Termostaty pokojowe i regulatory temperatury to urządzenia głównie stosowane do sterowania temperaturą pokojową lub temperaturą podłogi w różnego typu systemach grzewczych. Termostaty przyczyniają się do poprawy komfortu codziennego życia oraz ograniczają nadmierne koszty eksploatacji systemów grzewczych. Za pomocą termostatów sterować możemy ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami ściennymi tworząc w każdym z pomieszczeń naszego domu niezależną temperaturę w zależności od potrzeb i naszych upodobań. Stosowanie termostatów i regulatorów temperatury daje nam większą swobodę w zarządzaniu energią oraz wyklucza uciążliwą konieczność regulacji każdego grzejnika z osobna. Dlatego istotne jest jaki regulator pokojowy lub termostat wybrać i czym się poszczególne rodzaje termostatów od siebie różnią.
Rozróżniamy trzy główne typy sterowników:
- Termostaty pokojowe z wbudowanym czujnikiem temperatury powietrza służące głównie do sterowania ściennymi, sufitowymi lub wolnostojącymi grzejnikami elektrycznymi. Głównym zadaniem termostatu jest utrzymywanie komfortowej temperatury pokojowej poprzez włączanie i wyłączanie grzejnika elektrycznego. Termostaty stosowane są również do tradycyjnych wodnych systemów grzewczych z centralnym ogrzewaniem.
- Termostaty do ogrzewania podłogowego z wbudowanym czujnikiem temperatury powietrza oraz z dodatkowym zewnętrznym czujnikiem służącym do sterowania temperaturą podłogi. Termostaty dedykowane są do podłogowych systemów grzewczych, gdzie wymagana jest jednoczesna kontrola temperatury podłogi oraz temperatury pokojowej. Termostat ma za zadanie utrzymać komfortową temperaturę pokojową przy jednoczesnym ograniczaniu temperatury podłogi, chroniąc podłogę przed ewentualnym przegrzaniem. Termostaty te mogą również pełnić funkcję klasycznego termostatu pokojowego do regulacji tylko temperatury powietrza gdyż posiadają w swojej funkcji kilka trybów pracy.
- Regulatory temperatury z zewnętrznym czujnikiem temperatury służące do sterowania temperaturą podłogi lub innych systemów grzewczych gdzie zależy nam tylko na kontroli temperatury grzałki. Regulatory temperatury głównie stosowane są do elektrycznych podłogowych systemów grzewczych, w których zależy nam wyłącznie na sterowaniu temperaturą podłogi.
Każdy z tych urządzeń sterujących temperaturą może dodatkowo posiadać opcje programowania cykli grzewczych, funkcję otwartego okna, sterowania zdalnego WiFi przez aplikacje w telefonie, a także protokół ZigBee. Na temat termostatów z ZigBee pisaliśmy w tekście pt. „Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?”.
Przed wyborem odpowiedniego urządzenia warto dowiedzieć się jak działa czujnik temperatury i jakie tryby pracy posiadają termostaty.