Podłogowe maty grzewcze oraz folie grzewcze mogą być głównym lub dodatkowym ogrzewaniem w jednym pokoju lub całym mieszkaniu albo budynku. Takie nowoczesne ogrzewanie elektryczne wybierane jest najczęściej do obiektów nowych, w standardzie WT2021, oraz po termomodernizacji. W takich inwestycjach rachunki będą niskie, a jednocześnie zyskuje się na niskim koszcie samego urządzenia grzewczego i związanej z nim wygodzie. Jednak w innych miejscach możemy zamontować matę grzewczą, a w innych folię grzewczą. Porównajmy podobieństwa i różnice!
Czym jest folia grzewcza?
Nowoczesna folia grzewcza dostępna jest w rolkach na metry, łatwo zatem dostosować odpowiednią ilość do własnych potrzeb. Działanie folii grzewczej polega na zjawisku oporu elektrycznego w materiale niemal idealnie czarnym, w efekcie którego staje się źródłem długich fal podczerwieni. Ten typ podczerwieni ma tę właściwość, że oddziałuje na duże odległości i ogrzewa łagodnie nie tyle samą przestrzeń, co obiekty, które są w zasięgu fali. Po włączeniu ogrzewania ciepło pojawia się szybciej niż w przypadku wodnej podłogówki, która ma większą bezwładność. Następnie zamiast uciekać z rozgrzanym powietrzem, w dużym stopniu kumuluje się w podłodze, ścianach i przedmiotach, oraz przyjmowane jest przez ludzi.
Długie fale podczerwieni dostarczają tyle ciepła, że jest ono zawsze komfortowe dla człowieka – bez ryzyka przegrzania. Za ich powstanie odpowiada znajdująca się wewnątrz folii grzewczej supercienka matryca wykonana z mieszanki czystego węgla i grafitu. Matryca zależnie od technologii produkcji pokrywa od 80 do niemal 99% powierzchni folii grzewczej, dlatego ogrzewa bardzo równomiernie. Sposób łączenia cienkiej ale bardzo mocnej folii PET nad i pod matrycą decyduje o trwałości tego urządzenia. Tak długo, jak tlen nie ma dostępu do matrycy węglowej – tak długo folia grzewcza będzie działać ze stałą sprawnością. To może być nawet 100 lat i więcej!
Gdzie można montować folię grzewczą?
Folia grzewcza pracuje na niskich temperaturach, więc jest bezpieczna dla podłogi z paneli laminowanych czy winylowych, i może znajdować się bezpośrednio pod nią. Co ciekawe, można stosować ją również na ścianach i sufitach. Zatem istnieje możliwość optymalnego doboru miejsca, dzięki czemu bez trudu uzyska się w każdym dostatecznie ocieplonym domu pożądany komfort cieplny. Folia grzewcza nie wymaga obowiązkowych przeglądów, a test jest sprawności jest szybki i prosty. Możliwe, że w przyszłości sprawność folii grzewczej będzie można sprawdzić nawet zdalnie, poprzez odczyt parametrów z termostatu.
Dość niedawno opracowano technologię montażu folii grzewczej pod wylewkę – i to właśnie u nas, w Polsce, w Heat Decor! Tak otworzyła się możliwość instalowania folii grzewczej pod dowolne wykończenie podłogi odpowiednie do ogrzewania podłogowego. Warto pamiętać o odpowiednim doborze szerokości folii grzewczych, które zostaną zastosowane w konkretnym pomieszczeniu. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Pomoże w tym plan montażu, przygotowywany przez dział projektowy Heat Decor. W przypadku instalacji ogrzewania w jednym pokoju wykorzystać można zestaw gotowy do montażu.
Folii grzewczej nie instalujemy natomiast bezpośrednio pod płytkami, które potrzebują twardszego podłoża.
Czym jest mata grzewcza i gdzie można ją montować?
Mata grzewcza różni się od folii grzewczej zarówno wyglądem, jak i systemem działania, choć efekt finalny jest niemal ten sam – ciepło przenoszone falami podczerwieni. Mata składa się z siatki z włókna szklanego, która pokryta jest przewodem grzewczym o niewielkiej grubości (maks. 3 mm). Podstawowa różnica polega jednak na sposobie montażu. Mata grzewcza może być bowiem używana bezpośrednio pod płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne.
Mata grzewcza to w praktyce rozgrzewanie kabla grzejnego, który jest odporny na pracę w temperaturze wynoszącej zwykle około 70 stopni Celsjusza, ale punktowo może wynosić dużo więcej. Dlatego w matach grzewczych Heat Decor ten przewód ma podwójną teflonową izolację. Następnie ciepło przenoszone na płytki uwalnia się z nich w postaci fali podczerwonej – podobnie jak w piecu kaflowym. Jest odczuwane na dużą odległość, choć przede wszystkim daje miłe odczucie ciepła pod stopami. Czy podłoga może być za gorąca? Nie, ponieważ system z matą grzewczą zawsze instalowany jest z czujnikiem temperatury podłogi.
Mata grzewcza najczęściej znajduje zastosowane w łazienkach lub kuchniach, czyli tam, gdzie na podłodze pojawiają się płytki. Maty grzewcze przystosowane są do ogrzewania podłogowego, tworzą na podłodze akumulacyjny system grzewczy. Jest to system bardzo trwały, ponieważ przewody, które rozgrzewają się do wysokiej temperatury, pokryte są wspomnianym już teflonem, a to czyni je odpornymi nawet na dużą zmienność temperatur.
Maty grzewczej nie instalujemy bezpośrednio pod podłogi pływające, bo pracuje na zbyt wysokich temperaturach. Więcej o zastosowaniu maty grzewczej przeczytasz tutaj.
Podłogowe maty grzewcze czy folie grzewcze?
Wiele zależy od tego na jakim etapie budowy lub remontu jesteś. W nowym domu w stanie surowym zamkniętym optymalna będzie folia grzewcza pod wylewkę. Dla domu z posadzkami po termomodernizacji to podłogowe maty grzewcze będą optymalne, jeśli planujesz na płytki ceramiczne, kamienne lub gres. W obu przypadkach w montażu bezpośrednio pod panele lub deskę warstwową wskazuje na folię grzewczą o dopasowanej do podłogi grubości. Jeśli z kolei rozważasz montaż systemów grzewczych w ścianach lub na suficie, wybór musi paść na folię grzewczą. Zobacz prezentację montażu pod panele.
Warto pamiętać, że oba wymienione systemy grzewcze są bezawaryjne i gwarantują możliwość sprawnego, bezproblemowego ogrzewania domu przez długie lata. Ich montaż nie powinien stwarzać problemów, a użytkowanie ma niezwykle nowoczesną, bardzo wygodną formę. Ciepło łagodnie i równomiernie wypełnia całe pomieszczenie!
Czy ogrzewanie na podczerwień jest drogie?
Ogrzewanie podczerwienią jest ogrzewaniem elektrycznym, warto zatem skupić się również na jego kosztach. Ceny energii są co prawda wciąż wyższe, niż ceny surowców takich jak węgiel. Jednak nie jest to jedyna zmienna, którą należy brać pod uwagę.
- Koszty ogrzewania elektrycznego można znacząco obniżyć dzięki fotowoltaice.
- Nie istnieje wówczas problem ograniczonej dostępności poszczególnych surowców.
- Ogrzewanie tego rodzaju jest o wiele zdrowsze, niż ogrzewanie klasyczne.
- Ceny węgla będą rosnąć, a prądu spadać, bo od niskich cen prądu zależy konkurencyjność każdej gospodarki.
Gdy Polska będzie się gospodarczo rozwijać, a w to przecież wszyscy wierzymy, to każdy z nas skorzysta – na niższych cenach prądu. Osoby korzystające z trwałego ogrzewania elektrycznego będą spać spokojnie. I komfortowo! Bez konieczności wymiany swojego systemu grzewczego przez długie dekady. Kocioł trzeba z czasem wymienić, pompę ciepła trzeba wymienić, a maty i folie grzewcze – działają do końca XXI wieku i dłużej.
Sprawdź aktualne ceny folii grzewczej oraz maty grzewczej.