Podkład izolacyjny

Podkład izolacyjny to materiał stosowanym pod różnymi powierzchniami, chroniący przed czynnikami takimi jak: wychłodzenie, wilgoć czy hałas. W systemach grzewczych Heat Decor podkład izolacyjny jest ich niezbędnym elementem, ukierunkowując ciepło do pomieszczenia. Musi również spełniać wymagania wynikające z technologii montażu i charakterystyki podłóg układanych bezpośrednio nad systemem grzewczym.

Zastosowanie podkładu izolacyjnego

Podkład izolacyjny jest stosowany jako:

  • izolacja termiczna: zapobiega przenikaniu ciepła lub zimna przez powierzchnię, na której został zastosowany;
  • izolacja akustyczna: redukuje przenikanie dźwięków przenikających między pomieszczeniami lub dzięków pochodzących z zewnątrz;
  • ochrona przed wilgocią: chroni powierzchnię przed działaniem wody i wilgoci, które mogą prowadzić do uszkodzeń strukturalnych lub rozwoju pleśni i grzybów.

Podkłady izolacyjne są często wykonane z różnych materiałów, w zależności od ich przeznaczenia i właściwości, które mają spełniać. Dobrym przykładem będą tu maty wykonane z pianki polietylenowej, styropianu ekstrudowanego czy wełny mineralnej. Wybór odpowiedniego podkładu izolacyjnego zależy od specyfiki danej inwestycji, wymagań dotyczących izolacji oraz budżetu. Różne rodzaje podkładów izolacyjnych na ogół nie powinny być stosowane zamiennie.

Podkłady izolacyjne w systemach Heat Decor

W systemach Heat Decor dla prawidłowego działania systemu grzewczego stosuje się podkłady izolacyjne takie jak: mata izolacyjna piankowa oraz płyta izolacyjna, czyli styropian ekstrudowany nazywany również styrodurem.

Mata izolacyjna do ogrzewania podłogowego HD. ISM.100/5

Mata izolacyjna Heat Decor to kluczowy element systemów grzewczych, efektywnie zatrzymuje ciepło wytworzone przez system grzewczy i kieruje je ku górze, zwiększając wydajność ogrzewania.

Mata izolacyjna Heat Decor wykonana jest z wysokiej jakości pianki polietylenowej komorowej, dwustronnie laminowanej. Posiada grubość 5 mm i szerokość 100 cm. Jej unikalne cechy to wysoka klasa izolacji termicznej, odporność na obciążenia oraz zdolność wyrównywania nierówności podłoża. Z jednej strony pokryta jest warstwą PET z nadrukowaną kratownicą ułatwiającą montaż, a z drugiej – folią strukturalną do wyrównywania podłoża.

Poza główną funkcją w systemach grzewczych, mata izolacyjna Heat Decor skutecznie tłumi pogłosy powstające podczas chodzenia. Jest to więc idealne rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy pragną ciepłych podłóg, ale również dla tych, którzy cenią sobie komfort akustyczny w swoim domu.

Płyta izolacyjna do ogrzewania podłogowego HD-XPS300 i HD-XPS700

Płyty izolacyjne ze styropianu ekstrudowanego HD-XPS300 i HD-XPS700 są niezastąpione w systemach grzewczych Heat Decor. Pełnią funkcję izolacyjną, zapewniając skuteczne zatrzymanie ciepła oraz chronią system grzewczy przed zimnym podłożem.

Oba produkty charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością na ściskanie oraz doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Płyta izolacyjna HD-XPS300 wytrzymuje obciążenie do 300 kPa, natomiast HD-XPS700 – aż do 700 kPa. Dodatkowo, oba materiały są odporne na mróz, wilgoć i wodę, co czyni je idealnymi do zastosowań w różnych warunkach. To najbardziej profesjonalny podkład izolacyjny pod folię grzewczą dostępny na rynku.

Płyty ze styroduru HD-XPS300 i HD-XPS700 sprawdzają się nie tylko w systemach grzewczych. Dzięki ich właściwościom doskonale nadają się jako izolacja akustyczna ścian i podłóg, dodatkowa izolacja termiczna ścian i sufitów, czy też jako materiał izolacyjny o zastosowaniu ogólnobudowlanym.

Okładziny podłogowe a wybór odpowiedniego podkładu izolacyjnego

Wybierając konkretny rodzaj podłogi, ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim podkładzie rekomendowanym do ogrzewania podłogowego.

Podkład izolacyjny w systemie grzewczym podłóg pływających:

  • panel laminowany o grubości min. 8 mm: płyta izolacyjna HD-XPS300 lub mata izolacyjna Heat Decor HD.ISM.100/5;
  • panel laminowany o grubości min. 7 mm: płyta izolacyjna HD-XPS300;
  • panel winylowy SPC (z rdzeniem mineralnym) o grubości min. 4 mm: płyta izolacyjna HD-XPS700;
  • deska warstwowa o grubości min. 12 mm: płyta izolacyjna HD-XPS7300.

Dobrze dobrany podkład izolacyjny do ogrzewania podłogowego to gwarancja skuteczności na długie lata. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą podkładów izolacyjnych dostępną na naszej stronie internetowej i wybrania produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Dowiedz się więcej o podkładzie izolacyjnym