Termostat do ogrzewania podłogowego

Termostat do ogrzewania podłogowego wodnego i termostat do podłogówki elektrycznej są urządzeniami, które może różnić np. dołączony do nich czujnik temperatury podłogi. Z tego względu zalecane jest stosowanie do elektrycznego ogrzewania podłogowego takiego regulatora temperatury, który jest do niego przeznaczony.

Termostat do ogrzewania podłogowego elektrycznego

System z folią grzewczą lub z matą grzewczą nie będzie działał poprawnie bez termostatu podłogowego, stąd jego zakup i montaż są konieczne. Jakie są jego najważniejsze funkcje?

  • Termostat ogranicza temperaturę podłogi.
  • Zapewnia komfort cieplny odpowiedni do potrzeb w danej chwili.
  • Umożliwia oszczędne zarządzanie energią elektryczną.

Sterowniki ogrzewania podłogowego zwane potocznie termostatami dzielą się na różne rodzaje ze względu na swoje funkcjonalności:

  • elektroniczne programowalne termostaty (dotykowe, z przyciskami, bez możliwości łączenia z internetem oraz z modułami Wi-Fi lub ZigBee),
  • manualne termostaty.

Programowalny termostat dotykowy posiada wyświetlacz, który w całości lub częściowo pełni rolę przycisków, co nadaje mu nowoczesnego charakteru i czyni bardzo wygodnym w obsłudze.

Regulatory do ogrzewania podłogowego z modułem Wi-Fi łączą się bezpośrednio z najbliższym routerem Wi-Fi lub repeaterem Wi-Fi. Są odpowiednie dla osób, które chcą zarządzać ogrzewaniem z poziomu aplikacji i do mieszkań, gdzie nie będzie zbyt wiele termostatów, a sygnał Wi-Fi jest silny, niezakłócony i nie napotyka na przeszkody.

Termostat ogrzewania podłogowego z modułem ZigBee, który odbiera sygnał również z innych termostatów i urządzeń ZigBee tworząc sieć MESH, jest idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych i większych budynków. Nie jest wymagane wzmacnianie sygnału, bo każdy termostat pełni rolę przekaźnika i wzmacniacza sygnału. Jest konieczne dokupienie Mini Centrali ZigBee, która przekazuje sygnał do routera Wi-Fi.

Jak podłączyć sterownik do ogrzewania podłogowego

Szczegóły montażu i podłączenia precyzuje instrukcja dołączona do termostatu i dostępna na naszej stronie dla termostatów Heat Decor. O czym zawsze należy pamiętać, to że kluczowe jest właściwe zainstalowanie podłogowego czujnika temperatury.

W systemie z folią grzewczą czujnik temperatury podłogi umieszczany jest pod matrycą grzewczą (w montażu bezpośrednim pod podłogę pływającą) lub nad matrycą grzewczą ( w montażu pod wylewkę).

W systemie z matą grzewczą czujnik temperatury podłogi instalowany jest po środku pomiędzy kablami grzejnymi ułożonymi na siatce z włókna szklanego.

Zgodne ze sztuką umieszczenie czujnika temperatury podłogi zapewnia, że sterowanie temperaturą będzie przebiegać bezbłędnie. Może być jednak jeszcze konieczna kalibracja odczytu temperatury po uruchomieniu systemu.

Montaż termostatów jest zwykle ostatnim etapem instalacji podłogówki ale należy go przewidzieć na samym początku i przygotować puszkę instalacyjną oraz peszle.

Utrzymywanie stałej temperatury za pomocą termostatu podłogowego

Gdy wybrany sterownik temperatury ma możliwość programowania tygodniowego cyklu grzewczego, po wstępnym zaprogramowaniu system działa bezobsługowo. Temperatura w wybranych godzinach jest dokładnie taka, jak została wybrana. Może się jednak zdarzyć konieczność jej korekty.

Ustawienia temperatury warto zmienić na czas dłuższego wyjazdu. Wtedy wystarczy przełączyć termostat w tryb wyjazdowy. To zapewni oszczędności. Nie należy jednak schodzić z temperaturą poniżej 16°C, gdyż ponowne ogrzanie nadmiernie wychłodzonych pomieszczeń będzie wymagało więcej energii niż ta zaoszczędzona.

Drugim powodem do zmiany raz ustalonego tygodniowego cyklu grzewczego jest odczyt zużycia prądu dokonany za pomocą aplikacji w termostatach w modułem Wi-Fi lub ZigBee. Gdy dojdziemy do wniosku, że zużycie prądu mogłoby być wyższe lub powinno być niższe, jest to powód, by zrewidować wstępne założenia odnośnie godzin i przypisanych im temperatur.

W termostatach manualnych utrzymywanie stalej temperatury ogrzewania podłogowego jest wynikiem ustawienia pokrętła na odpowiedniej pozycji.

Inteligentny termostat do podłogówki

Regulatora ogrzewania podłogowego nie można nazwać inteligentnym, bo nie ma możliwości uczenia się. Coraz bardziej inteligentne stają się natomiast aplikacje do zarządzania termostatem. Oznacza to, że np. programowalny termostat dotykowy zainstalowany kilka lat temu i posiadający moduł Wi-Fi lub ZigBee będzie z czasem w coraz bardziej inteligentny sposób pełnił swoją funkcje, choć nie wymienimy samego sprzętu, a jedynie zaktualizujemy zarządzającą nim aplikację.

W zadaniu sterowania temperaturą pomieszczeń samego termostatu nic nie zastąpi. Montaż termostatów może ulec zmianie, w związku z tym, że przyzwyczajenie do korzystania z aplikacji kontrolującej ogrzewanie uczyni zbędnym posiadanie samego termostatu pod ręką.

Możemy być jednak pewni, że najnowsze termostaty Heat Decor posłużą nam długo, a wraz z rozwojem aplikacji będą pełnić swoją rolę w sposób coraz bardziej inteligentny. Termostat programowalny z Wi-Fi lub ZigBee pozostanie przez najbliższe lata najbardziej przyszłościowym wyborem.

Dowiedz się więcej o termostatach