym.  Stale rosnąca popularność tego systemu wynika z niewygórowanych kosztów eksploatacji oraz małych nakładów inwestycyjnych w stosunku do innych systemów grzewczych. Folia grzewcza pod panelami to bardzo przystępny sposób na ciepłą podłogę w domu nowym i remontowanym.

Folia grzewcza – montaż jest prosty

W przeciwieństwie do alternatywnych systemów ogrzewania montaż folii grzewczej jest szybki i prosty oraz cechuje go najniższy koszt spośród porównywalnych rozwiązań. W domu o wielkości 100 – 150 m2 instalacja folii grzewczej może zająć wraz z uruchomieniem tylko 1 dzień!

Zobacz jak połączyć folię grzewczą z przewodami.

Okładziny podłogowe z paneli laminowanych to najczęściej wybierany materiał wykończeniowy stosowany w salonie, kuchni, sypialni, pokoju czy biurze. Charakteryzuje go niska cena zakupu, bardzo szeroka paleta wzorów i kolorów oraz bardzo prosty montaż. Panele laminowane to również świetna okładzina, gdy w naszym domu czy mieszkaniu planujemy ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi. Dedykowana do paneli laminowanych jest folia grzewcza HD-G.

Panele podłogowe, gdy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi, montowane są tak jak zwykle: w systemie pływającym na tak zwany zamek. Układamy je po prostu nad wcześniej rozłożoną folią grzewczą. Montaż paneli podłogowych w układzie pływającym daje możliwość bardzo precyzyjnej instalacji folii grzewczej praktycznie na całej powierzchni pomieszczenia. W efekcie uzyskamy ogrzewanie płaszczyznowe.

Deska warstwowa jest obecnie bardzo chętnie wybierana w nowych domach jako podłoga bardzo trwała i estetyczna. Montaż folii grzewczej bezpośrednio pod deską jeszcze do niedawna nie był praktycznie możliwy lub niezalecany. To się zmieniło wraz z wejściem na rynek wzmocnionej folii grzewczej HD-EPL, która przeznaczona jest właśnie pod deski warstwowe a także pod wylewkę.

Panele winylowe SPC stanowią doskonały kompromis między chęcią posiadania podłogi twardszej, wytrzymalszej, a łatwością montażu. Wiele osób ubolewa jednak nad ich chłodem, mają bowiem większą pojemność cieplną niż panele laminowane i pochłaniają ciepło naszych stóp. Od niedawna jest na to prosty sposób – folia grzewcza pod panele winylowe HD-PRO. Zobacz montaż folii grzewczej pod panele winylowe w domku modułowym:

Dom modułowy z ogrzewaniem na podczerwień foliami grzewczymi

Pokrycie podłogi folią grzewczą w 80% zapewnia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu i może być jedynym źródłem ciepła. System grzewczy pracuje na umiarkowanych temperaturach, nie nagrzewając się bardziej niż pożądane ciepło w otoczeniu.  Przekłada się to na komfort użytkowania, warunki sprzyjające zdrowiu oraz nagrzewanie paneli podłogowych nie większe niż gdyby padały na nie promienie słońca w letni dzień. A to jest dużo poniżej ich fabrycznej wytrzymałości.

Folia grzewcza pod podłogą wizualizacja

Zdrowe ogrzewanie podczerwienią

Ogrzewanie podłogowe foliami grzejnymi Heat Decor zaliczane jest do systemów grzewczych na podczerwień dzięki unikalnej konstrukcji folii grzewczej z zastosowaniem pasty grafitowej. Emitowane ciepło z folii grzejnej ogrzewa podłogę, ściany, sufit, przedmioty oraz osoby znajdujące się pomieszczeniu. Ogrzane podczerwienią przedmioty oddają swoje ciepło do powietrza.  Taka forma ogrzewania korzystnie wpływa na wewnętrzny klimat w pomieszczeniu oraz zdrowie mieszkańców, redukuje konwekcję unoszącą roztocza i zmniejsza odczucie suchego powietrza. Promieniowanie podczerwone sprzyja również rozwojowi roślin doniczkowych.

ZOBACZ JAK DZIAŁA FOLIA GRZEWCZA

Bezpośrednie umiejscowienie folii grzewczej pod panelami podłogowymi w ogrzewaniu podłogowym powoduje, iż ciepło wprowadzane jest do pomieszczania w sposób bezpośredni skracając czas nagrzewania pomieszczenia oraz nagrzewania się podłogi.

Ogrzewanie podłogowe do domu i mieszkania

Ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi może być stosowane jako podstawowe źródło do ogrzania pomieszczeń, jak i również dodatkowe ogrzewanie dające komfort ciepłej podłogi. Cały system grzewczy jest bardzo prosty w montażu i może być stosowany na każdym etapie remontu czy w nowo projektowanych budynkach.

Podłogowy system grzewczy jest bezobsługowy, ponieważ sterowany jest za pomocą elektronicznych termostatów pokojowych. Folie grzewcze objęte są wieloletnią gwarancją, co zapewnia bezawaryjną eksploatację systemu grzewczego na długie lata.

Folia grzewcza do biura i miejsca pracy

Folię grzewczą pod panelami z powodzeniem wykorzystać można w pomieszczeniach biurowych. Producenci paneli podłogowych oferują panele podłogowe o wysokich parametrach wytrzymałości na ścieranie AC5 i większe. Bez problemu możemy wydzielić w naszym biurze odpowiednie strefy grzewcze za pomocą elektronicznych termostatów i zaprogramować system grzewczy na optymalną prace biurową.  Nakłady finansowe na instalacje ogrzewania podłogowego foliami grzewczymi są niewielkie a stajemy się również niezależni od tradycyjnego miejskiego dostawcy ciepła regulując ciepło zgodnie z naszym zapotrzebowaniem.

Folia grzewcza pod panelami na całej powierzchni pomieszczenia

Folia grzewcza pod panelami podłogowymi instalowana jest na pełnej powierzchni pomieszczenia za wyjątkiem powierzchni zabudowy stałej, takiej jak szafy w zabudowie, komody czy inne meble lub urządzenia, które przylegają bezpośrednio do posadzki i nie są posadowione na nóżkach umożliwiających swobodne ujście ciepła.

Warto mieć na uwadze, że  zbyt wysoka temperatura podłogi osiągana w bardziej energochłonnych systemach niż folie grzewcze zamiast poprawiać nasze samopoczucie powoduje dyskomfort w użytkowaniu.

Ogrzewanie podłogowe powinno pracować w temperaturach równych oraz niższych niż:

 • 28 0C w pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia, pokoje, sypialnia, pokój dziecięcy, korytarz.
 • 34 0C w pomieszczeniach sanitarnych jak łazienka i WC.

Mniejsze pokrycie folii grzewczej dopuszczalne jest w obiektach o bardzo dobrej izolacji termicznej, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie a zastosowane folie grzewcze charakteryzują się niską mocą, np. 60W/m2. Sugerujemy jednak układanie folii grzewczej na pełnej powierzchni pomieszczenia nawet w budynkach o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło, ponieważ równa płaszczyzna grzewcza jest bardziej komfortowa w użytkowaniu.

Chodzenie po równomiernie ciepłej podłodze jest najbardziej przyjemne i komfortowe. W przypadku nierównomiernego pokrycia folią grzewczą lub innym systemem grzewczym powstać mogą miejsca, w których podczas chodzenia będziemy odczuwać dyskomfort wynikający z różnic w temperaturze podłogi. Ponadto równomierne pokrycie folii grzewczej w ogrzewaniu podłogowym powoduje, iż podłoga rozgrzewa się płaszczyznowo, co wpływa na jednolitą pracę okładziny podłogowej zwiększając jej żywotność.

Komfort ciepłej podłogi gdzie tylko chcesz

Ogrzewanie pomocnicze mające na celu zapewnić przede wszystkim komfort ciepłej podłogi to idealne zastosowanie dla folii grzewczych o niskiej mocy. Niewielkim kosztem instalacji i użytkowania uzyskujemy większy komfort np. w ciągach komunikacyjnych takich jak korytarze czy przedsionki oraz w piwnicy, na strychu, w garażu czy pod wiatrołapem i w innych miejscach, w których zależy nam na dogrzaniu pomieszczenia i efekcie ciepłej podłogi.

Efekt ciepłej podłogi pożądany jest zwłaszcza w pokojach dziecięcych, gdzie nasze pociechy spędzają czas bawiąc się na podłodze. Zastosowanie folii grzewczej pod panelami podłogowymi w pokojach dziecięcych z pewnością umili zabawę naszym dzieciom i jest korzystne dla ich zdrowia. Folie grzewcze nie generują pola elektromagnetycznego a emitowane przez nie promieniowanie dalekiej podczerwieni zna każdy z nas: to za jego sprawą czujemy ciepło na skórze wychodząc na zewnątrz w chłodny, lecz bezwietrzy i słoneczny dzień. Jest naturalną częścią promieniowania słonecznego. Gdy maluch bawi się na ciepłej podłodze, rodzice są wolni od zmartwień o to, że ich dziecko przeziębi się lub zmarznie. Folie Heat Decor spełniają ponadto wyśrubowaną normę IPX7 wodoodporności i w przypadku zalania podłogi wodą… podłoga dzięki grzejącym foliom po prostu szybciej wyschnie! 

Optymalne pokrycie pomieszczenia folią grzewczą jako podstawowym systemem grzewczym to ok. 80%. całej płaszczyzny. Takie pokrycie folii grzewczej umożliwia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu oraz pracę ogrzewania na niskich temperaturach.

Większość producentów paneli podłogowych w kartach technicznych produktu zastrzega, iż maksymalna temperatura pracy panelu podłogowego to ok. 28 0C. Z tego też względu odradzamy zmniejszanie pokrycia ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu z jednoczesnym zwiększaniem mocy folii. Takie nieprawidłowo zaplanowane systemy grzewcze niemal zawsze kończą się uszkodzeniem okładziny z paneli laminowanych czy powierzchni sufitu w wyniku przegrzania. Folie grzewcze o dużej mocy rekomendujemy pod wylewką lub panelami winylowymi SPC.

Jak zamontować folię grzewczą pod panele

Podstawowy system ogrzewania podłogowego foliami grzewczymi pod panelami składa się z folii grzewczej, maty izolacyjnej, folii paroizolacyjnej, złączek do folii grzewczej, taśmy samowulkanizującej, przewodów elektrycznych oraz termostatu do sterowania ogrzewaniem.

Zastosowanie nie kończy się na instalacji folii grzewczej pod panelami

Montaż folii grzewczych zawsze powinien uwzględniać przeznaczenie danego miejsca i dlatego wyróżniamy trzy jego odmiany:

 1. Pomieszczenia suche: montaż folii grzewczej pod panelami lub deską warstwową.
 2. Pomieszczenia suche: montaż folii grzewczej pod wylewką.
 3. Pomieszczenia wilgotne: montaż folii grzewczej pod wylewką.

Na pomieszczenia suche składać się będą takie pomieszczenia jak salon, sypialnia, pokój dziecięcy, pomieszczenia biurowe, korytarze oraz inne pomieszczenia, gdzie nie występuje wilgoć.

Instalacja folii grzewczej w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności to głównie łazienki, toalety, garaże i inne pomieszczenia, gdzie może regularnie występować wilgoć. Montaż pod wylewką konieczny w tego typu pomieszczeniach został szczegółowo omówiony w osobnym artykule – „Folia grzewcza pod wylewką i płytkami“.

Instalacja folii grzewczej pod panelami podłogowymi

Sposób montażu folii grzewczej pod panelami podłogowymi w pomieszczeniu suchym wraz z podstawowymi materiałami do instalacji prezentuje schemat warstwowy.

Każde z użytych materiałów pełni swoją funkcję w całym systemie ogrzewania.

 

 1. Wykończenie podłogi panele.

Wierzchnia okładzina podłogi pełniąca funkcję dekoracyjną i użytkową spełniająca odpowiednie normy wytrzymałości na ścieranie. W systemie grzewczym głównie stosowane są panele laminowane oraz drewniane deski warstwowe montowane na tak zwany zamek w układzie pływającym.

 1. Folia paroizolacyjna.

Folia paroizolacyjna LDPE o grubości 0,2 mm pełni funkcje ochronną folii grzewczej przed mechanicznymi uszkodzeniami wynikającymi z procesu tarcia podczas skurczania i rozkurczania paneli podłogowych. Folia paroizolacyjna pełni również dodatkową funkcję ochroną systemu grzewczego przed zdarzeniami losowymi takimi jak zalanie wodą lub innymi substancjami w formie płynnej.

 1. Folia grzewcza Heat Decor.

Folia grzewcza na podczerwień Heat Decor to główny nośnik ciepła w ogrzewaniu podłogowym.  Folię grzewczą podłączamy do przewodów elektrycznych za pomocą konektorów instalacyjnych a następnie podłączamy do termostatu pokojowego wyposażonego we wbudowany czujnik temperatury powietrza i zewnętrzny czujnik temperatury podłogi. Folia grzewcza instalowana bezpośrednio pod panelami podłogowymi w pomieszczeniach suchych nie wymaga uziemienia.

 1. Mata izolacyjna Heat Decor.

Mata izolacyjna pełni funkcję termoizolacji, gdyż folia grzewcza emituje ciepło w dwóch kierunkach. Ponadto mata izolacyjna wyrównuje nierówności podłoża oraz pełni funkcję izolacji akustycznej. Mata izolacyjna Heat Decor spełnia również bardzo ważną rolę konstrukcyjną pod folią grzewczą. Umieszczamy w niej elementy złączne folii grzewczej takie jak konektory instalacyjne z taśmą samowulkanizującą. W macie izolacyjnej wykonujemy również nacięcia, w których prowadzimy przewody elektryczne zasilające folię grzewczą.

 1. Folia paroizolacyjna.

Folia paroizolacyjna o grubości 0,2 mm pełni funkcje ochrony systemu grzewczego oraz paneli podłogowych niwelując wpływ wilgoci. Równomierna płaszczyzna paroizolacyjna ochrania folie grzewczą oraz panele podłogowe przed możliwym procesem zawilgocenia. Ryzyko takiego zawilgocenia wynika z tzw. podciągu kapilarnego. Jego prawdopodobieństwo zwiększa się w skutek np. nieprawidłowo wykonanej izolacji fundamentu, ścian lub wylewki, jak i również w wyniku zdarzeń losowych, jak zalanie wodą w pionie czy w pomieszczeniach obok.

 1. Podłoga (wylewka z betonu, płyty OSB/MFP)

Podłoga to element konstrukcyjny nośny, na którym układane są wszystkie warstwy instalacji ogrzewania w systemie pod panelami. Podłogę może stanowić podłoże betonowe, konstrukcja drewniana lub konstrukcja z płyt OSB lub MFP spełniająca normy nośności i konstrukcji budowlanych.

Jakiego rodzaju panele nadają się do ogrzewania foliami grzewczymi?

Podłogi różnią się między sobą właściwościami fizycznymi istotnymi dla trwałości systemu z folią grzewczą. Dlatego ważne jest, aby dobrać do nich odpowiedniego typu folie grzewcze pod panele.

Panele laminowane

Tłoczoną powierzchnią tych paneli jest specjalnie laminowany papier, a wierzch zabezpieczają substancje żywiczne. Chronią one przed rozwojem drobnoustrojów, grzybów i pleśni nadają też odpowiedni połysk i barwę. Rdzeń paneli laminowanych stanowi płyta wiórowa MDF lub HDF.

Folia grzewcza pod panele laminowane to seria HD-G. Jej grubość wynosi 0,338 mm. W skład zestawu gotowego do montażu wchodzi termostat. Osobno należy dobrać folię paroizolacyjną i podkład przeznaczony do ogrzewania podłogowego.

Panele winylowe

Panele winylowe SPC charakteryzują się odpornością na wilgoć. Z tego względu mają większą trwałość i zyskują na popularności. Mają też dobre przewodnictwo cieplne. Dodatkowo nie elektryzują się, dzięki czemu nie pokrywają się kurzem i zabrudzeniami. W dotyku są chłodniejsze od paneli laminowanych, dlatego ich doskonałym uzupełnieniem jest ogrzewanie podłogowe.

Folia grzewcza pod panele winylowe to seria HD-PRO o grubości 0,5 mm, stosowana także pod deskę wielowarstwową.

Warto pamiętać, że o ile w ogrzewaniu podłogowym folią grzewczą sprawdzą się praktycznie wszystkie panele winylowe SPC o odpowiedniej do ogrzewania podłogowego przenikalności cieplnej, to panele winylowe LVT na ogół nie nadają się do takiego zastosowania.

Parametry folii grzewczych

Folie grzewcze klasyfikuje się zgodnie z następującymi parametrami:

 • zasilanie elektryczne – różne serie folii grzewczej są zasilane z sieci z napięciem zmiennym AC o wartościach 230 V, 220 V i 110 V lub prądem stałym np. z akumulatora w pojazdach o napięciu DC 12 lub 24 V;
 • moc grzewcza – folie grzewcze Heat Decor w standardowych seriach mają moce 60 W/m2 , 80 W/m2 140 W/m2 oraz 220 W/m2, moc folii grzewczej powinna być dostosowana do charakterystyki energetycznej budynku, co zapewnia najbardziej oszczędne działanie systemu; nie łączy się w jednym systemie folii grzewczych o różnych mocach;
 • szerokość folii grzewczej – 25, 50 i 100 cm, folie grzewcze o poszczególnych szerokościach można ze sobą łączyć i zastosowanie różnych szerokości ułatwia ich równomierne rozłożenie na powierzchni podłogi;
 • grubość folii grzewczej – od 0,3 mm do 0,53 mm, zapewnia odpowiednią ochronę dla matrycy grzewczej zależnie od charakterystyki podłogi;
 • cięcie folii grzewczej – co 1 cm lub co 12,5 cm;
 • kształt matrycy grzewczej – matryce nowej generacji są całopowierzchniowe, w przerywane linie lub w kształcie plastrów miodu, i zapewniają równomierne nagrzewanie oraz lepsze połączenie warstw ochronnych folii PET, co zwiększa ich trwałość, komfort, efektywność i jest lepsze dla podłóg; starsze matryce są w kształcie pasków (folia drabinkowa).

Zalety ogrzewania podłogowego foliami grzewczymi pod panelami

Folie grzewcze pod panele zyskały uznanie ze względu na bardzo dobre parametry, jakość ogrzewania, a także wiele innych zalet takich, jak:

 • Niskie koszty eksploatacji.
 • Niskie koszty inwestycji w porównaniu z innymi instalacjami ogrzewania.
 • Bezawaryjność systemu grzewczego.
 • Bezpieczeństwo użytkowania.
 • Szybki i prosty montaż folii grzewczej pod panelami podłogowymi.
 • Równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu.
 • Ogrzewanie płaszczyznowe działające na niskich temperaturach.
 • Szybki efekt grzewczy i niskie straty energii.
 • Przyjemnie ciepła podłoga.
 • Ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia.
 • Możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie i w różnych temperaturach.
 • Precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu oraz temperatury podłogi.
 • Brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów.
 • Brak zagrożenia wybuchem lub zaczadzeniem.
 • System grzewczy po ustawieniu temperatury w pomieszczeniu jest bezobsługowy.
 • Brak ingerencji w posadzkę. Nie ma potrzeby skuwania posadzki, gdyż folie grzewczą pod panelami możemy instalować na istniejącej posadzce.
 • Folię grzewczą pod panelami można stosować jako podstawowe źródło ciepła lub dodatkowe ogrzewanie.
 • Możliwość integrowania folii grzewczej z systemami solarnymi PV i wiatrowymi produkującymi prąd, oraz bilansowanie kosztów eksploatacji.
 • Możliwość instalacji ogrzewania folii grzewczej na każdym etapie remontu lub w nowo projektowanych budynkach.
 • Oszczędność miejsca wynikająca z braku potrzeby wyznaczenia osobnego pomieszczenia na kotłownię.
 • Ściany są wolne od grzejników, łatwiej aranżować pomieszczenia.
 • Budowa komina nie jest konieczna, a to duża oszczędność.
 • Zbędne stają się dodatkowe prace ziemne i budowlane związane z przyłączem gazu.
 • Ogrzewanie na podczerwień korzystnie wpływa na układ odpornościowy i samopoczucie.
 • Ogrzewanie na podczerwień redukuje konwekcję co pozytywnie działa na osoby z problemami alergicznymi, ogranicza unoszenie roztoczy.
 • System grzewczy redukuje odczucie suchego powietrza i pozytywnie wpływa na klimat w pomieszczeniu.
 • Ogrzewanie podczerwienią lubią również rośliny doniczkowe.
 • Możliwość zdalnego sterowania temperaturą.
 • Folia grzewcza składa się z prostych elementów podlegających recyklingowi (miedź, srebro, pasta grafitowa, wysokojakościowa folia PET).
 • Zero emisji CO2.

Jaką folię grzewczą pod panele wybrać?

Jeżeli chcesz, aby Twój system elektrycznego ogrzewania podczerwienią był maksymalnie wydajny postaw na produkty o sprawdzonej jakości. Folia grzewcza pod panele Heat Decor charakteryzuje się wysoką trwałością i doskonałymi parametrami grzewczymi. Jako pierwsi na świecie opracowaliśmy folie grzewcze dopasowane do różnego rodzaju podłóg.

Folie grzewcze Heat Decor sprawdzają się zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych. Posiadamy także możliwość zaprojektowania folii gzrewczycho konkretnych parametrach dostosowanych do danego obiektu. Nasze produkty dopasowane są też do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych jak systemy inteligentnego domu czy IoT.

Folia grzewcza pod panele to także doskonała opcja dla wszystkich, którzy planują zainstalowanie lub już posiadają ekologiczne źródła energii odnawialnej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe można z powodzeniem zintegrować z instalacją fotowoltaiczną, dopasowując jej wielkość do zapotrzebowania na energię elektryczną ze strony ogrzewania. W systemie net biling za środki uzyskane ze sprzedaży nadprodukcji energii do sieci latem sfinansujemy sobie ogrzewanie zimą. Taki nowoczesny koncepcyjnie „zielony dom” nie tylko pozwoli Ci na znaczne oszczędności i przyczyni się do ochrony środowiska, ale też bez problemu spełni wszystkie wymogi takie, jak ustalany coraz bardziej rygorystycznie wskaźnik EP (roczne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną).

Ile kosztuje montaż folii grzewczej wraz z zakupem materiałów?

Porównanie kosztów materiałów, instalacji folii grzewczej oraz użytkowania z pompą ciepła oraz gazowym piecem kondensacyjnym znajduje się w artykule „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?“.

Własne koszty instalacji szacunkowo obliczy Ogólny Kalkulator Kosztów Ogrzewania Na Podczerwień.

W ciągu 2 dni roboczych przygotujemy indywidualną wycenę wraz z projektem:

 • w cenach producenta,
 • opcjonalnie wraz z montażem wykonanym przez ekipę wyszkoloną przez producenta.

ZAPYTAJ O WYCENĘ

Powiązane posty