Montaż folii grzewczej pod panelami podłogowymi i deską warstwową to najprostszy sposób na niezależne elektryczne ogrzewanie podłogowe w dowolnym pomieszczeniu suchym. Schemat montażu folii grzewczej pokazuje warstwa po warstwie co należy wykonać. Folia grzewcza układana jest bezpośrednio pod podłogą pływającą na macie izolacyjnej Heat Decor lub na stosowanym pod panelami winylowymi SPC i deską podkładzie HD-XPS300 lub HD-XPS700.
Ciepło z folii grzewczej emitowane jest na dużej płaszczyźnie wprost do pomieszczenia poprzez długie promieniowanie podczerwone. System grzewczy możemy zamontować na każdym etapie inwestycji czy remontu mieszkania. Sterowanie temperaturą pokojową oraz temperaturą podłogi odbywa się poprzez elektroniczny termostat pokojowy.
Ogrzewanie podłogowe folią grzewczą pod deską lub panelami może być stosowane jako podstawowe ogrzewanie pomieszczenia oraz jako dodatkowe dające komfort ciepłej podłogi.
Aby bezpośredni system grzewczy oparty na foliach grzewczych pracował jako jedyne samodzielne źródło ciepła w danym pomieszczeniu należy rozłożyć go na około 70% powierzchni podłogi. Co ważne, wszystkie na stałe umieszczone nad systemem przedmioty (łóżka, szafy itp.) muszą stać na nóżkach o wysokości minimum 3 cm.
Nie wolno kłaść na podłodze z włączonym systemem materacy wodnych, syntetycznych, piankowych czy innych materiałów o właściwościach termoizolacyjnych, gdyż grozi to ich przegrzaniem i uszkodzeniem. Tego rodzaju przedmioty zawsze powinny być umieszczane na stelażu na nóżkach o wysokości minimum 3 cm.
Schemat ogrzewania podłogowego z zastosowaniem folii grzewczej uwzględnia również zastosowanie folii paroizolacyjnej. Montuje się ją zarówno nad, jak i pod folią grzewczą izolując ją przed wilgocią od strony podłogi czy panelu. Dodatkowo gwarantuje ona odpowiedni poślizg w przypadku podłogi pływającej. Jej grubość to zaledwie 0,2 mm. Folia paraizolacyjna w systemie Heat Decor to wysokiej klasy produkt o odpowiednich parametrach, jednolitych na całej powierzchni. Dzięki temu doskonale chroni system elektrycznego ogrzewania
Folia grzewcza to grzejnik elektryczny z grafitową grzałką, która pod wpływem oporu elektrycznego wytwarza ciepło w postaci długiego promieniowania podczerwonego
Wytworzone ciepło z folii grzewczej w postaci podczerwieni ogrzewa przedmioty będące w jej kontakcie lub w zasięgu promieniowania
W ogrzewaniu podłogowym pomieszczeń folia grzewcza nagrzewa podłogę, ściany, sufit wraz z innymi przedmiotami będącymi w jej otoczeniu, które w procesie nagrzewania oddają swoje ciepło do powietrza.
Moc folii grzewczej wynika z grubości matrycy grzewczej nadrukowanej na superczystą folię PET. W związku z tym moc może być dość swobodnie dopasowywana do założeń technicznych na linii produkcyjnej. Nasze doświadczenie i potrzeby inwestorów doprowadziły do wprowadzenia na stałe do oferty kilku optymalnych mocy, które sprawdzają się w większości przypadków.
Dłuższy czas nagrzewania się folii, nie oznacza jej mniejszej wydajności. Wszystkie folie w systemie bezpośrednim o różnych mocach nagrzewają się docelowo do tej samej temperatury: 28°C i wedle zaleceń producentów podłóg jest to temperatura graniczna. Dłuższy czas nagrzewania się folii o mocy 80 W/m2 pozwala na równomierny wzrost temperatury w pomieszczeniu.
Dobór mocy folii grzewczej jest podyktowany stopniem termoizolacyjności danego pomieszczenia i rekomendowane jest stosowanie najmniejszej efektywnej w danym pomieszczeniu mocy.
Do każdego z popularnych rodzajów podłogi dopasowaliśmy inną konstrukcję folii grzewczej. Każdy typ podłogi cechuje się nieco innym naciskiem i elastycznością. W odpowiedzi na tę specyfikę opracowaliśmy trzy równe serie folii grzewczej, różniące się elastycznością i grubością. Dzięki temu możemy zapewniać montaż bez usterek i wieloletnią trwałość systemu grzewczego – na wiele pokoleń!
Ich powierzchnia – którą stanowi specjalnie laminowany papier – jest tłoczona. W celu zabezpieczenia wierzchu paneli, zostały one pokryte specjalnymi substancjami żywicznymi nadającymi kolor i połysk chroniącymi przed rozwojem mikroorganizmów. Spód paneli laminowanych wykończony melaminą chroni przed wpływem wilgoci, a ich rdzeń wykonany jest z płyty wiórowej, MDF lub HDF. Tego typu wykończenie posadzki imitować może nie tylko drewno, ale również inne materiały, takich jak glazury, powierzchnie kamienne czy nawet wykonane z metalu. Panele laminowane mają też dużą wadę – jest nią słabe wygłuszanie dźwięków poruszających się po ich powierzchni ludzi i domowych zwierząt.
Ponieważ struktura paneli winylowych jest niewrażliwa na wilgoć, mogą być one zastosowane w takich pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka, a nawet we wnętrzach stale zawilgoconych, typu sauny, salony SPA czy obrzeża basenów. Wodoodporność idzie w parze z przewodnictwem cieplnym, dzięki któremu stopy w bezpośrednim kontakcie z panelami winylowymi nie czują chłodu. W pomieszczeniach wilgotnych konieczny jest jednak montaż folii grzewczej HD-EPL w systemie pod wylewkę. Podłogi pokryte materiałem winylowym nie elektryzują się, a co za tym idzie – nie przyciągają kurzu, który w połączeniu z wilgocią szybko spowodowałby trwałe, trudne do usunięcia zabrudzenia. Panele winylowe SPC (solid polimer core), czyli ze sztywnym rdzeniem polimerowym charakteryzują się znacznie mniejszą elastycznością, niż panele winylowe LVT (Luxury Vinyl Tiles). Te drugie mogą się odkształcać pod wpływem ciepła, co zmniejsza trwałość systemu z folią grzewczą. Dlatego do tego typu ogrzewania elektrycznego polecane są panele SPC.
Drewniane podłogi są zdrowsze i zdecydowanie trwalsze od sztucznych imitacji. W przeciwieństwie do paneli są przyjemnie ciepłe w dotyku, nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu ani roztoczy, przez co są idealnym rozwiązaniem dla alergików. Doskonale tłumią hałas, a dzięki zdolności absorbowania wilgoci regulują mikroklimat pomieszczenia. Można je poddać cyklinowaniu i pomalować lakierem w dowolnej barwie, czym materiał ten te górują nad pozostałymi.
Folia grzewcza pod panele nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. To rozwiązanie tańsze w porównaniu do innych systemów grzewczych. To obecnie najbardziej ekonomiczny rodzaj ogrzewania elektrycznego. Warto jednak pamiętać, że skuteczność folii grzewczej na podczerwień będzie najwyższa, a rachunki najmniejsze w budynkach spełniających aktualne normy termoizolacyjne. Co ważne: jest to rozwiązanie bezobsługowe klasy „Zainstaluj i zapomnij” – nie wymaga serwisowania ani wymiany.
Dużą zaletą jest także brak strat energii podczas przesyłu – jest ona w całości zużywana na grzanie w miejscu instalacji folii. Pomieszczenie jest ogrzewane bezpośrednio, a wzrost temperatury następuje szybko. Użytkownik ma nad całym procesem pełną kontrolę precyzyjnie regulując stopień ogrzania. Folia grzewcza pod panele jest też korzystna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania. Nie pojawia się tu ryzyko związane z wybuchem czy zaczadzeniem. Nie jest też potrzebne żadne dodatkowe pomieszczenie np. na kotłownię ani komin spalinowy, nie trzeba również wykonywać prac ziemnych i budowlanych, jak w przypadku przyłącza gazowego.
To nowoczesne rozwiązanie świetnie wpisujące się w trendy ekologiczne i zeroemisyjne. Folię grzewczą można połączyć ze źródłami energii odnawialnej takimi jak panele solarne czy wiatraki, co dodatkowo obniży koszty jej użytkowania. Istotną kwestią stosowania folii grzewczej pod panele jest też aspekt zdrowotny. Ten sposób ogrzewania zmniejsza konwekcję, a więc przemieszczanie się kurzu i alergenów. Redukuje także odczucie suchego powietrza i korzystnie wpływa na klimat w pomieszczeniu.
Przeprowadzenie montażu pod panelem laminowanym jest proste dzięki szczegółowej instrukcji i wielokrotnie sprawdzonej technologii montażu oraz doborowi wszystkich niezbędnych akcesoriów dostępnych w ofercie Heat Decor. Gdy planujemy ogrzewanie tylko w jednym pokoju, najprostszym roziwązaniem będzie zakup zestawu gotowego do montażu, łącznie z termostatem przeznaczonym do elektrycznego ogrzewania podłogowego.
1. Wykończenie podłogi: panele
2. Folia paroizolacyjna
3. Folia grzewcza Heat Decor
4. Mata izolacyjna Heat Decor
5. Folia paroizolacyjna
6. Wylewka z betonu i płyty OSB
Bez trudu ogrzewanie można dołożyć pod panele w każdym pokoju.
1. Wykończenie podłogi panele
2. Folia paraizolacyjna 0,2 mm
3. Folia grzewcza HD-G 0,338 mm
4. Mata izolacyjna Heat Decor 5 mm
5. Folia paroizolacyjna 0,2 mm
6. Wylewka z betonu i płyty OSB
Grubość systemu: 5,78 mm -> 0,57 cm
Ważne: połączenia elektryczne może wykonać wyłącznie elektryk z aktualnymi uprawnieniami SEP
1. Folia grzewcza Heat Decor
2. Termostat
3. Zasilanie
4. Czujnik temperatury
5. Przewód zasilający folię grzewczą niebieski (N)
6. Przewód zasilający folię grzewczą brązowy (L)
Jak podłączyć folię grzewczą i przewody – zobacz!