Fotowoltaika i folia grzewcza – jak ogrzać ekologiczny dom?

Elektromobilność, fotowoltaika i folia grzewcza – te trzy intensywnie rozwijane technologie uwolnią nas od smogu. Tak! Przyjdzie taki dzień, gdy zwiastunem zimy już nie będzie gryzący w gardło dym. Już teraz każdy nowy dom ma zadatki na to, by nazywać go ekologicznym.

Łatwiej jest też odpowiedzieć na pytanie: jak ogrzać ekologiczny dom? Wdrożony w 2021 roku standard WT21 zminimalizował w nowych budynkach straty ciepła, a to pozwala na stosowanie w nich elektrycznego ogrzewania zeroemisyjnego foliami grzewczymi bez obaw o rachunki.

Co jeszcze charakteryzuje dom ekologiczny? Zamiennie z pojęciem domu ekologicznego używa się pojęcia domu pasywnego – ale czy to jedno i to samo? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przybliżyć nieco tematykę źródeł energii odnawialnej (OZE) oraz domów zeroenergetycznych.

Jak ogrzać ekologiczny dom i dom pasywny

Zarówno dom ekologicznydom energooszczędny, jak i dom pasywny może nosić takie miano tylko wtedy, gdy spełni określone warunki. Warunki te różnią się nieco dla domu pasywnego i energooszczędnego, więc siłą rzeczy nie powinno się stawiać znaku równości pomiędzy nimi. Owszem, każdy dom pasywny jest domem, który oszczędza energię, jednak nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym.

Zatem o domu energooszczędnym mówimy wtedy, gdy jego zapotrzebowanie roczne na energię niezbędną do ogrzania domu nie przekracza 40 kWh/m2. Z kolei dom pasywny zużywa rocznie na ogrzewanie nie więcej niż 15 kWh/m2 i 120 kWh/m2 na zapotrzebowanie związane z energią do ogrzania wody i poprawnego działania wyposażenia elektrycznego domu i temu podobne.

Dodatkowo dla domu pasywnego zakłada się konieczność spełnienia m.in. takich warunków jak:

  • sprawnie działający system wentylacyjny z odzyskiwaniem ciepła: rekuperacja,
  • nienaganna szczelność budynku, którą można potwierdzić odpowiednimi testami,
  • bardzo dobra izolacja cieplna budynku na poziomie obecnych norm (WT21),
  • wysokiej jakości stolarka okienna i drzwiowa (taka jak energooszczędne okna z 6-cio komorowym profilem i potrójnym szkleniem),
  • niewielkie straty ciepła wynikające z podgrzewania wody do codziennego użytku.

W budynku mieszkalnym, energooszczędnym mamy większe pole manewru, jeśli chodzi o instalację systemu ogrzewania – gazowe, olejowe czy w tym przypadku najbardziej pożądane – ogrzewanie elektryczne.

Jakość w rozwiązaniach ekologicznych ma ogromne znaczenie

Bardzo istotnym szczegółem w całym przedsięwzięciu związanym z budową domu marzeń jest wybór naprawdę sprawdzonych fachowców, którzy wykonują swoją pracę rzetelnie i solidnie oraz zgodnie ze sztuką budowlaną.

Niestety w Polsce wciąż można trafić na „specjalistów”, którzy kuszą klientów niskimi stawkami, za którymi kryje się stosowanie materiałów niskiej jakości i niewystarczające kompetencje. Taka usługa mści się po czasie.

Pamiętajmy, że po zakończeniu prac podnoszących klasę budynku do energooszczędnego czy pasywnego możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Musimy jednak wykazać, że nasz budynek i materiały spełniają wszystkie wymagane normy, a tego nie zagwarantuje nam wątpliwej jakości fachowiec ani słabe jakościowo materiały.

Heat Decor codziennie odpowiadamy na Państwa zapytania związane z doborem i zaprojektowaniem ogrzewania. Polecamy wysokiej jakości komponenty oraz rekomendujemy ekologiczne i ekonomiczne formy pozyskiwania energii. Na które rozwiązania obecnie warto postawić?

Fotowoltaika i folia grzewcza na podczerwień

Dla znających naszą markę czytelników nie będzie zaskoczeniem fakt, że polecamy zainstalowanie w domach ekologicznych i energooszczędnych ogrzewania na podczerwień. Jest to system zeroemisyjny o najbardziej korzystnych obecnie kosztach instalacji i zerowych kosztach serwisowania w przyszłości.

Ogrzewanie na podczerwień sprawdza się nie tylko jako ogrzewanie podłogowe pod panelami laminowanymi, panelami SPC czy deską warstwową. Z powodzeniem odnajduje się również w łazienkach pod wylewką jako ogrzewanie akumulacyjne. A w kuchni folią grzewczą oprócz podłogi możemy ogrzać również… blat, zyskując idealne miejsce dla rosnącego drożdżowego ciasta. W dowolnym pomieszczeniu to nowoczesne ogrzewanie możemy zainstalować także w ścianach i sufitach.

Jako ciekawostkę i przydatną wskazówkę chcemy dodać, że folia grzewcza pod lustro to bardzo dobry pomysł. Włączając się automatycznie, gdy zapalamy światło, zapobiega zaparowaniu lustra podczas kąpieli.

Nasi klienci mogą dobrać folię grzewczą dopasowaną do zastosowania:

  • uniwersalna folia grzewcza HD-G jest najczęściej stosowana pod panele laminowane, a także pod lustra i w systemach ściennych i sufitowych, a przy odpowiednio fachowym montażu także pod wylewkę
  • wzmocniona folia grzewcza HD-EPL sprawdza się doskonale pod wylewką, a także pod deską warstwową i panelami winylowymi SPC o grubości 5 mm i więcej
  • najmocniejsza folia grzewcza HD-PRO jest dedykowana do coraz bardziej popularnych paneli winylowych SPC o grubości 4 mm i więcej sprawiając, że stają się przyjemnie ciepłą podłogą.

Zobacz, jak działa folia grzewcza:

https://www.youtube.com/watch?v=fBtkqKg7u6E

Prąd, odnawialne źródła energii i fotowoltaika

Ogrzewanie elektryczne podczerwienią, pobierając niewiele prądu i zajmując minimum przestrzeni, znakomicie wpasowuje się w nowoczesny, ekologiczny dom. Perspektywa wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce budzi jednak uzasadnione obawy u inwestorów.

Staranna kalkulacja uspokaja – oszczędności uzyskane dzięki niskiemu kosztowi instalacji oraz zerowym kosztom serwisowania amortyzują ceny prądu, zależnie od inwestycji, przez kolejne 10 a nawet 15 lat. Po tym czasie inne systemy grzewcze wymagają zwykle gruntownej odnowy, tymczasem ten oparty o folie grzewcze – działa dalej.

W efekcie folie grzewcze są ekologiczne w dwójnasób:

  • są zeroemisyjne,
  • nie generują zużytych elementów systemu trafiających na śmietnik,

A gdy dodatkowo folie grzewcze połączymy z własnym źródłem odnawialnej energii, którym na tą chwilę najczęściej jest fotowoltaika – znikają już wszelkie obawy wobec prądu. Fotowoltaika i folia grzewcza są połączeniem naturalnym.

To właśnie prąd ma przyszłość, jako uniwersalny sposób zasilania systemu grzewczego z różnych źródeł odnawialnej energii – dziś fotowoltaicznych, a jutro, być może, wodorowych. Folie grzewcze przez ich ponad 50 lat żywotności podłączymy bez problemu do różnych źródeł zasilania.

Wracając do teraźniejszości – które miejsce będzie dla paneli fotowoltaicznych najbardziej optymalne?

Panele fotowoltaiczne – instalacja na dachu spadzistym i płaskim

Absolutną podstawą do poprawnego działania fotowoltaiki jest jej odpowiednie rozmieszczenie. Gdzie powinna być umieszczona?

  • w miejscu maksymalnie nasłonecznionym,
  • w miejscu skierowanym na południe,
  • najlepiej na dachu spadzistym, którego kąt nachylenia wynosi około 35 stopni,
  • w miejscu, gdzie jest jak najmniej obiektów zacieniających panele,
  • pożądaną powierzchnią dachu dla mikroinstalacji jest około 28 m2.

Co w przypadku, gdy nie jesteśmy na etapie budowy budynku mieszkalnego i nie mamy wpływu na rodzaj dachu, bo budynek już jest gotowy? Czy można zainstalować fotowoltaikę na płaskim dachu? Owszem, jest to jak najbardziej możliwe, choć wymaga nieco większego nakładu pracy i dopasowanego sposobu montażu. Jako że w tym przypadku nie mamy kąta nachylenia, który zapewnia dach spadzisty, to fachowcy muszą zadbać o to, by powstał, zakładając instalację na przeznaczonych do tego wspornikach.

