Folia grzewcza zastosowanie nietypowe

Ogrzewanie foliami grzewczymi zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest niesamowita wręcz elastyczność tego rozwiązania pozwalająca na ogrzewanie tym samym urządzeniem grzewczym skrajnie różnych miejsc. Czy folia grzewcza może być zainstalowana na łodzi lub w szybowcu? Pod uprawami roślin? A może w kamperze? W tym tekście pokażemy, że folia grzewcza zastosowanie nietypowe ma w swoim DNA.

Okazuje się, że zastosowanie systemu grzewczego opartego na foliach grzewczych nie ogranicza się wyłącznie do ogrzewania domu lub mieszkania. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że folia grzewcza jest najbardziej elastycznym źródłem ciepła na rynku i mamy na to dowody.

Folie grzewcze w branży marynistycznej oraz w kamperach są coraz bardziej popularne ze względu na prostotę tego rozwiązania, które idealnie sprawdza się zarówno w pływających domach, jachtach czy w samochodach kempingowych. Na szybowcu folia grzewcza sprawdzi się, aby lepiej „ciąć powietrze”. To jednak nie jest jedyne oryginalne zastosowanie folii grzewczych.

Folie grzewcze poza domem

Dotąd przyzwyczailiśmy się do myślenia, że folie grzewcze to rozwiązanie skierowane do właścicieli budynków jednorodzinnych mieszkań. Ogrzewanie swoich domostw daleką podczerwienią emitowaną przez folie grzewcze jest dzisiaj coraz bardziej popularne z wielu względów. Jednym z nich jest poszukiwanie alternatywnego źródła ciepła co w obliczu rosnących cen gazu i węgla oraz niepewności ich dostaw jest logiczne i zrozumiałe. Folie grzewcze nie muszą znajdować zastosowania wyłącznie jako ogrzewanie podłogowe. Z powodzeniem mogą służyć w wielu – nawet najbardziej zadziwiających miejscach.

Zobacz jak działa folia grzewcza:

Kamper folią ogrzany

Samochody kempingowe i przyczepki są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Marzeniem wielu osób jest swój własny dom na kółkach, którym można przemierzać drogi i autostrady. Wzrost popularności takiego sposobu spędzania wakacji sprawił, że właściciele samochodów kempingowych i przyczep chętnie sięgają po folie grzewcze na podczerwień. To co łączy te dwa produkty to komfort i wygoda. Tak samo jest z foliami grzewczymi o czym wielokrotnie pisaliśmy w naszych tekstach na blogu. Folia grzewcza w kamperach znajdzie zastosowanie np. we frontach szafek. Dzięki temu ogrzewanie nie zabiera dodatkowego miejsca, które w kamperze jest – obok wspomnianego komfortu i wygody – rzeczą nadrzędną.

O zależności między komfortu cieplnego od wilgotności powietrza w domu pisaliśmy w tekście pt. “Komfort cieplny a wilgotność powietrza – jak ogrzewać oszczędnie?

Z folią grzewczą w świat

Wykorzystanie folii grzewczych w szeroko rozumianej turystyce nie kończy się na kamperach i przyczepach kempingowych. Także branża marynistyczna coraz chętniej sięga po systemy grzewcze na podczerwień. W tym przypadku pojawia się pewne rozwarstwienie, ponieważ łodzie wykorzystuje się nie tylko do rejsów po Mazurach, Solinie czy Bałtyku, ale także jako pełnoprawne domy mieszkalne.

Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku chodzi oczywiście o zapewnienie osobom przebywającym na pokładzie ciepła i komfortu. Zapewnienie ciepła w przypadku jachtu jest kluczowe, zwłaszcza, jeśli pływa się po Bałtyku. Jak dobrze wiemy polskie morze nie należy do najcieplejszych więc dobrze ogrzany jacht jest bardzo pożądany. Zresztą nie inaczej jest w przypadku jachtów pływających po wodach śródlądowych. Jak wiemy klimat w Polsce jest bardzo zmienny, co osoby pływające po Mazurach i innych akwenach dobrze wiedzą. Nie wiadomo kiedy nastąpi załamanie pogody i żeglowanie po mazurskich jeziorach stanie się uciążliwe ze względu na przeszywające zimno.

Łodzie są obecnie wykorzystywane również jako pływające domy, które z racji na dużą mobilność również potrzebują niezawodnego i wytrzymałego źródła ciepła. I w tym przypadku sprawdzają się folie grzewcze na podczerwień ze względu na trudności w podłączeniu wydajnego źródła ciepła.

Folia grzewcza w kuchni

Ciekawe zastosowanie instalacji grzewczych na podczerwień możemy znaleźć w kuchni, a dokładnie w kuchennych szufladach. Dzięki położeniu ich na dnie szuflady, talerze czy inne naczynia, które się w niej znajdują zawsze będą ciepłe. Po co ogrzewać talerze? Odpowiedź jest bardzo prosta – żeby pieczołowicie przyrządzone danie nie stygło od zimnego talerza. Folia grzewcza jest w tym samym celu stosowana w restauracjach, którym zależy na zadowoleniu klienta więc serwują dania w ciepłych naczyniach.

Ponad chmurami

Tytułowy szybowiec również może zostać wyposażony w instalacje grzewcze na podczerwień. Z pozoru rozwiązanie to nasuwa się samo, ponieważ wysoko ponad powierzchnią Ziemi jest po prostu zimno. Szybowce z racji swojej konstrukcji nie mają ogrzewania  w kabinach więc montaż ultracienkiej i lekkiej folii grzewczej mógłby pomóc zmarzniętym pilotom. W Heat Decor pojawił się kiedyś szybownik, który kupił folię grzewczą, aby zamontować ją jednak nie w kokpicie, a na skrzydłach. Dlaczego akurat tam? Żeby „lepiej przecinały powietrze”.

Stolarnia

Co ma wspólnego stolarz i folie grzewcze? Odpowiedzią jest ciepło. Każdy kto choć trochę zna się na obróbce drewna wie, że materiał ten musi być doskonale wysuszony.

Zastosowanie folii grzewczej o mocy 400 W w suszarni tubowej jest rozwiązaniem, które sprawdza się w zawodzie stolarza.

Folia grzewcza ogrzewa obiekty, a nie powietrze co – jak się okazuje – jest dobrym rozwiązaniem w przypadku drewna.

Gołąb na suchym parapecie

Instalacja na podczerwień może pomóc, kiedy okna w domu są nieszczelne. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana stolarki okiennej, ale zanim to nastąpi można inaczej sobie poradzić z przeciekającym oknem. Systemy grzewcze na podczerwień o mocy 220 W/m2 montuje się w parapetach i dzięki nim przeciekające okno przestaje być problem.

Innym, nie mniej ciekawym, zastosowaniem jest gołębnik. Hodowcy gołębi słyną z dużego oddania i przywiązania do tych zwierząt. A gołębie także potrzebują ciepła, a ich hodowcy chcąc zapewnić odpowiednie warunki zimą decydują się na zastosowanie podczerwieni.

Egzotyczne zwierzęta

Nie tylko gołębie potrzebują ciepła. O wiele bardziej potrzebują go egzotyczne zwierzęta, których trzymanie w domu nie jest w Polsce wcale taką rzadkością. Różnego rodzaju węże czy jaszczurki trzymane są w terrariach, które mają im zasymulować naturalne warunki. Zastosowanie systemów grzewczych na podczerwień jest idealnym rozwiązaniem. Promieniowanie podczerwone, to naturalny nośnik energii cieplnej, która dociera do nas ze słońca. Innymi słowy, folie grzewcze na podczerwień ogrzewają terraria tworząc warunki najbardziej zbliżone do naturalnych.

Podobna sytuacja jest w akwariach, gdzie hodowane są egzotyczne gatunki ryb. Często ich naturalnym środowiskiem są ciepłe morza więc, jeśli ktoś chce mieć takie ryby w akwarium, to musi im zapewnić ciepłą wodę. Wykorzystanie ogrzewania podczerwienią do tego ma sens, ponieważ w tani i prosty sposób podgrzeje wodę do temperatury znośnej dla egzotycznych ryb. Trzeba tutaj zwrócić uwagę, że woda podgrzana przez folię grzewczą nie będzie miała odpowiedniej temperatury do codziennego użytku przez człowieka. Wyraźnie trzeba zaznaczyć, że system grzewczy na podczerwień nie przygotuje cwu, czyli ciepłej wody użytkowej.

Folie grzewcze zastosowanie nietypowe – podsumowanie

Powyższe przykłady świadczą o szerokich możliwościach zastosowania folii grzewczych na podczerwień. Jak widać elastyczność tego rozwiązania sprawia, że znajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Nawet w tak zadziwiających jak szybownictwo.

Patrząc się na liczne przykłady przytoczone wyżej można dojść do wniosku, że folia grzewcza na podczerwień z pewnością znajdzie jeszcze wiele więcej nietypowych rozwiązań, a w ich wymyślaniu ogranicza nas wyłącznie nasza fantazja i pomysłowość.

Zarówno typowe i nietypowe miejsca zastosowania folii grzewczych potrzebują wstępnych szacunków. Pomaga w tym nasz kalkulator, który obliczy szacunkowo koszt folii grzewczych Heat Decor w zastosowaniu najpowszechniejszym – pod podłogą domu.