Kalkulator koszty ogrzewania elektrycznego domu i zużycie prądu

Kalkulator

KALKULATOR: CAŁOŚCIOWY KOSZT OGRZEWANIA ELEKTRYCZNEGO PODŁOGOWEGO
Oblicz
leaf

Roczne koszty eksploatacyjne

leaf

Miesięczne koszty eksploatacyjne

leaf

Koszty inwestycyjne materiałów

leaf

Roczne zużycie energii elektrycznej

leaf

Moc znamionowa systemu grzewczego

leaf

Znamionowy pobór energii

leaf

Wymagana instalacja fotowoltaiczna do zbilansowania kosztów ogrzewania

*Przedstawione obliczenia mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66.par.1 Kodeksu Cywilnego

Kalkulator: koszt ogrzewania elektrycznego domu i zużycie prądu

Wyliczenie kosztów inwestycyjnych w kalkulatorze, czyli koszt instalacji systemu grzewczego bez robocizny, to uśredniony koszt netto materiałów: folia grzewcza HD-G wraz z kompletnym asortymentem, bez termostatów, z przeznaczeniem do montażu bezpośrednio pod panel laminowany. Do kosztu netto materiałów należy doliczyć VAT (8% w usłudze z montażem lub 23% przy zakupie samych materiałów).

Roczne zużycie energii elektrycznej przez ogrzewanie folią grzewczą są to dane szacunkowe określone na podstawie średniego zużycia energii elektrycznej w budynku o wybranej klasie energetycznej podczas przeciętnego sezonu grzewczego z uśrednionymi temperaturami powietrza dla ostatnich lat.

Na indywidualne zużycie energii elektrycznej mają wpływ takie czynniki jak: konstrukcja domu, ustawione na termostatach cykle grzewcze, zwyczaje domowników, usytuowanie domu i odsłonięcie na wiatr, warunki pogodowe. W związku z tym indywidualne zużycie prądu przez ogrzewanie może się różnić od oszacowanego w kalkulatorze. Użytkownik ma stały i bezpośredni wpływ na koszty użytkowania poprzez sposób zaprogramowania cykli grzewczych na termostatach. Zmieniając cykle grzewcze można uzyskać natychmiastowe obniżenie kosztu ogrzewania.

Wycena ogrzewania

Dokładną indywidualną wycenę pod dowolny montaż (ogrzewanie pod wylewkę, pod panele winylowe, pod deskę warstwową, inny) można otrzymać w ciągu 2 dni roboczych w odpowiedzi na zgłoszenie przez formularz: Szybka wycena.

Dla systemu grzewczego razem z montażem VAT wynosi 8% dla budynków jednorodzinnych do 300 m2 powierzchni użytkowej oraz dla mieszkań do 150 m2 powierzchni użytkowej znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.

Koszty ogrzewania

Roczny bilans zakupu paliw oraz energii elektrycznej dla przeciętnego gospodarstwa domowego wskazuje, że około 70-80% pochłania koszt ogrzewania domu (poznaj aktualne porównanie systemów grzewczych) i podgrzewanie wody (porównaj urządzenia do ogrzewania wody prądem).

Urządzenia elektryczne (poza grzewczymi) wraz z oświetleniem odpowiadają z kolei 20-30% stałych rachunków za energię i paliwa. W efekcie to wydajny, nowoczesny system grzewczy może być najlepszą odpowiedzią na to jak obniżyć rachunki, pod warunkiem jednak, że dom czy mieszkanie są odpowiednio ocieplone.

Nowe domy w standardzie wyznaczonym przez Warunki Techniczne 2021 to klasa energetyczna budynku A lub A+ i te budynki mają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania. To w nich najlepiej sprawdza się ogrzewanie elektryczne podłogowe, zapewniające maksimum komfortu i zero emisji spalin czy pyłów.

W starszych domach wymagana jest zwykle termomodernizacja przed inwestycją w nowoczesny elektryczny system grzewczy – i to następnie otwiera wybór: jakie ogrzewanie do starego domu po termomodernizacji.

W obu przypadkach na koszt ogrzewania elektrycznego domu i zużycie prądu ma wpływ oprócz termoizolacji:

● sposób rozprowadzania ciepła

● i sterowanie systemem grzewczym.

Ciepło może być rozprowadzane pośrednio rozgrzanym powietrzem lub bezpośrednio poprzez fale podczerwieni. Sterowanie ogrzewaniem może umożliwiać bieżącą kontrolę zużycia prądu i programowanie cykli, w których system przechodzi automatycznie w tryb ekonomiczny.

Koszt ogrzewania elektrycznego domu

Kalkulator kosztów ogrzewania elektrycznego domu uwzględnia podłogowy system grzewczy z zastosowaniem folii grzewczych Heat Decor, które zebrały już liczne pozytywne opinie oraz zadowolonych użytkowników na terenie Polski.

Na całościowy koszt ogrzewania składają się:

● koszty inwestycyjne materiałów – czyli ile zapłacimy za kompletny system grzewczy;

● koszty serwisowania i wymiany – w przypadku folii grzewczych są zerowe, bo folie grzewcze Heat Decor nie wymagają serwisowania i są ogrzewaniem praktycznie na całe życie;

● roczne koszty eksploatacyjne – czyli rachunki zależne od tego jakie mamy zużycie prądu przez ogrzewanie elektryczne.

Szacując przyszły koszt ogrzewania należy wziąć pod uwagę również wydatki na sam system – jego instalację, serwisowanie oraz wymianę. Niższy koszt użytkowania w całościowym bilansie dla niektórych urządzeń może łączyć się z większą ilością wydanych w sumie pieniędzy.

Zużycie prądu przez ogrzewanie elektryczne

Zużycie prądu przez ogrzewanie elektryczne folią grzewczą jest podyktowane powierzchnią użytkową domu, której około 80% zajmie folia grzewcza, by stanowiła jedyny niezależny system grzewczy. To tak zwane ogrzewanie na podczerwień, zużycie prądu jest w nim niskie dzięki rozprowadzaniu ciepła bezpośrednio do ciał stałych poprzez długie fale podczerwieni, a nie poprzez rozgrzane powietrze. Tradycyjne systemy grzewcze rozprowadzające ciepło rozgrzanym powietrzem charakteryzują się większymi stratami ciepła i nierównomiernym jego rozkładem w pomieszczeniu, unoszeniem kurzu i rozprowadzaniem po domu alergenów. W ogrzewaniu podczerwienią mniej ciepła ucieka wraz z rozgrzanym powietrzem, więcej ciepła kumuluje się w budynku.

Koszt ogrzewania podłogowego domu 100 m2, 50m2 czy 40 m2 – w przypadku systemu z folią grzewczą jest łatwy do obliczenia i oznacza tylko zastosowanie odpowiedniej ilości folii grzewczej i termostatów. Nie są potrzebne dodatkowe urządzenia. Jedyną dodatkową inwestycją w przypadku dużych domów, którą warto wziąć pod uwagę, jest centralka ZigBee i dobranie do niej termostatów ZigBee, co znacznie ułatwia zarządzanie systemem przez aplikację w smartfonie.

Aplikacja w smartfonie podaje na bieżąco zużycie prądu przez ogrzewanie elektryczne i pozwala na zdalne programowanie poszczególnych termostatów. Przed powrotem do domu z urlopu przełączymy system na normalny tryb, by cieszyć się ciepłem od pierwszych chwil, a gdy nie przebywamy w domu, przełączymy system grzewczy w tryb ekonomiczny.

W efekcie rachunki za ogrzewanie folia grzewcza ma zawsze przewidywalne i łatwo je moderować, odpowiednio do bieżących celów oszczędnościowych.

Kalkulator ogrzewania podłogowego

System grzewczy z folią grzewczą to kompletny sposób na ciepłą podłogę, który nie wymaga dodatkowych urządzeń. Kalkulator ogrzewania podłogowego określa zatem całość wydatków inwestycyjnych na podgrzewanie podłóg w domu i jednoczesne ogrzewanie w ten sposób całego budynku.

Ogrzewanie na podczerwień kalkulator

Heat Decor to innowacyjne elektryczne ogrzewanie na podczerwień, które jest ekologiczne i ekonomiczne. Ogrzewanie podczerwienią, którego koszt oblicza kalkulator, jest oparte na foliach grzewczych. Inne rodzaje ogrzewania podczerwienią to: grzejnik na podczerwień oraz promiennik podczerwieni – również produkowane przez Heat Decor.

Ogrzewanie na podczerwień foliami grzewczymi sprawdza się jako ogrzewanie mieszkania, wymiana źródeł ciepła oraz ogrzewanie domu a także obiektów przemysłowych i publicznych. Stanowi korzystną alternatywę dla pomp ciepła i tradycyjnych technik grzewczych. Jak wiele można zaoszczędzić na tej inwestycji, pokazuje dostępny wyżej kalkulator kosztów ogrzewania.

Wymagana instalacja fotowoltaiczna do zbilansowania kosztów ogrzewania

Ostatnim czynnikiem, który zoptymalizuje koszty ogrzewania przy zachowaniu optymalnego komfortu domowników jest instalacja fotowoltaiczna. Kalkulator podaje jaką ilość prądu w kWp wytwarza instalacja fotowoltaiczna w warunkach standardowych o takiej wielkości, która będzie odpowiednia do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd przez instalację grzewczą.

Montaż ogrzewania elektrycznego

Montaż ogrzewania elektrycznego foliami grzewczymi dla domu wielkości 100 m2 zajmuje 1-2 dni i system jest gotowy do użycia. Pozwala to elastyczne planowanie budowy lub remontu i generuje dodatkowe oszczędności związane z brakiem przestojów na budowie.

Montaż, zależnie o rodzaju folii grzewczej, możliwy jest bezpośrednio pod panele laminowane, panele winylowe SPC lub deskę warstwową albo w systemie pod wylewkę (jastrych anhydrytowy lub cementowy), co umożliwia zastosowanie różnych typów podłóg.

Przebieg montażu pod wylewkę w domu energooszczędnym można zobaczyć na poniższym filmie:
Folia grzewcxa pod wylewkę nahydrytową montaż film

Karta sklepowa