W takich przypadkach ogrzewanie podłogowe wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Niezbędne było uwzględnienie także ekonomii i energooszczędności wybranego systemu. Zastosowane rozwiązanie musiało być też w pełni autonomiczne, by zapewnić ciepło i komfort całemu domowi. Folia grzewcza Heat Decor z serii Green spełniła wszystkie te warunki.
Folia grzewcza to bardzo cienki, elastyczny i zasilany elektrycznie materiał, w którym umieszczona jest grafitowa grzałka. Pod wpływem oporu elektrycznego wytwarza ona energię cieplną w postaci długiego promieniowania podczerwonego. Warto przy tym wiedzieć, że długa fala IR nie emituje światła widzialnego, które mogłoby być szkodliwe dla oczu – jest więc całkowicie bezpieczna.
Innowacyjna jest nie tylko forma ogrzewania, ale i jego sposób. W odróżnieniu od tradycyjnego typu, ogrzewanie na podczerwień nie nagrzewa powietrza, a przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu, dzięki czemu ciepło rozchodzi się równomiernie i czujemy je tuż po włączeniu ogrzewania.
Więcej na temat technologii ogrzewania na podczerwień opisaliśmy w tekście pt. “Ogrzewanie na podczerwień — wady i zalety“.
Do naszego projektu zastosowaliśmy folie o mocy 80 W/m2 do salonu oraz 140 W/m2 do łazienki. Są to parametry rekomendowane dla ogrzewania podłogowego oraz dla nowo wybudowanych domów.
Folie grzewcze zostały dokładnie dopasowane do wymiarów domu (oprócz zabudowy stałej) za pomocą folii o szerokości 25 cm, 50 cm oraz 100 cm. Dzięki temu uzyskamy maksymalną powierzchnię grzania i możliwie najmniejsze straty ciepła. Będzie to również system w pełni bezpieczny, chroniący przed iskrzeniem, przenikaniem pary wodnej i płynów, pożarem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Aby umożliwić dowolność aranżacji pomieszczenia, wybraliśmy technologię montażu folii grzewczej pod wylewkę.
Ogrzewanie podłogowe, aby spełniało wszystkie standardy bezpieczeństwa i wydajności, zostanie zamontowane w następujący sposób:
Dalszy sposób postępowania zależy już od tego, jaki materiał podłogowy wybierzemy. Można użyć niemal dowolnego: paneli winylowych lub laminowanych, drewna czy płytek ceramicznych.
Dlaczego wybór ogrzewania na podczerwień jest optymalny?
Oprócz wspomnianych wcześniej estetyki, konieczności dostosowania rodzaju ogrzewania do dużej przestrzeni i samowystarczalności, ogrzewanie podłogowe na podczerwień ma także wiele innych walorów. Najważniejsze z nich to:
- naturalność i ekologiczność ogrzewania,
- niskie koszty wykonania instalacji i eksploatacji,
- ciepłe, ale niewysuszone powietrze w pomieszczeniu,
- temperatura odczuwalna wyższa od faktycznej nawet o kilka stopni,
- bezobsługowe użytkowanie.
Jaki jest koszt ogrzewania w systemie grzewczym na podczerwień? Przeczytacie o tym w tekście pt. “Ogrzewanie na podczerwień – koszty i opinie“.
Jako, że dom zaprojektowany przez markę nowoczesna STODOŁA podkreśla charakter bliskości z naturą, nie bez znaczenia jest też znaczenie prozdrowotne systemu ogrzewania. Podczerwień nie ogrzewa powietrza i nie powoduje jego ruchu (jak tradycyjne systemy konwekcyjne), przez co nie przenosi alergenów. Dodatkowo ceniona jest także za pozytywny wpływ na zdrowie, w tym układ krążenia, układ kostny i układ odpornościowy. Jest więc naturalna i dla środowiska i dla człowieka.