Warunki Techniczne WT 2021 i ogrzewanie – streszczenie

Budując dom musimy stosować się do najbardziej aktualnych norm i przepisów. Te z kolei zmieniają się systematycznie. Zanim ruszy budowa budynku mieszkalnego, a nawet zanim zaczniemy prace nad projektem architektonicznym – należy zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.

Zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i obecnie obowiązujące Warunki Techniczne (WT 2021) i ogrzewanie są tematem niniejszego wpisu. Co się zmieniło w stosunku do poprzedniej wersji? Jak te zmiany wpływają na wybór ogrzewania? Dowiesz się czytając streszczenie poniżej.

Warunki techniczne 2021 – ogólne założenia

To, co od razu rzuca się w oczy po przeanalizowaniu nowej wersji przepisów, to troska o środowisko, jak również podążanie za nieustającym rozwojem technologii i budownictwa. W jakim kontekście zmiany w przepisach odnoszą się do troski o ekologię? Między innymi mowa jest o jak najlepszej izolacji cieplnej budynku oraz jego energooszczędności. Są to czynniki istotnie wpływające na to, jak nasze domy wpływają na ekosystem planety.

Początki zaostrzania przepisów w zakresie ochrony klimatycznej Ziemi sięgają roku 2002, a Unia Europejska pilnuje, by członkowie stosowali się do zasad. Stworzyła ona europejski zbiór wytycznych oraz ustaw, które mają doprowadzić do:

  • zmniejszonego zużycia energii do 20%,
  • zmniejszenia emisji CO2 do 20%,
  • sukcesywnego wzrostu korzystania państw członkowskich ze źródeł energii odnawialnej (również o 20%).

Nowe warunki techniczne 2021

Najnowsze Warunki Techniczne zakładają wymianę przestarzałych źródeł ciepła oraz dążenie do jak najniższych wartości współczynników:

  • U, czyli przenikania ciepła uzależnionego od zastosowanego materiału izolacyjnego oraz jego grubości,
  • EP, czyli określenia jak duże zapotrzebowanie posiada nasz budynek względem energii nieodnawialnej.

Jeśli mowa o wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej w nowoczesnym budownictwie, to samo nasuwa się ogrzewanie ekologiczneNowe normy termoizolacji nie przewidują miejsca dla pieców na węgiel w nowych budynkach mieszkalnych z uwagi na znacznie pomniejszony wskaźnik EP. Co więcej, owych wymogów mogą nie spełniać także najnowsze piece gazowe czy olejowe. Zatem, jakie źródło ciepła wybrać? Które będzie najbardziej optymalne i jednocześnie spełni wyśrubowane Warunki Techniczne 2021?

Ogrzewanie podczerwienią, podłogowe i ścienne przy użyciu folii grzewczychmat grzewczych i promienników podczerwieni, to odpowiedź na aktualne wymogi techniczne regulowane przez Ministerstwo Infrastruktury, a także swego rodzaju powrót do natury.

 

Dlaczego powrót do natury? Poprzez Słońce. To ono było inspiracją dla wynalazców folii grzewczej na podczerwień. To dzięki promieniowaniu podczerwonemu Słońce jest w stanie ogrzać nas nawet zimą, mimo że dzieli nas od niego długa droga. 

Folia grzewcza to nic innego jak rodzaj grzejnika z nadrukowaną ultracienką grzałką. Grzałka ta składa się z substancji doskonale czarnej – cząsteczek czystego węgla – i wytwarza ciepło pod postacią długiego promieniowania podczerwonego. Generowane ciepło nagrzewa ściany, sufit, podłogę oraz przedmioty będące najbliżej. Co ważne, nie ogrzewa w pierwszej kolejności powietrza. Przez to cały proces jest szybszy i przede wszystkim o wiele zdrowszy dla człowieka niż ciepło wytwarzane w standardowy sposób. Ogrzewanie oparte na kaloryferach itp. wywołuje cyrkulację powietrza unoszącą kurz oraz roztocza i znacząco je wysusza. Nowoczesne ogrzewanie na podczerwień to Słońce w naszym domu – samo zdrowie!

Podpis pod obrazem

Ogrzewanie foliami grzewczymi

Osoby sceptycznie nastawione do podłogowego systemu ogrzewania domu mylnie zakładają, że znacząco zawęża on możliwości wykończenia podłogi w budynku mieszkalnym. W rzeczywistości nowe folie grzewcze Heat Decor dają solidny wachlarz możliwości układania ogrzewania podłogowego:

  • (A) pod panelami laminowanymi,
  • (B) pod płytkami, gresem, kamieniem,
  • (C) pod deską pływającą wielowarstwową,
  • (D) pod panelami winylowymi SPC,
  • (E) pod wylewką.

Termoizolacja 2021

Zatem planując budowę w najbliższym czasie, warto zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie ogrzewania domów i mieszkań. Także w przypadku termomodernizacji istniejących budynków warto rozważyć dostępne opcje powiązane z ogrzewaniem podczerwonym, ponieważ i te budynku muszą spełniać normy techniczne 2021.

Przypominamy, że dla zdecydowanych na tę „cieplną rewolucję” w domu przewiduje się zapewnienie zastrzyków finansowych w postaci dofinansowań ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” uraz ulgi termomodernizacyjnej.

Każdego dnia pozostajemy do Państwa dyspozycji. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy w kwestii optymalnych rozwiązań dla Państwa domu lub mieszkania. Zachęcamy do kontaktu.