Baza wiedzy, Termostaty

Termostaty pokojowe i regulatory temperatury- rodzaje i zasada działania

Termostaty pokojowe i regulatory temperatury to urządzenia głównie stosowane do sterowania temperaturą pokojową lub temperaturą podłogi w różnego typu systemach grzewczych. Termostaty przyczyniają się do poprawy komfortu codziennego życia oraz ograniczają nadmierne koszty eksploatacji systemów grzewczych. Za pomocą termostatów sterować możemy ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami ściennymi tworząc w każdym z pomieszczeń naszego domu niezależną temperaturę w zależności od potrzeb i naszych upodobań. Stosowanie termostatów i regulatorów temperatury daje nam większą swobodę w zarządzaniu energią oraz wyklucza uciążliwą konieczność regulacji każdego grzejnika z osobna.

Rozróżniamy trzy główne typy sterowników:

  1. Termostaty pokojowe z wbudowanym czujnikiem temperatury powietrza służące głównie do sterowania ściennymi, sufitowymi lub wolnostojącymi grzejnikami elektrycznymi. Głównym zadaniem termostatu jest utrzymywanie komfortowej temperatury pokojowej poprzez włączanie i wyłączanie grzejnika elektrycznego. Termostaty stosowane są również do tradycyjnych wodnych systemów grzewczych z centralnym ogrzewaniem.
  2. Termostaty do ogrzewania podłogowego z wbudowanym czujnikiem temperatury powietrza oraz z dodatkowym zewnętrznym czujnikiem służącym do sterowania temperaturą podłogi. Termostaty dedykowane są do podłogowych systemów grzewczych, gdzie wymagana jest jednoczesna kontrola temperatury podłogi oraz temperatury pokojowej. Termostat ma za zadanie utrzymać komfortową temperaturę pokojową przy jednoczesnym ograniczaniu temperatury podłogi, chroniąc podłogę przed ewentualnym przegrzaniem. Termostaty te mogą również pełnić funkcję klasycznego termostatu pokojowego do regulacji tylko temperatury powietrza gdyż posiadają w swojej funkcji kilka trybów pracy.
  3. Regulatory temperatury z zewnętrznym czujnikiem temperatury służące do sterowania temperaturą podłogi lub innych systemów grzewczych gdzie zależy nam tylko na kontroli temperatury grzałki. Regulatory temperatury głównie stosowane są do elektrycznych podłogowych systemów grzewczych, w których zależy nam wyłącznie na sterowaniu temperaturą podłogi.

Każdy z tych urządzeń sterujących temperaturą może dodatkowo posiadać opcje programowania cykli grzewczych, funkcję otwartego okna, sterowania zdalnego WiFi przez aplikacje w telefonie, a także protokół ZigBee. Na temat termostatów z ZigBee pisaliśmy w tekście pt. “Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?

 

TRYBY PRACY TERMOSTATÓW I REGULATORÓW TEMPERATURY:

  • In (room) – Kontrola temperatury poprzez czujnik wewnętrzny. Wbudowany czujnik temperatury powietrza kontroluje temperaturę w pomieszczeniu, natomiast czujnik podłogowy jest wyłączony. Tryb stosowany jest w ogrzewaniu elektrycznym każdego typu za wyjątkiem ogrzewania podłogowego
  • OU (floor) – Kontrola temperatury poprzez zewnętrzny czujnik . Zewnętrzny czujnik temperatury NTC kontroluje temperaturę podłogi, natomiast czujnik powietrza pokojowy jest wyłączony. Tryb stosowany jest w ogrzewaniu podłogowym w celu sterowania tylko temperaturą podłogi.
  • ALL – wbudowany czujnik temperatury powietrza kontroluje temperaturę w pomieszczeniu oraz podłogowy czujnik ogranicza temperaturę podłogi. Tryb stosowany w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

DOBÓR TERMOSTATU I STEROWANIA

Dobór odpowiedniego sterowania ogrzewaniem ma kluczowe znaczenie pod względem prawidłowej i ekonomicznej pracy systemu grzewczego.

