Dalszego wyjaśnienia wymagałaby kwestia, czy to sytuacja materialna oceniania w sezonie grzewczym ma wpływ na wybór źródła ogrzewania, czy może na odwrót, i w jakim stopniu.
Koszt zakupu oraz instalacji danego ogrzewania jest zarazem barierą jego wyboru. Ogrzewanie pompą ciepła, choć tanie w użytkowaniu, wymaga nowoczesnego domu z wodną podłogówką i dużej inwestycji. Ogrzewanie kotłem, który działa od lat, generuje tylko koszt opału. Koszt ogrzewania w energooszczędnym domu jest bardzo niski, ale już koszt jego wybudowania – wyższy. Ogrzewanie to skomplikowana sprawa!
Tym atrakcyjniejsze mogą być w przyszłości najprostsze systemowe rozwiązania, które po przejściowym okresie technologicznych rewolucji pozwolą rozwiązać kwestię ogrzewania jedną inwestycją na bardzo długi czas.
Takim rozwiązaniem była dotąd i jest nadal miejska sieć ciepłownicza, która nie obejmie jednak swoim zasięgiem całego kraju. Cały kraj obejmuje natomiast sieć energetyczna i coraz liczniejsze instalacje fotowoltaiczne. Trwałe ogrzewanie elektryczne może stać się zatem na całym obszarze Polski tym, czym dla miast jest miejska sieć ciepłownicza.
Oprócz samych urządzeń grzewczych, którym przyjrzeliśmy się bliżej w badaniu, znaczący wpływ na ocenę różnych sposobów ogrzewania ma średnia temperatur powietrza wpływająca na komfort cieplny, oraz średnie cen paliw i energii elektrycznej wpływające na zadowolenie z rachunków za ciepło, które to czynniki nie były poruszone w tegorocznym badaniu.
Średnia temperatura w grudniu 2023 wahała się w różnych regionach Polski od 0°C do 3°C wg IMGW, natomiast w styczniu 2024 roku od -4°C do 2°C. Grudzień był zatem miesiącem umiarkowanych temperatur i mniejszych niż w styczniu wydatków na ogrzewanie.
Choć najliczniejsza grupa gospodarstw domowych to wciąż te ogrzewane węglem, to zauważalny sceptycyzm co do przyszłości tej formy ogrzewania ukazuje, że jako społeczeństwo w dużej mierze jesteśmy gotowi, by od niej odejść.
Prawdopodobnie nie będziemy jednak zadowoleni z ogrzewania, które nie zapewni nam odpowiednio wysokiej temperatury w domach, przekraczającej 20°C, i rachunków w okolicach paru a nie kilkunastu setek złotych. Jednak każde urządzenie grzewcze ocenimy w nieco inny sposób, kierując się innymi kryteriami. Zauważamy też, że poziom satysfakcji zależy nie tylko od samego urządzenia grzewczego, ale też od ocieplenia budynku.
Więcej domów po termomodernizacji, więcej nowych domów o korzystnej charakterystyce energetycznej i dostęp do tańszej energii przeznaczanej na ogrzewanie np. za sprawą taryfy dynamicznej czy własnych mikroinstalacji fotowoltaicznych, może utorować drogę do rozwoju innym formom ogrzewania niż te popularne obecnie.
Dane zostały zebrane metodą CAWI (badania ankietowe online) na próbie 503 respondentów z terenu całej Polski. Raport został opublikowany w dniu 11 kwietnia 2024 roku. Badania przeprowadzono w styczniu, lutym oraz marcu 2024 roku.
Respondenci odpowiadali na następujące pytania:
- Jak oceniasz swój poziom satysfakcji z głównego źródła ciepła w miejscu, w którym mieszkasz?
- Co jest głównym źródłem ciepła w miejscu, w którym mieszkasz?
- Twój obszar zamieszkania (miejski / podmiejski)
- Twoje lub najbliższe miasto wojewódzkie
- Twój miesięczny koszt użytkowania głównego źródła ciepła wyniósł w grudniu 2023 roku.
- Mieszkasz w domu czy w mieszkaniu?
- Powierzchnia mieszkania lub domu, w którym mieszkasz
- Który rodzaj ogrzewania uważasz za NAJBARDZIEJ BEZPIECZNY i stabilnie zapewniający ciepło w przyszłości?
- Który rodzaj ogrzewania uważasz za NAJMNIEJ BEZPIECZNY i niezapewniający stabilnie ciepła w przyszłości?
- Co najbardziej podniosłoby Twój poziom satysfakcji z ogrzewania?
- Jaką utrzymujesz zwykle temperaturę w pomieszczeniach?
- Czy w ciągu ostatnich 3 lat twoje źródło ciepła miało awarię?
- Czy przeszkadzają ci dźwięki, których źródłem jest ogrzewanie?
- Co najbardziej wpłynęło na Twój wybór sposobu ogrzewania?
- Jak oceniasz swoją sytuację materialną?
Przedstawione w powyższym raporcie wyniki Badania Satysfakcji z Ogrzewania, treści oraz infografiki stanowią użytek publiczny i można je wykorzystywać w celach komercyjnych i niekomercyjnych ze wskazaniem autora analizy (Heat Decor sp. z o.o.) oraz źródła raportu.
W razie pytań dotyczących badania czy potrzeby udostępnienia niewymienionych wyżej korelacji między uzyskanymi danymi prosimy o kontakt: [email protected].