Ogrzewana podłoga zyskuje na popularności, a w nowych domach staje się wręcz standardem. Ta tendencja wpływa także na dobór materiałów wykorzystywanych w pracach wykończeniowych czy remontowych dotyczących podłóg. Pojawia się między innymi pytanie: jaka folia paroizolacyjna pod ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza? A jaka pod panele nad podłogówką? Sprawdźmy!
Folia paroizolacyjna jest materiałem, który ma za zadanie chronić podłogę oraz system grzewczy przed wilgocią. Jest to nieodzowny element nie tylko ogrzewania podłogowego. Znajduje bowiem zastosowanie w wielu innych miejscach – ścianach, stropach, termoizolacji. Zastosowanie jej w przypadku podłogówki jest kluczowe, ponieważ znacząco wpływa ona na komfort grzewczy. Dostosowanie folii paroizolacyjnej pod rodzaj ogrzewania podłogowego oraz pokrycia podłogi sprawi, że będzie pełnić swoją funkcję prawidłowo i w sposób trwały.
Folia paroizolacyjna ma cztery podstawowe zadania, ważne w różnym stopniu zależnie od miejsca zastosowania:
Warto zatem zadać sobie pytanie jaka folia paroizolacyjna do podłogówki nadaje się najlepiej. Dobrze dobrana paroizolacja poprawia komfort cieplny i sprzyja równomiernemu nagrzewaniu pomieszczenia. Wpływa na trwałość ogrzewania a także na oszczędność jego użytkowania. Zapobiega nieprzyjemnym odgłosom podczas chodzenia po podłodze z paneli i szkodliwym dla nich napięciom. Dzięki niej wilgoć z pomieszczeń nie przenika do systemu grzewczego w czasie, gdy nie jest użytkowany, i nie wnika w elementy konstrukcyjne domu.
Na grupach tematycznych często pojawia się pytanie, czy należy stosować folię paroizolacyjną nad folią grzewczą instalowaną bezpośrednio pod panelami podłogowymi. Trzeba mieć świadomość, że w takim przypadku bezwględnie należy ją stosować. Ale czy dowolną? Heat Decor zaleca, żeby w takim przypadku zastosować folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm. Bardzo ważne jest, aby ta grubość była taka sama na całej powierzchni, co wyklucza najtańsze folie grzewcze w których grubość jest zmienna. Warto zwrócić uwagę też, że grubość całego systemu z folią grzewczą w przypadku paneli (lub deski) wynosi maksymalnie 1,6 cm i nie jest wymagany dodatkowy podkład pod panele.
Jak wygląda montaż folii grzewczej pod panelami? Dowiecie się tego z tekstu: „Folia grzewcza pod panele”.
Choć folie grzewcze zazwyczaj instaluje się pod panelami, to system montażu pod wylewką jest również możliwy i w nim folia paroizolacyjna również znajduje zastosowanie. System ten ma wielu zwolenników, którzy szybko potrafią wymienić jego najważniejsze zalety:
W systemie pod wylewkę z folią grzewczą stosuje się aż trzy warstwy folii paroizolacyjnej: dwie o grubości 0,3 mm oraz jedną wierzchnią o grubości 0,5 mm. Co ważne w tym systemie także grubość folii musi być stała na całej powierzchni.
Poniżej znajduje się schemat montażu systemu grzewczego pod wylewkę:
1. Wykończenie podłogi: każde odpowiednie do ogrzewania podłogowego. 2. Klej elastyczny (w opcji wykończenia: płytki). 3. Warstwa gruntująca (w opcji wykończenia: płytki). 4. Wylewka: anhydrytowa lub cementowa 50-60 mm. 5. Fartuch kołnierza dylatacyjnego. 6. Przewód ochronny [PE]. 7. Folia paroizolacyjna 0,5 mm. 8. Siatka ze stali nierdzewnej. 9. Folia paroizolacyjna 0,3 mm. 10. Folia grzewcza HD-EPL. 11. Folia paroizolacyjna 0,3 mm. 12. Kołnierz dylatacyjny (piankowy). 13. Styropian (izolacja termiczna). 14. Wylewka / płyta OSB.
Pod same panele konieczna jest folia paroizolacyjna z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na wilgotność powietrza i jej wpływ na panele laminowane (winylowych zasadniczo nie dotyczy ten problem). Dlatego wybieramy folię paroizolacyjną o odpowiedniej grubości a jednocześnie możliwie najwyższym współczynniku Sd (wynoszącym 100 i więcej). Choć ogrzewanie podczerwienią ogranicza wilgotność (w sezonie grzewczym nie będzie ona przekraczała około 40 proc.), to gdy nie ogrzewamy pomieszczeń – może ona wynosić nawet 80 proc. Folię paroizolacyjną stosuje się po to, żeby latem podłoga nie wchłaniała zbyt dużej ilości wody znajdującej się w powietrzu, żeby ta wilgoć nie utrzymywała się w podłodze – w podkładach pod panelami i wylewce pod nimi. Po drugie – podłoga pływająca minimalnie zwiększa i zmniejsza swoją objętość, co oznacza, że nieznacznie przesuwa się po podłożu. Folia paroizolacyjna minimalizuje tarcie towarzyszące tym powtarzającym się procesom.
Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią oraz niepożądaną utratą ciepła jest istotnym elementem każdej podłogówki. W przypadku ogrzewania elektrycznego folia paroizolacyjna jest warstwą, bez której system grzewczy byłby narażony na usterki. Zabezpieczenie folii grzewczej na podczerwień przed wilgocią jest kluczem do wybitnie trwałego, bezserwisowego i komfortowego ogrzewania podłogowego. Musi mieć ona jednak stałą grubość na całej powierzchni – to ważne! Heat Decor zaleca zastosowanie folii paroizolacyjnych dostępnych w naszym sklepie.