Baza wiedzy, Mata grzewcza

Mata grzewcza – zasada działania, rodzaje i zastosowania

Mata grzewcza to ultracienki elektryczny przewód grzewczy osadzony na samoprzylepnej siatce z włókna szklanego stosowany w tzw. podłogówce, czyli elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Zasada działania maty grzewczej jest z pozoru prosta – wolframowy kabel grzejny zamienia prąd elektryczny w ciepło ogrzewające najbliższe otoczenie maty. Doskonałość tkwi w szczegółach. Mata grzewcza jest zatopiona w kleju elastycznym lub w wylewce cienkowarstwowej. Szczególnie klej elastyczny tworzy często niejednorodne otoczenie, co oznacza, że mata nagrzewa się nierównomiernie, a to ma erozyjny wpływ na jej żywotność w wyniku punktowego przegrzania i naprężeń.

Maty grzejne HD-mat wyróżnia najwyższa wytrzymałość dzięki ich konstrukcji oraz zastosowaniu wysokiej klasy izolacji zewnętrznej wykonanej z FEP (teflon). Wytrzymują punktowe przegrzanie sięgające 200 °C. Na dłuższą żywotność naszych mat grzewczych oraz bezpieczną i bezawaryjną pracę wpływa również konstrukcja samego kabla, który składa się nie z jednego, ale z wielu wolframowo-niklowych drutów.

Mata grzewcza pod płytki budowa izolacja teflonowa

Konstrukcja maty grzewczej HD-mat powoduje, iż przewód grzejny jest lekko płaski i bardzo cienki, jego średnica to 2×3 mm, co umożliwia instalację maty grzewczej w miejscach, gdzie mamy ograniczone możliwości wysokości na posadzce.  Ultracienka konstrukcja maty grzejnej HD-mat obniża również zużycie kleju lub masy samopoziomującej, co wpływa na obniżenie kosztów instalacji.

Mata grzewcza HD-mat jest samoprzylepna, a to ułatwia montaż systemu grzewczego. Osadzone na siatce z włókna szklanego przewody grzejne są bardzo elastyczne i sprężyste, z ograniczoną pamięcią na odkształcanie.

Mata grzejna przeznaczona jest do ogrzewania bezpośredniego pomieszczeń pod płytkami ceramicznymi, gresowymi i kamiennymi.  Jak już wspomnieliśmy na wstępie montaż maty grzejnej wykonywany jest w elastycznym kleju lub masie samopoziomującej przystosowanej do ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe matami grzewczymi może być stosowane jako podstawowe źródło do ogrzania pomieszczeń jak i również stanowić dodatkowe ogrzewanie dające komfort ciepłej podłogi. Cały system grzewczy jest bardzo prosty w montażu i może być stosowany na każdym etapie remontu czy w nowo projektowanych budynkach.

Wady maty grzewczej

Mata grzewcza wywołuje u niektórych osób obawy o pole elektromagnetyczne. Czy zakłóca pracę urządzeń elektrycznych? Nie. Czy jest bezpieczna dla osób z rozrusznikiem serca? Tak. Co więc może być realną wadą maty grzewczej?

Przede wszystkim mata niskiej jakości w wypadku awarii narazi nas na koszty związane z koniecznością kucia podłogi. Naprawy można co prawda dokonać punktowo, usuwając wyłącznie płytkę nad przerwanym kablem, ale to nadal – kłopot i koszt, zależny też od ceny i dostępności płytek na wymianę. W dodatku naprawiona mata nie ma już takiej samej sprawności i w miejscu naprawy istnieje większe ryzyko powtórnej awarii.

Sposób na tę wadę? Mata grzewcza izolowana teflonem o wielodrutowym wolframowo-niklowym kablu. Jej zwiększona odporność na różnice temperatury w obrębie maty (naprężenia) i maksymalna temperatura sprawiają, że raz położona – będzie nam służyć długie dekady. W Heat Decor dajemy gwarancję na 25 lat jako producent maty grzewczej HD-mat.

Mata grzewcza – zasada działania

Jak już wspominaliśmy na wstępie, głównym nośnikiem ciepła w matach grzewczych Heat Decor jest przewód grzejny wykonany w technologii splotu drutów wolframowo-niklowych. Ciepło wytwarzane jest w wyniku powstałego oporu elektrycznego na drutach wolframowo niklowych przewodu grzejnego. Wytworzona energia przenoszona jest na płaszczyznę podłogi ogrzewając pomieszczenie.

Rodzaje mat grzewczych Heat Decor

Maty grzewcze Heat Decor są dopasowane fabrycznie do wielkości pomieszczenia. Nie ma potrzeby ich docinania. Jedyne, co różni poszczególne maty, to powierzchnia, a w zestawach – również termostat.

 • Zasilanie elektryczne: napięcie znamionowe AC: 230 V
 • Klasa izolacji zewnętrznej: izolacja żyły grzejnej FEP (teflon), izolacja zewnętrzna FEP (teflon)
 • Konstrukcja żyły grzejnej: konstrukcja wielodrutowa
 • Moc grzewcza: 150 W/m2
 • Powierzchnia maty grzewczej: od 1 m2 do 12 m2

Dokładną specyfikacją dla każdego rozmiaru maty grzewczej poznasz tutaj.

Zastosowanie maty grzewczej

Maty grzewcze dzięki swojej budowie posiadają wiele zastosowań grzewczych. Możliwości zastosowania maty grzewczej z podziałem na przeznaczenie i system ogrzewania.

 1. Ogrzewanie domu i mieszkania, ogrzewanie hal przemysłowych, ogrzewanie hal magazynowych, ogrzewanie biura, ogrzewanie przedszkola, ogrzewanie szkoły, ogrzewanie szpitala, ogrzewanie hoteli, ogrzewanie sklepów handlowych, ogrzewanie kościoła, ogrzewanie kontenerów, ogrzewanie łodzi.
 • Systemy grzewcze

– ogrzewanie podłogowe pod płytkami, gresem, kamieniem

– ogrzewanie stanowisk pracy

– platformy grzewcze

– płyty grzewcze

– podesty grzewcze

 • Zalety maty grzewczej

ogrzewanie bezpośrednie pod płytkami.

bezawaryjność systemu grzewczego

szybki i prosty montaż

bezpieczeństwo użytkowania

ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia

– precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu i podłogi

– możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie

– przyjemnie ciepła podłoga

– brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów

– brak zagrożenia wybuchem oraz zaczadzeniem

– możliwość integrowania mat grzewczych z systemami solarnymi PV i wiatrowymi produkującymi prąd, oraz bilansowanie kosztów eksploatacji

– szerokie możliwości stosowania okładzin podłogowych w ogrzewaniu podłogowym

– oszczędność miejsca wynikająca z braku potrzeby wy separowania osobno pomieszczenia na kotłownie

– komin odprowadzający spaliny jest zbędny

– brak konieczności wykonywania dodatkowych prac ziemnych i budowlanych zawiązanych z przyłączem gazu

– pomieszczenie może być wolne od odstających od ścian grzejników

– system grzewczy redukuje konwekcję co pozytywnie działa na osoby z problemami alergicznymi

– możliwość zdalnego sterowania temperaturą

– zeroemisyjność: brak emisji CO2

ogrzewanie-na-podczerwieC584-3-mata-scaled-700x160.jpgHeat_Decor_
 1. Ogrzewanie przemysłowe, ogrzewanie w procesach produkcji, ogrzewanie w produkcji rolnej, ogrzewanie w produkcji chowu zwierzą, ogrzewanie roślin. 
 • Systemy grzewcze

– komory grzewcze

– kanały grzewcze

– tunele grzewcze

– podgrzewane stoły kamienne

– podgrzewane blaty kamienne

 • Zalety maty grzewczej

cienki element grzewczy

elastyczność

możliwość formowania maty grzewczej w określoną powierzchnie grzewczą i wzór.

różna powierzchnia grzałek

bezpieczeństwo użytkowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *