Mata grzewcza pod płytki – jak zamontować? jaka trwałość?

Mata grzewcza pod płytki to najczęściej stosowane elektryczne ogrzewanie podłogowe pod płytki w łazienkach, toaletach, korytarzach czy kuchni. Maty grzewcze wykorzystujemy w miejscach, gdzie chcemy uzyskać efekt ciepłej podłogi lub komfort grzewczy w pomieszczeniu. Technologia grzewcza oparta na ogrzewaniu oporowym znana jest już od wielu lat. Cieszy się dużą popularnością z uwagi na długą żywotność systemu grzewczego, przystępna cenę, łatwy sposób montażu oraz to, że zajmuje mało miejsca – sam kabel grzejny ma średnicę tylko 2 x 3 mm, a nad nim dochodzi już tylko warstwa kleju elastycznego lub wylewka cienkowarstwowa. Podłoga nie podniesie się o więcej niż o 5-20 mm plus płytki.

Zobacz jak podłączyć matę grzewczą.

Jak zamontować matę grzewczą pod płytkami

Elektryczne maty grzewcze instalujemy bezpośrednio na wylewce betonowej lub na izolacji termicznej wykonanej z gotowych płyt XPS powlekanych klejem. Sama instalacja maty jest bardzo prosta, gdyż siatka z włókna szklanego, na której osadzone są przewody grzewcze, jest samoprzylepna a to umożliwia łatwe przyklejenie maty grzewczej do podłoża.  Matę grzejną możemy układać w dowolnym kierunku poprzez rozcięcie siatki z włókna szklanego. Do klejenia mat grzewczych oraz płytek używamy klejów pełnoelastycznych.

Ogrzewanie podłogowe sterowane jest przez elektroniczny termostat sterujący temperaturę powietrza w pomieszczeniu oraz temperaturę podłogi tworząc kompletny bezobsługowy system grzewczy.

Schemat ułożenia maty grzewczej Heat Decor pod płytkami

  1. Płytki ceramiczne, gresowe, kamienne

Okładzina podłogowa pełniąca funkcje użytkową oraz dekoracyjną o odpowiednich parametrach antypoślizgowych i wytrzymałości na ścieranie.

  1. Klej elastyczny do glazury

Materiał do klejenia okładzin podłogowych oraz maty grzewczej spełniający funkcje wiążące, wytrzymałościowe i elastyczne. Rodzaj kleju elastycznego dobierany jest stosowanie do wykonywanej okładziny podłogowej. Do ogrzewania podłogowego stosowane są kleje w klasie C2S1.

  1. Czujnik temperatury podłogi w rurce ochronnej

To element wyposażenia termostatu pełniącego rolę kontroli i sterowania temperatury podłogi. Czujnik temperatury podłogi umieszczony jest w peszlu ochronnym, który jest poprowadzony w nacięciu posadzki o wysokości równej szerokości peszla. Peszel poprowadzony jest równolegle do przewodów grzejnych. Koniec peszla zabezpieczony jest zaślepka uniemożliwiającą dostanie się kleju do środka czujnika.

  1. Mata grzewcza Heat Decor

Elektryczna mata grzewcza to główny nośnik ciepła w ogrzewaniu podłogowym. Matę grzewczą podłączamy do termostatu pokojowego lub regulatora temperatury wyposażonego w zewnętrzny czujnik temperatury podłogi. Mata grzewcza musi być uziemiona oraz posiadać w swoim obwodzie wyłącznik różnicowoprądowy gwarantując bezpieczeństwo użytkowana instalacji ogrzewania.

  1. Izolacja termiczna (opcjonalnie)

Termoizolacja podłogi jest bardzo istotnym elementem działania całego systemu grzewczego. Jakość i grubość termoizolacji bezpośrednio wpływa na koszty eksploatacyjne oraz szybkość działania całego systemu grzewczego. Do izolacji termicznej podłogowego systemu grzewczego na wylewce betonowej stosujemy gotowe płyty XPS powlekane klejem. Płyty XPS muszą posiadać odporność na ściskanie min. 300kPa. co gwarantuje odpowiednia nośność całej instalacji grzewczej. Nie zawsze jednak możemy zastosować dodatkową izolację z uwagi na ograniczoną wysokość dla instalacji ogrzewania podłogowego.

  1. Klej elastyczny do glazury

Materiał do klejenia maty grzewczej spełniający funkcje wiążące, wytrzymałościowe i elastyczne. Do ogrzewania podłogowego stosowane są kleje w klasie C2S1.

  1. Posadzka / wylewka betonowa.

To element podłogowy, na którym bezpośrednio układana jest mata grzewcza lub izolacja termiczna pod matę grzewczą przeznaczona do stosowania z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym.

 

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe?

Warto jeszcze przybliżyć kwestię tego jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe będzie odpowiedni.

Powierzchnia utworzona przez ułożone płytki ceramiczne, gres lub kamień naturalny, posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, dobrze więc nadaje się nad elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jednak gdy podłoga nagrzewa się, zastosowana okładzina podłogowa może „pracować”. Klej zastosowany do montażu okładziny podłogowej powinien charakteryzować się w związku z tym wysoką elastycznością. Dzięki temu nie będzie ulegał kruszeniu, a płytki nie będą się odklejać od podłoża. Polecane są kleje do płytek klasy C2S1. Zgodnie z oznaczeniami jest to klej cementowy, o podwyższonych parametrach i odkształcalny. Ta ostatnia cecha jest istotna, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury materiały zmieniają swoją objętość. Warstwa łącząca płytki z podłożem musi być więc odkształcalna i odporna na podgrzewanie.

Jak widać to, jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe zastosujemy, ma duże znaczenie. Grubość kleju do płytek pod ogrzewanie podłogowe oraz sposób jego nanoszenia jest także istotny. Klej należy nanosić na podłoże i płytkę, co gwarantuje pełne pokrycie klejem przestrzeni pomiędzy płytką i podkładem. Dzięki równomiernemu rozprowadzeniu kleju czy zaprawy nie pojawiają się „puste miejsca”, które w przyszłości mogłyby się zapełnić wodą lub powietrzem, co niekorzystnie wpływałoby na działanie ogrzewania podłogowego. Grubość kleju do płytek pod ogrzewanie podłogowe powinna być taka sama na całej powierzchni.

Kolejnym sposobem na uniknięcie powstania „pustych miejsc” podczas montażu jest zatopienie maty grzewczej w wylewce cienkowarstwowej, która idealnie wypełni przestrzeń wokół kabli grzejnych. W sytuacji, gdy jednak taki bąbel powietrza powstanie, mata grzewcza o podwójnej izolacji teflonem i wielosplotowym kablu – taka jak HD-mat – zachowa sprawność.

Jak prawidłowo wykonać klejenie? Po rozłożeniu maty grzewczej należy za pomocą pacy z tworzywa sztucznego nanieść równomiernie elastyczną zaprawę klejową. Trzeba też dokładnie okleić przewody grzewcze. Tak zaklejoną matę grzewczą pozostawiamy do wyschnięcia na całą dobę. Po upływie 24 godzin należy jeszcze raz sprawdzić rezystancję maty.

Przy okazji warto pamiętać, że do nakładania nadają się jedynie pace z tworzyw, ponieważ te  metalowe mogą uszkodzić izolację przewodu grzewczego. W trakcie zaklejania dobrze też zabezpieczyć matę przed uszkodzeniami np. przy użyciu grubej tektury lub płyt styropianowych.

Mata grzewcza – ile powierzchni powinna pokrywać?

Matę grzewczą pod płytkami instalujemy na pełnej powierzchni pomieszczenia za wyjątkiem miejsc przeznaczonych pod zabudowę stałą taką jak wanna, kabina prysznicowa, meble kuchenne, szafy w zabudowie z podłożem drewnianym i inne meble lub urządzenia, które przylegają bezpośrednio do posadzki i nie są posadowione na nóżkach umożliwiających swobodne ujście ciepła.

Mata grzewcza w łazience

1. Mata grzewcza

2. Czujnik temperatury podłogi

3. Termostat

A. Czujnik temperatury podłogi umieszczony pomiędzy przewodami grzewczymi.

B. Zmiana kierunku maty grzejnej wiąże się z rozcięciem siatki podkładowej.

C. Zachowanie bezpiecznej odległość maty grzejnej od stałej zabudowy.

D. Zachowanie bezpiecznej odległość maty grzejnej od armatury łazienkowej.

E. Zachowanie bezpiecznej odległości od ścian.

F. Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy przewodami grzejnymi.

Maty grzewcze w większości przypadków stosowane są jako ogrzewanie wspomagające lub spełniające role komfortu ciepłej podłogi. Optymalne pokrycie pomieszczenia matą grzewczą jako podstawowego systemu grzewczego to ok. 70% całej płaszczyzny. Takie pokrycie matą grzewczą umożliwia równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu.

Mniejsze pokrycie podłogi matą grzewczą dopuszczalne jest w obiektach i pomieszczeniach o bardzo dobrej izolacji termicznej, gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Sugerujemy jednak układanie maty grzewczej na pełnej powierzchni pomieszczenia, nawet w budynkach i pomieszczeniach o bardzo małym zapotrzebowaniu na ciepło. Równa płaszczyzna grzewcza jest bardziej komfortowa w użytkowaniu. Chodzenie po równomiernie ciepłej podłodze jest bardziej przyjemne i komfortowe. W przypadku nierównomiernego pokrycia podłogi matą grzewczą mogą powstać miejsca, w których podczas chodzenia będziemy odczuwać dyskomfort wynikający z różnic temperatur podłogi.

W przypadku nowych domów alternatywnym do maty grzewczej rozwiązaniem może być folia grzewcza pod wylewką. Przeczytaj o tym, co różni matę i folię grzewczą.

Temperatura podłogi w ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać temperatur:

  • 28 °C w pomieszczeniach takich jak salon, kuchnia, pokoje i korytarz
  • 34 °C w pomieszczeniach sanitarnych jak łazienka i WC

Zalety ogrzewania podłogowego matami grzewczymi pod płytkami

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod płytki w postaci mat grzewczych ma wiele istotnych zalet. Do najważniejszych należą:

  • ogrzewanie bezpośrednie
  • szybki i prosty montaż
  • bezawaryjność systemu grzewczego
  • przyjemnie ciepła podłoga
  • bezpieczeństwo użytkowania
  • możliwość formowania maty grzewczej w określoną powierzchnie grzewczą i wzór
  • ogrzewanie bezpośrednie wprost do pomieszczenia
  • precyzyjna regulacja temperatury w pomieszczeniu i podłogi
  • możliwość ogrzewania wybranych pomieszczeń w preferowanym czasie
  • brak konieczności corocznego serwisowania systemu grzewczego i ponoszenia dodatkowych kosztów
  • brak odstających grzejników na ścianach
  • system grzewczy redukuje konwekcję co pozytywnie działa na osoby z problemami alergicznymi
  • możliwość zdalnego sterowania temperaturą
  • zerowa emisja CO2 – ogrzewanie gotowe na zieloną przyszłość

Mata grzewcza - zasilanie i trwałość

Mata grzewcza pod płytki zasilana jest prądem sieciowym o napięciu 230 V i generuje moc 150 W na m2 powierzchni. Dzięki temu może rozgrzać się do  wysokich temperatur. Aby zapobiec uszkodzeniom, kable grzejne pokryte są odporną na punktowe przegrzewanie się instalacji podwójną warstwą teflonu. Tę wytrzymałość dodatkowo wzmacnia wielosplotowa struktura kabla grzejnego, czyniąca go bardziej odpornym na mikronaprężenia związane z różnicami temperatury na jego długości. Wszystko to sprawia, że produkt wykazuje się ogromną trwałością nawet przy sporych wahaniach temperatury i będzie służą z tą samą sprawnością przez dziesięciolecia. Spłaszczony i bardzo cienki przewód (2×3 mm) obniża też koszty samej instalacji, która wymaga mniej elastycznego kleju lub masy samopoziomującej. Maty podłogowe grzewcze wspólnie z wierzchnią warstwą podłogi tworzą akumulacyjny system grzewczy.

Zaletą docenianą przez wielu klientów jest prostota montażu, który bez problemu można wykonać we własnym zakresie unikając błędów. Bezbłędność montażu ma kluczowy wpływ na trwałość ogrzewania matą grzewczą. Natomiast połączenia elektryczne musi już bezwględnie wykonać elektryk z aktualnymi uprawnieniami. Mata grzewcza pod płytki Heat Decor to najwyższej jakości produkt, dopasowany do powierzchni pomieszczenia, zasilany z jednej strony, dostępny w zestawie z termostatem i asortymentem montażowym. Maty podłogowe grzewcze Heat Decor wykonane są z wysokiej klasy materiałów i obejmuje je gwarancja na ćwierć wieku – dają pewność działania na wielokrotnie dłużej. Heat Decor to znak najwyższej jakości w ogrzewaniu elektrycznym.

Sprawdź maty grzewcze, których jesteśmy producentem – zapraszamy do sklepu. Dajemy 25 lat gwarancji!

Zobacz nas na YouTube.

Dowiedz się więcej o macie grzewczej