Zanim wybierzesz odpowiedni dla siebie termostat, zapoznaj się z naszym tekstem, w którym wyjaśniamy czym dokładnie jest termostat: “Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?

Do wyboru odpowiedniego sterowania ogrzewaniem podłogowym lub sterowania grzejnikami elektrycznymi przyczyniają się takie aspekty jak styl życia, łatwość w regulacji systemem grzewczym czy wiek osoby, która będzie użytkowała ogrzewanie. W zależności od potrzeb użytkownika można stosować termostaty elektroniczne, które sterują ogrzewaniem z zaprogramowaniem cykli grzewczych dopasowując temperatury pomieszczeń w określonym czasie do stylu życia. Termostaty programowalne świetnie sprawdzają się do systemów grzewczych w biurach lub innym miejscach pracy, gdzie wymagamy określonej temperatury w pewnym przedziale czasu.

Dla najmniej wymagających osób lub osób starszych, którym zależy na podgrzaniu podłogi odpowiednie będą regulatory temperatury z sterowaniem mechanicznym przez pokrętło.

Ważnym aspektem doboru termostatu jest również sposób jego montażu. Większość termostatów przystosowanych do ogrzewania grzejnikami elektrycznymi montowane są na ścianie podtynkowo w puszce. Są jednak sytuacje, gdzie montaż takiego termostatu jest niemożliwy z uwagi na brak fachowca, który by taki termostat zamontował lub odpowiedniego miejsca na ścianie. W tego typu sytuacjach odpowiedni będzie termostat do gniazda.

Przy nowo budowanych domach i inwestycjach wielomieszkaniowych wykorzystywane są coraz częściej zintegrowane systemy sterowania przewodowego lub bezprzewodowego zwane potocznie inteligentnym domem. W systemie inteligentnego domu ogrzewanie sterowne jest z poziomu aplikacji w telefonie jako jedna z dostępnych funkcji w aplikacji. Z poziomu takiej aplikacji możemy również sterować światłem czy roletami. Termostaty wyposażone są w systemy zdalnej komunikacji MESH i przekazywania sygnałów w celu utrzymania stabilności połączenia i sygnału.

HD-500/W.Z. z modułem ZigBee 3.0⇨

Protokół ZigBee, to najnowsze rozwiązanie, które stosowane jest w inteligentnych domach. Sterowanie i programowanie termostatu odbywa się za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki protokołowi ZigBee możemy w bezpieczny sposób połączyć praktycznie wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się w domu w jeden przyjazny i wygodny ekosystem. Połączenie termostatu z wbudowanym protokołem ZigBee oraz specjalnej jednostki centralnej ZigBee dom może zostać podłączony do systemu zdalnego sterowania, który można zarządzać z poziomu wszystkich najpopularniejszych aplikacji smart home:

  • Amazon Alexa
  • Google Assistance
  • Tmall Genie
  • DuerOS

Termostat HD-T1000/S.W.Z z modułem ZigBee 3.0 i dodatkowym czujnikiem powietrza⇨

Sterowanie ogrzewaniem za pomocą kilku termostatów, które rozsiane są po całym domu może być nieco uciążliwe. Termostat z modułem ZigBee i dodatkowym czujnikiem powietrza powstał po to, aby umożliwić sterowanie temperaturą spoza pomieszczenia. Termostat posiada dwa zewnętrzne czujniki – powietrza oraz podłogi, dzięki temu urządzenie sterujące ogrzewaniem może być zamontowane w zupełnie innym miejscu – na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu wszystkie termostaty sterujące ogrzewaniem podłogowym na podczerwień w domu mogą być zamontowane w jednym miejscu. Dodatkowy czujnik zewnętrzny można zamontować także poza łazienką dzięki czemu i w tym pomieszczeniu będziemy sterowali ogrzewaniem. Wbudowany protokół ZigBee daje możliwość połączenia systemu ogrzewania elektrycznego na podczerwień z innymi urządzeniami elektrycznymi tworząc tym samym smart home. Umożliwia to sterowanie domowymi urządzeniami z poziomu najpopularniejszych aplikacji dedykowanych do zarządzania smart home.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *