Baza wiedzy, Mata grzewcza

Mata grzewcza pod płytki

Mata grzewcza pod płytki w łazience ogrzewanie podłogowe

Mata grzewcza pod płytki to najczęściej stosowane elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazienkach, toaletach, korytarzach czy kuchni. Maty grzewcze wykorzystujemy w miejscach, gdzie chcemy uzyskać efekt ciepłej podłogi lub komfort grzewczy w pomieszczeniu. Technologia grzewcza oparta na ogrzewaniu oporowym znana jest już od wielu lat. Cieszy się dużą popularnością z uwagi na długą żywotność systemu grzewczego, przystępna cenę oraz łatwy sposób montażu.

Zobacz jak podłączyć matę grzewczą.

Jak zamontować matę grzewczą pod płytkami

Elektryczne maty grzewcze instalujemy bezpośrednio na wylewce betonowej, płytach OSB/MFP, sklejce lub na izolacji termicznej wykonanej z gotowych płyt XPS powlekanych klejem. Sama instalacja maty jest bardzo prosta, gdyż siatka z włókna szklanego, na której osadzone są przewody grzewcze, jest samoprzylepna a to umożliwia łatwe przyklejenie maty grzewczej do podłoża.  Matę grzejną możemy układać w dowolnym kierunku poprzez rozcięcie siatki z włókna szklanego. Do klejenia mat grzewczych oraz płytek używamy klejów pełno elastycznych.

Ogrzewanie podłogowe sterowane jest przez elektroniczny termostat sterujący temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz temperaturę podłogi tworząc kompletny bezobsługowy system grzewczy.

SCHEMAT UŁOŻENIA MATY GRZEWCZEJ HEAT DECOR POD PŁYTKAMI

  1. Płytki ceramiczne, gresowe, kamienne

Okładzina podłogowa pełniąca funkcje użytkową oraz dekoracyjną o odpowiednich parametrach antypoślizgowych i wytrzymałości na ścieranie.

  1. Klej elastyczny do glazury

Materiał do klejenia okładzin podłogowych oraz maty grzewczej spełniający funkcje wiążące, wytrzymałościowe i elastyczne. Rodzaj kleju elastycznego dobierany jest stosowanie do wykonywanej okładziny podłogowej. Do ogrzewania podłogowego stosowane są kleje w klasie C2S1.

  1. Czujnik temperatury podłogi w rurce ochronnej

To element wyposażenia termostatu pełniącego rolę kontroli i sterowania temperatury podłogi. Czujnik temperatury podłogi umieszczony jest w peszlu ochronnym, który jest poprowadzony w nacięciu posadzki o wysokości równej szerokości peszla. Peszel poprowadzony jest równolegle do przewodów grzejnych. Koniec peszla zabezpieczony jest zaślepka uniemożliwiającą dostanie się kleju do środka czujnika.

  1. Mata grzewcza Heat Decor ®

Elektryczna mata grzewcza to główny nośnik ciepła w ogrzewaniu podłogowym.  Matę grzewczą podłączamy do termostatu pokojowego lub regulatora temperatury wyposażonego w zewnętrzny czujnik temperatury podłogi. Mata grzewcza musi być uziemiona oraz posiadać w swoim obwodzie wyłącznik różnicowoprądowy gwarantując bezpieczeństwo użytkowana instalacji ogrzewania.

  1. Izolacja cieplna podłogi (opcjonalnie)

Termoizolacja podłogi jest bardzo istotnym elementem działania całego systemu grzewczego. Jakość i grubość termoizolacji bezpośrednio wpływa na koszty eksploatacyjne oraz szybkość działania całego systemu grzewczego. Do izolacji termicznej podłogowego systemu grzewczego na wylewce betonowej stosujemy gotowe płyty XPS powlekane klejem. Płyty XPS muszą posiadać odporność na ściskanie min. 300kPa. co gwarantuje odpowiednia nośność całej instalacji grzewczej. Nie zawsze jednak możemy zastosować dodatkową izolację z uwagi na ograniczoną wysokość dla instalacji ogrzewania podłogowego.

  1. Klej elastyczny do glazury

Materiał do klejenia maty grzewczej spełniający funkcje wiążące, wytrzymałościowe i elastyczne. Do ogrzewania podłogowego stosowane są kleje w klasie C2S1.

  1. Szlichta podłogowa, płyty OSB/MFP, sklejka.

To element podłogowy konstrukcyjny nośny, na którym układana jest mata grzewcza. Podłogę może stanowić podłoże betonowe, konstrukcja drewniana lub konstrukcja z płyt OSB/MFP lub sklejka spełniająca normy nośności i konstrukcji budowlanych.

Mata grzewcza – ile powierzchni powinna pokrywać?

Matę grzewczą pod płytkami instalujemy na pełnej powierzchni pomieszczenia za wyjątkiem miejsc przeznaczonych pod zabudowę stałą taką jak wanna, kabina prysznicowa, meble kuchenne, szafy w zabudowie z podłożem drewnianym i inne meble lub urządzenia, które przylegają bezpośrednio do posadzki i nie są posadowione na nóżkach umożlwiających swobodne ujście ciepła.

  1. Mata grzewcza
  2. Czujnik temperatury podłogi
  3. Termostat

A. Czujnik temperatury podłogi umieszczony pomiędzy przewodami grzewczymi.
B. Zmiana kierunku maty grzejnej wiąże się z rozcięciem siatki podkładowej.
C. Zachowanie bezpiecznej odległość maty grzejnej od stałej zabudowy.
D. Zachowanie bezpiecznej odległość maty grzejnej od armatury łazienkowej.
E. Zachowanie bezpiecznej odległości od ścian.
F. Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy przewodami grzejnymi.

 

Rolka maty grzewczej pod płytki izolacja teflonowa na siatce samoprzylepnej niebieska

Maty grzewcze w większości przypadków stosowane są jako ogrzewanie wspomagające lub spełniające role komfortu ciepłej podłogi. Optymalne pokrycie pomieszczenia matą grzewczą jako podstawowego systemu grzewczego to ok. 80% całej płaszczyzny. Takie pokrycie matą grzewczą umożliwia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu.

Mniejsze pokrycie maty grzewczej dopuszczalne jest w obiektach i pomieszczeniach o bardzo dobrej izolacji termicznej, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Sugerujemy jednak układanie maty grzewczej na pełnej powierzchni pomieszczenia, nawet w budynkach i pomieszczeniach o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło. Równa płaszczyzna grzewcza jest bardziej komfortowa w użytkowaniu. Chodzenie po równomiernie ciepłej podłodze jest bardziej przyjemne i komfortowe. W przypadku nierównomiernego pokrycia podłogi matą grzewczą mogą powstać miejsca, w których podczas chodzenia będziemy odczuwać dyskomfort wynikający z różnic temperatur podłogi.

W przypadku nowych domów alternatywnym do maty grzewczej rozwiązaniem może być folia grzewcza pod wylewką. Przeczytaj o tym, co różni matę i folię grzewczą.

Temperatura podłogi w ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać temperatur:

– 28 °C w pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia, pokoje i korytarz

– 34 °C w pomieszczeniach sanitarnych jak łazienka i WC

Zalety ogrzewania podłogowego matami grzewczymi pod płytkami

ogrzewanie bezpośrednie.

bezawaryjność systemu grzewczego.

szybki i prosty montaż.

– przyjemnie ciepła podłoga.

bezpieczeństwo użytkowania.

– możliwość formowania maty grzewczej w określoną powierzchnie grzewczą i wzór.

ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia.

– precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu i podłogi.

– możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie.

– brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów.

– brak odstających grzejników na ścianach.

– system grzewczy redukuje konwekcję co pozytywnie działa na osoby z problemami alergicznymi.

– możliwość zdalnego sterowania temperaturą

– brak emisji CO2.

Sprawdź maty grzewcze, których jesteśmy producentem – zapraszamy do sklepu. Dajemy 25 lat gwarancji!

Zobacz nas na YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *