Blog, Systemy grzewcze

Elektryczne ogrzewanie wody i domu – koszty i porównanie rozwiązań

Minimalistyczna zielona łazienka w domu z elektrycznym ogrzewaniem wody i podłóg

Decydując się na elektryczne ogrzewanie wody i domu stajemy przed pytaniami o koszty i porównanie rozwiązań. W tym artykule omówimy dom, w którym zainstalowano folie grzewcze na podczerwień. Ich koszt instalacji i użytkowania omówiliśmy w osobnym tekście, ale ile będzie nas kosztować cwu – zapisywane również jako c.w.u., czyli ciepła woda użytkowa? Poniżej porównujemy koszty ogrzewania wody dostępnymi na rynku urządzeniami elektrycznymi.

Czynniki wpływające na wybór folii grzewczej są szeroko omówione w artykule „Ogrzewanie podłogowe elektryczne – czy się opłaca?”. Wybór urządzenia, które podgrzeje wodę użytkową, jest dla właścicieli domów równie ważny, jak wybór systemu grzewczego dla domu. Inwestując w urządzenie do c.w.u., należy zwrócić uwagę na nieco inne aspekty dotyczące jego użytkowania niż w przypadku ogrzewania. Są to przede wszystkim:

 1. Zapotrzebowanie na c.w.u. występuje przez cały rok, a nie sezonowo
 2. Konieczna moc urządzenia do c.w.u. jest zależna od zużycia wody, a nie od wielkości domu
 3. Warunkiem zadowolenia z instalacji c.w.u. jest dostępność wody o pożądanej temperaturze

O ile pierwsze dwa punkty nie wymagają wyjaśnienia, ponieważ są raczej oczywiste, to w przypadku trzeciego należy się wytłumaczenie. Dla większości domowników ważniejsza jest temperatura, którą zapewnia instalacja do podgrzania wody, a nie ilość wody czy też  jej przepływ. Lepiej mieć 100 litrów wody o temperaturze 40oC niż 200 litrów o temperaturze 20oC. Lepszy jest umiarkowany strumień odczuwalnie ciepłej wody niż obfity lecz chłodnawy prysznic.

Mając to wszystko na uwadze możemy dokonać wyboru odpowiedniego systemu przygotowującego cwu.

Porównanie rozwiązań i kosztów – co mamy do wyboru?

Urządzenia przygotowujące ciepłą wodę użytkową możemy podzielić na:

 • Przepływowe
 • Zbiornikowe

Podgrzewacze przepływowe

Urządzenia przepływowe są instalowane zazwyczaj w punkcie czerpania wody, czyli pod baterią. Na rynku są dostępne dwa typy ogrzewaczy przepływowych:

 • Sterowane hydrauliczne
 • Sterowane elektronicznie

Podgrzewacze do cwu sterowane hydraulicznie włączają się, gdy strumień wody przepływa przez urządzenie pod odpowiednim ciśnieniem. Podgrzewacze sterowane elektronicznie nie reagują na ciśnienie wody, a na sam jej przepływ, przez co są w stanie pracować efektywnie nawet wtedy, gdy ciśnienie jest niskie. Istnieją ponadto przepływowe podgrzewacze wody stosowane w łazienkach, ale te wymagają po pierwsze dużej mocy (rzędu 18 – 20 kW) oraz doprowadzenia prądu trójfazowego.

Wady:

 • ogrzewacze hydrauliczne pobierają więcej wody zimnej
 • decydując się na podgrzewacze o większej mocy trzeba się liczyć z potrzebą doprowadzenia prądu trójfazowego
 • duża odległość od miejsca pobrania sprawia, że c.w.u. się wychładza

Zalety:

 • nieograniczony dostęp do ciepłej wody użytkowej
 • krótki czas na dotarcie ciepłej wody do kranu
 • woda do temperatury 40oC nagrzeje się w kilka sekund

Koszty podgrzewaczy przepływowych

Ceny miejscowych ogrzewaczy wody montowanych pod baterią zaczynają się od 400 zł (stan na kwiecień 2022 roku). Aby oszacować koszty eksploatacji c.w.u. przygotowanej przez przepływowy podgrzewacz wody, musimy dokonać kilku założeń:

 • woda w kranie ma temperaturę 10oC
 • podgrzewamy wodę do temperatury 40oC
 • posiadamy podgrzewacz jednofazowy, miejscowy o mocy 5,5 kW
 • wydajność urządzenia wynosi 2,7 l/min
 • średnia cena prądu w taryfie G11 wynosi 0,77 zł/kWh

Z powyższych danych wiemy, że godzina działania takiego małego podgrzewacza przepływowego zamontowanego np. pod baterią w kuchni będzie nas kosztowała 4,2 zł. W ciągu godziny taki podgrzewacz jest w stanie przygotować około 160 l ciepłej wody podgrzanej o 30oC. Jednak podkreślmy raz jeszcze, że wyliczenie to dotyczy niewielkiego podgrzewacza, który znajdzie zastosowanie w kuchennym kranie lub umywalce łazienkowej.

Koszt użytkowania łazienkowego podgrzewacza przepływowego

Inną charakterystykę ma podgrzewacz o większej przepustowości, który znajdzie zastosowanie w prysznicu lub przy wannie. W tym przypadku zakładamy, że:

 • woda w kranie ma temperaturę 10oC
 • podgrzewamy wodę do temperatury 40oC
 • podgrzewacz o mocy 21 kW
 • wydajność urządzenia wynosi 10 l/min
 • podgrzewamy 150 l wody
 • średnia cena prądu w taryfie G11 wynosi 0,77 zł/kWh

Zgodnie z założeniami podgrzewamy 150 litrów wody, ponieważ taką średnio objętość mają wanny. Najbardziej wydajne łazienkowe podgrzewacze przepływowe mają wydajność rzędu 10 l/godzina więc średniej wielkości wanna napełni się ciepłą wodą o temperaturze 40 stopni w ciągu 15 minut. Taka jedna kąpiel będzie nas kosztowała około 16 złotych. Trzeba przy tym pamiętać, że z uwagi na dużą moc urządzenie takie wymaga doprowadzenia do łazienki prądu trójfazowego, co może być dużym i kosztownym utrudnieniem.

Decydując się na ogrzewacze przepływowe, musimy mieć też na względzie fakt, że każde miejsce poboru wody musi mieć osobne urządzenie, więc ostateczne koszty trzeba pomnożyć przez liczbę kranów.

Podgrzewacze zbiornikowe

Rozwiązaniem konkurencyjnym w stosunku do podgrzewaczy przepływowych są urządzenia zbiornikowe. Są wyposażone w grzałkę elektryczną oraz zasobnik, w którym woda jest podgrzewana i który jest izolowany termicznie od otoczenia. W odróżnieniu od podgrzewaczy przepływowych zasób ciepłej wody w zasobniku jest ograniczony. Do podgrzewaczy zbiornikowych zaliczamy bojlery:

 • elektryczne
 • z jedną lub dwiema wężownicami
 • dwupłaszczyznowe

Bojler elektryczny

Weźmiemy pod uwagę tylko pierwszy typ urządzeń, ponieważ mogą one ogrzać wodę wykorzystując do tego wyłącznie energię elektryczną. W drugim typie urządzeń woda jest ogrzewana przez grzałkę elektryczną oraz zewnętrzne źródło takie jak panele solarne do grzania wody lub pompa ciepła do cwu. W  przypadku bojlerów dwupłaszczyznowych woda użytkowa jest ogrzewana przez wodę krążącą w systemie centralnego ogrzewania, co w przypadku domu, który ogrzewany jest wyłącznie folią grzewczą na podczerwień, praktycznie nie będzie występować.

Odpowiednie umieszczenie elektrycznego bojlera jest równie kluczowe, jak miejsce instalacji podgrzewacza przepływowego. Im dalej od miejsca pobrania wody, tym więcej traci ona ciepła, a my pieniędzy.

Wybór odpowiedniego sposobu na podgrzewanie wody prądem poprzez bojler wiążę się z koniecznością oszacowania zużycia wody przez domowników. Na rynku są dostępne urządzenia o pojemności od 15 do 150 litrów, choć znajdą się też takie o pojemności 300 litrów. Każda osoba czy rodzina znajdzie coś odpowiedniego do jej zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.

Bojler jest urządzeniem zdecydowanie większym, co trzeba również brać uwagę, planując jego zakup. Do miejsc, w których woda jest stosunkowo rzadko używana, stosuje się również mniejsze urządzenia mające pojemność zaledwie 5 litrów. Zasada ich działania jest jednak taka sama jak w przypadku ich większych wersji.

Wady:

 • potrzebne jest miejsce na montaż bojlera
 • ilość ciepłej wody dostępnej nieprzerwanie jest ograniczona i trzeba ją zawczasu zaplanować
 • awaria urządzenia słabszej jakości może grozić zalaniem pomieszczenia, w którym się znajduje

Zalety:

 • nie wymaga dodatkowego przyłącza, np. gazowego, wystarczy sam prąd
 • działa w normalnej sieci elektrycznej, jest podłączany do gniazdka
 • nie wymaga specjalnej instalacji elektrycznej (w przypadku bojlerów do 150 l pojemności)

Koszty użytkowania bojlera

Koszt ogrzewania wody bojlerem elektrycznym zależy od jego mocy. Od niej właśnie zależy bezpośrednio szybkość, z jaką nagrzeje się woda do pożądanej temperatury. Przy wyborze bojlera trzeba również zwrócić uwagę na jego pojemność, ponieważ to od niej zależy ile osób po kolei będzie mogło korzystać z ciepłej wody użytkowej. Dla kilkuosobowej rodziny zaleca się bojlery o pojemności 120 l wzwyż.

Bojler dla jednej osoby lub małej rodziny

 • bojler o pojemności 80 l
 • moc grzałki 1,5 kW
 • ogrzewamy wodę o 40oC

Do nagrzania 80 litrów wody bojler średnio będzie potrzebował 96 minut i w tym czasie zużycie energii wyniesie 1,5 kWh, co przy średniej stawce prądu będzie generowało koszt w wysokości niecałych 1,15 zł. W przypadku inwestowania w większy bojler koszty te będą wyższe, ponieważ w większym urządzeniu znajduje się mocniejsza grzałka.

Bojler dla średniej rodziny

 • bojler o pojemności 120 l
 • moc grzałki  2 kW
 • ogrzewamy wodę o 40oC

Nagrzanie 120 l wody podanym wyżej bojlerem będzie trwało 144 minuty. W tym czasie urządzenie zużyje 2 kWh, co będzie kosztowało w sumie 1,5 zł i pozwoli na kąpiel po kolei całej rodzinie pod prysznicem lub jednej osobie na długą kąpiel w wannie. Na rynku są dostępne także bardziej wydajne modele bojlerów dla średniej rodziny, dlatego w obliczeniach weźmiemy także pod uwagę taki model.

Średnia rodzina i bojler plus

 • bojler o pojemności 140 l
 • moc grzałki 2 kW
 • ogrzewamy wodę o 40oC

W tym przypadku nagrzanie wody potrwa 168 minut, a zużycie prądu wyniesie 2 kWh i będzie kosztowało również 1,5 zł. W tym przypadku w napełnionej dwukrotnie do połowy wannie wykąpią się dwie osoby lub cała rodzina po kolei pod prysznicem.

Przy wyborze bojlera trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego pojemność, ale także na jego moc, ponieważ to ona ma bezpośredni wpływ na czas nagrzewania wody. Na rynku dostępne są bojlery, które posiadają dwie grzałki – po 2 kW każda, które ogrzeją wodę w dwa razy krótszym czasie. To idealne rozwiązanie dla rodzin, w których wszyscy mają zwyczaj brać kąpiel o podobnej porze. Trzeba jednak liczyć się z tym, że krótszy czas podgrzewania wody przełoży się na wzrost kosztów.

Poró∑nanie kosztów elektrycznego ogrzewania wody użytkowej

Powyższa tabela przestawia porównanie kosztów podgrzania ciepłej wody użytkowej dla poszczególnych omawianych wcześniej urządzeń. Porównanie kosztów i rozwiązań ukazuje, że najtańszym urządzeniem będą bojlery.

Zakładając, że średnie zużycie ciepłej wody na jedną osobę wynosi około 60 litrów na dobę, to koszt wytworzenia c.w.u. w bojlerze dla jednej osoby wyniesie 0,75 zł.

Miesięczny koszt cwu z bojlera dla średniej czteroosobowej rodziny wyniesie około 100 złotych. Oczywiście podane kwoty są szacunkowe, ponieważ realne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest różne w każdej rodzinie ze względu na indywidualne przyzwyczajenia domowników.

Tu warto przypomnieć, że sposób używania ciepłej wody to bardzo często okazja do oszczędności. Już sama zamiana kąpieli w wannie na prysznic odkręcany tylko dla zwilżenia ciała i następnie dla spłukania mydlin zaoszczędzi nam wiele złotówek miesięcznie i to zarówno na energii elektrycznej, jak i na rachunkach za wodę.

Pompa ciepła do c.w.u.

Choć powszechnie uważa się, że pompy ciepła są urządzeniami służącymi jednocześnie do ogrzewania domu i cwu, to można je wykorzystywać również wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ich zaletą w takim ograniczonym użytkowaniu będzie cena, kilkukrotnie niższa od pompy ciepła służącej do ogrzewania całego domu. Pompy ciepła do cwu omówiliśmy w osobnym artykule – Pompa ciepła do cwu – rodzaje, działanie i koszt.

Urządzenia wspomagające podgrzewanie wody użytkowej

Oprócz podstawowego źródła c.w.u. opłacalna może być inwestycja w instalacje, które wspomagają przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu koszty ciepłej wody użytkowej mogą znacznie spaść.

Panele solarne do grzania wody

Panele solarne do grzania wody, zwane również kolektorami słonecznymi, są bez wątpienia najbardziej popularną instalacją wspomagająca przygotowanie c.w.u. Ich działanie jest w zasadzie dość proste. Urządzenia te najczęściej umieszczone są na dachach budynków, gdzie pobierają energię słoneczną magazynując ją w ciepłej wodzie. Wyposażone są w tzw. absorber, czyli urządzenie służące do pochłaniania energii słonecznej, a następnie zamiany jej na ciepło. Następnie ciepło przekazywane jest do rur w panelach solarnych za pomocą płynu, który następnie dostaje się do wężownicy zamontowanej w wymienniku ciepła. W ten sposób ciepło ze słońca przekazywane jest do podgrzewania wody użytkowej. Do instalacji solarnej stosuje się wymienniki ciepła, które posiadają dwie wężownice. Jedna może być podłączona do grzałki elektrycznej, a druga do instalacji solarnej. W ten sposób wspomagają zaopatrywanie domu w cwu.

Elektryczne ogrzewanie wody i domu – podsumowanie

Decydując się na ogrzewanie foliami grzewczymi na podczerwień mamy do wyboru stosunkowo tanie źródła c.w.u. Oszczędności z zainstalowania ogrzewania podłogowego na podczerwień są na tyle duże, że w niewielkim stopniu pochłonie je inwestycja w bojler. Komplet bojler plus folie grzewcze zaspokaja w pełni zapotrzebowanie na ciepło określone m.in. przez wskaźnik EP budynku szerzej omówiony w artykule Wskaźnik EP budynku – co to jest i dlaczego warto go znać.

Indywidualny wycenę ogrzewania na podczerwień foliami grzewczymi wraz z projektem zamówisz tutaj: wycena i projekt. Średni koszt wyliczysz samodzielnie sięgając po nasz kalkulator kosztów ogrzewania.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *