Dopłata do ogrzewania elektrycznego. Dla kogo, ile wynosi? Coś już wiemy! Rząd pracuje nad projektem ustawy, która wprowadza pomoc finansową dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania prądem. Dotychczas osoby, które w ten sposób ogrzewały swoje domostwa były pominięte, ale dopłata do ogrzewania elektrycznego ma to zmienić. Dla kogo przeznaczona będzie dopłata? Ile będzie wynosiła oraz jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby ją otrzymać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Polski rząd dostrzegł potrzeby osób, które ogrzewają swoje domy i mieszkania energią elektryczną. Dotychczas osoby te były nijako pozostawione same sobie, ponieważ rządowe dopłaty były przeznaczone dla właścicieli domów ogrzewających węglem, gazem czy olejem opałowym. Dlatego osoby, które ogrzewają prądem, np. foliami grzewczymi na podczerwień z pewnością będą zadowolone z faktu, że rząd pracuje nad ustawą wprowadzającą dopłatę dla osób, które ogrzewają prądem.
Zgodnie z zapowiedziami, procedowana przez rząd ustawa zakłada, że:
Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, dopłata będzie wynosiła co najmniej 1000 złotych. Jednak niektóre portale – w tym Dziennik Gazeta Prawna informowały, że dopłata może być wyższa. To co jest pewne, to fakt, że dopłata będzie obowiązywała wyłącznie dla osób, które wcześniej złożyły odpowiednią deklarację CEEB, w której zaznaczyli prąd jako główne źródło ciepła.
A co z osobami, które ciepło czerpią z innych źródeł? Mogą skorzystać z dopłaty do węgla, pelletu i gazu – wszystko opisaliśmy w tekstach na naszym blogu.
Choć pomysł jest na razie wstępny, to przewiduje się, że dofinansowanie będzie przeznaczone dla osób, których zużycie roczne energii elektrycznej nie przekracza 5 000 kWh.
Jak informuje portal muratorplus, na razie trwają szczegółowe wyliczenia dokładnej wysokości dopłaty do ogrzewania prądem.
Zastanawiacie się jak zmniejszyć zużycie prądu? Pisaliśmy o tym w tekście pt. “Jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie elektryczne? Sposoby“.
Ile wynosi dopłata do ogrzewania prądem? Czekamy na ostateczne dane i zaktualizujemy o nie niniejszy artykuł.
W związku z tym, że ustawa o dopłacie jest wciąż procedowana, to niewiele wiadomo o warunkach jakie trzeba będzie spełnić, aby otrzymać pieniądze. Wiadomo jednak tyle, że dopłata będzie przyznawana na konkretny adres, a nie na osobę. Jest to pokłosie problemów, które pojawiły się z dopłatami do węgla. Początkowo przepisy zakładały, że wnioski mogły być składane przez kilku mieszkańców jednego gospodarstwa domowego. Szybko okazało się, że na jeden dom składanych było kilka wniosków.
O dopłacie do węgla pisaliśmy na naszym blogu w tekście pt. „Dopłata do węgla 2022 – dla kogo, zasady”.
Zapowiadana dopłata do ogrzewania prądem nie jest jedynym pomysłem rządu na poradzenie sobie z rosnącymi cenami energii elektrycznej. 15 września 2022 roku minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa zapowiedziała wprowadzenie tzw. tarczy solidarnościowej. Zakłada ona wprowadzenie niższych cen za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, które zużyją mniej niż 2 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Po przekroczeniu tego limitu stawka jednostkowa za energię elektryczną ma być wyższa. Na ten temat pisaliśmy w naszym tekście pt. „Jak zmniejszyć roczne zużycie prądu poniżej 2000 kWh?”.
Aby zapewnić sobie ogrzewanie elektryczne z minimalnym zużyciem prądu sprawdź indywidualną wycenę ogrzewania na podczerwień foliami grzewczymi: wycena i projekt. Średni koszt wyliczysz samodzielnie sięgając po nasz kalkulator kosztów ogrzewania.
Źródła: BusinessInsider, Dziennik Gazeta Prawna, Murator Plus