Blog, Systemy grzewcze

Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie

W kuchni pod płytki mata czy folia grzewcza

Rozważasz montaż ogrzewania podłogowego w swoim domu?  Planujesz podłogowe ogrzewanie elektryczne w łazience lub kuchni i stajesz przed pytaniem: folia czy mata grzewcza? Obie stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnej podłogówki zasilanej wodą grzaną w piecu. Folię grzewczą można układać bezpośrednio pod panelami laminowanymi, winylowymi SPC, deską barlinecką, parkietem, a także pod wylewką. Maty grzewcze układamy na posadzce bezpośrednio pod płytkami. Jakie jeszcze są różnice między matą a folią grzewczą? Sprawdź, który wariant wybrać dla siebie.

Gotowa do użycia folia grzewcza – czym jest

Innowacyjny produkt grzewczy, jakim jest folia dostępna w rolkach lub na metry, coraz częściej stosowany jest w systemach ogrzewania podłogowego na podczerwień. Folia wykorzystuje naturalne zjawisko elektrycznego oporu węgla, który w postaci supercienkiej matrycy znajduje się wewnątrz niezwykle wytrzymałej folii PET. Dzięki temu, że matryca pokrywa niemal całą folię, dostarcza ona ciepło równomiernie, emitując fale dalekiej podczerwieni. Nie musi rozgrzewać się bardziej niż docelowa temperatura w pomieszczeniu i dzięki temu jest całkowicie bezpieczna dla podłóg. Folia PET charakteryzuje się świetną wytrzymałością mechaniczną i nieprzenikalnością, co umożliwią stosowanie folii grzewczych w systemach pod wylewkę. Wytrzymałość folii grzewczej sprawia, że jest to ogrzewanie na całe życie i wymaga zero serwisowania.

Za rozprowadzenie prądu, którym zasilana jest gotowa folia, odpowiadają miedziane taśmy ciągnące się wzdłuż jej boków. W foliach grzejnych Heat Decor prąd z pasów miedzi na matrycę z pasty grafitowej przenoszą połączenia ze srebra – Silver ladderHD. Gwarantuje to długoletnią stabilność pracy całego systemu.

Folię grzewczą docina się do rozmiarów pomieszczenia wzdłuż wyznaczonych na niej bezpiecznych linii cięcia (Safe cutHD). Jej grubość nie przekracza milimetra. Folia zajmuje niewiele miejsca i jest instalowana zarówno pod podłogami, jak i w ścianach czy sufitach. W budynkach spełniających obecne standardy termoizolacji jest wykorzystana jako jedyne źródło ciepła, bywa też uzupełnieniem instalacji grzejnikowej.

Konstrukcja innowacyjna i oszczędna folia grzewcza Heat Decor

Folia grzewcza – zalety

Folie grzewcze w rolkach lub na metry mają uniwersalne zastosowanie i są łatwe w montażu, to jasne. Mają również szereg innych zalet. Jakich? Podsumujmy siedem najważniejszych:

 • niski koszt inwestycji oraz zerowe koszty serwisowania;
 • trwałość folii grzewczej – prawidłowo zainstalowany zestaw jest tak wytrzymały jak folia PET i w niezmienionej formie będzie działał przez długie dekady;
 • komfort równomiernego nagrzewania;
 • wygoda sterowania przy użyciu nowoczesnych termostatów z WiFi;
 • oszczędność miejsca, które w tradycyjnych rozwiązaniach zajmuje kotłownia lub piec, komin oraz rury;
 • bezobsługowa eksploatacja bez czyszczenia, kontroli spalania czy uzupełniania opału;
 • bezpieczeństwo przeciwpożarowe dzięki pełnej izolacji przewodów i ochronie połączeń elektrycznych.

Powyższa lista zalet sprawia, że folia grzewcza pod płytki lub panele doskonale sprawdza się jako elektryczne ogrzewanie podłogowe. Montowana jest obecnie w inwestycjach deweloperskich, domach i mieszkaniach oraz we wszelkich w obiektach użyteczności publicznej: biurach, hotelach, restauracjach, zabytkowych kościołach czy ośrodkach kultury i sztuki.

Mata grzewcza do podłogi – czym jest

Podstawę konstrukcji mat grzewczych stanowi siatka z włókna szklanego, pokryta przewodem grzewczym o niewielkiej grubości. Tak zbudowany system grzejny zasilany jest prądem z sieci o napięciu 230 V, a jego moc wynosi 150 W na m2 powierzchni. Matę grzewczą układa się bezpośrednio na posadzce, pod którą znajduje się odpowiednia izolacja. Następnie matę grzewczą zanurza się w wylewce cienkowarstwowej lub kleju elastycznym, i na tak przygotowanej powierzchni można już okładać płytki.

Bez względu na to, czy zamierzasz położyć płytki ceramiczne, gresowe czy kamień, maty elektryczne mogą być stosowane bezpośrednio pod każdy z tych materiałów. Wraz z warstwą wierzchnią podłogi tworzą akumulacyjny system grzewczy. Mata nagrzewa płytki, a te oddają ciepło w formie promieniowania podczerwonego lub w bezpośrednim kontakcie. Sama mata rozgrzewa się do wysokich temperatur, dlatego jej kable grzejne pokryte są teflonem, co zapewnia jej wysoką trwałość w warunkach dużej amplitudy temperatur.

Konstrukcja siatka i kabel z teflonem mata grzewcza Heat Decor

Mata grzewcza – zalety

Gdy przyjrzymy się bliżej zaletom mat grzewczych, odkryjemy wiele podobieństw z foliami grzewczymi i kilka subtelnych różnic, które jednak mogą okazać się decydujące.

 • maty grzewcze są rozwiązaniem w pełni bezobsługowym,
 • charakteryzują się niezawodnością użytkowania,
 • szybkie i łatwe w montażu,
 • nie wytwarzają pola elektromagnetycznego, co sprawia, że są w pełni bezpieczne, a ich wpływ na zdrowie jest wyłącznie pozytywny – zapobiegają zjawisku „zimnych stóp”,
 • specjalistyczna izolacja materiałem trudnopalnym zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji grzewczej,
 • same praktycznie nie emitują promieniowania dalekiej podczerwieni, charakteryzującego systemy grzewcze o niższych temperaturach pracy, ale już nagrzane przez nie płytki ceramiczne działają jak grzejnik na podczerwień.

Mata czy folia grzewcza – co wybrać?

Uniwersalny i innowacyjny charakter to cechy obydwu rozwiązań. Oba też wybieramy ze względu na bezpieczeństwo i bezobsługową eksploatację.

Gotowe maty i folie w rolkach czy na metry nasi klienci kupują chętnie w zestawach z okablowaniem, izolacją i termostatami. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia bezbłędny montaż.

Różnią się jednak między sobą budową, zużyciem energii oraz zastosowaniem. Folia elektryczna cieszy się opinią rozwiązania bardziej energooszczędnego z uwagi na emitowaną daleką podczerwień oraz dużą powierzchnię grzewczą. W matach grzewczych grzeją tylko kable, dlatego też rozgrzewają się do wyższych temperatur i mają większy pobór mocy.

Maty grzewcze są bardzo proste w montażu i świetnie sprawdzają się do instalacji bezpośrednio pod płytki w łazience czy kuchni. Folie grzewcze zapewniają równomierne ciepło podłóg i pomieszczeń w montażu bezpośrednio pod panlami laminowanymi, winylowymi lub pod deską albo w montażu pod wylewką.

Jeśli nadal nie wiesz, na który system grzewczy się zdecydować, skontaktuj się z nami! Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa i zamów swój kompletny zestaw gotowy do montażu pod płytki lub panele podłogowe. Oprócz doradztwa i sprzedaży w naszej ofercie jest również montaż folii grzewczej i mat grzewczych na terenie całej Polski.

Powiązane posty

Komentarze do “Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie

 1. Michał pisze:

  Zainteresowałem się tematem, ale z artykułu nie do końca wynikają różnice. Rozumiem, czym się różnią technicznie oba systemy, ale jak się to ma do użytkowania i zastosowania?

  1. Heat Decor pisze:

   Dzień dobry panie Michale, odpowiadając skrótowo: mata grzewcza ma zastosowanie pod płytkami. Folie grzewcze mają szersze zastosowanie. Gdy planujemy płytki i nie mamy jeszcze wylewki, możemy zastosowywać pod nie również folie grzewcze przykrywając je wylewką i na nią kładąc płytki. W takim rozwiązaniu folie grzewcze będą pobierać około 30% energii elektrycznej mniej niż mata grzewcza, ogrzewając pomieszczenie do tej samej temperatury.

   Czyli jeśli nie mamy jeszcze wylewki – rekomendowane są folie grzewcze, gdy planujemy płytki. A gdy mamy wylewkę – rekomendowana jest mata grzewcza, gdy planujemy płytki. Do wszystkich pozostałych podłóg rekomendowana jest wyłącznie folia grzewcza.

   Folią grzewczą przeznaczoną do stosowania pod wylewką jest HD-EPL. My jesteśmy producentem zarówno folii grzewczych, jak i maty grzewczej, i polecamy oba te produkty – w odpowiednich do nich zastosowaniach. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *