Mój Prąd 6.0 większa fotowoltaika, brak wsparcia dla pomp ciepła – najnowsze wieści z NFOŚiGW

NFOŚiGW ujawnił szczegóły dotyczące nadchodzącej, szóstej edycji programu Mój Prąd. Nowa edycja umożliwi instalację większych systemów fotowoltaicznych, ale wsparcie finansowe nie obejmie już innych urządzeń. Mój Prąd 6.0 rusza we wrześniu 2024 roku z nowymi zasadami. Wymogi będą dotyczyły magazynów energii, a maksymalna moc dofinansowanych instalacji fotowoltaicznych wzrośnie do 20 kW. Przyjrzyjmy się szczegółom!

Skupienie na fotowoltaice i magazynach energii

W poprzedniej edycji programu Mój Prąd 6.0 można było uzyskać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne oraz dodatkowe urządzenia, takie jak magazyny energii, pompy ciepła, systemy zarządzania energią HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne do c.w.u. W szóstej edycji program skupi się wyłącznie na instalacjach PV oraz magazynach ciepła i energii elektrycznej.

Dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują wymianę bądź montaż nowego systemu ogrzewania najważniejsza informacja dotyczy dofinansowania na pompy ciepła. Urządzenia te jeszcze do niedawna były prawdziwym hitem sprzedażowym wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Jednakże kolejna edycja programu nie będzie obejmowała tych urządzeń.

“Wyłączenie pomp ciepła z programu Mój Prąd 6.0 bierze się z ograniczonego budżetu programu w tym roku. Jeśli jednak budżet zostanie zwiększony, rozważymy ponowne włączenie tych urządzeń" – przekazała rzeczniczka NFOŚiGW. 

Większe instalacje fotowoltaiczne i wymagania dotyczące magazynów energii

Zgodnie z nowymi wymogami magazyny energii będą obowiązkowym elementem każdej instalacji PV. Wiadomo, że mikroinstalacje fotowoltaiczne dofinansowane z programu mój prąd będą mogły mieć moc do 20 kW. Magazyny energii muszą spełniać określone wymagania. Na każdy kilowat mocy fotowoltaiki przypadać będzie 1,5 kilowatogodziny pojemności magazynu. Łączna moc systemu (PV i magazynu) nie może przekroczyć 50 kW.

Regulamin szóstej edycji Mojego Prądu ma zostać opublikowany w sierpniu 2024 roku, a program wystartuje we wrześniu. Pozwoli to potencjalnym beneficjentom zapoznać się z nowymi zasadami.

Mój prąd bez pomp ciepła. Co dalej z ogrzewaniem?

Brak pomp ciepła w programie dofinansowania nie oznacza, że Polacy nie będą mogli nadal inwestować w wygodne źródła ciepła. Do nie dawna wielu właścicieli domów jednorodzinnych nie wyobrażało sobie innego sytemu na prąd niż pompy ciepła. Na szczęście na rynku istnieją inne urządzenia, które są efektywniejsze i co najważniejsze tańsze.

Pompy ciepła pozostawione bez dofinansowania ze strony państwa są dość drogą inwestycją. Orientacyjna cena całego systemu grzewczego opartego na pompie ciepła to 40-60 tys. złotych. Natomiast konkurencyjne wobec nich ogrzewanie na podczerwień jest rozwiązaniem wygodniejszym i bardziej opłacalnym.

To ostatnie bierze się z charakteru podczerwieni i jej zastosowania jako źródło ciepła. Folie, które montujemy pod podłogą, tworzą wraz z nią tzw. grzejnik wielkopowierzchniowy. W ten sposób Twoja podłoga w każdym pokoju i pomieszczeniu staje się grzejnikiem. W związku z tym, aby zapewnić komfortową temperaturę, potrzeba dostarczyć mniej energii elektrycznej.

Zainteresowało cię ogrzewanie podczerwienią? Sprawdź naszą ofertę w sklepie internetowym Heat Decor.

Koszt folii grzewczych na podczerwień

Koszt instalacji folii grzewczych jest niższy niż w przypadku pomp ciepła z wielu powodów. Jednym z najważniejszych jest prostota tego sytemu, która pozwala na jego samodzielny montaż. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, to zrobisz bez potrzeby angażowania fachowców. Natomiast profesjonalnej ekipie zajmie to maksymalnie dwa dni robocze. Obecność fachowca – w tym przypadku elektryka z uprawnieniami – jest wymaga wyłącznie przy podłączeniu i pierwszym uruchomieniu systemu.

W przypadku pomp ciepła nie ma możliwości samodzielnego montażu. Urządzenia te są bowiem dość skomplikowane i wymagają fachowej wiedzy.

Polecamy: Ogrzewanie na podczerwień – fakty i mity

Brak pomp ciepła to nie koniec świata

Jak widać brak dofinansowania na pompy ciepła nie oznacza, że w Twoim domu będzie zimno. Przykład folii grzewczych na podczerwień pokazuje, że są na rynku rozwiązania, które są tańsze, ale dotychczas pozostawały w cieniu. Teraz, gdy program Mój Prąd będzie kładł większy nacisk na fotowoltaikę i magazyny energii, to inwestycja w podczerwień jest tym bardziej opłacalna i zasadna.

Przeczytaj jak działa fotowoltaika i podczerwień w naszym artykule: Elektryczna podłogówka z folią grzewczą – działanie i cechy.

Źródło: Globenergia