Wybór folii paroizolacyjnej nie może być przypadkowy. Na oko podobne produkty mogą się zasadniczo różnić i wpływać znacząco na trwałość materiałów, które mają za zadanie chronić. Jednocześnie folia paroizolacyjna to materiał budowlany o wszechstronnym zastosowaniu, pełniący kluczową rolę zarówno w instalacji systemów grzewczych Heat Decor, jak i w wielu innych obszarach budownictwa. Wykonana jest zazwyczaj z tworzyw sztucznych odpornych na działanie pary wodnej, takich jak polietylen czy polipropylen.
Różnorodność folii paroizolacyjnych dostępnych na rynku jest ogromna. Najbardziej popularna jest folia w kolorze żółtym. Można również spotkać białe, niebieskie, czerwone czy czarne folie paroizolacyjne. Jednak to nie barwa, a specyfikacja techniczna powinna być kluczowym kryterium wyboru. Wybierając odpowiednią folię paroizolacyjną warto zwrócić uwagę na jej parametry takie jak grubość, gramatura, odporność na uszkodzenia mechaniczne czy paroprzepuszczalność, a także na jej atesty i certyfikaty. Odpowiednio dobrana folia paroizolacyjna powinna stanowić skuteczną barierę ochronną przed przenikaniem pary wodnej.
Skuteczność folii paroizolacyjnej zależy od jej współczynnika oporu dyfuzyjnego Sd oraz jakości jej wykonania. Wysoka jakość wykonania oznacza między innymi stałość parametrów fizycznych na całym obszarze folii, dzięki czemu np. miejscowo zwiększona paroprzepuszczalność czy podatność na mechaniczne uszkodzenia. Wyższy współczynnik Sd oznacza, że materiał stanowi większą barierę dla pary wodnej.
Folia paroizolacyjna LDPE w systemach grzewczych używana jest jako warstwa izolacyjna, która zabezpiecza przed stratami ciepła, kierując ciepło w stronę wnętrza pomieszczenia, a nie w stronę podłoża. Jest to istotny element zapewniający skuteczność i długowieczność systemu grzewczego.
Stosowana w różnych grubościach, w zależności od konkretnego zastosowania w systemie:
Najważniejsze cechy folii paroizolacyjnej:
Ważne: folie paroizolacyjne metalizowane nie mogą być stosowane w systemach grzewczych Heat Decor!
Montaż i układanie folii paroizolacyjnej oraz jej właściwe wykorzystanie są kluczowe dla zapewnienia skuteczności i trwałości systemu grzewczego oraz zapobiegania problemom z wilgocią. Podczas instalacji systemu Heat Decor, folia paroizolacyjna jest starannie układana i uszczelniana. W miejscach łączenia folii i w narożnikach stosuje się taśmę samoprzylepną zbrojoną, aby uszczelnić i zabezpieczyć system przed uszkodzeniami czy wilgocią.
Montaż folii paroszczelnej zwykle nie nastręcza większych trudności. Należy jednak zachować ostrożność względem wszelkich elementów o ostrych krawędziach, które mogłyby ją przebić. Dlatego przez rozłożeniem jej na podłożu pomieszczenia należy je dokładnie oczyścić.
W pomieszczeniach, gdzie planuje się zastosowanie płyt g-k, paroizolacja ścian jest rozwiązana w ramach montażu ściennego systemu grzewczego Heat Decor, którego koniecznym elementem jest folia paroizolacyjna 0,2 mm.
Folie paroizolacyjne stosujemy wszędzie tam, gdzie swobodne przenikanie wilgoci jest niepożądane. Wilgoć może być pochodzenia zarówno atmosferycznego, jak i z wnętrza budynku. Najczęściej spotykane zastosowania obejmują:
Folie paroizolacyjne znajdują szerokie zastosowanie w różnych obszarach budownictwa, dostosowując się do specyfiki danej konstrukcji i wymagań dotyczących izolacji i kontroli pary wodnej. Ważne jest, aby folia była zamontowana ciągle, bez przerwań i nieszczelności.
Cena folii paroizolacyjnej może różnić się w zależności od jej typu czy grubości. To, jaka folia paroizolacyjna zostanie wybrana ma znaczenie dla trwałości materiałów, które ma chronić. Uniwersalna folia paroizolacyjna nie znajdzie zastosowania np. w systemie Heat Decor pod wylewkę, gdzie konieczna jest folia paroizolacyjna 0,3 mm oraz 0,5 mm. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego i zapoznania się z foliami paroizolacyjnymi dostępnymi w naszej ofercie.