Blog, Ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - jaki koszt eksploatacji? Porównanie

Polak zaangażowany w budowę domu lub remont, to Polak oszczędzający. Materiały muszą kosztować mało, a jednocześnie mają być trwałe! Ale czy w budownictwie da się zrobić cokolwiek solidnie i jednocześnie taniej? Na ogół nie! Jak mówi przysłowie – „chytry dwa razy traci”. Nadmierne oszczędności mszczą się po kilku latach. Czasem jednak udaje się wybudować dom taniej i bez fuszerki. Zbadamy tę możliwość przyglądając się kwestii ogrzewania i odpowiadając na pytanie: ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?

Przedstawimy porównanie kosztu inwestycji w ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła, kocioł na pellet oraz gazowy piec kondensacyjny.

Podłogówka – zalety

Koszty szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu. Najpierw zacznijmy od samej idei ogrzewania podłogowego elektrycznego. Skąd się wzięło? Co sprawiło, że niektórzy Polacy pokochali ten system już kilkanaście lat temu, a ich sympatia nie traci na wartości?

Komfort ogrzewania

Powtarza się jeden kluczowy argument – komfort równomiernego rozchodzenia się ciepła po całym pomieszczeniu i szybkość działania. Dlatego to ogrzewanie nazywamy „dyskretnym” – jest tak dopasowane do naszych potrzeb i bezgłośne, że niezauważalne na co dzień. Dynamicznie dopasowuje się do naszego zapotrzebowania na ciepło innego w godzinach porannych, w porze pracy, innego w nocy. Cały dom jest zawsze w sam raz ciepły, bez sfer przegrzanych i bez krążenia wysuszonego powietrza unoszącego kurz. Oddycha się lekko, chodzi się boso.

Szybkość montażu

Kolejnym atutem jest szybkość montażu elektrycznego ogrzewania na podczerwień. Znającemu temat fachowcowi rozłożenie go w pomieszczeniu nie zajmie dłużej niż kilka godzin. Ba! W całym mieszkaniu lub mniejszym domu można podłogowe ogrzewanie elektryczne zamontować i uruchomić w 1 dzień. A to oznacza oszczędność roboczogodzin i większą elastyczność w planowaniu remontu lub budowy domu.

Trwałość ogrzewania

Ostateczną zaletą jest święty spokój. Ogrzewanie podłogowe na podczerwień jest na całe życie i oznacza zero serwisowania. Inne systemy, gdzie ogrzewanie jest na ciepłe powietrze rozprowadzające energię cieplną po pomieszczeniach, z reguły ulegają zużyciu, awariom i wymagają przeglądów.

Same plusy, zero minusów? Nie. Nie zamierzamy nikogo czarować i zapewniać, że istnieje choćby jedna technologia pozbawiona wad. Postaramy się jednak rozprawić z tymi zarzutami, które są niesłusznie wyolbrzymiane.

Wady ogrzewania elektrycznego podłogowego

Jednym z najczęściej pojawiających się zarzutów względem tej elektrycznej opcji ogrzewania jest stwierdzenie, że ma ono zły wpływ na zdrowie nóg. Prawda, jak w wielu przypadkach, okazuje się leżeć pośrodku.

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Okazuje się, że faktycznie ogrzewanie podłogowe może mieć negatywny wpływ na nasze nogi (!!), ale tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zbyt wysoką temperaturą podłogi. A to przecież my tę temperaturę ustawiamy! Skłonność do nastawianie temperatury podłogówki na maksymalną możliwą może wynikać z wadliwej izolacji budynków, gdy ciepło szybko się ulatnia. Jest to problem spotykany w starym budownictwie i wyłącznie w przypadku podłóg pokrytych kafelkami, bo praktycznie tylko płytki mogą się rozgrzewać do wysokiej temperatury niezdrowej dla człowieka.

Kolejną kwestią zdrowotną jest pole elektromagnetyczne i tu wszystkie dostępne w sprzedaży systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego przeszły testy w tym zakresie, obowiązkowe dla urządzeń elektrycznych. Są całkowicie bezpieczne! Dla pewności można poprosić producenta o odpowiedni certyfikat.

Czy ogrzewanie elektryczne może uszkodzić podłogę?

Nie, jeśli system wyposażony jest w czujnik temperatury podłogi lub samo urządzenie grzewcze pracuje na niskich temperaturach. Na przykład folie grzewcze pracują na temperaturach, które nie przekraczają temperatur zalecanych przez producentów każdego rodzaju podłóg: deski warstwowej, paneli laminowanych czy paneli winylowych. Z powodzeniem montowane są też pod wylewką cementową czy anhydrytową.

Folie grzewcze nie narażają podłóg na uszkodzenia bardziej niż światło słoneczne wpadające prze okno. Natomiast pracujące na wyższych temperaturach maty grzewcze instalowane są praktycznie tylko pod płytkami, których wytrzymałość na temperaturę jest dużo wyższa.

Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego elektrycznego?

Kolejną obawą, z którą najczęściej spotykamy się jeszcze przed zamontowaniem podłogówki w swoim domu czy mieszkaniu, jest zbyt wysoki koszt eksploatacji. Czy całościowa cena materiałów, montażu i eksploatacji jest faktycznie wysoka w ujęciu długoterminowym? Sprawdźmy.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszty

Przystępując do instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego trzeba rozważyć koszty nie tylko samych materiałów, ale także projektu i montażu. By odpowiednio dobrać np. rodzaj folii grzewczej oraz moc folii grzewczej – projekt jest niezbędny.

Cena projektu ogrzewania elektrycznego

Przed przygotowaniem projektu ogrzewania konieczne będzie odpowiedzenie sobie na pytania:

 • czy mamy możliwość instalacji ogrzewania pod wylewką?
 • jakie planujemy podłogi – panele winylowe, laminowane, deskę a może płytki?
 • czy ogrzewanie ma być jedynym ogrzewaniem w pomieszczeniu czy dodatkowym?
 • jakie jest przeznaczenie pomieszczeń, czy są suche czy wilgotne?
 • jaki jest stopień termoizolacyjności pomieszczeń?

Dobry specjalista od montażu wykona dla nas projekt w dwa dni robocze. Jego cena zależna jest od wielkości inwestycji, nie przekracza jednak zwykle 400 zł.

Cena montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego

Swoją pracę instalator ogrzewania elektrycznego wyceni zwykle w oparciu o ilość metrów kwadratowych ogrzewania do położenia. Cena montażu wynosi od 40 zł do 70 zł netto za metr kwadratowy folii grzewczej. Cena zależy również od tego, czy będzie to montaż bezpośrednio pod podłogę pływającą, czy montaż pod wylewkę.

Zobacz jak przebiega montaż folii grzewczej pod wylewkę wraz z wylaniem jastrychu anhydrytowego, na który można kłaść dowolne wykończenie (płytki, panele, deskę, wykładzinę) odpowiednie do ogrzewania podłogowego:

Folia grzewcxa pod wylewkę nahydrytową montaż film

Cena materiałów

Na podstawie wykonanego projektu wiemy dokładnie, ile folii grzewczej  czy maty grzewczej potrzebujemy. Możemy ją zamówić w gotowym zestawie z akcesoriami dla jednego pomieszczenia albo osobno folię grzewczą i osobno akcesoria dopasowane do dużej inwestycji. W tym drugim przypadku samą folię grzewczą zamówimy z dokładnością do 12,5 cm na jeden pas ogrzewania, a przypadku folii grzewczej HD-PRO nawet do jednego centymetra.

Niezbędne akcesoria to między innymi:

 • folia paroizolacyjna,
 • mata izolacyjna,
 • siatka ze stali nierdzewnej (jeśli system jest pod wylewkę),
 • konektory,
 • taśma montażowa,
 • taśma samowulkanizująca,
 • termostat.

Jak kształtują się koszty całości?

Już za 90,9 zł brutto można kupić 1 m2 folię grzewczą HD-G Heat Decor w opcji bez termostatu i bez montażu, w pasie o szerokości 100 cm. Moc 80, 140 lub 220 W/m2 – to ta sama cena. 

Koszty kompletu samych materiałów dla domu o powierzchni użytkowej 150 m2 i powierzchni grzejnej 111 m2 powinna zamknąć się w przedziale 13 – 22 tys. zł brutto, zależnie od typu podłogi i rodzaju folii grzewczej. O czym warto przypomnieć – jest to jednorazowa inwestycja na całe życie, bez kosztów serwisowania.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszt eksploatacji

Ogrzewanie podłogowe elektryczne koszty miesięczne – na podstawie całorocznych badań ilość energii zużywanej przez 1 m2 systemu grzewczego wynosi rocznie 38 – 57 kWh. Przy obecnej średniej cenie prądu (październik 2022) 0,77 zł/kWh daje to 29 – 43 zł 1 m2/rok. 

Rachunek roczny dla domu o powierzchni użytkowej 150 m2 i powierzchni grzewczej 111 m2 wyniesie zatem między 3 219 zł a 4 773 zł.

Na powyższą sumę wpłynie przede wszystkim termoizolacyjność budynku. Ogrzewanie nowego domu zgodnego z WT21 wyniesie mniej. W domu z nieszczelnymi oknami – zapłacimy za ciepło podłóg więcej.

Całościowy koszt ogrzewania elektrycznego – porównanie

Stojąc przed wyborem ogrzewania dobrze jest posłużyć się choćby tak prostym porównaniem jak poniżej, dla przykładowego domu o powierzchni użytkowej 150 m2 i powierzchni grzewczej 111 m2. Folia grzewcza HD-G w systemie bezpośrednio pod podłogą pływającą. Podane kwoty są kwotami brutto.

Porównanie kosztów ogrzewania

Dom 150 m2 powierzchnia grzejna 111m2 standard WT21
Rodzaj kosztuKocioł gazowy kondensacyjnyKocioł na pelletPompa ciepła powietrze-wodaFolia grzewcza
Koszt urządzenia3 000 - 7 000 zł10 000 - 15 000 zł20 000 - 40 000 zł19400 zł
Średni koszt podłogówki330 zł/m2330 zł/m2330 zł/m2nie dotyczy
Koszt urządzenia i podłogówki łącznie w domu 150 m233 630 zł - 43 630 zł46 630 zł - 51 630 zł56 630 zł - 76 630 zł19400 zł
Koszt corocznego przeglądu350 - 450 zł300 - 500 zł400 - 1 000 zł0 zł
Koszt budowy i przeglądu kominataktaknie dotyczynie dotyczy
Cena wygenerowania 1 kWh energii cieplnej0,37 zł 0,22 zł 0,18 - 0,24 zł0,72 zł
Czas zużycia urządzenia grzewczego10 - 15 lat7 - 15 lat15 latnie dotyczy
Czas montażu urządzenia razem z podłogówką10 dni - 2 miesiące7-14 dni7-14 dni2-3 dni
Czas oczekiwania na urządzenie grzewczeDostępne od ręki2 - 4 miesiące20 dni - 2 miesiąceDostępne od ręki

 

Dla pełnego obrazu do ogrzewania elektrycznego należy dodać indywidualny koszt c.w.u., możliwe opcje wyboru zostały opisane w artykule „Elektryczne ogrzewanie wody i domu. W powyższą cenę instalacji z gazowym piecem kondensacyjnym i kotłem na pellet nie została wliczona cena komina.

Bardziej szczegółowe porównanie kosztów folii grzewczej i pompy ciepła z uwzględnieniem inwestycji w fotowoltaikę znajduje się tutaj.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne kalkulator

Na naszej stronie udostępniamy bardzo użyteczny i prosty w obsłudze kalkulator kosztów ogrzewania. Pomoże on wstępnie określić koszty instalacji oraz eksploatacji.

Podając powierzchnię użytkową w metrach kwadratowych, orientacyjną cenę prądu oraz klasę energetyczną budynku, możemy w szybki sposób nakreślić sobie szacunkowe przyszłe wydatki.

Opinie o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym

Tuż obok ceny materiałów i montażu podłogówki do najczęściej wyszukiwanych haseł w internecie na ten temat bez wątpienia należy: ogrzewanie podłogowe elektryczne opinie. Wcale nas to nie dziwi – nikt z nas nie chce kupować kota w worku.

Poniżej cytujemy opinie, które nasze produkty uzyskały w serwisie Allegro i tam też można je nadal zobaczyć:

 

“najlepsza pianka pod panele jaką miałem w ręcę. Gruba, wytrzymała – nie da się jej złamać tak jak marketowych. XPS Nawet jeśli bym nie instalował ogrzewania to użyłbym jej jako podkładu pod panele. Aktualnie pozostałości po remoncie służą mi w piwnicy jako…. mata do ćwiczeń”

Bardzo fajny wynalazek i dobre wykonanie. Słoneczko w domu.”

“Przyjemne ciepło, dobrze wykonane”

“BDB jakość. Dobrze grzeje. Jestem zadowolony.”

“Gra gitara. A w zasadzie działa cały zestaw. dobre wykonanie. prosty montaż. Polecam nawet laikowi”

“Folia 140w rozgrzewa podłogę max do 29stopni(w trybie pracy ciągłej) Tak pokazuje czujnik podklejony do folii”

“super folia”

“Kupione na próbę zdało egzamin. Działa i robi to dobrze.”

Średnia ocen: powyżej 4,9/5

Dziękujemy Allegrowiczom!

Jak widać po wielu pochlebnych recenzjach – ogrzewanie elektryczne podczerwienią jest sprawdzonym rozwiązaniem i jego użytkownicy są z niego zadowoleni. Może budzić obawy związane z cenami prądu, po analizie całości kosztów okazuje się jednak całkiem opłacalne. Korzystają na nim inwestorzy, i korzysta na nim cała Ziemia – bo przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

My rozwijamy zeroemisyjne ogrzewanie, które już teraz zeruje niską emisję CO2 i pyłów – a inni zeroemisyjne źródła energii, ograniczające globalną emisję dwutlenku węgla. Wspólnie zmieniamy przyszłość na zieloną!

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *