Co to jest wskaźnik EUco i czy każdy dom energooszczędny musi go mieć

Dom energooszczędny już przestał być tylko futurystyczną wizją architektów i staje się standardem. Jest to typ budynku nie tylko przyjazny dla środowiska, realizujący cel dekarbonizacji budownictwa, ale przede wszystkim przynosi konkretne oszczędności swoim właścicielom. Z czego wynikają? By odpowiedzieć sobie na to pytanie powinniśmy najpierw poznać wskaźnik EUco, jak go obliczyć i co ma na niego wpływ.

Dom energooszczędnypasywny i zeroemisyjny to pojęcia, które jeszcze do niedawna były traktowane bardziej jako ciekawostki niż realne projekty. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi trendy, które sprawiają, że domy energooszczędne traktujemy powoli jako pożądaną normę. Decydując się na budowę domu energooszczędnego musimy zaznajomić się z wieloma pojęciami, które brzmią dla nas obco, a jednym z najważniejszych jest wskaźnik EUco znany też jako współczynnik EUco lub parametr EUco.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest EUco
  • Jak EUco warunkuje klasę energetyczną budynku
  • Co ma wpływ na EUco

Wskaźnik EUco – co to jest?

Jest to jeden z podstawowych wskaźników charakterystyki energetycznej domu, który umożliwia klasyfikację budynku w odniesieniu do zapotrzebowania na energię. EUco mówi nam ile energii potrzebuje nasz dom do ogrzania pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (cwu). Wyrażony jest w kWh/m2 na jeden rok użytkowania. Dzięki wprowadzeniu go możemy dokładnie określić co jest domem energooszczędnym, pasywnym lub zeroemisyjnym.

Standard energetyczny domu jest określony przez normę ISO, która dokonuje podziału domów według zapotrzebowania na energię. Stosując parametr EUco wyróżniamy następujące domy:

  • Poza klasą energetyczną – EUco powyżej 70 kWh/m2
  • Dom energooszczędny – EUco 30 – 70 kWh/m2
  • Niskoenergetyczny – EUco 15 – 30 kWh/m2
  • Dom pasywny – EUco 1 – 15 kWh/m2
  • Zeroemisyjny – EUco 0 kWh/m2

W praktyce każdy dom uznany za energooszczędny musi mieć obliczony wskaźnik EUco.

W charakterystyce energetycznej nowego domu uwzględniany jest również wskaźnik EP, który szerzej opisaliśmy w artykule: „Wskaźnik EP budynku – co to jest i dlaczego warto go znać?”.

Współczynnik EUco – co na niego wpływa

Skoro wiemy już co to jest EUco, to warto wiedzieć, co wpływa na jego wartość. Przede wszystkim o EUco trzeba myśleć już na etapie projektowania budynku. W budowie domu energooszczędnego powinno wykorzystać się materiały, które zapewniają najskuteczniejszą termoizolację przegród zewnętrznych. Tzw. „mostki termiczne” są wykluczone!

Ponadto, każdy dom energooszczędny powinien być wyposażony w następujące rozwiązania:

  • mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja),
  • nowoczesny system grzewczy wysokiej jakości.

Bez spełnienia tych warunków zapotrzebowanie na energię będzie zbyt wysokie, więc o domu energooszczędnym nie będzie mowy.

Mostki termiczne a wskaźnik EUco

Wspomniane wyżej mostki termiczne to termin, który jest w dużej mierze kluczowy dla domu energooszczędnego. Mostki termiczne to nic innego jak luki w konstrukcji budynku przez które ucieka ciepło. Z reguły dzieli się je na dwa rodzaje:

Mostki termiczne punktowe – jak sama nazwa wskazuje są to punkty, przez które ucieka ciepło. Mogą to być np. dziury w ścianie lub w dachu, których nie było w planach budynku ale zostały przewiercone podczas jego budowy i pozostały niezaizolowane.

Mostki termiczne liniowe – powstają w wielu miejscach i mogą wynikać z nie dość przemyślanego planu budynku, a spotykane są najczęściej w takich miejscach jak:

  • Nadproże
  • Połączenie balkonu ze stropem
  • Okolice komina
  • Połączenie stropu ze ścianą zewnętrzną
  • Połączenie dachu ze ścianą zewnętrzną
  • Ściany piwnic
  • Miejsca osadzenia okien i drzwi

Za powstanie mostków termicznych odpowiada także dobór niewłaściwych materiałów oraz niewłaściwe wykonanie prac budowlanych. Obecność mostków termicznych oznacza stałą utratę ciepła, czego skutkiem są wyższe rachunki za ogrzewanie, ale nie tylko. Pozostałe skutki mostków termicznych:

  • Naruszenie ochrony warstw izolacji
  • Naruszenie cyklu poprawnej regulacji termicznej
  • Przepuszczanie wilgoci
  • Powstawanie grzybów i pleśni

Ostatni punkt jest szczególnie ważny dla zdrowia, ponieważ grzyby i pleśń sprzyjają wielu chorobom i są niebezpieczne dla dzieci. W tym miejscu należy również wspomnieć, że mostki termiczne będą odczuwalne szczególnie zimą i wtedy okaże się, jak bardzo zmniejszają one komfort domowników. Pojawienie się zimniejszych sfer w pomieszczeniach jest wysoce nieprzyjemne, np. gdy są obok łóżka. Naturalną reakcją na to jest zwiększenie ogrzewania, co podwyższa jego koszty. Poprawnie wybudowany dom, który charakteryzuje niski wskaźnik EUco ochroni nas przed tego typu dyskomfortem i rosnącymi wydatkami na ogrzewanie.

Dom energooszczędny to niskie koszty utrzymania

Koszt budowy domu energooszczędnego jest większy niż standardowego domu. Szacuje się, że średni koszt budowy domu energooszczędnego wynosi około 3 300 zł/m2 i choć budowa domu standardowego jest tańsza, to warto zainwestować w dom energooszczędny. Dlaczego?

Przytoczmy omawiany tutaj parametr EUco, który dla domu standardowego wynosi 100 kWh/m2, a dla domu energooszczędnego 44 kWh/m2.

Jeśli policzymy sobie, ile wynoszą koszty wytworzenia energii, to wnioski nasuną się same: dom energooszczędny jest ponad dwukrotnie tańszy w utrzymaniu.

Po jakim czasie zwróci się inwestycja w dom energooszczędny? o zależy od cen energii i jest tematem na osobny artykuł. Myśląc jednak o domu na całe życie – na pewno odczujemy korzyści.

Taki dom na całe życie powinien charakteryzować się także minimalną potrzebą serwisowania i wymiany kluczowych elementów. I tu przechodzimy do kolejnego kluczowego rozwiązania.

Ogrzewanie w domu energooszczędnym

Nieodłącznym elementem każdego domu energooszczędnego jest instalacja grzewcza wysokiej jakości. Systemów dostępnych na rynku jest całkiem sporo i trudno jednoznacznie powiedzieć, który z nich jest najlepszy, ponieważ każdy z nich ma plusy i minusy.

Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe mamy od niedawna nową opcję: to folia grzewcza pod wylewkę. Wśród jej plusów można wymienić:

  • niski koszt inwestycyjny,
  • zerowe koszty serwisowania i wymiany elementów w przyszłości.

Te cechy z jednej strony zmniejszają koszty inwestycyjne, a z drugiej idealnie wpisuje się w koncepcję domu energooszczędnego na całe życie. Niewątpliwą przewagą ogrzewania elektrycznego foliami grzewczymi jest wyższa o około 20% wydajność niż starszego typu rozwiązania oparte na kablach grzejnych, krótki czas nagrzewania pomieszczeń, równomierne rozchodzenie się ciepła oraz precyzyjne sterowanie.

Montaż folii grzewczej pod wylewkę jest szybki, co usprawnia prace budowlane i nie blokuje innych etapów budowy. Zobaczymy go na poniższym filmie, wraz z wylaniem wylewki anhydrytowej i omówieniem jej cech:

Więcej szczegółów na temat ogrzewania zeroemisyjnego wykorzystywanego m.in. w domach energooszczędnych znajduje się w artykule: „Czym ogrzewać dom zeroemisyjny?”.