Folia paroizolacyjna – rodzaje i zastosowanie w ogrzewaniu podłogowym

Nowoczesne i bezobsługowe metody ogrzewania domu to coraz częstszy wybór. Coraz większą popularność zdobywa podłogówka. Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe?

Podłoga może wydawać się czymś stałym, a wcale taka nie jest. Każda podłoga ulega z czasem stopniowej erozji i zużyciu pod wpływem wilgoci, czynników biologicznych i zmian temperatury. Możemy ją jednak skutecznie zabezpieczyć i znacząco zwiększyć jej trwałość! Temu właśnie służy folia paroizolacyjna.

Dobra izolacja przeciwwilgociowa konieczna jest szczególnie wtedy, gdy planujemy zainstalować ogrzewanie podłogowe. Czym jest, w jaki sposób chroni podłoże przed zawilgoceniem i która izolacja pod podłogówkę jest odpowiednia do naszych potrzeb? Odpowiadamy.

Czym jest folia paroizolacyjna?

Folia paroizolacyjna jest popularnym rodzajem izolacji przeciwwilgociowej stosowanym do zabezpieczania zarówno posadzek, ścian, jak i stropów oraz dachów. Prawidłowo dobrana poprawia również parametry cieplne pomieszczeń. Wykorzystywana jest niezależnie od wybranej technologii budowy domów. Najczęściej kupowana jest w postaci rolek o określonej szerokości, gotowych do rozwinięcia i natychmiastowego montażu.

Właściwa izolacja cieplna posadzki – znaczenie

Wilgoć to zdecydowanie największy przeciwnik ścian, stropów oraz podłóg w Twoim domu. Nie tylko osłabia ona naturalne parametry termiczne przegród budowlanych, ale także przyczynia się do ich niszczenia. Izolacja cieplna oraz przeciwwilgociowa ma kluczowe znaczenie dla kondycji budynków.

 

Na rynku znajdziesz szeroką gamę folii izolacyjnych o różnych właściwościach. Nie każda z nich spełnia normy folii paroizolacyjnej – niektóre z nich to produkty paroprzepuszczalne. Właściwa paroizolacja całkowicie separuje pomieszczenia od wilgoci, co zapobiega korozji biologicznej materiałów budowlanych i wykończeniowych, jednocześnie minimalizując straty ciepła w domu. Dobrze dobrana folia pod panele lub parkiet istotnie ograniczy również koszty ogrzewania budynku.

Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe?

To jaka folia pod ogrzewanie podłogowe będzie odpowiednia zależy od jej grubościwspółczynnika Sd oraz jednolitości parametrów na całej powierzchni wytrzymałości termicznej.

Podstawowym parametrem, który decyduje o skuteczności wykonanej izolacji przeciwwilgociowej, jest grubość zastosowanego materiału. Dla systemu z folią grzewczZawsze należy wybierać folię paroizolacyjną o grubości nie mniejszej niż 0,2 mm – cieńsze nie zapewnią dostatecznej ochrony przed przenikaniem pary wodnej. W przypadku systemu z folią grzewczą pod wylewkę grubość paroizolacji powinna wynosić minimum 0,3 mm a wierzchniej warstwy folii paroizolacyjnej nawet 0,5 mm – jak widać na tym schemacie.

Kolejny ważny parametr, który wpływa na skuteczność izolacji folią, to współczynnik Sd, określający grubość warstwy powietrza, stanowiącej dla pary wodnej podobny opór jak membrana. Im wskaźnik wyższy, tym lepiej. Niskoparoprzepuszczalne materiały izolacyjne charakteryzuje współczynnik Sd ok. 20 m, co odpowiada warstwie powietrza o grubości 20 m.

Warto mieć świadomość, że nie każda folia ma jednolitą grubość, a co za tym idzie współczynnik Sd na całej powierzchni jest różny. Przede wszystkim najtańsze folie charakteryzują się niestałością tego parametru, a skutkiem ich zastosowania może być miejscowe gromadzenie się wilgoci.

Należy pamiętać, że to jaka folia sprawdzi w ogrzewaniu podłogowym, bez względu na to, czy za ciepło w domu odpowiadać będzie konwencjonalny system, czy elektryczna folia grzewcza zależy bezwględnie od jej wytrzymałości termicznej. Poszukaj odpowiedniej informacji w opisie lub na opakowaniu. Powinna tam pojawić się adnotacja, że produkt może być stosowany w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji grzewczych.

Dobór folii paroizolacyjnej a rodzaj podłogi

Wszechstronna folia izolacyjna to produkt stosowany najczęściej na wylewkach betonowych. W połączeniu z wysokiej klasy materiałami dociepleniowymi, jak wełna mineralna czy styropian, stworzy skuteczną izolację cieplną podłogi w Twoim domu.

W przypadku podłóg mikrocementowych i cementowo- żywicznych folia paroizolacyjna utrzyma parametry wilgotności podłogi na stałym poziomie. Podobnie w przypadku zastosowania suchego jastrychu, to jest płyt budowlanych (gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, cementowych czy OSB lub MFP).

Co ważne: folia paroizolacyjna stanowi zabezpieczenie podłoża czy materiałów grzejnych lub izolacyjnych również przed wpływem erozyjnym podłogi pływającej, która stale pracuje minimalnie kurcząc się i rozkurczając.

Folia paroizolacyjna pod podłogówkę – gdzie kupić?

Jeśli interesuje Cię sprawdzona folia pod podłogówkę, sprawdź, co sami wybraliśmy do systemów grzewczych Heat Decor. Na rynku jest wiele różnych produktów, my stawiamy na te o najlepszych parametrach i wytrzymałości.

Oprócz produkcji i sprzedaży systemów grzewczych współpracujemy ściśle z ekipami instalacyjnymi i partnerami świadczącymi usługi instalacyjne. Polecamy taką folię, którą stosują certyfikowani przez Heat Decor instalatorzy i która zebrała dobre opinie. Jest wielokrotnie sprawdzona pod różnymi typami podłóg.