Termostaty pokojowe i regulatory temperatury – rodzaje i zasada działania

Termostaty pokojowe i regulatory temperatury to urządzenia głównie stosowane do sterowania temperaturą pokojową lub temperaturą podłogi w różnego typu systemach grzewczych. Termostaty przyczyniają się do poprawy komfortu codziennego życia oraz ograniczają nadmierne koszty eksploatacji systemów grzewczych. Za pomocą termostatów sterować możemy ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami ściennymi tworząc w każdym z pomieszczeń naszego domu niezależną temperaturę w zależności od potrzeb i naszych upodobań. Stosowanie termostatów i regulatorów temperatury daje nam większą swobodę w zarządzaniu energią oraz wyklucza uciążliwą konieczność regulacji każdego grzejnika z osobna. Dlatego istotne jest jaki regulator pokojowy lub termostat wybrać i czym się poszczególne rodzaje termostatów od siebie różnią.

Rozróżniamy trzy główne typy sterowników:

  1. Termostaty pokojowe z wbudowanym czujnikiem temperatury powietrza służące głównie do sterowania ściennymi, sufitowymi lub wolnostojącymi grzejnikami elektrycznymi. Głównym zadaniem termostatu jest utrzymywanie komfortowej temperatury pokojowej poprzez włączanie i wyłączanie grzejnika elektrycznego. Termostaty stosowane są również do tradycyjnych wodnych systemów grzewczych z centralnym ogrzewaniem.
  2. Termostaty do ogrzewania podłogowego z wbudowanym czujnikiem temperatury powietrza oraz z dodatkowym zewnętrznym czujnikiem służącym do sterowania temperaturą podłogi. Termostaty dedykowane są do podłogowych systemów grzewczych, gdzie wymagana jest jednoczesna kontrola temperatury podłogi oraz temperatury pokojowej. Termostat ma za zadanie utrzymać komfortową temperaturę pokojową przy jednoczesnym ograniczaniu temperatury podłogi, chroniąc podłogę przed ewentualnym przegrzaniem. Termostaty te mogą również pełnić funkcję klasycznego termostatu pokojowego do regulacji tylko temperatury powietrza gdyż posiadają w swojej funkcji kilka trybów pracy.
  3. Regulatory temperatury z zewnętrznym czujnikiem temperatury służące do sterowania temperaturą podłogi lub innych systemów grzewczych gdzie zależy nam tylko na kontroli temperatury grzałki. Regulatory temperatury głównie stosowane są do elektrycznych podłogowych systemów grzewczych, w których zależy nam wyłącznie na sterowaniu temperaturą podłogi.

Każdy z tych urządzeń sterujących temperaturą może dodatkowo posiadać opcje programowania cykli grzewczych, funkcję otwartego okna, sterowania zdalnego WiFi przez aplikacje w telefonie, a także protokół ZigBee. Na temat termostatów z ZigBee pisaliśmy w tekście pt. „Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?”.

Przed wyborem odpowiedniego urządzenia warto dowiedzieć się jak działa czujnik temperatury i jakie tryby pracy posiadają termostaty.

 

Tryby pracy termostatów i regulatorów temperatury

  • In (room) – Kontrola temperatury poprzez czujnik wewnętrzny. Wbudowany czujnik temperatury powietrza kontroluje temperaturę w pomieszczeniu, natomiast czujnik podłogowy jest wyłączony. Tryb stosowany jest w ogrzewaniu elektrycznym każdego typu za wyjątkiem ogrzewania podłogowego
  • OU (floor) – Kontrola temperatury poprzez zewnętrzny czujnik . Zewnętrzny czujnik temperatury NTC kontroluje temperaturę podłogi, natomiast czujnik powietrza pokojowy jest wyłączony. Tryb stosowany jest w ogrzewaniu podłogowym w celu sterowania tylko temperaturą podłogi.
  • ALL – wbudowany czujnik temperatury powietrza kontroluje temperaturę w pomieszczeniu oraz podłogowy czujnik ogranicza temperaturę podłogi. Tryb stosowany w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym.

 

 

Dobór termostatu i sterowania

Dobór odpowiedniego sterowania ogrzewaniem ma kluczowe znaczenie pod względem prawidłowej i ekonomicznej pracy systemu grzewczego.

Zanim wybierzesz odpowiedni dla siebie termostat, zapoznaj się z naszym tekstem, w którym wyjaśniamy czym dokładnie jest termostat: „Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?”.

Do wyboru odpowiedniego sterowania ogrzewaniem podłogowym lub sterowania grzejnikami elektrycznymi przyczyniają się takie aspekty jak styl życia, łatwość w regulacji systemem grzewczym czy wiek osoby, która będzie użytkowała ogrzewanie. W zależności od potrzeb użytkownika można stosować termostaty elektroniczne, które sterują ogrzewaniem z zaprogramowaniem cykli grzewczych dopasowując temperatury pomieszczeń w określonym czasie do stylu życia. Termostaty programowalne świetnie sprawdzają się do systemów grzewczych w biurach lub innym miejscach pracy, gdzie wymagamy określonej temperatury w pewnym przedziale czasu.

Dla najmniej wymagających osób lub osób starszych, którym zależy na podgrzaniu podłogi odpowiednie będą regulatory temperatury z sterowaniem mechanicznym przez pokrętło. Takie manualne termostaty są proste w obsłudze, a zakres ich działania ogranicza się do zmiany temperatury. Niektóre posiadają też czujnik podłogowy. W przeciwieństwie do elektronicznego termostatu pokojowego nie da się ich programować nie posiadają bowiem regulacji histerezy. To istotny parametr uwzględniający zarówno poziom ogrzania domu, jak i koszty ogrzewania. Względem niego termostat dopasowuje czas grzania i zapobiega zbyt częstemu włączaniu się systemu grzewczego.

Ważnym aspektem jest również sposób montażu termostatu. Większość termostatów przystosowanych do ogrzewania grzejnikami elektrycznymi montowane są na ścianie podtynkowo w puszce. Są jednak sytuacje, gdzie montaż takiego termostatu jest niemożliwy z uwagi na brak fachowca, który by taki termostat zamontował lub odpowiedniego miejsca na ścianie. W tego typu sytuacjach odpowiedni będzie termostat do gniazda.

Przy nowo budowanych domach i inwestycjach wielomieszkaniowych wykorzystywane są coraz częściej zintegrowane systemy sterowania przewodowego lub bezprzewodowego zwane potocznie inteligentnym domem. W systemie inteligentnego domu ogrzewanie sterowne jest z poziomu aplikacji w telefonie jako jedna z dostępnych funkcji w aplikacji. Z poziomu takiej aplikacji możemy również sterować światłem czy roletami. Termostaty wyposażone są w możliwość tworzenia systemu typu MESH i przekazywania sygnałów w celu utrzymania stabilności połączenia i sygnału.

Protokół ZigBee, to najnowsze rozwiązanie, które stosowane jest w inteligentnych domach. Sterowanie i programowanie termostatu odbywa się za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki protokołowi ZigBee możemy w bezpieczny sposób połączyć praktycznie wszystkie inteligentne urządzenia elektryczne znajdujące się w domu w jeden przyjazny i wygodny ekosystem. Połączenie termostatu z wbudowanym protokołem ZigBee oraz specjalnej jednostki centralnej ZigBee dom może zostać podłączony do systemu zdalnego sterowania, który można zarządzać z poziomu wszystkich najpopularniejszych aplikacji smart home:

  • Amazon Alexa
  • Google Assistance
  • Tmall Genie
  • DuerOS

Sterowanie ogrzewaniem za pomocą kilku termostatów, które rozsiane są po całym domu może być nieco uciążliwe. Termostat z modułem ZigBee i dodatkowym czujnikiem powietrza powstał po to, aby umożliwić sterowanie temperaturą spoza pomieszczenia. Termostat posiada dwa zewnętrzne czujniki – powietrza oraz podłogi, dzięki temu urządzenie sterujące ogrzewaniem może być zamontowane w zupełnie innym miejscu – na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu wszystkie termostaty sterujące ogrzewaniem podłogowym na podczerwień w domu mogą być zamontowane w jednym miejscu. Dodatkowy czujnik zewnętrzny można zamontować także poza łazienką, dzięki czemu i w tym pomieszczeniu będziemy sterowali ogrzewaniem. Wbudowany protokół ZigBee daje możliwość połączenia systemu ogrzewania elektrycznego na podczerwień z innymi urządzeniami elektrycznymi tworząc tym samym smart home. Umożliwia to sterowanie domowymi urządzeniami z poziomu najpopularniejszych aplikacji dedykowanych do zarządzania smart home.

Jaki termostat wybrać?

Jak widać rynek oferuje dość szeroki wybór, jeśli chodzi o rodzaje termostatów oraz regulatory temperatury w pokoju. To jaki regulator pokojowy będzie najodpowiedniejszy zależy od wielu czynników. Przykładowo w łazience pożądana jest wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach. W miejsce klasycznych termostatów dobrze sprawdzają się kontrolery łazienkowe. Umożliwiają one łatwe i bezpieczne sterowanie podłogówką oraz kontrolę temperatury powietrza. Aby nie narażać urządzenia na uszkodzenia lub szybsze zużycie w warunkach zwiększonej wilgotności montuje się je najczęściej w przedpokoju, do łazienki zaś doprowadza czujniki.

HD-T1000/S.W.Z z modułem ZigBee 3.0 to rodzaj nowoczesnego termostatu Heat Decor z dodatkowym czujnikiem powietrza pozwalającym na komfortowe i bezpieczne sterowanie ogrzewaniem łazienkowym.

Jak działa czujnik temperatury w takim przypadku? Przede wszystkim, jak wspominano wyżej do termostatu może być dołączony zewnętrzny czujnik temperatury powietrza. Dzięki temu samo urządzenie nie musi być montowane w danym pomieszczeniu – wystarczy czujnik. Dodatkowo pozwala to umieścić wszystkie termostaty w jednym miejscu, czyli stworzyć coś w rodzaju „sterowni” z której w łatwy i praktyczny sposób będzie można kontrolować ogrzewanie i temperaturę w całym domu, czy mieszkaniu.

Trzeba jednak pamiętać, że nie panuje tu dowolność i termostaty prawidłowo współpracują z przypisanymi do nich czujnikami temperatury. Przy zakupie termostatu z czujnikami należy też wziąć pod uwagę łatwość montażu, co może mieć duże znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu czujnik będzie trzeba wymienić.

Po wyborze termostatu niezbędna jest jeszcze jego kalibracja. Właściwe ustawienie zapewni jego prawidłową pracę i realne wskazania temperatury. Dzięki temu również późniejsze ustawianie temperatury zgodnie ze wskazaniami innych urządzeń lub własnymi odczuciami jest prostsze. Aby dokonać kalibracji, niezbędny jest dokładny zewnętrzny termometr względem wskazań którego ustawia się temperaturę na urządzeniu.

Niezależnie od pomieszczenia w jakim pracuje, termostat jest bardzo ważną częścią systemu grzewczego. Niesprawnie działający będzie zakłócał pracę ogrzewania niewłaściwie dostosowując temperaturę w pokoju lub ogrzewania podłogowego. Termostaty Heat Decor to sprawdzona technologia, której jakość potwierdziły liczne testy, a przede wszystkim zadowoleni klienci.

Dowiedz się więcej o termostatach