Ogrzewanie podłogowe w kuchni

Czy bywasz czasem tak głodny wrażeń, że domowa kawa z lagunem zupełnie traci swój smak? Ludzkość na takie okazje wymyśliła już pokaźną ilość sportów ekstremalnych. Każdy zapewnia sowitą dawkę korzystnej adrenaliny. Znajdziesz wśród nich dość nietypowe dyscypliny: na przykład bieg za serem w dół zbocza, praktykowany w Anglii, albo międzynarodowy extreme ironing, czyli… prasowanie w ekstremalnych warunkach, takich jak rozkołysany kajak czy szczyt góry.

Jeśli jednak pragniesz emocji i jednocześnie nie chcesz ruszać się z kuchni, to jest na to sposób. Zabierz się za…. ogrzewanie podłogowe!

Pierwsze kroki

Budowa domu czy termomodernizacja i ocenianie, jakie będą koszty remontu, to nie lada przedsięwzięcia. Nie tylko na polu organizacyjnym, co ogólno-życiowym. A jeśli ktoś zapytałby nas, gdzie napotkamy najwięcej wyzwań, to bez większego wahania wytypowalibyśmy nowoczesną kuchnię. Dlaczego? Choćby z tego względu, że samo rozmieszczenie systemu ogrzewania może wymagać sporej dozy wyobraźni i doświadczenia. Początkującym w tym sporcie oferujemy darmowe wykonanie planu i wyceny ogrzewania.

Kuchnia to pożeracz finansów, ogrzewanie na podczerwień może jednak objąć ulga termomodernizacyjna. Ponadto sam system ogrzewania elektrycznego z zastosowaniem folii grzewczych jest też tańszy od alternatywnych. Właściwe zaplanowanie kosztów to pierwszy krok do sukcesu. Tu warto nadmienić, że folie grzewcze to również brak kosztów serwisowania w przyszłości.

Mała kuchnia, duży problem?

Małe kuchnie możemy dogrzać grzejnikiem na podczerwień, który zajmuje niewiele miejsca i ma wybitnie estetyczny wygląd. Może być montowany zarówno poziomo jak i pionowo, a to ułatwia estetyczne wpasowanie go w przestrzeń. Każdy fan domowych wypieków doceni jeszcze jedno: podczerwień sprzyja… rośnięciu ciast! Do tego aspektu jeszcze wrócimy.

Poza finansami i wielkością kuchni kolejną próbą sił jest samo wykończenie podłogi. Kuchnie otwarte na salon często łączą w sobie dwa różne typy powierzchni. Jak w sposób przyjemny dla użytkowników połączyć je jednym typem ogrzewania podłogowego? Tu z pomocą przychodzą rewolucyjne i jedyne takie na rynku folie Heat Decor: HD-EPL i HD-PRO. Można je z łatwością stosować zarówno pod wylewkę i płytki, jak i pod deski czy panele winylowe SPC.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – jak działa?

Zasada działania ogrzewania podłogowego z zastosowaniem folii grzewczej pod wylewkę jest prosta. Chodzi tu o umieszczenie grzejnika elektrycznego pod wylewką cementową lub anhydrytową. Opór elektryczny pasty grafitowej wytwarza w nim energię cieplną pod postacią promieniowania podczerwonego. Nagrzewa ono wylewkę i płytki działając w tym przypadku jako ogrzewanie akumulacyjne. Można korzystać z tańszej taryfy nocą, ciesząc się za dnia podłogą oddającą ciepło.

Warto tu przypomnieć, że system ten nie wprawia w ruch cząsteczek powietrza, tak jak ma to miejsce w standardowych i odchodzących już do lamusa opcjach (tj. grzejniki konwektorowe). W tym wypadku ogrzaniu ulegają wyłącznie ciała stałe, do których dociera promieniowanie infraczerwone. Gdy folie grzejne mamy bezpośrednio pod panelami, ogrzewa się podłoga, a także ściany i meble. Odczujemy naturalne i przyjemne ciepło, takie jak od promieni Słońca. Włączenie folii to tak jakby wpuścić Słońce do naszej kuchni.

Folia grzewcza pod wylewką – schemat ułożenia

Do niedawna niewielka wiedza o ogrzewaniu podłogowym niosła ze sobą szereg wątpliwości i obaw, np. czy aby pewnego dnia stawiając bose stopy na podłodze, nie ulegniemy poparzeniu? Czy awaria ogrzewania narazi nas na koszty skuwania wylewki? Nic z tych rzeczy się nie wydarza, gdy naszym wyborem jest folia grzewcza pod wylewkę.

W tej chwili możliwość dobrania optymalnej dla swoich potrzeb mocy i typu folii grzewczej Heat Decor oraz klarowność instrukcji jej montażu sprawiają, że z pełnym zaufaniem i spokojem wybieramy ten system. Właściwie dobrana moc gwarantuje, że podłoga stanie się tylko tak ciepła, jak tego chcemy.

Zatem, jak przedstawia się umiejscowienie folii Heat Decor pod wylewką?

  1. Na samym wierzchu podłogi znajduje się wybrane przez nas wykończenie tj. płytki ceramiczne, kamienne czy gresowe.
  2. Klej mocujący płytki.
  3. Grunt stanowiący podłoże dla płytek i kleju.
  4. Wylewka cementowa lub anhydrytowa.
  5. Folia izolacyjna (paroizolacyjna), której zadaniem jest ochrona przed wilgocią.
  6. Uziemienie.
  7. Paroizolacyjna folia.
  8. Siatka uziemiona elektrycznie ze stali.
  9. Paroizolacyjna folia.
  10. Folia grzewcza HD-EPL.
  11. Paroizolacyjna folia.
  12. Taśma dylatacyjna – brzegowa pod wylewki.
  13. Styropian podłogowy pełniący funkcję termoizolacyjną.
  14. Wylewka betonowa.

Bez dostępu do powietrza i wilgoci folia grzewcza pod wylewką jest najtrwalszym sposobem jej zastosowania. W takich warunkach może działać nieprzerwanie długie dekady, nie ulegając praktycznie zużyciu związanemu z upływem czasu. To odróżnia ją na plus od wszelkich innych systemów grzewczych.

Warto tu też dodać, że wśród mocy folii grzewczych mamy do wyboru cztery podstawowe warianty tj. 60, 80, 140 i 220 W/m2. Różnice między nimi to, oprócz samej mocy: czas nagrzewania się oraz maksymalna temperatura, do której folia się nagrzewa. Im wyższa moc, tym czas nagrzania się folii grzewczej jest krótszy, a maksymalna temperatura wyższa (60W/m2 – 28 0C, 80W/m2 – 32 0C, 140W/m2 – 400C,  220W/m2 – 50 0C).

Podłogówka w kuchni – podłączenie folii grzewczej

Schemat podłączenia folii grzewczej Heat Decor również nie jest skomplikowany i przedstawia się następująco:

  1. folia grzewcza,
  2. urządzenie regulujące temperaturę (termostat),
  3. zasilanie energią elektryczną,
  4. czujnik temperatury podłogi,
  5. i 6. dwa przewody zasilające folię grzewczą.

Znamy już zasady działania folii grzewczej a jej umiejscowienie w systemie ogrzewania naszego domu powinno być jasne.

Przejdźmy zatem do podsumowania jej zalet!

Folia grzejna w kuchni – zalety

Gdy zdecydujemy się na montaż pod wylewką, zyskamy możliwość korzystania z akumulacji ciepła. Podłoga magazynuje ciepło w II tańszej taryfie, by następnie systematycznie je oddawać, a to oznacza dodatkową oszczędność. Wybierając montaż pod panelami czy deską zyskujemy szybki, łatwy i tani proces instalacji oraz oczywiście ciepłą podłogę i całe pomieszczenie.

Kolejnym atutem są niskie koszty eksploatacji całego systemu w porównaniu do standardowego ogrzewania prądem – folie grzewcze są o 30% bardziej efektywne. Ponadto dzięki inteligentnym termostatom zaprogramujemy grzanie do wybranych temperatur tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Szczególnie przydatna jest to funkcja właśnie w kuchni, w momentach, gdy proces gotowania już sam w sobie podnosi temperaturę w pomieszczeniu i nie ma potrzeby, by ją dodatkowo podwyższać. Wystarczy, że kuchnia będzie przyjemnie ciepła o poranku czy w innej godzinie, o której zaczynamy z niej korzystać.

Warto pamiętać też, że system ten daje nam równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Uwalniamy się od podziału na zimne strefy, które w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego znajdują się w dolnych partiach pomieszczenia, i ciepłe u góry, gdzie wędruje wraz z kurzem rozgrzane powietrze. Ogrzewanie podczerwienią działa na nas bezpośrednio i nie wprawia w ruch powietrza.

Koszty ogrzewania – spójrz na nie szerzej

Koszt instalacji wraz z materiałami potrzebnymi do jej wykonania jest dużo niższy od klasycznych form ogrzewania. Odpada też koszt miejsca na piec czy rury i komin, a nieco wyższe obecnie koszty eksploatacji związane z cenami prądu „zużyją” tę oszczędność dopiero po 10-15 latach, a w przypadku zastosowania fotowoltaiki wcale. Jednocześnie ani w tym czasie, ani potem, nie jesteśmy narażeni na koszty serwisowania nieuchronnie występujące w rozwiązaniach klasycznych.

Dzięki instalacji folii grzewczej pod wylewką mamy dowolność wyboru okładziny podłogowej zależnie od własnych upodobań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym pomieszczeniu zainstalować panele podłogowe, a w drugim parkiet, czy płytki! Z powodzeniem możemy zastosować deski klejone, panele laminowane i winylowe. Folie nowej generacji Heat Decor HD-EPL oraz HD-PRO zapewniają nam swobodę w korzystaniu z szerokiego asortymentu podłóg do kuchni.

Nie możemy zapominać o jednym z najważniejszych plusów instalacji ogrzewania na podczerwień, jakim jest brak emisji pyłów i dwutlenku węgla w miejscu zamieszkania i tym samym jego zielony pro ekologiczny wymiar – dla nas samych, naszych najbliższych, jak i dla całej planety. Zielone technologie w podłodze i ścianach naszego domu dają nam poczucie włączenia się w nurt zmian niezbędnych dla dobra przyszłych pokoleń.

Szerzej o kosztach ogrzewania foliami na podczerwień piszemy w tekście pt. “Ogrzewanie na podczerwień – koszty i opinie“.

Folia grzewcza – wady

Folia grzewcza sprzedawana przez nas w zestawach z instrukcją i akcesoriami jest gotowa do samodzielnego montażu, ale przecież można nie mieć na to czasu! Ilość instalatorów z potwierdzonym doświadczeniem w montowaniu folii grzewczej jest jednak wciąż ograniczona. Staramy się zmniejszyć tę niewygodę oferując już montaż na terenie całej Polski.

Folia grzewcza jest montowana w Polsce od około dekady, co oznacza, że decydujemy się na produkt stosunkowo nowy, bez potwierdzonego użytkowania przez wieki. To jednak wada każdej innowacji, łącznie z nowym rodzajem bloczków budowlanych czy dachówki! Większym problemem może być dochodzenie gwarancji od importerów, którzy mogą w międzyczasie zawiesić działalność. My jesteśmy producentem działającym na rynku międzynarodowym i na folię grzewczą HD-EPL dajemy 25 lat gwarancji a na najtrwalszą HD-PRO aż 30 lat gwarancji. Naszej pozycji można zaufać.

Ceny prądu – w polskich warunkach na tani prąd przyjdzie nam jeszcze długo czekać, z drugiej strony są pewne granice wzrostu cen, których po prostu bez szkody dla całej gospodarki nie będzie można przekroczyć. To daje umiarkowaną nadzieję. W korzystnej sytuacji są na pewno ci, którzy korzystając z kolejnych edycji programów „Mój prąd” oraz „Czyste powietrze” i ulgi termomodernizacyjnej mogą sobie pozwolić na panele fotowoltaiczne. W ramach programu „Czyste powietrze” i ulgi termomodernizacyjnej można rozliczyć także folie grzewcze.

Nietypowe zastosowania folii grzewczej

Folie grzewcze to nowoczesne ogrzewanie podłogowe nie tylko w kuchni, łazience, salonie, sypialni czy korytarzu!

Kolejną zaletą tego typu ogrzewania jest możliwość szybkiego i prostego zainstalowania go w miejscach, które nie są oczywiste (strychy, warsztaty, przybudówki, piwnice, a także ściany i sufity), ale mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Co chwilę powracający lockdown wymusił na wielu z nas dostosowanie się do nowych warunków, na przykład poprzez adaptowanie na potrzeby użytkowe nowych pomieszczeń. Z folią grzewczą łatwo je dogrzać! Także zabawy z dziećmi w domu stają się przyjemniejsze, gdy mamy ciepłą podłogę.

Ograniczenie kontaktów zmusiło nas do radzenia sobie samodzielnie w wielu sytuacjach, w których ktoś nas wcześniej wyręczał. Teraz dostępność wielu usług nie jest tak pewna jak kiedyś, więc jeśli mamy możliwość, by usamodzielnić swoje życie, to powinniśmy to zdecydowanie robić.

Jaki wpływ na samodzielność może mieć folia grzewcza w kuchni? Co ma piernik do wiatraka? Okazuje się, że bardzo dużo – mąkę! Świetnym pomysłem jest folia Heat Decor zamontowana pod blatem kuchennym, który dzięki temu służy jako ciepła baza dla rosnącego ciasta. A od ciasta do pachnącej babką drożdżową czy chlebem kuchni już bardzo krótka droga! Krótsza jest jedynie droga wypieku do naszego żołądka, ale o tym już chyba nikomu nie musimy opowiadać.

Naszym zdaniem warto zafundować sobie nieco wspomnianej na wstępie korzystnej adrenaliny i wyposażyć kuchnię w nowoczesne ogrzewanie. Lockdown, ale też letnie i zimowe urlopy, to przez wielu czas pożytecznie wykorzystywany właśnie na remonty.

Zapewniamy, że proces ten może i jest dużym przedsięwzięciem, to jednak  spokojniejszym i bezpieczniejszym niż prasowanie koszul w kajaku czy bieg za serem. Zapraszamy do kontaktu w sprawie urządzeń, systemów i samej instalacji ogrzewania podłogowego w kuchni, jak i dla całego domu. Służymy naszym doświadczeniem i radą.