Z kolei, jeśli dach, którym dysponujemy, nie ma odpowiedniej powierzchni, która pomieściłaby całą instalację, to czy można umieścić panele fotowoltaiczne na gruncie? Również jest to możliwe, choć trzeba liczyć się z większymi kosztami takiej instalacji, ponieważ wymaga naprawdę dobrego mocowania do podłoża, by niekorzystne warunki pogodowe jej nie zniszczyły. Niewątpliwym atutem, który wynika z tej opcji instalacji, jest możliwość założenia systemu, który będzie podążał za światłem słonecznym (cała konstrukcja będzie się obracać). Z kolei wadą tego rozwiązania jest konieczność uzyskania zgody na budowę, jako że jest to konstrukcja na stałe zamocowana do podłoża.

Naziemna instalacja fotowoltaiczna jest też najczęstszym wariantem w przypadku montażu tzw. farm fotowoltaicznych, na które decydują się firmy.

Fotowoltaika czy pellet

Połączenie w jednym domu dwóch źródeł energii uchodzących za odnawialne i które będą służyć ogrzewaniu może wydać się dobrym rozwiązaniem. Taka dywersyfikacja źródeł energii w wersji mikro sprawi, że będziemy bardziej elastyczni w obliczu zmian prawnych, rynkowych czy pogodowych.

Niestety nie będąc sami wytwórcami pelletu, nie mamy wpływu na sposób jego produkcji, a jest on ściśle powiązany m.in. z wycinkami lasów. Choćby z tego względu, choć jest to źródło odnawialne – trudno uznać je za w pełni ekologiczne.

Fotowoltaika dla przedsiębiorstw

Z uwagi na duże i rosnące zapotrzebowanie na prąd przedsiębiorstw, decydują się one na znacznie większe przedsięwzięcia z zakresu fotowoltaiki dla firm niż standardowe mikroinstalacje, których popularność w Polsce stale rośnie.

Jak zapewne nietrudno się domyślić, farmy fotowoltaiczne różnią się od mikroinstalacji wielkością i mocą. Typowy indywidualny prosument będzie potrzebował paneli o mocy na ogół nieprzekraczającej 8-12 kW. Moc farm jest wielokrotnie większa i instalowane są one najczęściej na płaskim gruncie niskiej klasy i na nieużytkach.

By móc rozpocząć instalację farmy fotowoltaicznej należy pamiętać o:

  • uzyskaniu wspomnianego już pozwolenia na budowę,
  • posiadać projekt budowlany oraz warunki przyłączeniowe dla instalacji,
  • jeśli w rejonie przeprowadzania instalacji któryś z gatunków fauny lub flory podlega ochronie, to koniecznym jest uzyskanie decyzji środowiskowej,
  • posiadać akt własności nieruchomości.

Znamy już warunki, które należy spełnić, by podjąć się montażu fotowoltaiki na mniejszą i większą skalę, a co z kosztami?

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Gdy fotowoltaika i folia grzewcza lub inne ekologiczne rozwiązania staną się naszym wyborem, gdzie szukać finansowego wsparcia? W programach unijnych, samorządowych oraz w uldze podatkowej. Aktualnie z ulgi korzystamy przy składaniu deklaracji PIT na koniec roku. Odpisujemy koszt termomodernizacji budynków mieszkalnych, a także koszt instalacji fotowoltaicznej wraz z kosztem elektrycznego systemu grzewczego. Możemy to zrobić jednak tylko w przypadku, gdy fotowoltaika i wymiana ogrzewania służą zmniejszeniu emisji CO2. Małżonkowie mogą wspólnie uzyskać zwrot aż 106 000 zł!

Ponadto możemy skorzystać z pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”.

Znamy już najważniejsze elementy całego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz jakie możliwości nam otwiera fotowoltaika i folia grzewcza. Ostatnie co pozostaje, to poznać opinie osób, które już zdecydowały się na te rozwiązania. Mamy je na wyciągnięcie ręki!

Inwestycja w fotowoltaikę – opinie

Zapytajmy użytkowników fotowoltaiki krótko: czy warto?

Śledząc na bieżąco opinie na licznych forach i grupach poświęconych fotowoltaice dostrzec można przewagę opinii, że ta inwestycja jest opłacalna. Jednak nie dla każdego w tym samym stopniu. Natomiast pozostaje korzystna także po uwzględnieniu zapowiadanym zniesieniu opustów na skup i sprzedaż energii elektrycznej do sieci. Wiele wartościowych podsumowań znajdziemy w tym temacie również na YouTube.

Opinie na temat folii grzewczych poznamy natomiast w tym podsumowaniu.

Zapraszamy do skorzystania z naszego kalkulatora kosztów ogrzewania na podczerwień oraz darmowej wyceny wraz z projektem.