Termostat do grzejników elektrycznych

Grzejnik elektryczny z termostatem nie potrzebuje dodatkowego termostatu zewnętrznego, ale nie każdy grzejnik ma wbudowany termostat, dlaczego? Gdy grzejnik posiada termostat w swojej konstrukcji, może działać jako pojedyncze, w pełni niezależne urządzenie grzewcze. Jest jednak kłopotliwy, gdy jedno pomieszczenie chcemy ogrzać kilkoma grzejnikami sterowanymi zewnętrznym termostatem.

Zewnętrzny termostat do grzejników elektrycznych

Tę rolę z powodzeniem spełni praktycznie każdy termostat programowalny działając w trybie wykorzystania tylko czujnika powietrza. Przed montażem należy się upewnić, że łączna moc grzejników nie przekracza dopuszczalnej mocy dla danego regulatora temperatury.

Montaż termostatów pokojowych łączonych z grzejnikami z włącznikiem on/off przebiega standardowo. Umieszczamy je w ten sposób, by móc doprowadzić zasilanie od sterownika do paneli grzewczych oraz zapewnić pomiar temperatury pomieszczenia na właściwej wysokości, zwykłe około półtora metra od podłogi. Termostat może być poza pomieszczeniem z wyprowadzonym od niego zewnętrznym czujnikiem temperatury powietrza. Mogą to być również termostaty na szynę.

Dogniazdkowy termostat do grzejników na prąd

Tego rodzaju termostat świetnie rozwinie możliwości zarówno pojedynczego grzejnika bez wbudowanego regulatora temperatury, jak i paru grzejników, których łączna moc nie przekroczy obciążenia, jakie toleruje ten termostat wtykowy.

Pomiar temperatury odbywa się na poziomie gniazdka, co nie jest idealną wysokością, ale efekt zmiennej temperatury zależnie od godzin będzie osiągnięty. Dogniazdkowy termostat zdecydowanie podnosi komfort zarówno w przypadku prostych grzejników na podczerwień, paneli grzewczych, jak i grzejników olejowych czy konwektorowych.

Sterowanie temperaturą po zaprogramowaniu termostatu elektronicznego odbywa się automatycznie. Nie trzeba wykonywać żadnych czynności montażowych. Gniazdkowe termostaty jest łatwo przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia wraz z panelem grzewczym, gdy jest to potrzebne.

Ryzykiem na które trzeba zwracać uwagę jest zasłonięcie termostatu, skutkujące zakłóceniem jego działania.

Urządzenia kontrolujące do grzejników elektrycznych

Podsumowując z grzejników możemy tworzyć systemy ogrzewania z pomocą zewnętrznego termostatu pokojowego. Możemy też uzupełnić je o sterownik umieszczany w kontakcie. Sterowanie temperaturą w obu przypadków jest dużo sprawniejsze, w praktyce bezobsłufgowe i pozwala na oszczędności na zużyciu energii elektrycznej.

Poszczególne termostaty będą różnić się między sobą mocą urządzeń, które można do nich przyłączyć, możliwością podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury powietrza oraz oraz ilością opcji sterowania temperaturą w pomieszczeniu.

W przypadku wątpliwości który z termostatów dostępnych w naszej ofercie jest w danej sytuacji najlepszym wyborem, polecamy kontakt z naszymi doradcami przez czat na stronie, wysłanie zapytania lub telefonicznie.

Dowiedz się więcej o termostatach