Blog

Folia paroizolacyjna – rodzaje i zastosowanie

Folia parozizolacyjna zastosowanie i rodzaje

Podłoga może wydawać się czymś stałym, a wcale taka nie jest. Każda podłoga ulega z czasem stopniowej erozji i zużyciu pod wpływem wilgoci, czynników biologicznych i zmian temperatury. Możemy ją jednak skutecznie zabezpieczyć i znacząco zwiększyć jej trwałość! Temu właśnie służy folia paroizolacyjna.

Dobra izolacja przeciwwilgociowa konieczna jest szczególnie wtedy, gdy planujemy zainstalować ogrzewanie podłogowe. Czym jest, w jaki sposób chroni podłoże przed zawilgoceniem i która izolacja pod podłogówkę jest odpowiednia do naszych potrzeb? Odpowiadamy.

Czym jest folia paroizolacyjna?

Folia paroizolacyjna jest popularnym rodzajem izolacji przeciwwilgociowej stosowanym do zabezpieczania zarówno posadzek, ścian, jak i stropów oraz dachów. Prawidłowo dobrana poprawia również parametry cieplne pomieszczeń. Wykorzystywana jest niezależnie od wybranej technologii budowy domów. Najczęściej kupowana jest w postaci rolek o określonej szerokości, gotowych do rozwinięcia i natychmiastowego montażu.

Właściwa izolacja cieplna posadzki – znaczenie

Wilgoć to zdecydowanie największy przeciwnik ścian, stropów oraz podłóg w Twoim domu. Nie tylko osłabia ona naturalne parametry termiczne przegród budowlanych, ale także przyczynia się do ich niszczenia. Izolacja cieplna oraz przeciwwilgociowa ma kluczowe znaczenie dla kondycji budynków.

Na rynku znajdziesz szeroką gamę folii izolacyjnych o różnych właściwościach. Nie każda z nich spełnia normy folii paroizolacyjnej – niektóre z nich to produkty paroprzepuszczalne. Właściwa paroizolacja całkowicie separuje pomieszczenia od wilgoci, co zapobiega korozji biologicznej materiałów budowlanych i wykończeniowych, jednocześnie minimalizując straty ciepła w domu. Dobrze dobrana folia pod panele lub parkiet istotnie ograniczy również koszty ogrzewania budynku.

Jaka powinna być dobra folia izolacyjna?

Jaka folia paroizolacyjna zapewni optymalne zabezpieczenie przed wilgocią? Podstawowym parametrem, który decyduje o skuteczności wykonanej izolacji przeciwwilgociowej, jest grubość zastosowanego materiału. Zawsze należy wybierać folię paroizolacyjną o grubości nie mniejszej niż 0,2 mm – cieńsze nie zapewnią dostatecznej ochrony przed przenikaniem pary wodnej.

Na skuteczność izolacji folią wpływa jeszcze jeden ważny parametr – współczynnik Sd, określający grubość warstwy powietrza, stanowiącej dla pary wodnej podobny opór jak membrana. Im wskaźnik wyższy, tym lepiej. Niskoparoprzepuszczalne materiały izolacyjne charakteryzuje współczynnik Sd ok. 20 m, co odpowiada warstwie powietrza o grubości 20 m.

Dobór folii paroizolacyjnej a rodzaj podłogi

Wszechstronna folia izolacyjna to produkt stosowany najczęściej na wylewkach betonowych. W połączeniu z wysokiej klasy materiałami dociepleniowymi, jak wełna mineralna czy styropian, stworzy skuteczną izolację cieplną podłogi w Twoim domu.

W przypadku podłóg mikrocementowych i cementowo- żywicznych folia paroizolacyjna utrzyma parametry wilgotności podłogi na stałym poziomie. Podobnie w przypadku zastosowania suchego jastrychu, to jest płyt budowlanych (gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, cementowych czy OSB lub MFP).

Co ważne: folia paroizolacyjna stanowi zabezpieczenie podłoża czy materiałów grzejnych lub izolacyjnych również przed wpływem erozyjnym podłogi pływającej, która stale pracuje minimalnie kurcząc się i rozkurczając.

Jaka folia pod ogrzewanie podłogowe?

Odrębną kwestię stanowi dobór folii paroizolacyjnej pod podłogówkę. Nie każdy produkt sprawdzi się w przypadku takiej instalacji, bez względu na to, czy za ciepło w domu odpowiadać będzie konwencjonalny system, czy elektryczna folia grzewcza. Aby upewnić się, że folia izolacyjna nadaje się do paneli podłogowych, deski wielowarstwowej czy posadzek z ogrzewaniem podłogowym, poszukaj odpowiedniej informacji w opisie lub na opakowaniu. Powinna tam pojawić się adnotacja, że produkt może być stosowany w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji grzewczych lub jego parametry wytrzymałości termicznej są wystarczające do współpracy z ogrzewaniem.

Folia paroizolacyjna pod podłogówkę – gdzie kupić?

Jeśli interesuje Cię szybki zakup dobrze dopasowanej i sprawdzonej folii do izolacji ogrzewanej podłogi, sprawdź, co sami wybraliśmy do naszych systemów grzewczych. Na rynku jest wiele różnych produktów, my stawiamy na te o najbardziej uniwersalnym i praktycznym zastosowaniu.

Jako że oprócz produkcji i sprzedaży systemów grzewczych oferujemy też usługę ich montażu, polecamy taką folię, którą sami montujemy. Jest przez nas wielokrotnie sprawdzona pod różnymi typami podłóg.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *